administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS – kierunki zmian

Wpływ zmian grubości warstwy izolacyjnej w systemach ETICS na długość łączników, rys. Autor

Wpływ zmian grubości warstwy izolacyjnej w systemach ETICS na długość łączników, rys. Autor

Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.

Zobacz także

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...

ISOVER, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

W artykule:

• Wymogi dotyczą każdego budynku
• Jaka alternatywa?
• Kierunek energooszczędność

Nowe Warunki Techniczne, które weszły w życie 31.12.2020 r. WT 2021 to kolejny, trzeci etap zmian w zakresie energooszczędności budynków (wcześniejsze miały miejsce w roku 2014 oraz 2017). Wymagania wprowadzają zmiany współczynnika U w zakresie izolacyjności ścian, dachów, tarasów oraz stolarki budowlanej, a także obniżenie limitu zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną Ep.

Konsekwencjami nowych przepisów będą:

  • zwiększenie grubości izolacji termicznej ścian lub zastosowania materiałów o niższym współczynniku λ,
  • wymóg zastosowania stolarki fasadowej o współczynniku U=0,9 W/m2*K lub dachowej o współczynniku 1,1,
  • konieczność stosowania kotłów na paliwa na biomasy o niższym wskaźniku Ep,
  • rekuperatorów, OZE (panele PV lub pompy ciepła w połączeniu z PV).

Wymogi dotyczą każdego budynku

Wymagania te będzie musiał spełnić każdy inwestor, który otrzymał pozwolenie na budowę lub dokonał zgłoszenia po 31.12.2020 r. Co ważne, nie dotyczy to tylko nowych realizacji, ale każdego modernizowanego lub rozbudowywanego obiektu.
Zmiana wymagań nie pozostanie niestety bez wpływu na koszty realizacji nowych inwestycji ale większa izolacyjność z pewnością przyniesie zauważalną oszczędność energii w trakcie użytkowania budynku. W przypadku modernizacji lub rozbudowy, zwłaszcza starszych obiektów, nowe WT mogą także skutkować istotnymi wyzwaniami projektowymi.

W zakresie poprawy izolacyjności ścian nowe WT jednoznacznie nakładają na inwestorów konieczność uwzględnienia podwyższonych wymogów izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych. Istnieją dwie drogi do spełnienia narzuconych wymagań:

  • zwiększenie grubości izolacji termicznej w przypadku realizacji prac w oparciu o tradycyjne, popularne obecnie materiały typu płyty EPS lub płyty z wełny mineralnej, tak aby osiągnąć wymaganą wartość współczynnika przenikania ciepła U,
  • zastosowanie materiałów termoizolacyjnych o niższych wartościach współczynnika przewodzenia ciepła λ w stosunku do powszechnie stosowanych dzisiaj w wykonawstwie materiałów co pozwoli spełnić nowe wymogi izolacyjności przy zachowaniu mniejszej grubości warstwy termoizolacji.

Warto dodać, że grubość izolacji termicznej systematycznie, zwiększała się od 2014 r., wraz ze stopniowo rosnącymi wymaganiami. Zmiany te obrazuje tab. 2 oraz rys. 1.

W jakim stopniu zmiany te wpłynęły na grubość izolacji termicznej, którą wbudowujemy w systemy ociepleń? Dla styropianu i wełny mineralnej przyjęto w tym wypadku ten sam współczynnik przewodzenia ciepła λ. Jak wyraźnie widać, w chwili obecnej musimy się liczyć z koniecznością stosowania materiałów izolacyjnych o grubości ok. 18 cm i staje się to standardem.

Zmiana grubości pociąga za sobą również wzrost ciężaru stosowanych materiałów izolacyjnych. I o ile jest to mniej istotne w przypadku styropianu (1 m2 ocieplenia po wprowadzeniu wymaganej wartości U=0,2 W/m2*K o grubości, przykładowo 18 cm, ważyć będzie 2,3 kg) to w przypadku wełny mineralnej ciężar wzrośnie do 14,7 kg.

