Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów. Fot. Pixabay
Podstawowym zadaniem wodomierza jest zmierzenie największego i najmniejszego przepływu wody. Dodatkowo musi on pasować średnicą do przewodu, dzięki czemu wytrzyma ciśnienie oraz temperaturę w instalacji. Na rynku można znaleźć wiele różnych wodomierzy. Jak wybrać ten optymalny, który spełni wszystkie oczekiwania?
Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z...
Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z krystalizacji minerałów rozpuszczonych w twardej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Krystalizacja następuje na ścianach rur, zaworach, grzałkach pralek i zmywarek, w ekspresach do kawy, wymiennikach piecyków gazowych i bojlerów.
W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania...
W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania takie jak Hydrodigit i portal Hydrolink, które razem tworzą idealne połączenie, wspierając spółdzielnie oraz zarządców w ich pracy.
Wodomierz to licznik zużycia wody, który pozwala na bieżąco kontrolować ilość zużytej wody. Przed jego zakupem musimy wcześniej określić, jakiej wielkości urządzenia potrzebujemy, jakie są warunki montażu i eksploatacji oraz w jaki sposób będzie dokonywany pomiar. Ważne jest też sprawdzenie, jaki strumień objętości wody dane urządzenie ma zmierzyć. Jest to ustalenie przepływu wody występującego na danym odcinku instalacji, na której zamontowany ma być wodomierz.
Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów.
Najpopularniejszym urządzeniem jest wodomierz mechaniczny, który zapewnia bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny. Jego konstrukcja zawiera wirnik, a przepływająca woda wprawia go w ruch obrotowy przekazywany do liczydła, który pokazuje wskazanie do odczytu.
Sposób, w jaki ruch wirnika przekazywany jest do liczydła, określa jeden z podziałów wodomierzy na dwa typy:
mokrobieżny – ruch wirnika jest bezpośrednio przekazywany na zębatki liczydła, obie części są połączone i znajdują się w jednej komorze, przez którą przepływa woda, lub wypełnione są na stałe roztworem wody z gliceryną;
suchobieżny – konstrukcyjnie podzielony jest na dwie odseparowane od siebie komory. W komorze mokrej znajduje się wirnik, w suchej natomiast znajduje się licznik liczydła. Ruch wirnika przekazywany jest do liczydła za pomocą magnesów umieszczonych w obu komorach oraz mechanizmu sprzęgła magnetycznego.
Oba rozwiązania mają plusy i minusy. W wodomierzu mokrobieżnym woda przepływa przez liczydło, nanosząc zanieczyszczenia i narażając urządzenie na czynniki korozyjne oraz zamulenia. Aby tego uniknąć, stosuje się liczydła na stałe wypełnione roztworem gliceryny. Ich zaletą jest jednak całkowita obojętność magnetyczna, tzn. że jego pracy nie można zakłócić, oddziałując polem magnetycznym na urządzenie np. poprzez przyłożenie magnesu.
Z kolei wodomierze suchobieżne zawierają magnesy, których pracę może zakłócić pojawienie się innego magnesu zewnętrznego. Wówczas może dojść do nieprawidłowego naliczania. Ich zaletą jest natomiast odporność na zanieczyszczenia nanoszone przez wodę, ponieważ wirnik posiada system samooczyszczenia.
Pod względem kształtu wirnika wodomierze dzieli się na skrzydełkowe (jedno- i wielostrumieniowe) i śrubowe. Różnica w budowie wynika z ich zastosowania: wodomierze skrzydełkowe stosuje się do małych przepływów, np. w mieszkaniach; a śrubowe – do dużych, np. w przemyśle.
Obok wodomierzy mechanicznych do wyboru mamy także wodomierze ultradźwiękowe o wysokiej dokładności pomiarów oraz wodomierze objętościowe – niezwykle precyzyjne, ale i wrażliwe na zanieczyszczenia wody.
Montaż wodomierza
Wodomierz należy zainstalować tak, aby w normalnych warunkach pracy był całkowicie wypełniony wodą, ponieważ przepływ powietrza przez niego fałszuje wskazania i skraca trwałość urządzenia. Jeśli dokładność pomiaru mogłaby być zaburzona przez zanieczyszczenia w wodzie, to wodomierze należy zabezpieczyć odpowiednimi filtrami na wlocie lub w przewodzie dopływowym.
Montując wodomierz, należy pamiętać, aby zainstalować go tak, by jego odczyt nie stanowił problemu. Większość urządzeń ma czytelny panel, który pozwala sprawdzić i spisać zużycie wody w metrach sześciennych. W przypadku wodomierza mechanicznego odczyt nie będzie stanowił większego problemu, o ile montaż to umożliwia. Jeżeli chodzi o wodomierz cyfrowy odczyt może być utrudniony z powodu potrzeby skorzystania z zewnętrznego urządzenia, który odczytuje dane z chipa umieszczonego w liczniku.
Kiedy wodomierz się zepsuje?
Dobrze zainstalowany wodomierz nie potrzebuje serwisowania, ponieważ nie powinien się psuć. Każdy wodomierz dopuszczony do użytku sprawdzany jest i zatwierdzany przez Główny Urząd Miar, uzyskując zezwolenie techniczne do montażu w lokalach czy budynkach.
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
Pamiętasz wersalkę swojej babci? Tę, na której zawsze było najwygodniej czytać książki i zajadać domowe ciasteczka? Współczesny design właśnie odkrył na nowo ten kultowy mebel, ale w zupełnie nowej odsłonie....
