Prowadzona obecnie w Polsce na wielką skalę termomodernizacja budynków grozi wyginięciem licznych gatunków ptaków. Można temu zapobiec, montując odpowiednie dla nich skrzynki lęgowe.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
Budynki miejskie przez kilkadziesiąt lat były dla wielu gatunków ptaków jedyną ostoją, w której czuły się bezpiecznie. W nich znajdowały schronienie i mogły przystępować do lęgów. Ptaki te to jerzyki, wróble, kawki, gołębie miejskie, jaskółki oknówki i pustułki. Niektóre z tych ptaków w niedługim czasie mogą znaleźć się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt zagrożonych wyginięciem, jeśli nie zapewni się im możliwości dalszego wykorzystywania budynków do lęgów. Chodzi tu przede wszystkim o jerzyki i wróble, ale ich los mogą również podzielić kawki i jaskółki oknówki.
Dlaczego może się tak stać? Odpowiedź jest prosta. Nieodwracalne spustoszenie w świecie ptaków niesie za sobą termomodernizacja budynków, prowadzona w ostatnim dziesięcioleciu na wielką skalę. Pod warstwą styropianu i tynku ginie kilkaset tysięcy miejsc lęgowych rocznie, a zakratowane otwory do stropodachów powodują utratę kolejnych kilkuset tysięcy siedlisk lęgowych. Oczywiście termomodernizacja budynków jest niezbędna, ale czy musi pozbawiać ptaków siedlisk lęgowych?
Otóż nie musi. W artykule zatytułowanym Ochrona siedlisk ptaków, który ukazał się w marcowym numerze „Administratora", wyczerpująco opisano, jak postępować z ptakami podczas prac termomodernizacyjnych, aby mogły one zachować swoje miejsca gniazdowania. W niniejszym artykule przedstawione zostanie kilka rozwiązań, dzięki którym w miastach nadal będzie można słuchać ćwierkających wróbli i oglądać grupowe loty jerzyków.
Zgodnie z polskim prawem siedliska ptaków utracone w wyniku prowadzenia prac budowlanych należy zastąpić nowymi. Najprostszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem dla ptaków byłoby pozostawienie niezakratowanych otworów w stropodachach. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a czasem byłoby to nawet dla nich groźne. Dotyczy to przede wszystkim stropodachów ocieplonych granulatem styropianowym. Ptaki bowiem bez problemu wchodzą i wychodzą ze stropodachów ocieplonych granulatem wełny mineralnej, ale z ocieplonych granulatem styropianowym nie potrafią się wydostać.
Jeśli nawet pozostawimy niezakratowane otwory w stropodachu, to nie ustrzeżemy się przed zniszczeniem siedlisk znajdujących się w szczelinach miedzy płytami, za rynnami, pod parapetami i wykończeniami blacharskimi dachu. Wtedy najprostszym sposobem zrekompensowania ptakom utraconych siedlisk jest zainstalowanie na budynku skrzynek lęgowych. Ważne jednak, aby były wykonane zgodnie z potrzebami poszczególnych gatunków, czyli z odpowiednich materiałów i miały stosowne wymiary. Muszą też być zawieszone w odpowiednim miejscu.
Wprawdzie powieszenie skrzynek nie zrekompensuje całkowicie ptakom utraconych miejsc lęgowych, ale pozwoli im powrócić na dawne tereny bez obaw, że nie znajdą miejsca na założenie gniazda. Dla inwestorów nie jest to duży koszt i nie wymaga od nich dużego nakładu pracy.
Typy skrzynek lęgowych
Typ skrzynki lęgowej określa jednocześnie gatunek ptaków, dla których jest ona przeznaczona. Skrzynka typu A jest dla wróbli, typu D - dla kawek, a typu J - dla jerzyków. Wszystkie typy skrzynek można wykonać samemu lub kupić w biurach organizacji zajmujących się ochroną ptaków.
Zaprezentowane na zdjęciach skrzynki wykonywane są z tarcicy sosnowej grubości 2 cm i zabezpieczone drewnochronem przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Na daszkach zamontowana jest dodatkowo ocynkowana blacha. Ścianki przednie są otwierane, dzięki czemu wnętrza skrzynek w razie potrzeby można oczyścić.
Skrzynki mogą być także wykonane z trocinobetonu. Są one jednak trudno dostępne na polskim rynku.
Tabela 1. Wymiary skrzynek typu A i D
Typ skrzynki
A
B
Wewnętrzny wymiar dna
11 x 11 cm
17 x 17 cm
Głębokość od wlotu do dna (wewnątrz)
21 cm
27 cm
Średnica otworu wlotowego
33 mm
85 mm
Grubość przedniej ścianki (z podwójnej deski)
4 cm
4 cm
Tabela 2. Wymiary skrzynki typu J
Wysokość z przodu
14 cm
Szerokość wewnątrz
14 cm
Długość wewnątrz
34 cm
Wymiary owalnego wlotu (wlot, w zależności od sposobu montażu, może być w ściance przedniej lub bocznej)
6,5 x 3,5 cm
Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna
5 cm
Terminy wieszania i sposób montażu skrzynek
Przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych należy ustalić, ile ptaków i jakie ich gatunki mają swoje siedliska w budynku i na tej podstawie przygotować odpowiednie skrzynki lęgowe.
Najlepiej zadanie to powierzyć ornitologowi, który wskaże również, gdzie należy powiesić skrzynki, jakiego typu oraz ile powinno ich być.
Skrzynki lęgowe mocuje się do wykończonej elewacji za pomocą kołków rozporowych - przez tylną ściankę. Można też je powiesić przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych i otynkować na kolor elewacji po położeniu warstwy styropianu. Wtedy będą mniej widoczne.