Zmiana grubości ocieplenia wymusi także oczywistą konieczność stosowania dłuższych łączników, zaś wzrost masy warstwy izolacyjnej w istotnym stopniu wpłynie na wielkość i umiejscowienie siły zginającej oraz wartość momentu (rys. 3). Wiąże się to z podwyższeniem wymagań wykonawczych na etapie klejenia płyt i montażu łączników, jak i wymagań dla samych łączników.

Jaka alternatywa?

Alternatywą dla opisanego rozwiązania, jest stosowanie materiałów izolacyjnych o istotnie niższych wartościach współczynnika przewodzenia ciepła λ, co pozwala na ograniczenie grubości izolacji termicznej, przy zachowaniu wymaganej wartości współczynnika przenikania ciepła U.

Styropian i wełna mineralna stanowią prawie 95% materiałów izolacyjnych stosowanych przy instalacji systemów ETICS w całej Europie. Ich popularność wynika z wielu czynników, wśród których należy wymienić m.in.: korzystne relacje cena – izolacyjność termiczna, powszechna dostępność tego typu materiałów na rynku, wieloletnie pozytywne doświadczenia w ich stosowaniu oraz doświadczenie wykonawców w aplikacji.

Kierunek obniżenia grubości izolacji termicznej przy zachowaniu tych samych wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ściany wydaje się być racjonalną alternatywą. Stąd też niektórzy producenci koncentrują się obecnie na wdrożeniu alternatywnych materiałów termoizolacyjnych do zewnętrznych systemów ociepleń ETICS. Formalnie takie możliwości dała ostatnia nowelizacja ETAG 004 (EAD), która nie definiuje ściśle, jak to miało miejsce wcześniej w przypadku wełny mineralnej i styropianu, rodzajów termoizolacji w systemie ETICS, ale dopuszcza stosowanie różnego typu materiałów, stawiając wymaganie zgodności z dokumentem odniesienia.

W celu kształtowania coraz to wyższych wymagań w zakresie zmniejszania współczynnika przenikania ciepła U przy ocieplaniu przegród zewnętrznych mogą być alternatywnie uwzględniane nowe materiały, które umożliwiają nam zmniejszenie tego współczynnika, bez nadmiernego zwiększania grubości izolacji termicznej, co wpływałoby korzystnie m.in. na utrzymanie dotychczasowej ilości światła wewnątrz pomieszczeń (bez wzrostu grubości ościeży).

Strefa oznakowana jako „A” będzie w najbliższych latach stanowiła zapewne obszar badań producentów oraz systemodawców.

Część z materiałów termoizolacyjnych wymienionych w tabeli ma potencjalne możliwości zaistnienia wśród rozwiązań dedykowanych systemom ETICS. Jednak każdorazowo tego typu działania wymagają przeprowadzenia długich testów laboratoryjnych i próbnych aplikacji poligonowych. Wśród rozwiązań dostępnych już dzisiaj na rynku, które zostały wdrożone w mniejszym lub większym stopniu w praktyce lub trwają nad nimi prace rozwojowe, znajdują się płyty izolacyjne fenolowe (rezolowe), płyty poliuretanowe PUR oraz płyty poliizocyjanurowe PIR.

Materiały poliuretanowe (PUR, PIR) są polimerycznymi materiałami chemoutwardzalnymi i znane są od końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Technologia otrzymywania poliuretanów zachodzi według mechanizmów specyficznej reakcji addycji pomiędzy grupami izocyjanianowymi i grupą hydroksylową dając poliuretan. Pianki PIR stanowią udoskonaloną wersję pianek PUR, wykazując się znacznie większą odpornością na bezpośrednie oddziaływanie ognia.

Z kolei żywice fenolowo-formaldehydowe otrzymuje się przez polimeryzację, kondensację difenoli lub mieszaniny difenoli z aldehydem, najczęściej formaldehydem. W zależności od warunków kondensacji otrzymuje się żywice nowolakowe (nowolaki) lub żywice rezolowe (rezole). Na bazie tych ostatnich są produkowane pianki rezolowe.

