Jak wybrać właściwy grzejnik? O czym pamiętać przed zakupem? Na co zwrócić uwagę, aby grzejnik służył przez lata? fot. Pixabay
Jak wybrać właściwy grzejnik? O czym pamiętać przed zakupem? Na co zwrócić uwagę, aby grzejnik służył przez lata? Które grzejniki najlepiej oddają ciepło i jak obliczyć zapotrzebowanie na nie? Czy warto postawić na grzejnik dekoracyjny? Jakie akcesoria dobrać do grzejnika?
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...
Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja...
Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja gazowa zasilana gazem płynnym (LPG). W tej chwili LPG zapewnia niższe i przewidywalne rachunki oraz pozwala skutecznie walczyć ze smogiem.
Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa...
Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Od teraz za gaz będzie trzeba płacić średnio o ponad 50 proc. więcej. W niektórych przypadkach podwyżki wyniosą nawet kilkaset proc. Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?
Jakie są rodzaje grzejników C.O. i ich zastosowanie
Grzejnik to wymiennik cieplny typu woda-powietrze lub para-powietrze, będący elementem układu centralnego ogrzewania. Stosuje się go powszechnie w różnych pomieszczeniach w budynkach. Najczęściej stosowane są grzejniki płytowe zbudowane ze zgrzewanych płyt stalowych. Grzejniki żebrowe, znane starszemu pokoleniu, nie są już praktycznie stosowane w nowych instalacjach centralnego ogrzewania. W łazienkach zwykle spotkać można grzejniki łazienkowe tzw. drabinki. W halach i dużych pomieszczeniach instaluje się grzejniki ożebrowane. Przez grzejnik przepływa gorąca woda lub para, która nie pochodzi bezpośrednio z elektrociepłowni. Woda zasilająca centralne ogrzewanie ogrzewana jest w wymienniku ciepła przez wodę z sieci ciepłowniczej lub w kotle i dopiero później płynie do grzejników.
Grzejnik a kaloryfer – jakie są różnice?
Grzejnik często jest nazywany kaloryferem (z fr. calorifère). Czy jest między nimi jakaś różnica? Nie ma. Nieważne, jak nazywamy ten rodzaj wymiennika ciepła – nazwy te można stosować wymiennie. Kaloryfer może kojarzyć się ze starszymi modelami grzejników, żeliwnymi modelami z ożebrowaniem używanymi trzydzieści lat temu. Na nowsze modele częściej mówi się: grzejnik.
Grzejnik a kaloryfer – jakie są różnice, fot. jarmoluk.pl
Grzejniki aluminiowe czy stalowe – wady i zalety
Grzejniki aluminiowe wykonane są ze stopów aluminium, krzemu i miedzi. Zwykle mają budowę segmentową, czyli pozwalają dodawać lub udejmować żeberka, można dość dokładnie regulować moc grzejnika. Idealnie nadają się do zastąpienia starych grzejników żeliwnych, ponieważ odpowiadają im w zakresie wielkości i mocy, nadają się też do instalacji grawitacyjnych i otwartych. Nagrzewają się szybko, ze względu na dużą przewodność cieplną aluminium i umiarkowaną pojemność wodną, a to ułatwia sterowanie pracą instalacji grzewczej. Zaletą jest tu też niewielka masa i gładkość powierzchni zewnętrznej, co pozwala łatwiej utrzymać je w czystości. Są również odporne na korozję.
Wadą grzejników aluminiowych jest ich mała odporność na uszkodzenia mechaniczne. Należy zachować dużą ostrożność podczas ich montażu, aby nie ukruszyć kawałka żeberka.
Grzejniki stalowe płytowe wykonane są ze zgrzanych ze sobą arkuszy blachy stalowej, ukształtowanych tak, że powstają między nimi kanały pozwalające na przepływ wody. Do płyt mogą być przymocowane elementy konwekcyjne zwiększające powierzchnię wymiany ciepła grzejnika. Grzejniki takie mają małą pojemność wodną, dlatego szybko się nagrzewają i reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Są one estetyczne i lekkie. Nie nadają się do instalacji grawitacyjnych przez wzgląd na duże opory hydrauliczne. Nie powinny być montowane w instalacjach otwartych, gdzie woda grzewcza ma kontakt z powietrzem, gdyż korozyjne działanie tlenu negatywnie wpływa na trwałość grzejników ze stali.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika C.O.?
