administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wspieranie termomodernizacji i remontów

Przemysław Gogojewicz | Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2021 | 2021-08-25
Termomodernizacja budynku; fot. unsplash

Termomodernizacja budynku; fot. unsplash

Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede wszystkim tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora komunalno-bytowego.

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Jak sfinansować termomodernizację

Jak sfinansować termomodernizację

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty...

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty ogrzewania będzie coraz droższe.

FRAPOL Sp. z o.o. Program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI

Program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI Program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI

Każdego zarządcę, inwestora i dewelopera zagadnienie termomodernizacji potrafi doprowadzić do „czarnej rozpaczy”. Czy inwestycja powinna być kompleksowa, czy też wystarczy podstawowa? Jaki będzie czas...

Każdego zarządcę, inwestora i dewelopera zagadnienie termomodernizacji potrafi doprowadzić do „czarnej rozpaczy”. Czy inwestycja powinna być kompleksowa, czy też wystarczy podstawowa? Jaki będzie czas zwrotu inwestycji? I przede wszystkim: skąd wziąć na to czas i pieniądze? Spółka Frapol, znając rozterki osób zarządzających budynkami spółdzielczymi, wychodzi naprzeciw takim problemom, oferując autorski program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI.

DEROWERK Piotr Białas Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?

Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?

Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez...

Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.

W artykule:

  • Przedsięwzięcia niskoemisyjne
  • Standardy niskoemisyjne
  • Centralny Rejestr Efektywności Energetycznej Budynków
  • Ubóstwo energetyczne
  • Podstawa prawna

Po pierwsze, nowelizacja wprowadza działania na rzecz doskonalenia funkcjonującego od lutego 2019 r. pilotażowego programu „Stop Smog”.

Instrument ten jest skierowany do osób ubogich energetycznie, mieszkających w budynkach jednorodzinnych, a środki finansowe uzyskane w ramach tego programu mogą być przeznaczone na termomodernizację, w tym wymianę nieekologicznych źródeł ciepła.1

Po drugie, w ustawie kluczowe jest podjęcie działań na rzecz zdiagnozowania źródeł niskiej emisji. W tym kontekście niezbędne jest rozpoczęcie gromadzenia jednolitych i uspójnionych danych w skali całego kraju, dotyczących budynków i pochodzących z nich źródeł emisji, które stanowią kluczowy element do planowania działań naprawczych. Dlatego też powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, zwana „CEEB”.

Po trzecie, ustawa wprowadza instrumenty, usprawniające funkcjonowanie programu „Czyste Powietrze”, pozostającego w gestii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwany dalej „NFOŚiGW”. Instrumenty te, to m.in. wsparcie finansowe samorządów gminnych w przedsięwzięciach niskoemisyjnych, poprawiających stan techniczny budynków jednorodzinnych.

Przedsięwzięcia niskoemisyjne

Przedsięwzięcia niskoemisyjne to przedsięwzięcia, polegające na przygotowaniu i realizacji ulepszenia termomodernizacyjnego, m.in. źródeł ciepła. Dotychczas w ramach Programu „Stop Smog” wymieniane były głównie same kotły klasy 5, które w swej charakterystyce niewiele odbiegają od dalej zdefiniowanego standardu niskoemisyjnego.

Przez ostatnie lata była to główna klasa kotłów, na którą dokonywano wymian np. w ramach środków UE. Natomiast proponuje się przepis doprecyzowujący, że wraz z likwidacją źródła ciepła można dokonywać nie tylko budowy przyłącza, ale także jego modernizacji. Ponadto doprecyzowano, że wraz z likwidacją źródła ciepła musi być zainstalowane inne źródło ciepła w budynku.

Zobacz, jak zmieniły się przepisy w sprawie przedsięwzięć niskoemisyjnych >>

Standardy niskoemisyjne

Standardami niskoemisyjnymi nazywamy wymagania dla urządzeń lub systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych lub urządzeń czy systemów podgrzewających wodę użytkową w tych budynkach. Te źródła ciepła, które wykorzystują innego rodzaje paliwa lub inną energię niż pochodzącą z paliw stałych, spełniają standardy niskoemisyjne.

