W tegorocznej edycji konkursu „Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej” jury wyłoniło 37 laureatów, w tym w kategorii spółdzielni małych: 8 nie realizujących inwestycji mieszkaniowych; w kategorii spółdzielni średnich – 14 laureatów, w tym 10 spółdzielni, które nie budują nowych zasobów i 4 inwestujące w nowe nieruchomości. W trzeciej kategorii wyróżniono 11 laureatów – 9 dużych spółdzielni nie realizujących nowych nieruchomości i dwie budujące. Wśród spółdzielni największych znalazło się 4 laureatów – 3 nie budujących nowych budynków i jeden stawiający na nowe inwestycje. Gratulujemy wyróżnionym!
Redakcja "Administratora i Menedżera Nieruchomości" organizuje kolejną edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 28 września 2023 roku na Zamku w...
Redakcja "Administratora i Menedżera Nieruchomości" organizuje kolejną edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 28 września 2023 roku na Zamku w Rynie.
VIII edycja konkursu „Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej” za nami. W tym roku zaszczytne miano Lidera otrzymało 41 spółdzielni mieszkaniowych z całej Polski. Uroczysta gala wręczenia laureatom statuetek...
VIII edycja konkursu „Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej” za nami. W tym roku zaszczytne miano Lidera otrzymało 41 spółdzielni mieszkaniowych z całej Polski. Uroczysta gala wręczenia laureatom statuetek odbyła się 22 września br. na Zamku w Gniewie.
W dniach 28–29 września br. spotkaliśmy się na Zamku w Rynie, by wyłonić tegorocznych laureatów w konkursie „Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2023”, spośród najprężniej działających spółdzielni mieszkaniowych z całego kraju.
Do tegorocznej, dziewiątej już edycji konkursu, zgłosiło się kilkadziesiąt spółdzielni mieszkaniowych, które wyróżniają się nie tylko wynikami ekonomicznymi, przedsiębiorczością, ale także ciekawymi inicjatywami na rzecz swoich członków. I co szczególnie obecnie cenne – działaniami na rzecz energooszczędności.
W tym roku, śladem lat ubiegłych najliczniejszą grupę laureatów wśród zgłaszających się do konkursu spółdzielni mieszkaniowych stanowią spółdzielnie średnie, nie budujące nowych mieszkań, koncentrujące się na podwyższaniu standardów życia w eksploatowanych zasobach. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konkursie i poddanie swojej działalności zewnętrznej, subiektywnej, ocenie jury konkursowego, w skład którego weszły:
Bogusława Wiewiórowska-Paradowska – prezes wydawnictwa Grupa Medium,
Janina Rubin – inicjatorka konkursu, od lat działająca na rzecz spółdzielczości mieszkaniowej,
Sabina Augustynowicz – redaktor naczelna miesięcznika i portalu „Administrator”.
Okolicznościowe statuetki i dyplomy wyłonionym Liderom wręczył Marian Banacki – prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami z siedzibą w Gdańsku, oraz wspomniana wyżej – Bogusława Wiewiórowska-Paradowska, reprezentująca Grupę Medium, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie, wydawcę miesięcznika „Administrator”. Nagrodzonym gratulacje złożyła także prowadząca całą galę ww. Sabina Augustynowicz.
Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2023 (relacja z gali)
W tym roku zaszczytne miano Lidera otrzymało 37 spółdzielni mieszkaniowych, wśród których znalazło się 8 spółdzielni obchodzących w tym roku jubileusz 65-lecia swojego istnienia i jedna spółdzielnia obchodząca 75-lecie.
Dla potrzeb konkursu i oceny spółdzielni przyjęto dwa podstawowe kryteria: wielkości spółdzielni mieszkaniowej oraz kryterium realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Kategorie przyjęte przez jury w regulaminie konkursu określają, że spółdzielnie:
małe to te, których zasoby wynoszą do 100 tys. mkw.;
średnie 100 – 300 tys. mkw.;
duże – od 300 do 600 tys. mkw.,
a największe – powyżej 600 tys. mkw.