Wybór odpowiedniego modelu grzejnika zależy między innymi od miejsca montażu i funkcji, jaką ma on pełnić. Przed zakupem grzejnika, należy zmierzyć miejsce, w którym zostanie on zainstalowany oraz ustalić sposób jego podłączenia. Z kolei moc grzewcza musi odpowiadać mocy, jaką zakłada projekt instalacji grzewczej.
Przed zakupem grzejnika, należy zmierzyć miejsce, w którym zostanie on zainstalowany, fot. Pixabay
Jak dobrać grzejnik do instalacji i pomieszczeń?
Dobór grzejników zależy od planowanego lub już istniejącego systemu ogrzewania budynku, dostępności źródeł energii i ich przeznaczenia. Centralne ogrzewanie wodne, które jest najczęściej spotykane, wymaga zamontowania grzejników lub instalacji płaszczyznowej. Wybór odpowiedniej mocy grzejnika jest gwarancją jego wydajności. Grzejnik o zbyt małej mocy nie będzie w stanie ocieplić komfortowo pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do obliczeniowej. Z kolei grzejnik o zbyt dużej mocy zajmie w pomieszczeniu za dużo miejsca, będzie droższy i trudniejszy do hydraulicznego wyregulowania. Im większa moc grzejnika przy określonych parametrach, tym większa temperatura jest możliwa do uzyskania. Aby dobrać moc i wielkość potrzebnego grzejnika, należy przede wszystkim określić zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia, w którym grzejnik ma być zamontowany.
Wybieramy grzejnik – jak obliczyć zapotrzebowanie ciepła na metr kwadratowy?
Zapotrzebowanie na ciepło wynosi zwykle od 60 do 200 W/m2. Dobierając moc grzejnika, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, ale też rodzaj i typ izolacji ścian. W domach dobrze izolowanych, gdzie straty ciepła są mniejsze, do ogrzania pomieszczenia wystarczy grzejnik o niższej mocy. Przy założeniu, że standardowa wysokość kondygnacji to 2,7 m, można przyjąć, że w dobrze ocieplonym budynku do ogrzania 1 m2 powierzchni potrzebne jest około 80 W, zaś w budynkach ze słabym ociepleniem będzie to około 120 W/m2.
Dobierając moc grzejnika, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, ale też rodzaj i typ izolacji ścian, fot. Pixabay
Które grzejniki najlepiej oddają ciepło – najbardziej wydajne grzejniki
Najlepsze grzejniki to te, które mają wysoką efektywność cieplną. Poszczególne modele przekazują energię w różny sposób: przez konwekcję lub promieniowanie. Konwekcja polega na ogrzewaniu przepływającego w grzejniku powietrza, które wprawiane jest w ruch jako efekt różnicy temperatur. Później ciepły strumień powietrza rozchodzi się po pomieszczeniu, oddając zgromadzoną energię. Przy promieniowaniu, ciepło przekazywane jest przez rozgrzany grzejnik na zewnątrz bez udziału powietrza. Większość grzejników wykorzystuje obie wspomniane metody naraz, choć w różnym stopniu.
Jakie grzejniki warto zastosować w domu, a które w bloku?
Przy wyborze grzejników należy uwzględnić potrzeby użytkowników, czyli zapewnienie komfortu cieplnego w poszczególnych pomieszczeniach oraz parametry pracy instalacji grzewczej domu. Trzeba więc zamontować grzejnik o adekwatnej mocy, która uwzględni straty ciepła danego budynku. Zwykle niezbędna moc grzewcza podawana jest w gotowych projektach, uwzględniająca parametry pracy instalacji, tj. temperatury wody wpływającej i powrotnej oraz osiąganej temperatury w pomieszczeniu.