Zużycie energii, pozyskiwanej z paliw stałych i wykorzystywanej na miejscowe ogrzewanie pomieszczeń można obniżyć.

Założenia ekoprojektu powinny doprowadzić do harmonizacji wymogów, dotyczących zużycia energii, emisji cząstek stałych, organicznych związków gazowych, tlenku węgla i tlenków azotu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe w całej Unii, co przyczyni się do sprawniejszego funkcjonowania rynku wewnętrznego i poprawy ekologiczności tych produktów.

Efektywność energetyczna miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe zmniejsza się w trakcie eksploatacji w warunkach rzeczywistych w porównaniu z efektywnością energetyczną ustaloną w fazie testów. Aby zbliżyć wartość sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń do wartości sprawności użytkowej, należy zachęcać producentów do stosowania regulacji. W tym celu ustala się globalny rabat, uwzględniający rozbieżność między tymi dwiema wartościami. Rabat ten może zostać odzyskany w przypadku wyboru kilku opcji regulacji.
Miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe oznacza urządzenie ogrzewające pomieszczenia, które wydziela ciepło poprzez bezpośrednie jego przenoszenie lub poprzez bezpośrednie przenoszenie ciepła w połączeniu z przenoszeniem go do cieczy w celu osiągnięcia i utrzymania komfortu termicznego człowieka w zamkniętym pomieszczeniu.

Miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe z otwartą komorą spalania – to miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe, w którym palenisko i gazy spalinowe nie są szczelnie oddzielone od pomieszczenia, w którym umieszczony jest produkt, i który jest przyłączony do wylotu komina lub kominka albo wymaga kanału spalinowego do odprowadzania produktów spalania.

W myśl znowelizowanej ustawy, gmina zapewnia utrzymanie efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych przez okres 5 lat od daty zakończenia realizacji porozumienia, w ramach którego zostały zrealizowane. Gmina jest dysponentem funduszy przeznaczonych na inwestycje niskoemisyjne.

W celu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych gmina weryfikuje, co najmniej raz w roku, przez okres 5 lat od daty zakończenia realizacji porozumienia, przestrzeganie warunków umowy.

W celu osiągnięcia i utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych gmina zapewnia beneficjentom dostęp do usług doradztwa energetycznego, w szczególności w zakresie sposobów oszczędnego i ekonomicznego zużycia energii i obniżania kosztów energii w gospodarstwie domowym, użytkowania zainstalowanych w ramach przedsięwzięcia niskoemisyjnego urządzeń i systemów grzewczych w sposób najbardziej efektywny pod względem zużycia energii i ograniczania emisji, występowania o inne wsparcie ze środków publicznych w celu podnoszenia efektywności energetycznej budynku oraz obniżania kosztów energii.

Centralny Rejestr Efektywności Energetycznej Budynków

Od 1 lipca br., zgodnie z zapowiedzią, zawartą w nowelizowanej ustawie wszedł w życie Centralny Rejestr Efektywności Energetycznej Budynków (CEEB), do którego wpis na temat budynków i pochodzących z nich źródeł emisji w ramach dokonywanej inwentaryzacji, jest obligatoryjny.

Za CEEB, prowadzony w systemie teleinformatycznym, odpowiada minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, który jest administratorem danych zgromadzonych w CEEB zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tj. DzU z 2020 r. poz. 346, ze zm.)

Rozwiązanie to sprawi, że CEEB będzie posiadała uspójnione i zintegrowane informacje na temat wszystkich przedsięwzięć dotyczących budynków w skali całego kraju. Obecnie, środki publiczne przeznaczane na termomodernizację i remonty udzielane są przez różne podmioty w skali całego kraju, w ramach różnych programów pomocowych, np. Czyste Powietrze, Program Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne, itp. Są redystrybuowane w ramach programów pomocowych m.in. przez: NFOŚiGW, 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, zwanych dalej „WFOŚiGW”, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki (na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Każda z tych instytucji, działając niezależnie, przeznacza fundusze na podobne cele. Brak wymiany jakichkolwiek informacji między tymi podmiotami sprawia, że istnieje możliwość składania wniosków o dofinansowanie w ramach różnych programów pomocowych, co w efekcie może prowadzić do wielokrotnego dofinansowania tych samych przedsięwzięć, a w konsekwencji powodować defraudację środków publicznych.

