Za główne źródła zanieczyszczenia powietrza na Mazowszu uznaje się niską emisję powstającą przy spalaniu paliw podczas ogrzewania domów jednorodzinnych i budynków wielomieszkaniowych oraz transport samochodowy, fot. Pixabay
Przyśpieszenie redukcji źródeł ciepła związanych z niską emisją w stolicy i powiatach sąsiednich to główny cel nowej uchwały antysmogowej, na którą pracują władze Mazowsza. Od 2023 roku użytkowanie „kopciuchów” będzie zakazane, ale na tempo wymiany pieców może wpłynąć wojna w Ukrainie.
W tym roku mija trzydzieści lat od uchwalenia przepisów ustawy o własności lokali. Dokonywane na przestrzeni lat zmiany przepisów tej ustawy – a zmieniano ją od momentu uchwalenia 15-krotnie – nie rozwiały...
W tym roku mija trzydzieści lat od uchwalenia przepisów ustawy o własności lokali. Dokonywane na przestrzeni lat zmiany przepisów tej ustawy – a zmieniano ją od momentu uchwalenia 15-krotnie – nie rozwiały wielu istotnych pytań, związanych z funkcjonowaniem wspólnot mieszkaniowych.
Zapis art. 144 KC jest kolejną możliwością indywidualnego reagowania na zachowania pozostałych mieszkańców, którzy dopuszczają się naruszeń, z tą różnicą, że skutkiem nie jest „pozbycie” się niechcianego...
Zapis art. 144 KC jest kolejną możliwością indywidualnego reagowania na zachowania pozostałych mieszkańców, którzy dopuszczają się naruszeń, z tą różnicą, że skutkiem nie jest „pozbycie” się niechcianego naruszyciela, a doprowadzenie do sytuacji, że jego zachowanie przestanie naruszać ustalony wcześniej porządek.
Prawo własności podlega szczególnej, konstytucyjnej ochronie, a możliwości jego ograniczenia, czy też pozbawienia, regulowane są ustawowo. W zakresie prawa lokalowego w art. 16 UWL ustawodawca przewidział...
Prawo własności podlega szczególnej, konstytucyjnej ochronie, a możliwości jego ograniczenia, czy też pozbawienia, regulowane są ustawowo. W zakresie prawa lokalowego w art. 16 UWL ustawodawca przewidział przesłanki, które uzasadniają żądanie przez wspólnotę mieszkaniową przymusowej sprzedaży lokalu czyli de facto szczególny rodzaj ingerencji w prawo własności właściciela lokalu.
Z danych Warszawskiego Alarmu Antysmogowego wynika, że w Warszawie normy pyłów PM10 i PM2,5 bywają przekroczone przynajmniej dwu-, a nawet trzykrotnie. Tak się dzieje przez około 4 miesiące roku. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza można porównać do palaczy papierosów. Mianowicie mieszkaniec Warszawy, oddychając miejskim powietrzem przez dwie godziny dziennie, wypala rocznie równowartość ponad 1,2 tys. papierosów. W konsekwencji rośnie liczba osób cierpiących na choroby układu oddechowego, krążenia i choroby onkologiczne.
Za główne źródło zanieczyszczenia powietrza uznaje się niską emisję powstającą przy spalaniu paliw podczas ogrzewania domów jednorodzinnych i budynków wielomieszkaniowych. Drugim w kolejności źródłem jest transport samochodowy.
Mimo korzystnego programu dotacyjnego likwidacja tzw. kopciuchów nie posuwa się zbyt szybko. W 2021 roku usunięto 1,45 tys. kotłów, jednak do likwidacji pozostało jeszcze prawie 11 tys.
Na Mazowszu od listopada 2016 roku obowiązuje uchwalona przez sejmik województwa uchwała antysmogowa. Najważniejszym założeniem tej uchwały jest likwidacja „kopciuchów” – od stycznia 2023 roku kotły klasy 1 i 2 oraz bez podanego oznaczenia staną się nielegalne, a za ich użytkowanie będą groziły mandaty i grzywny, natomiast do końca 2026 mają zniknąć piece klasy 3 i 4. Jednak terminy te mają ulec skróceniu. Nowy projekt uchwały przewiduje, że w Warszawie zakaz palenia węglem miałby obowiązywać już od 1 października 2023 roku, a od 1 stycznia 2028 roku objąłby także podwarszawskie powiaty.
Nowa uchwała antysmogowa jest niezbędna, aby dostosować harmonogram form wsparcia do nowych warunków i celów związanych z ograniczeniem emisji, jakością powietrza, udziałem energii odnawialnej w miksie energetycznym. Władze województwa w pracach nad nową uchwałą uwzględniają też trwającą wojnę u naszych sąsiadów. I może się okazać, że te prace zostaną czasowo wstrzymane do momentu wyjaśnienia sytuacji geopolitycznej, tak żeby uchwała zawierała realny harmonogram jej wdrożenia.
Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania...
Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wprowadzić uregulowania dotyczące najmu krótkoterminowego, który zyskuje w Polsce na popularności. O przepisy od lat zabiegają samorządy i branża turystyczna. Pierwsi...
Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wprowadzić uregulowania dotyczące najmu krótkoterminowego, który zyskuje w Polsce na popularności. O przepisy od lat zabiegają samorządy i branża turystyczna. Pierwsi chcą sami regulować ten obszar, a drudzy postulują wprowadzenie licencji dla właścicieli nieruchomości.
