administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić?

Redakcja | 2020-09-17
Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić?

Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić?

Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej występującym jest niewłaściwa eksploatacja rur odpływowych i brak regularnego ich czyszczenia. Warto reagować od razu na pojawiające się sygnały, jeśli bowiem będziemy zwlekać z interwencją, skutki mogą okazać się bardzo dotkliwe. Jak im zaradzić?

Zobacz także

Kamień w instalacjach wodnych

Kamień w instalacjach wodnych Kamień w instalacjach wodnych

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z...

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z krystalizacji minerałów rozpuszczonych w twardej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Krystalizacja następuje na ścianach rur, zaworach, grzałkach pralek i zmywarek, w ekspresach do kawy, wymiennikach piecyków gazowych i bojlerów.

Hydropath Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody. Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Redakcja news Wodny recykling

Wodny recykling Wodny recykling

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Na początku należy sobie uświadomić, że regularne czyszczenie rur jest elementem właściwej eksploatacji. Przepływająca woda wraz z zanieczyszczeniami z biegiem czasu osadza się na ścianach rur kanalizacyjnych, w konsekwencji dochodzi do zatorów.

Jaką metodę wybrać do czyszczenia rur kanalizacyjnych?

W budynkach mieszkalnych, gdzie jest trudniejszy dostęp do rur, zaleca się stosowanie metody mechanicznej. Metoda ta charakteryzuje się dużą precyzyjnością i skutecznością, pozwala bowiem na usunięcie trudnych zanieczyszczeń, takich jak resztki materiałów budowlanych.

Na czym polega mechaniczne czyszczenie rur?

Pierwszym krokiem jest odpowiedni dobór sprzętu. Urządzenie musi być dopasowane do rury, która będzie udrożniania oraz do stopnia jej zanieczyszczenia. A więc chodzi tu o dobór spirali, głowic, końcówek czyszczących.

Duża prędkość obrotowa głowic umożliwia dokładne wyczyszczenie rury oraz rozbicie ewentualnych zatorów, a także usunięcie przeszkód.

Głowice wprowadzane są do przewodów kanalizacyjnych poprzez rewizję bądź demontaż. Zasięg tych urządzeń jest różny, może sięgać nawet kilkadziesiąt metrów, w zależności od marki i modelu.

Jak często należy czyścić kanalizację?

Nie da się jednoznacznie wskazać liczby koniecznych operacji czyszczenia. Zależy to bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest to, czy zachowane są prawidłowe spadki, dzięki którym woda wraz z zanieczyszczeniami swobodnie przepływa. Zbyt małe spadki mogą spowodować, że wewnątrz rur zaczną się tworzyć „kałuże”, a w nich osiadać różnego rodzaju zanieczyszczenia – wszystko to w konsekwencji może doprowadzić do powstania zatorów.

Nie mniej ważnym czynnikiem jest to, jak korzystamy z instalacji sanitarnej. Jeśli np. wyrzucamy do sedesu resztki jedzenia, konsekwencje takiego działania mogą się objawić w najmniej spodziewanym momencie. Zator powstały w ten właśnie sposób jest w stanie odkładać się bardzo długo, co może uśpić naszą czujność na tego typu zachowania.

Istotnym elementem jest też dopasowanie średnicy rur do wielkości budynku i liczby osób korzystających z instalacji. 

Podsumowując, okresowe i regularne czyszczenie kanalizacji zmniejsza ryzyko awarii, która zwykle wiąże się nie tylko z kosztowną naprawą, lecz także z czasowym wyłączeniem instalacji z użytkowania. 

Komentarze

  • Wiedzma Wiedzma, 28.01.2021r., 15:40:50 Czytałam trochę o tej metodzie i jeśli naprawdę bezinwazyjnie daje rade naprawić cały pion to wygląda na super rozwiązanie
  • Wole Wole, 17.02.2021r., 16:19:43 Niestety w niektórych spółdzielniach zamiast robić okresowe naprawy i czyszczenie to się oszczędza i potem już nie ma co naprawiać tylko trzeba wymieniać

Powiązane

Redakcja Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku

Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku

Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości...

Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości bez wysokich kosztów oraz skutków społecznych związanych z całkowitą wymianą.

Redakcja Naprawa rur kanalizacyjnych od wewnątrz bez kucia

Naprawa rur kanalizacyjnych od wewnątrz bez kucia Naprawa rur kanalizacyjnych od wewnątrz bez kucia

Awaria rury – i co dalej? Jak szybko pozbyć się usterki? Jak zrobić to tanio? Czy naprawa może odbyć się bez kucia ścian?