Zdarza się bowiem, że dofinansowanie ze środków publicznych na wymianę np. okien ma miejsce w ramach różnych programów prowadzonych przez różne instytucje, które nie posiadają żadnego narzędzia do weryfikacji udzielanych dofinansowań. Finansiści mówią w takich sytuacjach o zjawisku kanibalizmu. Właśnie dla wyeliminowania tego zjawiska utworzony został CEEB.

Dowiedz się o korzyściach płynących z kompleksowej termomodernizacji >>

Ubóstwo energetyczne

Znowelizowana ustawa zajmuje się również zjawiskiem ubóstwa energetycznego, dotykającego w przeważającej części mieszkańców domów jednorodzinnych, starych budynków, budynków z piecem na węgiel, drewno lub olej, a także gospodarstw domowych rolników, utrzymujących się z niezarobkowych źródeł, rencistów, emerytów, rodzin wielodzietnych oraz pracowników fizycznych.

W uzasadnieniu do ustawy autorzy tego aktu prawnego zwracają uwagę, że ubóstwo energetyczne jest zjawiskiem współwystępującym z ubóstwem ekonomicznym, ale nie jest z nim tożsame. Dlatego też efektywne rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego powinno odpowiadać na każdy typ przyczyn wywołujących to zjawisko – technicznych, ekonomicznych, związanych z postawami. To natomiast wymaga zintegrowanego i wielosektorowego pakietu instrumentów, m.in.: podnoszenia efektywności energetycznej budynków przez termomodernizację, wymianę „kopciuchów” czy wreszcie uzupełniania dochodów biednych gospodarstw w celu bieżącego pokrywania wydatków energetycznych. Pierwsze kroki w celu wdrożenia i kompleksowej realizacji tych instrumentów wymagają przede wszystkim zidentyfikowania budynków zamieszkiwanych przez osoby potencjalnie ubogie energetycznie.

Wobec braku legalnej definicji ubóstwa energetycznego, wstępnie przyjmuje się, wzorem innych państw (np. Irlandii), że ubogimi energetycznie mogą pozostawać osoby korzystające z różnych form pomocy państwa (niekoniecznie wyłącznie z pomocy społecznej), w formie dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego czy też zasiłku celowego z przeznaczeniem na ogrzewanie. Ustalenie, dzięki stworzeniu CEEB, kręgu miejsc, czyli budynków zamieszkiwanych przez osoby potencjalnie ubogie energetycznie, umożliwi skierowanie pomocy państwa, w ramach wskazywanych powyżej instrumentów wsparcia.

Smog i zanieczyszczenie powietrza są bowiem ściśle związane ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Powiązania te polegają na tym, że niskoefektywne energetycznie budynki potrzebują więcej paliwa do ogrzania – głównie jest to węgiel uzupełniany przez drewno. Często jednak problem leży w tym, że ubogich energetycznie nie stać na zakup wystarczającej ilości opału, w związku z czym uzupełniają (lub nawet całkiem zastępują) pełnowartościowe paliwo odpadami lub np. drewnem zebranym w bezpośredniej okolicy domostwa. Celem polityk publicznych jest w tym kontekście wyeliminowanie spalania odpadów i drewna (ograniczenie), a także podniesienie efektywności energetycznej budynków w ten sposób, aby zużycie paliwa było możliwie najmniejsze (co generowałoby mniejsze koszty i tym samym zmniejszało skalę ubóstwa energetycznego) lub doprowadziło do sytuacji, w której spalanie paliwa do ogrzewania miałoby charakter możliwie najmniej szkodliwy dla środowiska (np. przez podłączenie do sieci centralnego ogrzewania zasilanego z elektrociepłowni używających zaawansowanych technologii pozwalających na znaczną redukcję szkodliwych substancji przy spalaniu węgla). W dużym stopniu zatem walka z zanieczyszczeniem powietrza i ubóstwem energetycznym pokrywa się i może być realizowana zintegrowanymi instrumentami polityki publicznej.

