czyli o ustalaniu cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości ciąg dalszy
Jacek Frydryszak|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2022
|
2022-09-29
Never ending story…czyli o ustalaniu cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości ciąg dalszy, fot. pixabay
W artykule opublikowanym w wakacyjnym wydaniu „Administratora” napisałem, że wystąpiłem do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, dotyczących stosowania taryfy G i jej zatwierdzania przez URE, co ma niebagatelne znaczenie dla ponoszonych przez mieszkańców kosztów.
Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych?
Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona...
Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych?
Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak zyskać środki na renowację?
Wspomniane pytania to:
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby części wspólnych budynków mieszkalnych wielolokalowych? Energia elektryczna w częściach wspólnych jest przeznaczana przede wszystkim do oświetlenia klatek schodowych, strychów, piwnic, suszarni, numerów porządkowych, zasilania dźwigów osobowych, urządzeń w kotłowniach, węzłach cieplnych, hydroforniach, itp.
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia zewnętrznego terenów będących własnością spółdzielni mieszkaniowej i służących mieszkańcom zasobów mieszkaniowych spółdzielni?
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia i zasilania urządzeń (wentylacja, bramy wjazdowe, itp.) garaży podziemnych użytkowanych przez mieszkańców budynków mieszkalnych wielolokalowych?
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia wolnostojących garaży użytkowanych przez mieszkańców zasobów mieszkaniowych spółdzielni?
Czy spółdzielnia mieszkaniowa kupująca energię elektryczną na potrzeby wskazane w pkt 1–4 jest „odbiorcą końcowym” w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne?
Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 Prawa energetycznego: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują okres ich obowiązywania. Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje przedkładają Prezesowi URE taryfy oraz ich zmiany z własnej inicjatywy nie później niż w terminie dwóch miesięcy przed upływem okresu obowiązywania taryfy poprzedniej lub na żądanie Prezesa URE.” Zgodnie z postanowieniami art. 49 ust. 1 Prawa energetycznego: „Prezes URE może zwolnić przedsiębiorstwo energetyczne z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia, jeżeli stwierdzi, że działa ono w warunkach konkurencji, albo cofnąć udzielone zwolnienie w przypadku ustania warunków uzasadniających zwolnienie”. Czy tych dwóch zapisów wynika, że każde przedsiębiorstwo, które proponuje spółdzielni mieszkaniowej (lub innemu zarządcy nieruchomości) zawarcie umowy na sprzedaż energii elektrycznej na cele wskazane w pkt 1–4 musi mieć aktualnie zatwierdzoną przez Prezesa URE taryfę albo ważne zwolnienie z obowiązku zatwierdzania taryfy wystawione przez Prezesa URE, a składanie ofert bez posiadania takich dokumentów jest działaniem bez podstawy prawnej?
Z informacji zamieszczonej na stronach URE (aktualizacja 03.01.2020 r.) wynika, że w Polsce jest czterech „sprzedawców z urzędu” w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne (Tauron Sprzedaż, Energa Obrót, PGE Obrót, Enea). Czy to oznacza, że E.ON będący przedsiębiorstwem energetycznym świadczącym usługi dystrybucyjne na terenie Warszawy nie jest „sprzedawcą z urzędu” i czy to oznacza, że E.ON nie ma obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf z grupy „G”?
W decyzjach Prezesa URE zatwierdzających taryfy dla „sprzedawców z urzędu” zawierana jest następująca klauzula (na przykładzie Energa Obrót): „… zatwierdził ustaloną przez Przedsiębiorstwo taryfę dla energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych „G” (przyłączonych do sieci ENERGA OPERATOR SA) dla których Przedsiębiorstwo świadczy usługę kompleksową na okres od dnia1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.”. Czy taki zapis oznacza, że:
taryfa obowiązuje wyłącznie na obszarze objętym dystrybucją tego przedsiębiorstwa?
taryfa nie obowiązuje na obszarach objętych dystrybucją innych przedsiębiorstw i wówczas dla tych obszarów Prezes URE musi zatwierdzić inną taryfę „G”?
Stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki
Odpowiedź z URE otrzymałem w dniu 17 sierpnia 2022 roku (wystąpiłem z wnioskiem 21 lipca 2022 r.). Niestety, na większość pytań nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi, ale jednak część informacji jest bardzo ważna i jednocześnie mogąca bulwersować mieszkańców Warszawy. URE potwierdził bowiem, że spółka E.ON. Polska SA (następca RWE Polska SA) na mocy prawomocnego wyroku Sądu Najwyższego z maja 2013 roku nie ma obowiązku zatwierdzania taryf przez Prezesa URE – taryfy są zatwierdzane przez zarząd spółki. Oznacza to, że ceny sprzedaży energii elektrycznej dla potrzeb części wspólnych nieruchomości wielolokalowych dla taryfy „G” na terenie Warszawy są inne niż dla pozostałej części Polski – inne to znaczy na dzień dzisiejszy ok. czterokrotnie wyższe. Co więcej, z taryfy „G” E.ON. usunął niektóre elementy, takie jak: oświetlenie klatek schodowych, numerów domów, piwnic, strychów, suszarni, itp., zasilanie dźwigów osobowych oraz węzłów cieplnych i hydroforni.