Awaria rury – i co dalej? Jak szybko pozbyć się usterki? Jak zrobić to tanio? Czy naprawa może odbyć się bez kucia ścian?

Redakcja Co to jest materiał polimerowy i jakie ma zastosowanie w renowacji kanalizacji?

Co to jest materiał polimerowy i jakie ma zastosowanie w renowacji kanalizacji? Co to jest materiał polimerowy i jakie ma zastosowanie w renowacji kanalizacji?

Renowacja pionów i rur kanalizacyjnych zarówno w domach jednorodzinnych może się odbywać bez kucia ścian, brudu i hałasu. Jest to możliwe za sprawą innowacyjnego rozwiązania, jakim jest technologia naprawy...

Renowacja pionów i rur kanalizacyjnych zarówno w domach jednorodzinnych może się odbywać bez kucia ścian, brudu i hałasu. Jest to możliwe za sprawą innowacyjnego rozwiązania, jakim jest technologia naprawy polimerem.

Redakcja Renowacja pionów kanalizacyjnych polimerem

Renowacja pionów kanalizacyjnych polimerem Renowacja pionów kanalizacyjnych polimerem

Polimeryzacja pozwala na renowację i naprawę rur kanalizacyjnych bez kucia ścian.

Polimeryzacja pozwala na renowację i naprawę rur kanalizacyjnych bez kucia ścian.

Redakcja Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie?

Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie? Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie?

Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę...

Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę rury bez konieczności jej wykuwania.

Marek Mejssner Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie...

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie spalany – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Ewelina Stańczyk-Malicka Mętna woda z kranu

Mętna woda z kranu Mętna woda z kranu

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma...

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.

Redakcja Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się...

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się będą mogły osoby fizyczne, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Redakcja Innowacyjna naprawa rur kanalizacyjnych – czym jest i jak działa?

Innowacyjna naprawa rur kanalizacyjnych – czym jest i jak działa? Innowacyjna naprawa rur kanalizacyjnych – czym jest i jak działa?

Technologia naprawy rur polimerem to innowacyjna metoda, która umożliwia przeprowadzenie gruntownego remontu lub naprawy systemu kanalizacji bez konieczności kucia ścian czy prowadzenia wykopów. Jak to...

Technologia naprawy rur polimerem to innowacyjna metoda, która umożliwia przeprowadzenie gruntownego remontu lub naprawy systemu kanalizacji bez konieczności kucia ścian czy prowadzenia wykopów. Jak to działa? Dowiesz się z tego artykułu.

Piotr Żołądkowski Bezpowrotnie utracona woda

Bezpowrotnie utracona woda Bezpowrotnie utracona woda

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wskazała, iż 70 procent wód opadowych i roztopowych w miastach, jest bezpowrotnie tracone poprzez system kanalizacyjny. Miasta nie inwestują w magazynowanie wody oraz...

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wskazała, iż 70 procent wód opadowych i roztopowych w miastach, jest bezpowrotnie tracone poprzez system kanalizacyjny. Miasta nie inwestują w magazynowanie wody oraz budowy zbiorników retencyjnych.

Hydropath Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody. Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Jacek Frydryszak Sieci i przyłącza wodociągowe – granice odpowiedzialności

Sieci i przyłącza wodociągowe – granice odpowiedzialności Sieci i przyłącza wodociągowe  – granice odpowiedzialności

W umowach o dostawę wody i odprowadzenie ścieków w zarzą­dzanych przeze mnie zasobach, dla nieru­chomości oddawanych do użytkowania w różnych okresach, zawarto różne zapisy, określające granice odpowiedzialności...

W umowach o dostawę wody i odprowadzenie ścieków w zarzą­dzanych przeze mnie zasobach, dla nieru­chomości oddawanych do użytkowania w różnych okresach, zawarto różne zapisy, określające granice odpowiedzialności eksploatacyjnej dostawcy i odbiorcy. Co więcej, w umowach z tego samego okresu również zdarzają się zapisy, w od­mienny sposób ustalające te granice. Po kilkudziesięciu latach bardzo często mamy do czynienia z zupełnie inną sytu­acją faktyczną, do której nie przystają zapisy umowne.

inż. Mirosław Czyżyk, Jan Bylicki Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość...

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość dużą awaryjność instalacji wodnych, w których na podejściach, jako elementy odcinające, zabudowane zostały zawory (kurki) kulowe, zwykle o średnicach 1/2" (DN 15), ewentualnie 3/4" (DN 20). W ramach zleconych ekspertyz przebadano partie zaworów, które pękały po krótkim okresie eksploatacji, dla porównania...