Tabela 3. Gdzie, jak i kiedy wieszać skrzynki lęgowe
Typ skrzynki
Gdzie wieszać
Jak wieszać
Kiedy wieszać
A - dla wróbli
Bezpośrednio na budynku. Najlepiej w miejscu zlikwidowanego gniazda. Na ścianach szczytowych, frontowych i nadbudówkach. Ze względu na bezpieczeństwo przechodniów skrzynek nie powinno się wieszać nad chodnikami i oknami.
Na wysokości min. 3 m. Odległość między skrzynkami - ponad 4 m.
Przez cały rok. Najlepiej jednak jesienią lub wczesną wiosną.
D - dla kawek
Na wysokości min. 9 m. Odległość między skrzynkami może wynosić 1 m.
J - dla jerzyków
Bezpośrednio na budynku w miejscu zlikwidowanego otworu wlotowego do gniazda (najczęściej na ścianie szczytowej, tuż nad lub pod otworami w stropodachu). Ze względu na bezpieczeństwo przechodniów skrzynek nie powinno się wieszać nad chodnikami i oknami.
Na wysokości min. drugiego piętra. Ważne jest, aby bezpośrednio pod skrzynką była pozostawiona wolna przestrzeń minimum 10 m, by ptaki mogły swobodnie dolecieć do gniazda. Ponieważ jerzyki chętnie gniazdują w koloniach, należy wieszać od kilku do kilkunastu skrzynek obok siebie.
Najlepiej tuż przed przylotem jerzyków (koniec kwietnia, początek maja) lub w czerwcu i lipcu, kiedy młode ptaki szukają miejsc na przyszły sezon lęgowy.
Czyszczenie skrzynek lęgowych
Skrzynki lęgowe dla wróbli należy czyścić raz w roku (między 16 października a końcem lutego), aby umożliwić ptakom dalsze korzystanie z nich. Jerzykom zaś i kawkom wystarczy wyczyścić skrzynki raz na trzy lata (również między 16 października a końcem lutego), aby usunąć z nich pasożyty, które są dokuczliwym lokatorem ptasich lokali.
O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.
O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia...
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Takich sytuacji możemy uniknąć poprzez regularne, cykliczne (np. coroczne) kontrole stanu elewacji, a w razie potrzeby przez przeprowadzanie prostych prac konserwacyjnych.
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego...
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona).
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej?
Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy...
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy nie miały miejsca. Poniżej wyjaśniamy, jakie założenia muszą zostać spełnione, aby ocieplona elewacja była trwała i odporna na działanie nawet najsilniejszych odziaływań środowiskowych w szczególności wiatru.
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane....
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane. Takiej oceny powinien dokonać uprawniony ekspert budowlany. Celem podstawowym takiego działania powinno być stwierdzenie, czy ocieplenie istniejące i ściana mogą służyć jako stabilne podłoże pod nowe ocieplenie, lub określenie sposobu przygotowania ocieplania istniejącego do ponownego ocieplenia.
Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie...
Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie Klientów decydujących się na wybór naszych materiałów.
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne...
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne na działanie negatywnych warunków pogodowych. Naprawa przez montaż kolejnych warstw papy wiąże się z dodatkowym dociążeniem dachu, sięgającym nawet do ok. 10 kg/m2.
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po...
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie.
Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować...
Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować na zmienne warunki atmosferyczne? Od czego zacząć? Odpowiedzią na wszystkie problemy związane z wilgocią będzie właściwa hydroizolacja.
Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób...
Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób się uchronić. Natomiast są sposoby, które pozwalają zabezpieczyć elewację, a tym samym przedłużyć jej funkcjonalność i długo cieszyć się jej estetycznym wyglądem. O jakich sposobach ochrony mowa?
Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne,...
Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne, musi być prawidłowo wykonane, m.in. poprzez szczelne ułożenie warstwy izolacji termicznej na powierzchni wszystkich przegród budynku. Należy zatem ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne, ale również ściany fundamentowe, podłogi i dachy.
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej,...
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zostało zastosowane na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.
Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.
Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.
Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy...
Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy pochyły, narażony jest na deszcz i śnieg. Dachy płaskie są nawet bardziej wymagające dla hydroizolacji z uwagi na zagrożenie trwałego zalegania wody na jego powierzchni.
Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji...
Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji i związków obecnych w powietrzu. Zdrowie człowieka to pierwszy i najważniejszy czynnik, który jest zagrożony, ale niejedyny. Nieefektywny system wentylacji to także zmora wielu domów i mieszkań. Najczęstszą konsekwencją braku właściwej wentylacji jest wilgoć, która z kolei objawia się zaparowanymi...
Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków...
Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Termomodernizacja to poprawienie cech technicznych budynku, a w efekcie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania i związanych z tym kosztów.
Termomodernizacja to poprawienie cech technicznych budynku, a w efekcie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzewania i związanych z tym kosztów.
Zabieg termoizolacji jest najskuteczniejszym sposobem zwiększenia efektywności energetycznej budynku. To także konieczność, w przypadku, gdy aktualne ocieplenie nieruchomości nie spełnia obowiązujących...
Zabieg termoizolacji jest najskuteczniejszym sposobem zwiększenia efektywności energetycznej budynku. To także konieczność, w przypadku, gdy aktualne ocieplenie nieruchomości nie spełnia obowiązujących norm. Pytanie tylko, czy można ocieplić budynek bez demontażu pierwotnej warstwy termoizolacji. Można, ale wyłącznie wtedy, gdy pozwala na to stan techniczny zarówno samego obiektu, jak i istniejącego już ocieplenia.
Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...
Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.