W wyniku przyjęcia takich kryteriów nastąpił podział zgłoszeń w sumie na cztery kategorie, ze względu na wielkość spółdzielni oraz dwie podkategorie: spółdzielni nierealizujących nowych inwestycji mieszkaniowych i realizujące.
Wszystkim spółdzielniom, które poddały swoją działalność zewnętrznej ocenie dziękujemy za uczestnictwo w tegorocznej edycji konkursu, a laureatom serdecznie gratulujemy!
Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów z podziałem na poszczególne kategorie.
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Skarpa” w Warszawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Olimp” w Ujściu
Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bytomiu
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Oświata--Ochota” w Warszawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Obrońców Pokoju w Gliwicach
Czarnkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Czarnkowie
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Stawki” w Warszawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śnieżka” w Krakowie
Średnie spółdzielnie mieszkaniowe nierealizujące nowych inwestycji mieszkaniowych:
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żarach
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko--Własnościowa w Jarocinie
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Suchanino” w Gdańsku
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rakowiec” w Warszawie
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Ateńska” w Warszawie
Karpacka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielsku-Białej
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Grenadierów” w Warszawie
Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Luiza” w Zabrzu
Beskidzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielsku-Białej
Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2023 – rozmowa z Leonardem Wieczorkiem, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Suchanino” w Gdańsku
Średnie spółdzielnie mieszkaniowe realizujące nowe inwestycje mieszkaniowe:
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko--Własnościowa w Sierpcu
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Torwar” w Warszawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. 23 Lutego w Koziegłowach
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dobrzec” w Kaliszu
Duże spółdzielnie mieszkaniowe nierealizujące nowych inwestycji mieszkaniowych:
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana „Imielin” w Warszawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zawiercie” w Zawierciu
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chełm” w Gdańsku
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec” we Wrocławiu
Spółdzielnia Mieszkaniowa „ROW” w Wodzisławiu Śląskim
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kopernik” w Toruniu
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Komuny Paryskiej w Gdyni
Chełmska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chełmie
Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łomży
Spółdzielnie duże, realizujące nowe inwestycje mieszkaniowe:
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom” w Radomiu
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ursus” w Warszawie
Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2023 – rozmowa z Robertem Gorzyckim, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Ursus” w Warszawie
Spółdzielnie największe nierealizujące nowych inwestycji mieszkaniowych:
Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Zabrzu
Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Energetyka” w Warszawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu
Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2023 – rozmowa z Teresą Krzysztof-Rybicką, prezes Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Spółdzielnie największe realizujące nowe inwestycje mieszkaniowe:
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Warszawie
Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2023 – rozmowa z Barbarą Różewską, prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Wyłonieni laureaci chętnie zabierali głos, dzieląc się ze zgromadzonymi na gali dobrymi praktykami zawodowymi i doświadczeniami z funkcjonowania swoich spółdzielni. Był to moment by przybliżyć pozostałym swoją działalność i pochwalić się osiągnięciami. Większość z zabierających głos podkreślała, że dobre funkcjonowanie spółdzielni i sprawne zarządzanie swoimi zasobami to zasługa pracy zespołowej, dziękując przy tym swoim współpracownikom.
Wszystkim zwycięzcom w tegorocznej edycji konkursu serdecznie gratulujemy!
Legendarna gościnność pod okiem Białej Damy
Legendarna gościnność – to hasło przyświecające Zamkowi w Rynie, które załoga zamkowa spełniła w stu procentach. Na tym XIV-wiecznym zamku krzyżackim mogliśmy poczuć się wyjątkowo i odświętnie, a jednocześnie swobodnie i „jak u siebie”, mimo że w tej lokalizacji bawiliśmy po raz pierwszy. Zamek położony jest na Mazurach, nieopodal Mikołajek, na wzgórzu, w malowniczym otoczeniu jezior Ryńskiego i Ołów.
