W ramach przeciwdziałania zmianom klimatu w miastach, konieczne jest zwiększenie retencji wód, a do tego potrzebny jest mechanizm ekonomiczny, fot. Pixabay
W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego,...
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego, a nowe rozwiązania zostaną przedstawione w I kwartale 2025.
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.
W ramach przeciwdziałania zmianom klimatu w miastach, konieczne jest zwiększenie retencji wód, a do tego potrzebny jest mechanizm ekonomiczny. Dotycząca tego propozycja zmiany w Prawie wodnym w art. 34. Zniknęła. Określała, że „zmniejszenie naturalnej retencji terenowej" dotyczy sytuacji, gdy: „wykonywanie na nieruchomości o powierzchni 600 mkw robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem wyłącza więcej niż 50 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej”.
Obecnie obowiązujący zapis jest łagodniejszy. Zgodnie z Prawem wodnym, zmniejszenie naturalnej retencji terenowej dotyczy nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 mkw wtedy, gdy wyłącza "więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemie kanalizacji otwartej lub zamkniętej". 60 proc. z ponad 1000 uwag, które wpłynęły do Ministerstwa Infrastruktury w konsultacjach, dotyczyło powyższej kwestii.
Podatek od betonozy wpisuje się w grupę opłat tzw. kosztów środowiskowych – to straty poniesione w środowisku w wyniku ludzkiej działalności. Eksperci podkreślają, że dotąd główne koszty, ponoszone przy wszystkich inwestycjach, były kosztami pracy i materiałów. Nie obejmowały kosztów np. utraconej retencji spowodowanej betonowaniem powierzchni i tym samym:
zwiększone ryzyko powodzi i suszy,
miejską wyspę ciepła,
utratę bioróżnorodności,
niższą wilgotność i jakość powietrza.
To właśnie negatywne skutki likwidacji terenów błękitno-zielonych.
Podwójne opłaty
Spółki, samorządy i firmy zwracały uwagę przede wszystkim na podwójne naliczenie opłat. Według opinii ekspertów, właściciel pozwolenia wodnoprawnego objęty już jest opłatą stałą za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód, w przypadku, gdy wylot znajduje się na terenie miasta, a także opłatą zmienną uzależnioną bezpośrednio od ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych. Opłaty te zostały wprowadzane w 2018 roku i stanowią nowe zobowiązania. Przede wszystkim związane są z odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych z terenów miejskich (infrastruktura drogowa) i w większości są ponoszone przez miasta jako właścicieli pozwoleń wodnoprawnych.
Dodatkowo część gmin (głównie miejskich) wprowadziło opłaty od właścicieli nieruchomości. Mają one rekompensować utrzymanie systemu zagospodarowania wód opadowych i wpływać na rozszczelnienie powierzchni utwardzonych. Wiele miast w obliczu dodatkowych istotnych kosztów utrzymania systemu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych (wprowadzenie opłaty zmiennej) rozważa wprowadzenie takich opłat.
Eksperci przyznają, że dla gmin czy podmiotów, które wnoszą opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód poprzez systemy kanalizacji, jest to podwójna opłata. Jednak dotąd nie wszystkie gminy przeniosły te opłaty bezpośrednio na właścicieli nieruchomości. Taka opłata przyspieszyłaby proces zmiany podejścia do gospodarowania wodami opadowymi.
Jak odbetonować miasta?
Eksperci wskazują inne sposoby, jak przyspieszyć odbetonowanie miast, które przyczyni się do przeciwdziałania powodzi i suszy. Rozwiązaniem może być zmiana zapisów w innych częściach ustawy Prawo wodne. Mowa o „górnych jednostkowych stawkach opłat za usługi wodne”, wśród których ujęte są też stawki "za odprowadzanie do wód – wód".
Jeśli aktualne górne stawki są zbyt małe w stosunku do oczekiwanych zmian w zagospodarowaniu wód opadowych i roztopowych na obszarach z kanalizacją deszczową, to można je podnieść w celu przyspieszenia zmian. Można najpierw zachęcić wszystkie gminy, żeby te koszty przerzuciły na właścicieli nieruchomości. Niestety część pozwoleń wodnoprawnych jest sprzed wielu lat, gdy były wydawane przez starostwa. Przy odnawianiu pozwoleń mogą nastąpić zmiany, w tym ilości rzeczywiście odprowadzanych wód opadowych i roztopowych, co może spowodować wzrost kosztów i unikania opłat. Tu przydadzą się wielofunkcyjne tereny błękitno-zielone.