Pamiętasz wersalkę swojej babci? Tę, na której zawsze było najwygodniej czytać książki i zajadać domowe ciasteczka? Współczesny design właśnie odkrył na nowo ten kultowy mebel, ale w zupełnie nowej odsłonie. To jak spotkanie vintage'owej duszy z technologią przyszłości – klasyczna bryła została wzbogacona o nowoczesną estetykę i kultowa wersalka wyłoniła się niczym feniks z popiołów, w nowej, fascynującej formie.
Czy wiesz, że dzięki nowoczesnym technologiom niektóre urządzenia czyszczące potrafią oszczędzać aż 30% wody w obiektach publicznych? Albo że ekologiczne środki czystości stają się standardem w największych...
Czy wiesz, że dzięki nowoczesnym technologiom niektóre urządzenia czyszczące potrafią oszczędzać aż 30% wody w obiektach publicznych? Albo że ekologiczne środki czystości stają się standardem w największych światowych firmach? Takie innowacje będziesz mógł zobaczyć i przetestować na żywo podczas Clean-Tech Expo.
Współczesny świat stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa domowego. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nią ewoluują systemy zabezpieczeń, które stają się...
Współczesny świat stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa domowego. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nią ewoluują systemy zabezpieczeń, które stają się coraz bardziej zaawansowane i zintegrowane. Tradycyjne zamki i podstawowe alarmy ustępują miejsca kompleksowym rozwiązaniom, które nie tylko chronią nasze mieszkania przed włamaniem, ale także zapewniają całodobowy monitoring i możliwość zdalnego zarządzania bezpieczeństwem. W 2025 roku rynek oferuje...
Woda stanowi podstawę życia, o czym często zapominamy codziennie z niej korzystając. Używamy ją między innymi spożywając, używając dla celów sanitarnych, pielęgnacji naszego ciała, jako nośnik energii...
Woda stanowi podstawę życia, o czym często zapominamy codziennie z niej korzystając. Używamy ją między innymi spożywając, używając dla celów sanitarnych, pielęgnacji naszego ciała, jako nośnik energii cieplnej, w pracy wielu urządzeń, w procesach technologicznych, w działalności gospodarczej i wielu innych nie wymienionych czynnościach. Woda i jej dostępność decydowała o miejscach siedlisk i powstawaniu cywilizacji. Dzisiaj, w dalszym ciągu wpływ wody na cywilizację jest kluczowy, ponieważ jej brak...
Autor na bazie wątpliwości interpretacyjnych przesłanek prawnych dla przedstawionego stanu sytuacyjnego wyjaśnia sposób dokonywania rozliczeń kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Autor na bazie wątpliwości interpretacyjnych przesłanek prawnych dla przedstawionego stanu sytuacyjnego wyjaśnia sposób dokonywania rozliczeń kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie...
Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie „kranówki”. Z ich doświadczenia wynika, że woda, która płynie z kranów może być poważnie zanieczyszczona.
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali...
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali na wodomierzu BMETERS. Okazało się, że podczas zmywania ręcznego zużyto 36 litrów wody, a podczas mycia w zmywarce - tylko 14 litrów. Wodomierz bardzo precyzyjnie pokazał tę różnicę.
Oszczędzanie wody to temat szczególnie bliski nie tylko tym, którzy dbają o ekologię, ale również z uwagą kontrolują wydatki i kierują się pobudkami czysto ekonomicznymi.
Statystycznie jedna osoba zużywa...
Oszczędzanie wody to temat szczególnie bliski nie tylko tym, którzy dbają o ekologię, ale również z uwagą kontrolują wydatki i kierują się pobudkami czysto ekonomicznymi.
Statystycznie jedna osoba zużywa dziennie prawie 150 litrów wody, z czego znaczna część jest marnowana, a wraz z nią odpływają nasze pieniądze.
Okazuje się, że wystarczy jedynie zmienić codzienne przyzwyczajenia i nawyki, by znacznie zredukować wielkość miesięcznych rachunków za wodę.
W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania...
W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania takie jak Hydrodigit i portal Hydrolink, które razem tworzą idealne połączenie, wspierając spółdzielnie oraz zarządców w ich pracy.
10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".
10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".
Problematyka rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego pomiędzy indywidualnych właścicieli wyodrębnionych lokali od początku budziła i – pomimo wielości publikacji oraz orzeczeń...
Problematyka rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego pomiędzy indywidualnych właścicieli wyodrębnionych lokali od początku budziła i – pomimo wielości publikacji oraz orzeczeń na ten temat – nadal budzi wiele wątpliwości i rozbieżnych interpretacji regulacji obowiązujących w tym zakresie.
Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.
Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.
Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna,...
Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna.
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i technicznych dla przeprowadzania operacji wymiany sieci instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach
W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie...
W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie spalany – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma...
Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.
W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się...
W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się będą mogły osoby fizyczne, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy...
Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej występującym jest niewłaściwa eksploatacja rur odpływowych i brak regularnego ich czyszczenia. Warto reagować od razu na pojawiające się sygnały, jeśli bowiem będziemy zwlekać z interwencją, skutki mogą okazać się bardzo dotkliwe. Jak im zaradzić?
Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości...
Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości bez wysokich kosztów oraz skutków społecznych związanych z całkowitą wymianą.
Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę...
Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę rury bez konieczności jej wykuwania.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.