Uchwały krajobrazowe są w gestii samorządów już od 7 lat, a tylko nieliczne skorzystały z tego prawa. Problem tkwi w konstruowaniu uchwał, pogodzeniu ładu reklamowego z interesem biznesu i egzekwowaniem...
Uchwały krajobrazowe są w gestii samorządów już od 7 lat, a tylko nieliczne skorzystały z tego prawa. Problem tkwi w konstruowaniu uchwał, pogodzeniu ładu reklamowego z interesem biznesu i egzekwowaniem w praktyce postanowień samorządowych kodeksów reklamy przestrzennej.
Pracodawców czeka mała rewolucja w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia pracownikom. Zmiany muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku...
Pracodawców czeka mała rewolucja w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia pracownikom. Zmiany muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku sierpnia br. i są korzystne dla wszystkich pracowników.
Parlament Europejski i Rada UE pracują nad wspólnym stanowiskiem w sprawie dyrektywy o platformach internetowych, które mają ogłosić do końca roku. Powoduje to obawy pracodawców w Polsce o ingerencję w...
Parlament Europejski i Rada UE pracują nad wspólnym stanowiskiem w sprawie dyrektywy o platformach internetowych, które mają ogłosić do końca roku. Powoduje to obawy pracodawców w Polsce o ingerencję w swobodę działalności gospodarczej i trudne do oszacowania skutki dla rynku pracy.
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w lipcu 2022 roku powiększony został o 18 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w lipcu 2022 roku powiększony został o 18 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1561) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Zdaniem ustawodawcy ten akt...
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1561) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Zdaniem ustawodawcy ten akt prawny ma na celu usprawnienie mechanizmu finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego obejmującego bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa udzielanego przede wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom pożytku publicznego na rozwój budownictwa zaspakajającego...
Wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy, w 2024 r. mają wejść w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. To podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej...
Wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy, w 2024 r. mają wejść w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. To podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Rodzice niepełnoletnich właścicieli mogą podjąć decyzję o sprzedaży nieruchomości należącej do dziecka. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości dziecka wymaga zgody sądu opiekuńczego.
Rodzice niepełnoletnich właścicieli mogą podjąć decyzję o sprzedaży nieruchomości należącej do dziecka. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości dziecka wymaga zgody sądu opiekuńczego.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.
Dziennik Ustaw z dnia 18 sierpnia 2022 r. poz. 1728 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych...
Dziennik Ustaw z dnia 18 sierpnia 2022 r. poz. 1728 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. nr 19 poz. 147 z dnia 6 lipca 1982).
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w sierpniu 2022 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w sierpniu 2022 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.
Dziennik Ustaw z dnia 26 sierpnia 2022 r. poz. 1799 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo o notariacie...
Dziennik Ustaw z dnia 26 sierpnia 2022 r. poz. 1799 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo o notariacie (Dz.U. nr 22 z 14 lutego 1991 r. poz. 91)To już siódma publikacja jednolitego aktu normatywnego tej ustawy, poprzednia ukazała się 18 października 2019 r. (Dz.U. poz. 2204). Poprzedni jednolity akt tej ustawy ukazał się 3 lipca 2020 r. (Dz.U. 2020 poz. 1192).
Ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 września 2022 r. w sprawie opłaty za udostępnianie komornikom sądowym informacji objętych tajemnicą skarbową (Dz.U. z dnia 1 września 2022 r. poz....
Ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 września 2022 r. w sprawie opłaty za udostępnianie komornikom sądowym informacji objętych tajemnicą skarbową (Dz.U. z dnia 1 września 2022 r. poz. 1844).
Rada Ministrów 6 września br. przyjęła projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji...
Rada Ministrów 6 września br. przyjęła projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych.
W 2023 roku nastąpi dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: w styczniu wzrośnie ona do 3490 zł brutto, w lipcu zaś do 3600 zł brutto. To wzrost o 590 zł, czyli niemal o 20 proc. więcej niż obecnie. Jaki...
W 2023 roku nastąpi dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: w styczniu wzrośnie ona do 3490 zł brutto, w lipcu zaś do 3600 zł brutto. To wzrost o 590 zł, czyli niemal o 20 proc. więcej niż obecnie. Jaki to będzie miało wpływ na składki ZUS?
Dziennik Ustaw z dnia 19 września 2022 r. poz. 1967 zamieścił tekst ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Dziennik Ustaw z dnia 19 września 2022 r. poz. 1967 zamieścił tekst ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Dziennik Ustaw zamieścił w dniu 20 września 2022 r. serię rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska dotyczących przepisów wykonawczych do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł...
Dziennik Ustaw zamieścił w dniu 20 września 2022 r. serię rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska dotyczących przepisów wykonawczych do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. poz. 1967 z dnia 19 września 2022 r.).
Dziennik Ustaw z dnia 28 września 2022 r. poz. 2008 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o gwarantowanym...
Dziennik Ustaw z dnia 28 września 2022 r. poz. 2008 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
Rada Ministrów przyjęła 18 października 2022 r., projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny...
Rada Ministrów przyjęła 18 października 2022 r., projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej.
Dziennik Ustaw z dnia 17 października 2022 r. poz. 2127 ogłosił tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku...
Dziennik Ustaw z dnia 17 października 2022 r. poz. 2127 ogłosił tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.