Zaprosiliśmy naszych szacownych Gości na zwiedzanie z przewodnikiem komnat i lochów zamkowych oraz otoczenia zamku.Zwiedzanie Zamku w Rynie – świadka burzliwych dziejów Mazur i dawnych Prus Wschodnich to zapadająca w pamięć lekcja historii. Najstarsze informacje o krzyżackim zamku, który dał początek osadzie i późniejszemu miastu pochodzą z kroniki Wiganda z Marburga z 1377 roku. Ponadto, według legendy po Zamku w Rynie przechadza się przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy. To podobno Anna – żona litewskiego księcia Witolda, która według podań miała wraz z dziećmi być w ramach zemsty zamurowana w zamkowych piwnicach.
Po tej krótkiej lekcji historii, umilającej naszym Gościom czas oczekiwania na uroczystą galę, nadszedł czas wręczenia statuetek nagrodzonym w konkursie.
Po zakończeniu pierwszej, oficjalnej części spotkania wyróżnionych spółdzielni mieszkaniowych z całego kraju, rozpoczęliśmy drugą, mniej oficjalną część bankietową. Otworzył ją występ skrzypaczki, której muzyka towarzyszyła zgromadzonym podczas kolacji. Szybko pojawili się pierwsi tancerze na parkiecie, otwierając taneczną część naszego spotkania. Niezobowiązująca i rodzinna atmosfera sprzyjała integracji środowiska. Mieliśmy też okazję wykonać tradycyjnie pamiątkowe zdjęcie, w tym roku w nieco miej oficjalnym wydaniu. Nikogo nie trzeba było także zapraszać do wykonania pamiątkowych, śmiesznych zdjęć w fotobudce, które upamiętniają fantastyczny klimat spotkania.
Zabawa była nader udana, pary wirowały na parkiecie w tańcu do białego rana!
Serdecznie dziękujemy za wspólny czas i wyśmienitą zabawę. To już tradycja, że nasze spotkania są nieoficjalnym świętem spółdzielczości, udowadniając że ta ma się prężnie. Film z naszego wrześniowego spotkania, zdjęcia i wywiady dostępne są na portalu administrator24.info – zapraszamy do oglądania. Już dziś, mając w pamięci tegoroczną galę, cieszymy się na kolejne spotkanie z Państwem – do zobaczenia za rok!
***
Wszystkim spółdzielniom wyłonionym w IX edycji konkursu „Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2023” raz jeszcze serdecznie gratulujemy, a partnerom – firmom: Veolia, Gaspol, Bank Pocztowy, BSC Solution, Local Network Monitoring, Chmielewski Dźwigi, Ślizex, Proof Tech, Dom Best i CW Lundberg, dziękujemy za ciekawe prelekcje i udział w tegorocznym spotkaniu.
Trwająca epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od wszystkich – zarówno mieszkańców osiedla, jak i zarządców – zachowania szczególnej ostrożności i większej niż dotychczas higieny....
Trwająca epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od wszystkich – zarówno mieszkańców osiedla, jak i zarządców – zachowania szczególnej ostrożności i większej niż dotychczas higieny. Kluczową kwestią jest utrzymanie czystości w częściach wspólnych budynku.
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec – maj 2020 na druku RDZ, wypełniając...
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec – maj 2020 na druku RDZ, wypełniając pola: I. dane wnioskodawcy, II. Treść wniosku – zaznaczając krzyżykami miesiące i pkt 1., III. Dodatkowe informacje dotyczące podmiotu – w pkt 1 wpisując 6832, a w pkt 2 A. i B. zaznaczając krzyżykiem „NIE DOTYCZY”, a w pkt 2 C. i pkt 3 „NIE”?
W przeciwieństwie do bieżącej konserwacji, remont nieruchomości wspólnej generuje duże wydatki, które częstokroć nie mogą zostać pokryte ze środków bieżących. Gromadzenie funduszu remontowego przez kilkuletni...