Potrzeby mieszkańców w bloku są podobne, jak mieszkańców domów jednorodzinnych. W przypadku wymiany grzejników należy uwzględnić istniejący system grzewczy oraz zasady danej wspólnoty mieszkaniowej. Wymiana grzejników musi uwzględniać parametry centralnej instalacji grzewczej, która służy wszystkim mieszkańcom bloku i jest częścią wspólną całej nieruchomości. Zwykle więc wymiana grzejników nie jest indywidualną decyzją właściciela mieszkania i wymagana jest tu zgoda zarządu wspólnoty.
Najlepsze grzejniki to te, które mają wysokość efektywność cieplną, fot. Pixabay
Grzejniki dekoracyjne, które zdobią pomieszczenia
Zwykłe grzejniki mogą być wydajne, ale nie zapewniają specjalnej estetyki. Dobrze dobrane grzejniki dekoracyjne odznaczają się dużą skutecznością grzewczą i mogą efektywnie ogrzewać większe lub mniejsze pomieszczenia. Na ich skuteczność wpływa materiał użyty do produkcji oraz sposób wykończenia. Grzejniki żeliwne, aluminiowe i miedziane odznaczają się dużą skutecznością działania. Kaloryfery posiadające chromowaną powierzchnię mogą mieć nawet o połowę mniejszą wydajność niż zwykłe, białe grzejniki. Podczas zakupu należy przeanalizować parametry techniczne konkretnych produktów i dobrać odpowiednią moc.
Przy wyborze dekoracyjnego grzejnika, oprócz kolorów i wzorów, należy zwrócić uwagę na kształt produktu. Największą popularnością cieszą się grzejniki poziome, również ze względu na wszechstronne możliwości zastosowania. Budową przypominają typowe grzejniki aluminiowe, mogą jednak posiadać dowolną barwę, wzór i rozmiary. Grzejnik poziomy składa się z jednego lub kilku połączonych ze sobą paneli. Na płaskiej powierzchni znajdują się grafiki, które można dobrać do charakteru aranżacji. Z kolei grzejniki pionowe zajmują bardzo mało miejsca, mogą być montowane w małych i ciasnych pomieszczeniach. Możemy je wykorzystać w szczególnie ciasnej zabudowie.
Akcesoria do grzejników
Oprócz ciepła generowanego przez grzejnik, ważne są właściwie dobrane akcesoria do grzejników, które odpowiadają za łatwy montaż, bezpieczeństwo użytkowania i wydajność systemu grzewczego. W sprzedaży znajdują się różnego rodzaju akcesoria do grzejników – najczęściej poszukiwane to zawory, adaptery i złączki, grzałki, głowice termostatyczne, korki i odpowietrzniki oraz cała gama wieszaków i zestawów maskujących do przewodów grzewczych.
Oprócz ciepła generowanego przez grzejnik, ważne są właściwie dobrane akcesoria do grzejników, fot. Pixabay
Ile kosztuje grzejnik i od czego zależy cena?
Ceny grzejników są zróżnicowane, zależą od materiału wykonania grzejnika, jak również od jego wielkości oraz stopnia dekoracyjności.
Dlaczego grzejnik może na dole być zimny?
Dobrze działający grzejnik czasem ma prawo być częściowo lub nawet całkowicie zimny. Może to nastąpić w sytuacji, gdy grzejnik posiada głowicę termostatyczną. Reguluje on przepływ ciepłej wody w zależności od temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu grzejnik nie pracuje cały czas, a głowica ogranicza lub zamyka zawór w momencie, gdy ustawiona temperatura zostanie osiągnięta lub gorącej wody jest zbyt wiele.
Innym powodem może być celowe ograniczenie przepływu wody. Ogrzewanie w blokach mieszkalnych jest regulowane przez administrację. Mimo rozpoczętego sezonu grzewczego kaloryfery mogą nie osiągać pełnej temperatury przez ograniczenia, które nakłada się na instalację dla oszczędności. Jeśli na zewnątrz panują relatywnie wysokie temperatury (np. 8-12°C), grzejniki nie pracują pełną parą. Wtedy stosuje się ograniczenia przepływu wody, np. poprzez zmniejszenie wydajności pompy CO i grzejniki mogą być chłodne w dolnej części.