Z pisma wynika również, że obecnie w Polsce mamy czterech tzw. sprzedawców z urzędu (są to: Tauron Sprzedaż, Energa Obrót, PGE Obrót, Enea). Zgodnie ze słowniczkiem zawartym w Prawie energetycznym, cytuję: „29) sprzedawca z urzędu – przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót paliwami gazowymi lub energią elektryczną, świadczące usługi kompleksowe odbiorcom paliw gazowych lub energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy”. E.ON. Polska SA nie jest zdaniem URE sprzedawcą z urzędu i w związku z tym Prezes URE nie zatwierdza taryf proponowanych przez tę spółkę.
Uzyskałem również potwierdzenie zakresu obowiązywania taryfy „G”, która jest stosowana w przypadku zużywania energii na potrzeby wskazane w pkt 1–4 powyżej, za wyjątkiem oświetlenia terenów zewnętrznych.
Urząd Regulacji Energetyki, jako organ powołany do kontroli rynku energii2, uzyskał właściwe uprawnienia wskazane w art. 47, ust. 1 ustawy Prawo energetyczne. Z przepisu jasno wynika, że taryfy podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE: „… Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje przedkładają Prezesowi URE taryfy oraz ich zmiany z własnej inicjatywy nie później niż w terminie dwóch miesięcy przed upływem okresu obowiązywania taryfy poprzedniej lub na żądanie Prezesa URE”.
Oferta poza obszarem dystrybucyjnym dostawcy
Przedsiębiorstwa energetyczne bardzo sprytnie wykorzystują ten zapis, składając z własnej inicjatywy propozycje taryf w kształcie jaki im odpowiada – czterech sprzedawców z urzędu przedkłada projekty, w których taryfa „G” jest stosowana wyłącznie na ich obszarze dystrybucyjnym, a w Warszawie już nie – URE sprawdza prawidłowość kalkulacji oraz zgodność z przepisami i zatwierdza. URE, moim zadaniem, udaje, że nie widzi problemu ofertowania takiego sprzedawcy na terenie znajdującym się poza jego obszarem dystrybucyjnym, czyli np. w Warszawie. Na obszar Warszawy te firmy nie składają propozycji taryf do zatwierdzenia przez URE uznając, że jak nie złożą, to obowiązują je zasady rynkowe – moim zdaniem nie mają do tego podstaw prawnych. Czy URE coś może zrobić? Może skorzystać z uprawnienia wskazanego wyżej czyli zażądać przedstawienia taryfy do zatwierdzenia, może również zgodnie z art. 49, ust. 1 wydać danemu przedsiębiorstwu energetycznemu (musi to być indywidualna decyzja) decyzję zwalniającą z obowiązku zatwierdzania taryfy.
Przedsiębiorstwa energetyczne składające oferty dla mojej spółdzielni mieszkaniowej oferują ceny w taryfie „G” w okolicach 2 000 zł/MWh. Są to zarówno tzw. sprzedawcy z urzędu, jak również inne przedsiębiorstwa energetyczne, posiadające stosowne koncesje. Na moje pytania o zatwierdzoną taryfę albo dokument zwalniający z obowiązku jej zatwierdzania oświadczają, że nie mają takiego obowiązku i powołują się na casus E.ON. Funkcjonuje taka obiegowa opinia wśród nich, że skoro na swoim obszarze dystrybucji E.ON. nie musi zatwierdzać taryf w URE, to oni też nie muszą – niestety podstawy prawnej takiego myślenia nikt podać nie umie.
Wystąpiłem do URE z kolejnym pismem zawierającym wnioski o doprecyzowanie niektórych odpowiedzi, wskazując jednak przede wszystkim na fakt, że sankcjonowanie przez regulatora obecnej sytuacji w sposób nieuzasadniony dyskryminuje mieszkańców Warszawy; wniosłem jednocześnie o podjęcie stosownych działań. Ciąg dalszy nastąpi!
Literatura
zob. „Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych” [w:] AMiN 7-8/22, s. 73
patrz: art. 23 ust. 1. Prawa energetycznego: Prezes URE reguluje działalność przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z ustawą i polityką energetyczną państwa, zmierzając do równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa...
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa może uzyskać kredyt. Rodzaj finansowania dobierany jest przez pracowników BOŚ Banku w zależności od specyficznych potrzeb wspólnot mieszkaniowych, a ich warunki zależą od wielu czynników, m.in. kwoty kredytu, celu, okresu spłaty itp.
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”,...
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań...
Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są odczyty radiowe, które oferują pewien poziom automatyzacji i wygody. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Coraz większą popularność zyskują liczniki ultradźwiękowe z pełnym systemem zdalnego odczytu danych, które oferują znacznie większą precyzję i wygodę, zarówno dla zarządców, jak i lokatorów.
Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne,...
Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, a każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy, które warto zrozumieć i porównać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego.
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki...
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki cementowe. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sanitarnych i łazienkach. Jest niezastąpiony w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci (np. pralnie, piwnice).
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak zyskać środki na renowację?
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
Niekiedy na skutek przekształceń własnościowych, lokalna kotłownia staje się własnością tylko jednego z wyodrębnianych podmiotów, a mimo to nadal zaopatruje w ciepło wszystkie okoliczne budynki ze względu...
Niekiedy na skutek przekształceń własnościowych, lokalna kotłownia staje się własnością tylko jednego z wyodrębnianych podmiotów, a mimo to nadal zaopatruje w ciepło wszystkie okoliczne budynki ze względu na brak alternatywnego źródła ciepła. Taka sytuacja niewątpliwie stwarza liczne nieporozumienia pomiędzy dostawcą ciepła a jego odbiorcą.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań...
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.
Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł...
Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł światła, opraw oświetleniowych i modernizacji oświetlenia
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.