Podstawa prawna

  • Zalecenie Komisji (UE) 2020/1563 z dnia 14 października 2020 r. dotyczące ubóstwa energetycznego (DzUrz UE L Nr 357, str. 35)
  • Art. 27 a ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (tj. DzU z 2020 r. poz. 2127 ze zm.)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


1 tj. DzU z 2020 r. poz. 2127 ze zm.

Komentarze

Powiązane

Jerzy Kosieradzki O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1)

O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1) O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1)

Wodne instalacje centralnego ogrzewania (tylko takimi będziemy się zajmować) są prawie w każdym budynku, którym zajmuje się zarządca/administrator. Czy oznacza to, że jego wiedza na ten temat jest wystarczająca?...

Wodne instalacje centralnego ogrzewania (tylko takimi będziemy się zajmować) są prawie w każdym budynku, którym zajmuje się zarządca/administrator. Czy oznacza to, że jego wiedza na ten temat jest wystarczająca? Znane mi przypadki pokazują, że niestety, nie. W większości przypadków mamy do czynienia z obiektami mieszkalnymi, ale nie tylko, bo bardzo często w administracji są także obiekty handlowe, magazynowe lub użyteczności publicznej. Różnią się one trochę od mieszkaniowych, szczególnie w eksploatacji,...

Redakcja Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą

Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą Termomodernizacja – postaw na ocieplanie celulozą

Termomodernizacja to zdecydowanie najlepszy sposób na redukcję kosztów utrzymania ciepła w budynkach. Pytanie tylko, jaką metodę termomodernizacji wybrać. Warto postawić na ocieplenia celulozą. Same ocieplenia...

Termomodernizacja to zdecydowanie najlepszy sposób na redukcję kosztów utrzymania ciepła w budynkach. Pytanie tylko, jaką metodę termomodernizacji wybrać. Warto postawić na ocieplenia celulozą. Same ocieplenia celulozą stropodachów czy poddaszy przyczyniają się do zmniejszenia kosztów ogrzewania do 30%. Jakie jeszcze korzyści płyną z tego typu ocieplenia?

dr inż. Mariusz Garecki Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS – kierunki zmian

Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS – kierunki zmian Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS – kierunki zmian

Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.

Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.

Agnieszka Piksa Termomodernizacja w Polsce - na przykładzie ul. Racławickiej w Warszawie

Termomodernizacja w Polsce - na przykładzie ul. Racławickiej w Warszawie Termomodernizacja w Polsce - na przykładzie ul. Racławickiej w Warszawie

Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, że termomodernizacja, to nie tylko przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym, ale także jest to...

Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, że termomodernizacja, to nie tylko przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym, ale także jest to duże zagrożenie dla ptaków.

Redakcja Pilotaż nowego programu wsparcia dla budynków wielolokalowych

Pilotaż nowego programu wsparcia dla budynków wielolokalowych Pilotaż nowego programu wsparcia dla budynków wielolokalowych

Minister Kurtyka, podczas konferencji w Rymaniu, zapowiedział utworzenie nowego programu wsparcia dla budynków wielorodzinnych (od 3 do 7 lokali) na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa...

Minister Kurtyka, podczas konferencji w Rymaniu, zapowiedział utworzenie nowego programu wsparcia dla budynków wielorodzinnych (od 3 do 7 lokali) na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz termomodernizację budynków.

Przemysław Gogojewicz Wspieranie termomodernizacji i pomoc dla zarządców

Wspieranie termomodernizacji i pomoc dla zarządców Wspieranie termomodernizacji i pomoc dla zarządców

Ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów służy zwiększeniu efektywności interwencji publicznych realizowanych ze środków FTiR, funkcjonującego na obecnych zasadach od 2009 r. W...

Ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów służy zwiększeniu efektywności interwencji publicznych realizowanych ze środków FTiR, funkcjonującego na obecnych zasadach od 2009 r. W ramach realizacji tego celu do 2030 r. planuje się zmniejszenie liczby osób mieszkających w warunkach substandardowych o ok. 2 mln osób (z 5,3 do 3,3 mln).

Buderus Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica...

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica między nimi jest dość wyraźna. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Natomiast kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania...