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki...
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki cementowe. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sanitarnych i łazienkach. Jest niezastąpiony w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci (np. pralnie, piwnice).
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak zyskać środki na renowację?
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.
Firma Bosch kontynuuje rozwój dzięki strategicznemu przejęciu: zamierza nabyć globalną jednostkę biznesową HVAC (urządzeń służących do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) oferującą rozwiązania dla budynków...
Firma Bosch kontynuuje rozwój dzięki strategicznemu przejęciu: zamierza nabyć globalną jednostkę biznesową HVAC (urządzeń służących do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) oferującą rozwiązania dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych od Johnson Controls. Dodatkowo przejmie 100 procent joint venture Johnson Controls – Hitachi Air Conditioning (JCH), w tym 40-procentowy udział Hitachi. Transakcja została zatwierdzona przez akcjonariuszy i radę nadzorczą Bosch, a 23 lipca 2024...
Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają,...
Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają, że dom staje się ciepły, zdrowy oraz niedrogi w eksploatacji. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, ale problemem pozostają budynki wniesione kilkadziesiąt lat temu, z których znaczna część jest źle zaizolowana, ma przestarzałe instalacje grzewcze, a także słabą wentylację, która niejednokrotnie...
Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty...
Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie rozwiązań obniżających te koszty.
Modernizacja instalacji grzewczej w budynkach wielorodzinnych może mieć różny zakres. W ramach najszerszego wymienia się np. rury w pionach oraz grzejniki w pomieszczeniach ogólnodostępnych.
Modernizacja instalacji grzewczej w budynkach wielorodzinnych może mieć różny zakres. W ramach najszerszego wymienia się np. rury w pionach oraz grzejniki w pomieszczeniach ogólnodostępnych.
Postawienie murów to kwestia kilku tygodni. Natomiast wykończenie domu może zająć miesiące, jeśli nie lata. Mimo dużych kosztów nie warto oszczędzać na materiałach i instalacjach, by uniknąć później wydatków...
Postawienie murów to kwestia kilku tygodni. Natomiast wykończenie domu może zająć miesiące, jeśli nie lata. Mimo dużych kosztów nie warto oszczędzać na materiałach i instalacjach, by uniknąć później wydatków na remonty i wysokich kosztów eksploatacji.
Grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Z tego względu ich wymiana wymaga zgody właściciela budynku oraz jego zarządcy, odpowiedzialnych za stan instalacji.
Grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Z tego względu ich wymiana wymaga zgody właściciela budynku oraz jego zarządcy, odpowiedzialnych za stan instalacji.
Właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń systemu ogrzewania w budynku oraz poziom ich technicznej eksploatacji i konserwacji decydująco wpływają na poprawność rozliczania kosztów ogrzewania.
Właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń systemu ogrzewania w budynku oraz poziom ich technicznej eksploatacji i konserwacji decydująco wpływają na poprawność rozliczania kosztów ogrzewania.
Autorka artykułu, powołując się na zapisy Prawa budowlanego, przypomina o konieczności przeprowadzenia przeglądu instalacji centralnego ogrzewania zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Ponadto wymienia...
Autorka artykułu, powołując się na zapisy Prawa budowlanego, przypomina o konieczności przeprowadzenia przeglądu instalacji centralnego ogrzewania zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Ponadto wymienia najczęściej spotykane usterki instalacji – m.in. problemy, jakie zdarzają się podczas eksploatacji zaworów termostatycznych.
Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań...
Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań bezkosztowych, warto także rozważyć rozwiązania wymagające inwestycji, ponieważ nakłady finansowe zwrócą się w postaci niższych rachunków.
Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają...
Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać możliwości regulacji przepływu wody grzewczej.
Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy...
Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy zużycia ciepła w budynkach ocieplonych i nieocieplonych i porównano je. Wyniki były zaskakujące. Ocieplone budynki nie tylko nie zmniejszyły zużycia ciepła, ale je wyraźnie zwiększyły.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.