W przeciwieństwie do bieżącej konserwacji, remont nieruchomości wspólnej generuje duże wydatki, które częstokroć nie mogą zostać pokryte ze środków bieżących. Gromadzenie funduszu remontowego przez kilkuletni okres pozwala na przygotowanie inwestycji pod względem finansowym – uznał Sąd Okręgowy we Wrocławiu.
W dniu 29 października 1920 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa o spółdzielniach1). Stworzyła ona pewne ramy prawne, w których mogły się zmieścić wszystkie formy organizacji spółdzielczych, w tym...
W dniu 29 października 1920 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa o spółdzielniach1). Stworzyła ona pewne ramy prawne, w których mogły się zmieścić wszystkie formy organizacji spółdzielczych, w tym spółdzielnie mieszkaniowe. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominałem już, że ustawa ta była uznawana wówczas za jedną z najlepszych w Europie.
Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na...
Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na podstawie oświadczenia woli najemcy.
Istnieją wątpliwości, na jakiej podstawie członkostwo może nabyć małżonek, który ma wspólne prawo odrębnej własności lokalu, a który wcześniej nie był członkiem spółdzielni. Powstaje wówczas pytanie, czy...
Istnieją wątpliwości, na jakiej podstawie członkostwo może nabyć małżonek, który ma wspólne prawo odrębnej własności lokalu, a który wcześniej nie był członkiem spółdzielni. Powstaje wówczas pytanie, czy małżonek nabył członkostwo z mocy prawa wraz z wejściem noweli, czy też musi się o to ubiegać.
Uważane za budownictwo przestarzałe i niskiej jakości, „posądzane” o najróżniejsze wady, a jednak bloki z czasów PRL przetrwały falę krytyki. Kupujący nie odwrócili się od „domów z betonu”, co więcej –...
Uważane za budownictwo przestarzałe i niskiej jakości, „posądzane” o najróżniejsze wady, a jednak bloki z czasów PRL przetrwały falę krytyki. Kupujący nie odwrócili się od „domów z betonu”, co więcej – dostrzegają zalety bloków i blokowisk.
Czytelnik pisze:
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec-maj 2020 na druku...
Czytelnik pisze:
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec-maj 2020 na druku RDZ, wypełniając pola: I. Dane wnioskodawcy, II. Treść wniosku – zaznaczając krzyżykami miesiące i pkt 1. III. Dodatkowe informacje dotyczące podmiotu – w pkt 1, wpisując 6832, w pkt 2 A. i B. zaznaczając krzyżykiem "NIE DOTYCZY", a w pkt 2 C. i pkt 3 "NIE"?
"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów...
"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów czy pokrycia części kosztów dezynfekcji nieruchomości" – czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita".
Czytelnik pisze:
Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna...
Czytelnik pisze:
Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna ma być wymieniona w całości od głównego złącza budynku do liczników energii elektrycznej wszystkich lokali wraz z wymianą instalacji i osprzętu oświetlenia klatek schodowych. Prace mają być wykonywane tylko w częściach wspólnych nieruchomości – wykonawca nie będzie miał potrzeby wchodzenia do...
Czytelniczka pisze:
W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu...
Czytelniczka pisze:
W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością, a w szczególności: bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości" daje właścicielom lokali prawo do żądania od zarządcy (zarządów) należytego, bez zbędnej zwłoki, zabezpieczenia mieszkańców budynków...
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni,...
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni, to tym samym zarząd nie może wprowadzać do porządku obrad projektów uchwał, dotyczących kwestii niemieszczących się w kompetencji walnego zgromadzenia lub też naruszających porządek prawny – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu...
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów są optymalne?1)
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje,...
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje, że – według szacunków – 7,5 tys. gospodarstw domowych w stolicy będzie potrzebować wsparcia miasta – mówiono podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości „Konfederacja Warszawska”.
