administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Dwadzieścia lat minęło…

dr Michał Kozak (po lewej) i dr Kazimierz Dudziński (po prawej). Fot. archiwum redakcji

dr Michał Kozak (po lewej) i dr Kazimierz Dudziński (po prawej). Fot. archiwum redakcji

Z dr. Kazimierzem Dudzińskim – inicjatorem i jednym z założycieli Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii i wieloletnim jego prezesem; aktualnie doradcą zarządu Stowarzyszenia oraz dr. Michałem Kozakiem – jednym z założycieli oraz aktualnym prezesem tej organizacji, na temat jej działalności na rzecz uregulowania rozliczania kosztów ciepła, podejmowanych na przestrzeni 20 lat – rozmawia Sabina Augustynowicz.

Zobacz także

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. Fotowoltaika na dachu płaskim z płytami HARDROCK

Fotowoltaika na dachu płaskim z płytami HARDROCK Fotowoltaika na dachu płaskim z płytami HARDROCK

Panele fotowoltaiczne z coraz większym natężeniem wrastają w miejską tkankę, uwalniając nas od wysokich rachunków za prąd. Montowane są nie tylko na dachach domków jednorodzinnych czy biurowców, ale również...

Panele fotowoltaiczne z coraz większym natężeniem wrastają w miejską tkankę, uwalniając nas od wysokich rachunków za prąd. Montowane są nie tylko na dachach domków jednorodzinnych czy biurowców, ale również uczelni, szkół, bibliotek czy kompleksów rekreacyjnych. Nadchodzące inicjatywy UE zobowiążą właścicieli budynków do instalowania paneli fotowoltaicznych na płaskich dachach powyżej 250 m2 na budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych od 2027 r., wspierając przyspieszony wzrost do 600 GW.

Robert Bosch Sp. z o.o. Inteligentne zarządzanie energią elektryczną z własnej produkcji w Twoim domu

Inteligentne zarządzanie energią elektryczną z własnej produkcji w Twoim domu Inteligentne zarządzanie energią elektryczną z własnej produkcji w Twoim domu

Bosch Energy Manager Oszczędność nawet 60% kosztów energii elektrycznej Innowacyjność – kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy Inteligentne zarządzanie energią z instalacji fotowoltaicznej Wygoda

Bosch Energy Manager Oszczędność nawet 60% kosztów energii elektrycznej Innowacyjność – kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy Inteligentne zarządzanie energią z instalacji fotowoltaicznej Wygoda

Tytułem wprowadzenia: Przez wiele lat zagadnienie rozliczania kosztów ciepła w budynkach mieszkalnych wielolokalowych nie było odpowiednio uregulowane przepisami prawa, a dokonywane od 2005 r. nowelizacje ustawy Prawo energetyczne, nie stwarzały właściwych warunków dla zarządców budynków do poprawnego rozliczania kosztów ciepła. Zasadniczy postęp w tym zakresie dokonał się dopiero w 2021 r. w wyniku implementacji postanowień Dyrektywy 2018/2002/UE do ustawy Prawo energetyczne. W okresie tych dwudziestu lat Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii aktywnie uczestniczyło m.in. w konsultacjach publicznych projektowanych zmian w przepisach, co przedstawialiśmy także na łamach „Administratora”. Korzystaliśmy z uprzejmości Stowarzyszenia, zwracając się do osób z tej organizacji z prośbą o analizy skomplikowanych indywidualnych sytuacji. Państwa prośby o pomoc nie pozostawały bez odpowiedzi.

***

Sabina Augustynowicz (S.A.): Koszty energii, w szczególności ciepła na ogrzewanie budynków mieszkalnych wielolokalowych, stanowiły od zawsze ważny temat przedstawiany na łamach „Administratora”. W ostatnich latach, z uwagi na różne uwarunkowania zewnętrzne i krajowe, koszty te znacząco wzrosły, a ich rozliczanie nadal stanowi problem i budzi kontrowersje. Czy działalność Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii w okresie ostatnich dwudziestu lat pozwala na przedstawienie naszym P. T.  Czytelnikom wniosków i propozycji, jak można aktualnie racjonalnie korzystać z ogrzewania lokali, aby zmniejszyć zużycie ciepła do ogrzewania i ponosić odpowiednio niższe opłaty?