Sabina Augustynowicz EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła?

EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła? EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła?

Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji,...

Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji, czy problem rozliczania kosztów ciepła w takich budynkach będzie w Polsce kompleksowo uregulowany. Na temat zapisów dyrektywy i i przepisów implementujących z prezesem zarządu Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii – Kazimierzem Dudzińskim – rozmawia Sabina Augustynowicz.

IMI Hydronic Engineering Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło?

Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło? Za drogo, za głośno, za zimno, a może za ciepło?

Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór...

Zadaniem instalacji ogrzewczych jest stworzenie takiego klimatu wewnątrz pomieszczeń, który będzie odpowiadał potrzebom cieplnym ludzi oraz zapewniał odpowiedni przebieg procesów technologicznych. Na wzór układu krwionośnego, instalacja rozprowadza ciepło, wytwarzane w źródle ciepła, po całym organizmie - budynku, w celu uzyskania równowagi termicznej.

Sabina Augustynowicz Termomodernizacja i remonty – fundusze potrzebne od zaraz

Termomodernizacja i remonty – fundusze potrzebne od zaraz Termomodernizacja i remonty – fundusze potrzebne od zaraz

54% gminnych bloków oraz kamienic wymaga częściowego remontu, a kolejna 1/3 powinna zostać poddana remontom kapitalnym – wynika z ubiegłorocznych badań stanu tych nieruchomości.

54% gminnych bloków oraz kamienic wymaga częściowego remontu, a kolejna 1/3 powinna zostać poddana remontom kapitalnym – wynika z ubiegłorocznych badań stanu tych nieruchomości.

Redakcja Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać?

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać? Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać?

W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające...

W ostatnim czasie fotowoltaika odmieniana jest przez wszystkie przypadki. O jej zaletach wiele mówią eksperci, szczególnie teraz – w warunkach podwyżek cen prądu. Rząd natomiast podejmuje działania mające na celu zwiększyć dostępność Polaków do tego typu inwestycji. Ze wsparcia mogą korzystać nie tylko mieszkańcy osiedli czy domów rodzinnych, ale także właściciele firm.

Redakcja E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych

E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”,...

Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”, przygotowanym przez Andrzeja Rajkiewicza – wiceprezesa Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Redakcja Środki na termomodernizację i remonty wielkiej płyty

Środki na termomodernizację i remonty wielkiej płyty Środki na termomodernizację i remonty wielkiej płyty

Dnia 12 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zarządcy bloków z wielkiej płyty będę mogli starać się o środki na termomodernizację...

Dnia 12 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zarządcy bloków z wielkiej płyty będę mogli starać się o środki na termomodernizację i remonty budynków wielolokalowych. Znowelizowana ustawa przewiduje premie m.in. na ocieplenie zewnętrznych ścian trójwarstwowych czy połączenie warstw fakturowej i nośnej.

dr inż. Maciej Robakiewicz Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków

Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków

Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących...

Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących o efektach i kosztach termomodernizacji. Niedoceniane są problemy eksploatacji wykonanych ulepszeń budynku, czyli zapewnienie niezbędnej trwałości i niezawodności elementów termomodernizacji, a to może powodować, że w czasie eksploatacji będą powstawać trudne do usunięcia wady i uszkodzenia.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Zmiany przepisów dotyczących przedsięwzięć niskoemisyjnych

Zmiany przepisów dotyczących przedsięwzięć niskoemisyjnych Zmiany przepisów dotyczących przedsięwzięć niskoemisyjnych

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju.

Redakcja Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz

Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz

Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na...

Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na temat źródeł ciepła w polskich domach i mieszkaniach. Głównym celem nowych przedsięwzięć jest ułatwienie realizacji programu „Stop Smog”.

Redakcja Termomodernizacja – nie tylko opłacalna, ale i niezbędna

Termomodernizacja – nie tylko opłacalna, ale i niezbędna Termomodernizacja – nie tylko opłacalna, ale i niezbędna

Największą korzyścią termomodernizacji jest mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Stąd dlatego jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Najważniejszymi jej elementami...