Dlaczego wodomierze mieszkaniowe nie są traktowane jako podzielniki kosztów, jeśli nie służą do rozliczania spółdzielni z obcymi podmiotami? Czy wobec tego konieczna jest ich legalizacja lub wymiana na...
Dlaczego wodomierze mieszkaniowe nie są traktowane jako podzielniki kosztów, jeśli nie służą do rozliczania spółdzielni z obcymi podmiotami? Czy wobec tego konieczna jest ich legalizacja lub wymiana na nowe, posiadające ważną legalizację? Naszym zdaniem zarząd spółdzielni niesłusznie sprzeciwia się traktowaniu wodomierzy mieszkaniowych jako podzielników kosztów zwłaszcza, że ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nic w tej sprawie nie stanowi, a więc nie zabrania...
Rok 2020 jest w pewnym sensie dla spółdzielczości mieszkaniowej rokiem szczególnym. W tym roku mija bowiem setna rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach (29.10.1920) oraz dwudziesta rocznica uchwalenia...
Rok 2020 jest w pewnym sensie dla spółdzielczości mieszkaniowej rokiem szczególnym. W tym roku mija bowiem setna rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach (29.10.1920) oraz dwudziesta rocznica uchwalenia Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (15.12.2000).
Przepisami ustawy nowelizującej z 2007 r. wprowadzono – nieznaną wcześniej porządkowi prawnemu – możliwość podziału walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej na części. W niniejszym artykule omówione...
Przepisami ustawy nowelizującej z 2007 r. wprowadzono – nieznaną wcześniej porządkowi prawnemu – możliwość podziału walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej na części. W niniejszym artykule omówione zostaną przyczyny wprowadzenia powyższego rozwiązania i zasady funkcjonowania walnego zgromadzenia w razie jego podziału na części.
Postulaty zmian ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności tych gruntów – zagadnienia wybrane.
Postulaty zmian ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności tych gruntów – zagadnienia wybrane.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki...
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki dotacjom. Czy korzystanie z energii słonecznej rzeczywiście jest dla spółdzielni i wspólnot opłacalne?
Można odzyskać wkład ze spółdzielni (dotyczący spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) i wykorzystać go przy kredycie. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Można odzyskać wkład ze spółdzielni (dotyczący spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) i wykorzystać go przy kredycie. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Nieodzownym elementem rozliczania kosztów centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym jest poza znajomością metodologii rozliczeń, przyjęcie regulaminu rozliczeń. Poniżej prezentujemy przykładowy...
Nieodzownym elementem rozliczania kosztów centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym jest poza znajomością metodologii rozliczeń, przyjęcie regulaminu rozliczeń. Poniżej prezentujemy przykładowy regulamin rozliczeń kosztów c.o. i podgrzania wody w lokalach spółdzielni mieszkaniowej.
Zapowiedzi ponownych zmian w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, prezentowane przez przedstawicieli Senatu Rzeczpospolitej skłoniły mnie do zastanowienia się nad różnicami w postrzeganiu zarządów...
Zapowiedzi ponownych zmian w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, prezentowane przez przedstawicieli Senatu Rzeczpospolitej skłoniły mnie do zastanowienia się nad różnicami w postrzeganiu zarządów spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Mimo, że wykonujemy podobną pracę, spółdzielcy częściej narażeni są na ocenę i krytykę.
Zmiany w prawie oraz w zakresie współpracy ze spółkami skarbu państwa i samorządami – na niewiele się zdały, nadal nie widać spektakularnych sukcesów rządowego programu "Mieszkanie Plus". Niektórzy widzą...
Zmiany w prawie oraz w zakresie współpracy ze spółkami skarbu państwa i samorządami – na niewiele się zdały, nadal nie widać spektakularnych sukcesów rządowego programu "Mieszkanie Plus". Niektórzy widzą wsparcie w deweloperach.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.