Materiały te charakteryzują się drobnokomórkową strukturą, z czego ok. 90% stanowią komórki zamknięte, dzięki czemu praktycznie nie występuje pobór wody kondensacyjnej. Wykazują się wysoką twardością oraz wytrzymałością mechaniczną. Izolacje tego typu są produkowane m.in. w formie płyt z rdzeniem ze sztywnej pianki i obustronnymi okładzinami elastycznymi z folii aluminiowej, papieru lub laminatu kompozytowego, włókna szklanego, bituminowanego włókna szklanego, itp. Znajdują one dzisiaj zastosowanie do izolacji dachów oraz posadzek. W zakresie izolacji termicznej ścian, w murach warstwowych oraz niekiedy w systemach ETICS.

Wysokie parametry w zakresie izolacyjności termicznej (współczynnik przewodzenia ciepła λ =0,021-0,027 W/m2*K) sprawiają że są płyty rezolowe oraz PUR/PIR mogą stać się w tym zakresie potencjalnym konkurentem w stosunku do używanych dzisiaj powszechnie materiałów izolacyjnych stosowanych w systemach ETICS. Zastosowanie tego typu płyt jako izolacji termicznej pozwala na ograniczenie jej grubości nawet o ok. 50%. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budownictwa pasywnego, budynków realizowanych w ograniczonych przestrzeniach, gdzie konieczne jest zachowanie wymaganych odległości lub linii zabudowy, do obudowy ościeży, itp.

Zastosowanie praktyczne płyt rezolowych odbywa się na podstawie, nielicznych na razie, europejskich i krajowych ocen technicznych. Systemy te posiadają klasę reakcji na ogień B. O ile jednak realizacje systemów ociepleń budynków na bazie pianek rezolowych stopniowo zyskują na popularności, o tyle zastosowanie płyt PUR/PIR ma jeszcze charakter jednostkowy. Istotnym ograniczeniem w szerszym stosowaniu płyt rezolowych jest z jednej strony ich wysoka cena oraz częściowo ograniczenia wynikające z wymagań przeciwpożarowych.

Kierunek energooszczędność

Kierunkiem, w jakim zmierza prawodawstwo jest, co widać, wznoszenie domów energooszczędnych czyli takich, do których ogrzania potrzeba < 70 kWh/(m²·rok). Uzyskanie tak niskiego wskaźnika zużycia energii jest możliwe dzięki zastosowaniu kompleksowych rozwiązań budowlanych i instalacyjnych oraz wykorzystaniu odpowiednich materiałów. Wszystkie przegrody zewnętrzne muszą skutecznie chronić przed ucieczką ciepła. Największe możliwości w zredukowaniu jego strat daje zwiększenie izolacyjności ścian. Dzięki poprawieniu jej ze standardowej na zalecaną dla domu energooszczędnego utratą ciepła przez ściany może być mniejsza aż o 40%. W domu energooszczędnym współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne nie może być większy niż 0,15 W/(m2*K).

Ograniczenie strat ciepła jest możliwe dzięki zwiększeniu ich izolacji termicznej. Jest to najłatwiejsze do przeprowadzenia w ścianach, w których izolacja termiczna stanowi odrębną część od ich konstrukcji (tzw. ściany dwuwarstwowe).

Odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła U (nie większą niż 0,15 W/(m2*K)) można uzyskać dzięki zastosowaniu warstwy izolacji termicznej grubości do 20 cm z materiału o wysokich właściwościach izolacyjnych. Jego współczynnik przewodzenia ciepła powinien wynosić co najwyżej 0,036 W/(m2*K). Na rynku dostępne są różne materiały termoizolacyjne, które spełniają taki wymóg, także wśród najpopularniejszych – styropianu i wełny. Taka izolacja termiczna jest najbardziej uzasadniona ekonomicznie – tak wynika z analiz ekonomicznych i doświadczeń krajów, w których standard domu energooszczędnego powszechnie obowiązuje, na przykład w krajach skandynawskich.