Największą korzyścią termomodernizacji jest mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Stąd dlatego jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Najważniejszymi jej elementami są: ocieplenie ścian zewnętrznych domu oraz wymiana źródła ogrzewania. Każdy, kto przeprowadzi termomodernizację swojego domu będzie oszczędzać na jego eksploatacji, ale przyczyni się również do aktywnej walki ze smogiem.

Redakcja Podwieszane balkony i markizy – bez spełnienia formalności się nie obędzie

Podwieszane balkony i markizy – bez spełnienia formalności się nie obędzie Podwieszane balkony i markizy – bez spełnienia formalności się nie obędzie

Balkony z pewnością zwiększają funkcjonalność i atrakcyjność mieszkań. Często na rozwiązanie, jakim są podwieszane balkony, decydują się mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty. Jednak do montażu takiego...

Balkony z pewnością zwiększają funkcjonalność i atrakcyjność mieszkań. Często na rozwiązanie, jakim są podwieszane balkony, decydują się mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty. Jednak do montażu takiego balkonu niezbędne są odpowiednie formalności.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja budynków zabytkowych

Termomodernizacja budynków zabytkowych Termomodernizacja budynków zabytkowych

Utrzymanie kamienic zabytkowych w dobrej kondycji technicznej oraz obniżenie kosztów ich eksploatacji wymaga realizacji działań modernizacyjnych zgodnych z polskimi przepisami oraz wytycznymi konserwatorskimi.

Utrzymanie kamienic zabytkowych w dobrej kondycji technicznej oraz obniżenie kosztów ich eksploatacji wymaga realizacji działań modernizacyjnych zgodnych z polskimi przepisami oraz wytycznymi konserwatorskimi.

Redakcja Priorytety i zadania dodatkowe Narodowego Programu Mieszkaniowego

Priorytety i zadania dodatkowe Narodowego Programu Mieszkaniowego Priorytety i zadania dodatkowe Narodowego Programu Mieszkaniowego

Jednym z głównych zadań Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla osób o umiarkowanych dochodach, jednak Program realizuje również wiele dodatkowych działań....

Jednym z głównych zadań Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla osób o umiarkowanych dochodach, jednak Program realizuje również wiele dodatkowych działań. Do Rady Ministrów trafiła informacja "Działania korespondujące z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego" przedłożona przez ministra infrastruktury i budownictwa.

Sabina Augustynowicz Jak zatrzymać ciepło uciekające do piwnic

Jak zatrzymać ciepło uciekające do piwnic Jak zatrzymać ciepło uciekające do piwnic

Decydując się na docieplenie budynku, należy w swoich planach uwzględnić wszystkie przegrody, które znajdują się na styku przestrzeni ogrzewanych z nieogrzewanymi. Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice,...

Decydując się na docieplenie budynku, należy w swoich planach uwzględnić wszystkie przegrody, które znajdują się na styku przestrzeni ogrzewanych z nieogrzewanymi. Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to w stropach nad nimi trzeba wykonać dobrą izolację termiczną, aby uniknąć chłodzenia pomieszczeń usytuowanych ponad, a tym samym i strat finansowych.

DEROWERK Piotr Białas Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?

Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?

Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez...

Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.

mgr inż. Michał Lutostański Izolacje stropów nad piwnicami nieogrzewanymi

Izolacje stropów nad piwnicami nieogrzewanymi

Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to w stropie nad nimi trzeba wykonać dobrą izolację termiczną, aby uniknąć chłodzenia pomieszczeń usytuowanych wyżej. Niewystarczające ocieplenie tego stropu powoduje...

Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to w stropie nad nimi trzeba wykonać dobrą izolację termiczną, aby uniknąć chłodzenia pomieszczeń usytuowanych wyżej. Niewystarczające ocieplenie tego stropu powoduje straty ciepła i zwiększone koszty ogrzewania, a ponadto dyskomfort w postaci zimnej podłogi.

Redakcja news Kolejność prac przy termomodernizacji

Kolejność prac przy termomodernizacji Kolejność prac przy termomodernizacji

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa...

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa czynniki. Pierwszy – muszą zostać wykonane wszelkie prace określone w audycie poprzedzającym rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych. Drugi czynnik – to odpowiednia kolejność wykonywania prac.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.