Kamień w instalacjach wodnych
Zapobieganie i eliminacja osadów mineralnych w instalacjach wodnych budynków.
Kamień w instalacjach wodnych. Fot. HydroFLOW by HYDROPATH
Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem, pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z krystalizacji minerałów rozpuszczonych w twardej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Krystalizacja następuje na ścianach rur, zaworach, grzałkach pralek i zmywarek, w ekspresach do kawy, wymiennikach piecyków gazowych i bojlerów.
Usuwanie tych osadów jest kłopotliwe i często wymaga stosowania specjalistycznych środków chemicznych. Pozostawienie osadów w instalacjach i w urządzeniach podłączonych do instalacji wodnej prowadzi do ich przyspieszonej degradacji oraz uszkodzeń wymagających kosztownych napraw.
Jak rozwiązać problem twardej wody?
To pytanie wielu administratorów i lokatorów mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Najlepiej zapobiegać powstawaniu osadów mineralnych z twardej wody, poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii.
+48 500 068 835 - skontaktuj się z nami w celu rozwiązania problemu twardej wody >>
Zakamieniona woda - twarda woda - woda wysokozmineralizowana
Podstawową przyczyną powstawania osadów kamienia, czyli krystalizacji w postaci twardych osadów jest twardość wody oraz czynniki fizyczne wpływające na przesycenie roztworu rozpuszczonymi w wodzie minerałami.
Obecność w wodzie rozpuszczalnych soli wapniowych i magnezowych powoduje tzw. twardość wody. Twardość wody wynika przede wszystkim z obecności w wodzie jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), ale również innych minerałów.
Sole wapnia i magnezu dostają się do wody w wyniku kontaktu zawartego w wodzie dwutlenku węgla (CO2) ze skałami zawierającymi wapienie i magnezyty. Dwutlenek węgla umożliwia trudno rozpuszczalnym w wodzie wapieniom i magnezytom przekształcenie się w dobrze rozpuszczalne w wodzie wodorowęglany wapnia i magnezu.
Wodorowęglany, węglany i wodorotlenki wapnia i magnezu powodują tzw. twardość węglanową wody, zwaną również twardością przemijającą. Rozpuszczone w wodzie siarczany, krzemiany oraz chlorki wapnia i magnezu powodują twardość trwałą wody. Suma twardości przemijającej i trwałej stanowi ogólną twardość wody.
+48 500 068 835 - zadzwoń i zapewnij sobie czystą instalację >>
Zapobieganie powstawaniu osadów kamienia w rurach
Istnieją dwa podstawowe sposoby podejścia do problemu:
- eliminowanie z wody składników, które tworzą kamień
- wpływanie na strukturę jonów minerałów rozpuszczonych w wodzie tak, by nie tworzyły osadów kamienia
Ten drugi sposób jest bardziej ekonomiczny i bezpieczniejszy dla użytkowników i materiałów instalacji. W miejscach, gdzie jest stosowany, przynosi właścicielom budynków i użytkownikom instalacji wodnych wymierne korzyści finansowe.
Usuwanie osadów mineralnych z rur wodociągowych
Znane sposoby:
- mechaniczne kruszenie twardych osadów i ich wypłukiwanie (trudne w realizacji w przypadku rozległych instalacji wodnych)
- płukanie instalacji agresywnymi substancjami chemicznymi
- inicjowanie reakcji odwrotnej do tej, w trakcie której powstały osady kamienia
Ten ostatni sposób usuwania osadów, angażuje dwutlenek węgla uwalniany w trakcie reakcji związanej z krystalizacją wodorowęglanów.
W trakcie reakcji chemicznej, w której np. z rozpuszczonego w wodzie wodorowęglanu wapnia powstaje trudno rozpuszczalny węglan wapnia uwalniany jest dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla w wodzie wchodzi z nią w reakcję i powstaje kwas węglowy, który z kolei reagując z jonami wapnia zgromadzonych w osadach węglanu wapnia (kamienia) absorbuje je i ponownie powstaje wodorowęglan wapnia.
Stosując niechemiczną, bezinwazyjną technologię Hydropath można usunąć z instalacji wodnych osady kamienia. Przy czyszczeniu instalacji technologią Hydropath, instalacja może być normalnie eksploatowana. Proces usuwania osadów kamienia nie jest natychmiastowy. Może trwać od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od przepływu wody, ilości osadów oraz ich spoistości.
Usuwane z rur osady mineralne ponownie krystalizują, tym razem w wodzie w postaci mikroskopijnych kryształów wodorowęglanów. Te kryształy, tym razem zawieszone w wodzie są unoszone wraz z przepływem wody. W przypadku zastosowania technologii Hydropath, usuwanie osadów jest procesem znacznie dłuższym niż czyszczenie chemiczne lub mechaniczne. Jest jednak bezpieczne i nieinwazyjne.
Elektroniczne uzdatniacze wody HydroFLOW - zakres działania, korzyści i efekty
- szeroki obszar działania - zarówno małe jak i duże obiekty
- szybka i bezinwazyjna instalacja realizowana w trakcie normalnego użytkowania instalacji wodnych
- trwałość urządzeń wynosi ponad 20 lat
- brak obsługi i serwisowania
- niskie koszty eksploatacji związane jedynie z zasilaniem energią elektryczną
Urządzenia HydroFLOW powodują:
- ograniczenie powstawania osadów mineralnych w instalacjach wodnych
- usuwanie z instalacji istniejących osadów
- ograniczenie korozyjności instalacji nawet do 65%
Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami technicznymi w celu poznania możliwości zastosowania technologii Hydropath i określenia spodziewanych efektów. Zadzwoń pod numer +48 500 068 835.