Kazimierz Dudziński (K.D.): Na wstępie może króciutko o naszej organizacji i jej możliwościach „wpływania na rzeczywistość”.

Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii zostało zarejestrowane w KRS w dniu 19 sierpnia 2004 roku; prowadzi tylko działalność statutową, nie prowadzi działalności gospodarczej. Zgodnie ze statutem, główne cele naszej organizacji to m.in. promowanie rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych według indywidualnego zużycia w lokalach użytkowników, jako metody na racjonalne korzystanie z ogrzewania; opiniowanie projektów nowych lub zmiany istniejących przepisów dotyczących gospodarowania ciepłem w budynkach; udostępnianie odbiorcom ciepła profesjonalnych informacji o systemach rozliczania kosztów ciepła zgodnie z jego zużyciem; współdziałanie z wydawnictwami branżowymi oraz wydawanie własnych publikacji promujących racjonalne gospodarowanie energią, w szczególności ciepłem, w sektorze budynków mieszkalnych wielolokalowych.

S.A.: Do realizacji takich zadań potrzebni są nie tylko specjaliści, ale także niezbędne środki finansowe. Jak sobie z tym radzicie?

K.D.: Przypomnę, że ustawa o stowarzyszeniach stanowi, że realizując cele statutowe, organizacja powinna opierać się przede wszystkim na społecznej pracy swoich członków. Może jednak zatrudniać osoby, w tym swoich członków, a za te czynności osoby mogą być wynagradzane. Tak też jest to zapisane w naszym statucie i jest stosowane w praktyce. Wszyscy członkowie zwyczajni naszego stowarzyszenia to specjaliści w zakresie zadań jakie wykonują w swoich podmiotach/firmach i swoją wiedzą skutecznie wspierają zarząd stowarzyszenia. Jest to przede wszystkim praca społeczna. Środki finansowe stowarzyszenia to wyłącznie składki członków zwyczajnych oraz członków wspierających. W okresie dwudziestu lat działalności nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia środkami publicznymi; dotyczy to także np. opracowania i wydania dwóch poradników dla zarządcy budynku oraz jednego poradnika dla użytkowników lokali.

S.A.: Jakie problemy udało się wam rozwiązać w ciągu tych dwudziestu lat, przy ograniczonych środkach finansowych oraz przy pomocy specjalistów, którzy wspierają zarząd stowarzyszenia?

K.D.: Kiedy zaczynaliśmy działalność w 2004 roku, to było dopiero kilka lat po ustrojowej transformacji, początek członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Powodowało to m.in. konieczność dostosowania wielu przepisów krajowych do zasad obowiązujących w tej organizacji. Zasady te określają m.in. właściwe dyrektywy Unii Europejskiej. Jeden z wielu problemów dotyczył ograniczenia nadmiernego zużycia ciepła do ogrzewania budynków mieszkalnych wielolokalowych. Już wiele lat wcześniej, w sektorze budynków, zwłaszcza mieszkalnych wielolokalowych, dostrzegano ogromny potencjał oszczędności energii. Wówczas sytuacja w Polsce wyraźnie odbiegała negatywnie od standardów gospodarowania ciepłem w takich budynkach stosowanych w większości państw Unii Europejskiej. Należy przypomnieć, że w tamtym okresie zużycie ciepła w sektorze mieszkaniowym, w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, znacząco przekraczało zużycie ciepła w krajach położonych w podobnej jak Polska, strefie klimatycznej. Polskie przepisy ustawy Prawo energetyczne, nawet po ich nowelizacji w 2005 r. a także w latach następnych, aż do 2021 r. dopuszczały – bez żadnych ograniczeń – rozliczanie kosztów ogrzewania według powierzchni mieszkań jako równorzędne metodom pomiarowym tj. przy stosowaniu ciepłomierzy lokalowych lub montowanych na grzejnikach, podzielników kosztów. Było to i jest przyczyną marnotrawstwa ciepła. Jeżeli koszty ogrzewania mieszkań rozliczane są według ich powierzchni a nie według zainstalowanych, właściwych urządzeń, użytkownicy lokali z reguły nie są zainteresowani racjonalnym korzystaniem z ogrzewania w myśl zasady, że skoro wszyscy w budynku płacimy po równo według powierzchni lokali, to dlaczego ja mam oszczędzać, przykręcając zawór termostatyczny? Naszą ideą było doprowadzenie do takiej sytuacji, w której użytkownik lokalu ma zapewnione techniczne i prawne warunki do racjonalnego korzystania z ciepła na ogrzewanie oraz na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Powinien także wiedzieć jak odpowiednio korzystać z zaworu termostatycznego; jak poprawnie wietrzyć swoje mieszkanie i jaki wpływ jego zachowania będą miały na wysokość opłat za ciepło.