Samorządy zgłosiły uwagi, że przy proponowanym rozdziale środków z opłat, gdy większość trafia do budżetu Wód Polskich, a zadania naliczania i zbierania ich są po stronie samorządów, to „szacowane dochody gmin będą niewspółmierne do ponoszonych kosztów” oraz „nie podjęto oceny kosztów administracyjnych podatku od uszczelnienia powierzchni”.
Powierzchnia biologicznie czynna
Podczas konsultacji pojawiły się uwagi, że powinny zostać zachowane istniejące wartości progowe 3500 mkw i 70 proc. powierzchni uszczelnionej. Oznacza to, że zostaje mniej niż 30 proc. biologicznie czynnej. Sprzeciw wobec zaostrzenia zgłosili m.in. Port Gdańsk, PGNiG, a Polski Związek Firm Deweloperskich zaproponował poluzowanie zapisów poprzez obniżenie wymagań do 20 proc. powierzchni biologicznie czynnej lub 10 proc. gleby. Z kolei Małopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Tarnowie postulował wyłączenie spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych z opłat.
Eksperci zwracają uwagę, że istnieje wiele sposobów, które mogą zapewnić wymagany procent retencji, zmniejszający wielkość opłat. Na części dachów można zrobić zielone dachy, a w innych miejscach szczelne zbiorniki na deszczówkę (naziemne lub podziemne).
Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.
Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.
Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe...
Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, by przeciwdziałać spekulacji.
GUS rozpoczął publikację miesięcznych danych o medianie wynagrodzeń w całym sektorze gospodarki. Opóźnienie, z którym są podawane, sprawia jednak, że to informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w dużych...
GUS rozpoczął publikację miesięcznych danych o medianie wynagrodzeń w całym sektorze gospodarki. Opóźnienie, z którym są podawane, sprawia jednak, że to informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w dużych firmach są najbardziej aktualne. Według nich realne płace nieco wzrosły.
Do wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego dołączają eksperci z innych regionów. W akcję szacowania strat zaangażowanych jest ponad pół tysiąca osób – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii...
Do wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego dołączają eksperci z innych regionów. W akcję szacowania strat zaangażowanych jest ponad pół tysiąca osób – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych...
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych przez GUS.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) umożliwił dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowlanym. Teraz na specjalny adres e-mail można zgłaszać wszelkie obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) umożliwił dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowlanym. Teraz na specjalny adres e-mail można zgłaszać wszelkie obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego.
Resort klimatu zabiera głos w spawie krążących nieprawdziwych informacji na temat projektu nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii oraz ustawy wiatrakowej.
Resort klimatu zabiera głos w spawie krążących nieprawdziwych informacji na temat projektu nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii oraz ustawy wiatrakowej.
Przez wiele miesięcy Rada Ministrów zapowiadała, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku osiągnie kwotę 4626 zł. W wyniku korekty prognozy inflacji dokonanej w projekcie ustawy budżetowej, konieczne...
Przez wiele miesięcy Rada Ministrów zapowiadała, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku osiągnie kwotę 4626 zł. W wyniku korekty prognozy inflacji dokonanej w projekcie ustawy budżetowej, konieczne było jej dodatkowe podwyższenie. Ile pracownicy dostaną „do ręki”?
Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone...
Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone także winnych gminach naszego kraju.
Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.
Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych...
W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych budynków.
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym...
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich, w oparciu o nowe wytyczne opracowane przez stowarzyszenie.
Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw...
Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw nabywców na rynku mieszkaniowym. Jednak niektórzy właściciele mieszkań zastanawiają się, czy to rzeczywiście krok w kierunku transparentności, czy już zagrożenie dla prywatności.
Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę...
Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę zniszczonych powodzią terenów oraz wsparcie budownictwa mieszkaniowego dla poszkodowanych.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.
24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić;...
24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić; czy system kaucyjny uchroni środowisko. W dyskusji uczestniczyli eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień...
21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień dla wszystkich zakochanych, a 8 marca to Dzień Kobiet. I można by tak długo wymieniać, aż do 30 września, kiedy to przypada Dzień Zarządcy Nieruchomości.
1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało,...
1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało, jak dynamicznie rozwija się sektor technologii transportu pionowego i budownictwa.
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień...
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i opiniowania.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie...
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie nowej opłaty od hoteli.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.