Anna Ruszczak news Samorządowe „nie” dla zmiany prawa wodnego

Samorządowe „nie” dla zmiany prawa wodnego Samorządowe „nie” dla zmiany prawa wodnego

Samorządowcy przeciw karom w Prawie wodnym

Samorządowcy przeciw karom w Prawie wodnym

Redakcja news Szersze wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla gmin

Szersze wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla gmin Szersze wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne dla gmin

Wsparcie finansowe inwestycji wodno-kanalizacyjnych dla gmin obejmie też inwestycje w zakresie usuwania i oczyszczania ścieków oraz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków – informuje Ministerstwo Finansów.

Wsparcie finansowe inwestycji wodno-kanalizacyjnych dla gmin obejmie też inwestycje w zakresie usuwania i oczyszczania ścieków oraz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków – informuje Ministerstwo Finansów.

Kamil Kowalczyk Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody

Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody

W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.

W maju 2021 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego implementująca wymagania dyrektywy EED [5]. W praktyce oznacza to, że do 2027 r. wszystkie wodomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu.

Anna Ruszczak news Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

Ustawa suszowa bez podatku od betonozy Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

Maciej Kamiński Gospodarka wodna w kontekście rynku nieruchomości

Gospodarka wodna w kontekście rynku nieruchomości Gospodarka wodna w kontekście rynku nieruchomości

Zagadnienia związane z gospodarką wodną oraz rynkiem nieruchomości to zagadnienie złożone i wieloaspektowe. Niniejszy artykuł stanowi wstęp do tematyki wpływu wody na funkcjonowanie nieruchomości.

Zagadnienia związane z gospodarką wodną oraz rynkiem nieruchomości to zagadnienie złożone i wieloaspektowe. Niniejszy artykuł stanowi wstęp do tematyki wpływu wody na funkcjonowanie nieruchomości.

Redakcja news Oszczędzanie wody i energii – jak to robią niektóre miasta w Polsce?

Oszczędzanie wody i energii – jak to robią niektóre miasta w Polsce? Oszczędzanie wody i energii – jak to robią niektóre miasta w Polsce?

Miasta coraz większy nacisk kładą na energooszczędność i optymalne zarządzanie wodą. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, co udowadniają miasta, takie jak: Warszawa, Koszalin czy Białystok.

Miasta coraz większy nacisk kładą na energooszczędność i optymalne zarządzanie wodą. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, co udowadniają miasta, takie jak: Warszawa, Koszalin czy Białystok.

Redakcja news Kto poniesie koszty wdrażania działań retencyjnych?

Kto poniesie koszty wdrażania działań retencyjnych? Kto poniesie koszty wdrażania działań retencyjnych?

Określenie planowanych kosztów niezbędnych do wdrożenia programu przeciwdziałającemu niedoborom wody – to podstawowe oczekiwanie Związku Powiatów Polskich (ZPP).

Określenie planowanych kosztów niezbędnych do wdrożenia programu przeciwdziałającemu niedoborom wody – to podstawowe oczekiwanie Związku Powiatów Polskich (ZPP).

Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.

Damian Żabicki Ochrona instalacji grzewczych

Ochrona instalacji grzewczych Ochrona instalacji grzewczych

Obecnie budowane instalacje grzewcze, zarówno grzejnikowe, jak i płaszczyznowe, wymagają starannego wykonania pod względem użytych materiałów oraz dobrej ochrony podczas eksploatacji, tak aby zapobiegać...

Obecnie budowane instalacje grzewcze, zarówno grzejnikowe, jak i płaszczyznowe, wymagają starannego wykonania pod względem użytych materiałów oraz dobrej ochrony podczas eksploatacji, tak aby zapobiegać spadkom efektywności energetycznej oraz awariom. Realizację tych zadań zapewniają nie tylko procedury wprowadzania wody grzewczej do instalacji zapobiegające korozji, ale także urządzenia chroniące przed zużyciem newralgiczne elementy, takie jak wymiennik, pompy i zawory.

Joanna Ryńska Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Ciepłomierze to urządzenia elektroniczne służące do rejestracji poboru ciepła. Nowoczesne ciepłomierze dają nie tylko podstawę do rozliczeń odbiorcy z dostawcą energii, ale także stanowią element systemów...

Ciepłomierze to urządzenia elektroniczne służące do rejestracji poboru ciepła. Nowoczesne ciepłomierze dają nie tylko podstawę do rozliczeń odbiorcy z dostawcą energii, ale także stanowią element systemów smart building i ułatwiają obniżenie kosztów eksploatacji.

Anna Ruszczak news „Donos” w aplikacji mObywatel

„Donos” w aplikacji mObywatel „Donos” w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem...

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia, więc ma to sens.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.