S.A.: Jakie w tych warunkach podejmowaliście konkretne działania na rzecz odbiorców ciepła?

K.D.: Zarówno w pierwszym okresie, jak też w kolejnych latach, głównym celem naszej organizacji było działanie na rzecz poprawy przepisów w zakresie rozliczania kosztów ciepła w budynkach mieszkalnych wielolokalowych tak, aby został wykorzystany ogromny potencjał oszczędności energii, tkwiący w tym sektorze. Jednocześnie inspirowaliśmy właściwe instytucje do stworzenia i realizacji systemu edukacji zarządców budynków, a także użytkowników lokali w zakresie racjonalnego zarządzania oraz odpowiedniego korzystania z ciepła w takich budynkach.

W ramach konsultacji publicznych, ale również na indywidualne zaproszenie, opiniowaliśmy projekty aktów normatywnych, głównie z zakresu Prawa energetycznego (rozliczanie kosztów ciepła), ale także innych np. projekt Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków (DSRB), gdzie większość naszych wniosków została uwzględniona. Warto przypomnieć, że w tym dokumencie zapisane jest m.in. wymaganie, aby każdy etap termomodernizacji budynków wielolokalowych obejmował instalowanie ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania z funkcją zdalnego odczytu, pozwalających na wprowadzenie systemów rozliczania kosztów ogrzewania według indywidualnego zużycia w lokalach, a także montażu wodomierzy c.w.u. z funkcją zdalnego odczytu.

Do projektu ustawy z 2021 r. implementującego postanowienia art. 9a–11a Dyrektywy 2012/2002/UE, dotyczącej rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych – w ramach konsultacji publicznych – zaproponowaliśmy konkretne propozycje zapisów, które w znacznej części zostały uwzględnione. Nie zmienia to faktu, że niektóre uchwalone przepisy, w szczególności Rozporządzenie MKiŚ, wymaga jednak pilnej nowelizacji. Podobne stanowisko w tej sprawie zajmuje wiele organizacji: związków spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości oraz zarządców budynków. Liczymy, że razem z nimi uda się przekonać Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) do wprowadzenia proponowanych zmian w ww. przepisach.

Z innych dokonań naszego stowarzyszenia, w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych, warto przypomnieć o współorganizacji dziesięciu konferencji naukowo- -technicznych obejmujących zagadnienia szeroko rozumianej racjonalnej gospodarki energią w budynkach wielolokalowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozliczania kosztów ciepła według indywidualnego zużycia w lokalach użytkowników. W tamtych latach, konferencje te stanowiły ważne forum, na którym wiedza pracowników naukowych konfrontowała się z doświadczeniem zarządców budynków oraz wiedzą firm świadczących przedmiotowe usługi. Opracowywane po każdej konferencji wnioski kierowane były m.in. do resortów odpowiedzialnych za uregulowanie przepisami ważnego zagadnienia jakim jest rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych. Pragnę podkreślić, że Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii i jego specjaliści wnieśli istotny, merytoryczny wkład do tych konferencji.

Odpowiadając na zainteresowanie zarządców budynków wielolokalowych, specjaliści naszego stowarzyszenia opracowali w 2008 r. poradnik dla zarządcy budynku: Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach. Natomiast w 2009 roku wydaliśmy poradnik dla użytkowników lokali: Jak korzystać z podzielników kosztów ogrzewania. Z uwagi na ważne zmiany w przepisach w 2021 r. zaszła potrzeba znowelizowania tych poradników. W 2024 r. został wydany poradnik: Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach wielolokalowych. Poradnik jako e-book, w formacie PDF, dostępny jest bezpłatnie na stronie: www.irkom.org.pl/poradniki. Poradnik dla użytkownika lokalu jest w przygotowaniu.