Mając na uwadze stale rosnące ceny energii, co za tym idzie, kosztów utrzymania budynków, należy spodziewać się dalszego rozwoju nowych kierunków w tym zakresie – systemów ociepleń dających możliwość czasowej akumulacji energii oraz zastosowania powłok termorefleksyjnych, ograniczających straty ciepła w okresie zimowym, które zapewnią jednocześnie wyższy komfort termiczny latem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DEROWERK Piotr Białas Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu? Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić...

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać? Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?

DEROWERK Piotr Białas Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty? Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

DEROWERK Piotr Białas Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów? Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

Teais Polska Hydroizolacja fundamentów i ścian piwnic

Hydroizolacja fundamentów i ścian piwnic Hydroizolacja fundamentów i ścian piwnic

Jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty i ściany piwnic?

Jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty i ściany piwnic?

Crisoma Renowacja lastryka z firmą Crisoma

Renowacja lastryka z firmą Crisoma Renowacja lastryka z firmą Crisoma

Crisoma to firma świadcząca usługi w zakresie renowacji, szlifowania i czyszczenia marmuru, lastryko, a także terrazzo, granitu czy betonu.

Crisoma to firma świadcząca usługi w zakresie renowacji, szlifowania i czyszczenia marmuru, lastryko, a także terrazzo, granitu czy betonu.

BOLIX Nieestetyczne naloty na elewacjach – jakie są przyczyny i jak zapobiegać powstawaniu?

Nieestetyczne naloty na elewacjach – jakie są przyczyny i jak zapobiegać powstawaniu? Nieestetyczne naloty na elewacjach – jakie są przyczyny i jak zapobiegać powstawaniu?

Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia...

Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Takich sytuacji możemy uniknąć poprzez regularne, cykliczne (np. coroczne) kontrole stanu elewacji, a w razie potrzeby przez przeprowadzanie prostych prac konserwacyjnych.

BOLIX Jak skazy na elewacji wpływają na uszkodzenia warstwy ocieplenia budynku

Jak skazy na elewacji wpływają na uszkodzenia warstwy ocieplenia budynku Jak skazy na elewacji wpływają na uszkodzenia warstwy ocieplenia budynku

Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego...

Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona).

DEROWERK Piotr Białas Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże? Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej? Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.

BOLIX Czy prawidłowo wykonane ocieplenie na styropianie w technologii ETICS może zostać oderwane, nawet w warunkach najsilniejszego wiatru?

Czy prawidłowo wykonane ocieplenie na styropianie w technologii ETICS może zostać oderwane, nawet w warunkach najsilniejszego wiatru? Czy prawidłowo wykonane ocieplenie na styropianie w technologii ETICS może zostać oderwane, nawet w warunkach najsilniejszego wiatru?

Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy...

Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy nie miały miejsca. Poniżej wyjaśniamy, jakie założenia muszą zostać spełnione, aby ocieplona elewacja była trwała i odporna na działanie nawet najsilniejszych odziaływań środowiskowych w szczególności wiatru.

BOLIX Co należy sprawdzić przed ponownym dociepleniem?

Co należy sprawdzić przed ponownym dociepleniem? Co należy sprawdzić przed ponownym dociepleniem?

Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane....

Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane. Takiej oceny powinien dokonać uprawniony ekspert budowlany. Celem podstawowym takiego działania powinno być stwierdzenie, czy ocieplenie istniejące i ściana mogą służyć jako stabilne podłoże pod nowe ocieplenie, lub określenie sposobu przygotowania ocieplania istniejącego do ponownego ocieplenia.

DEROWERK Piotr Białas Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie...

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie Klientów decydujących się na wybór naszych materiałów.

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Naprawa pokryć dachowych

Naprawa pokryć dachowych Naprawa pokryć dachowych

Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne...

Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne na działanie negatywnych warunków pogodowych. Naprawa przez montaż kolejnych warstw papy wiąże się z dodatkowym dociążeniem dachu, sięgającym nawet do ok. 10 kg/m2.

Arbet Termoizolacja w ociepleniu na ocieplenie

Termoizolacja w ociepleniu na ocieplenie Termoizolacja w ociepleniu na ocieplenie

W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po...

W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie.

Redakcja O hydroizolacji w budynkach wielolokalowych

O hydroizolacji w budynkach wielolokalowych O hydroizolacji w budynkach wielolokalowych

Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować...

Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować na zmienne warunki atmosferyczne? Od czego zacząć? Odpowiedzią na wszystkie problemy związane z wilgocią będzie właściwa hydroizolacja.

Redakcja Dobór tynków i środków do czyszczenia w systemach ociepleń ETICS

Dobór tynków i środków do czyszczenia w systemach ociepleń ETICS Dobór tynków i środków do czyszczenia w systemach ociepleń ETICS

Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób...

Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób się uchronić. Natomiast są sposoby, które pozwalają zabezpieczyć elewację, a tym samym przedłużyć jej funkcjonalność i długo cieszyć się jej estetycznym wyglądem. O jakich sposobach ochrony mowa?

Arbet Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg

Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg

Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne,...

Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne, musi być prawidłowo wykonane, m.in. poprzez szczelne ułożenie warstwy izolacji termicznej na powierzchni wszystkich przegród budynku. Należy zatem ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne, ale również ściany fundamentowe, podłogi i dachy.

AlchiPolska Sp. z o.o. „Chłodny dach” i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych w systemie Hyperdesmo

„Chłodny dach” i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych w systemie Hyperdesmo „Chłodny dach” i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych w systemie Hyperdesmo

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej,...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zostało zastosowane na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.

AlchiPolska Sp. z o.o. Płynne membrany Hyperdesmo

Płynne membrany Hyperdesmo Płynne membrany Hyperdesmo

Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy...

Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy pochyły, narażony jest na deszcz i śnieg. Dachy płaskie są nawet bardziej wymagające dla hydroizolacji z uwagi na zagrożenie trwałego zalegania wody na jego powierzchni.

Redakcja Nawiewniki okienne a wentylacja mieszkania - czy warto stosować?

Nawiewniki okienne a wentylacja mieszkania - czy warto stosować? Nawiewniki okienne a wentylacja mieszkania - czy warto stosować?

Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji...

Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji i związków obecnych w powietrzu. Zdrowie człowieka to pierwszy i najważniejszy czynnik, który jest zagrożony, ale niejedyny. Nieefektywny system wentylacji to także zmora wielu domów i mieszkań. Najczęstszą konsekwencją braku właściwej wentylacji jest wilgoć, która z kolei objawia się zaparowanymi...

Arbet Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max)

Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków...

Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Mariusz Grzeniewski Gdzie, jak i kiedy wieszać skrzynki lęgowe dla ptaków

Gdzie, jak i kiedy wieszać skrzynki lęgowe dla ptaków Gdzie, jak i kiedy wieszać skrzynki lęgowe dla ptaków

Prowadzona obecnie w Polsce na wielką skalę termomodernizacja budynków grozi wyginięciem licznych gatunków ptaków. Można temu zapobiec, montując odpowiednie dla nich skrzynki lęgowe.

Prowadzona obecnie w Polsce na wielką skalę termomodernizacja budynków grozi wyginięciem licznych gatunków ptaków. Można temu zapobiec, montując odpowiednie dla nich skrzynki lęgowe.

dr inż. Maciej Robakiewicz Potrzeby i możliwości termomodernizacji budynków

Potrzeby i możliwości termomodernizacji budynków Potrzeby i możliwości termomodernizacji budynków

Termomodernizacja to poprawienie cech technicznych budynku, a w efekcie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania i związanych z tym kosztów.

Termomodernizacja to poprawienie cech technicznych budynku, a w efekcie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania i związanych z tym kosztów.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.