Michał Kozak (M.K.): G’woli uzupełnienia. Inne formy aktywności stowarzyszenia na rzecz konsumentów ciepła to szkolenia dla zarządców budynków z zakresu rozliczania kosztów ciepła oraz artykuły na ten temat zamieszczane także na łamach „Administratora”, również w formie broszur jako Teczka Administratora.

Zainteresowaniem cieszą się także zamieszczane na naszej stronie tzw. opinie; są to zwarte informacje, stanowiące propozycje rozwiązywania niektórych zagadnień, zwłaszcza takich, które w przepisach ustawy lub rozporządzenia nie są zrozumiałe lub mogą być różnie interpretowane. Potrzeba opracowania i udostępniania opinii na stronie stowarzyszenia wynika stąd, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wydało i nie planuje wydania komentarza ani opinii, dotyczących interpretacji przepisów, w szczególności rozporządzenia.

Korzystając z zapisanej w naszym statucie możliwości, że stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania, w 2008 r. stowarzyszenie przystąpiło do Europejskiego Stowarzyszenia Rozliczania Energii (EVVE). W okresie członkostwa w tej organizacji (do 2020 r.), staraliśmy się korzystać z jego doświadczeń z zakresu rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych, bazując m.in. na bogatym materiale badawczym/empirycznym opartym na ponad trzysta tysięcznym zasobie budynków mieszkalnych z ponad 3.3 milionami mieszkań.

Przy merytorycznym wsparciu właściwej Komisji UE oraz EVVE udało się m.in. zorganizować w Warszawie konferencję na ten temat. Przy naszym udziale, przedstawiciele EVVE zostali także zaproszeni na spotkanie w b. ministerstwie gospodarki, gdzie w szerszym gronie była omawiana problematyka potencjału oszczędności ciepła w budynkach wielolokalowych oraz możliwości jego wykorzystania także przy racjonalnym korzystaniu z ciepła przez użytkowników lokali.

S.A.: W Polsce od wielu lat, na szeroką skalę prowadzono termomodernizację budynków – czy to nie przyczyniało się do zmniejszenia zużycia ciepła na ogrzewanie i niższe opłaty? Czy sami użytkownicy lokali mogą skutecznie działać na rzecz ograniczenia zużycia ciepła i w wyniku tego płacić mniej za ogrzewanie?

M.K.: Termomodernizacja budynków mieszkalnych prowadzona jest od wielu lat, na dużą skalę, początkowo głównie w budynkach spółdzielczych, ale w ostatnich latach także w budynkach wspólnot mieszkaniowych oraz w innych zasobach. Te działania są kosztowne, dlatego państwo wspiera finansowo te zamierzenia w ramach różnych programów. O tych przedsięwzięciach stanowi także wspomniana wyżej DSRB.

Należy jednak mieć na uwadze, że samo docieplenie „skorupy budynku”, bez modernizacji systemu ogrzewania, bez dostosowania instalacji do nowych potrzeb cieplnych budynku, powoduje z reguły większe zużycie ciepła. Jeśli w takim budynku nie zainstalowano systemu indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania, to taki stan prowadzi do marnotrawstwa energii. Budynek z reguły jest przegrzewany, a mieszkańcy obniżają temperaturę, otwierając okna, co ma miejsce późną wiosną i wczesną jesienią, gdy temperatury zewnętrzne są relatywnie wysokie; lokatorzy nie korzystają racjonalnie z ogrzewania w myśl zasady: po co ja mam oszczędzać, skoro płacimy po równo, tj. według powierzchni mieszkania.

Jest to ważne, ponieważ potencjał oszczędności w ogrzewaniu budynków wielolokalowych jest znaczący; np. przy stosowaniu podzielników kosztów ogrzewania wynosi średnio 20%, co potwierdzają m.in. badania pracowników naukowych niektórych uczelni technicznych. Podobne oszczędności pokazują także doświadczenia wielu zarządców budynków, a nawet dane niektórych dostawców ciepła (np. Łódź – skala oszczędności w zużyciu ciepła 15–40%).

K.D.: Tu właśnie konieczna jest edukacja konsumentów ciepła – jak racjonalnie korzystać z ogrzewania całego budynku.

S.A.: Lokator będzie zainteresowany racjonalnym korzystaniem z ogrzewania swojego mieszkania, jeżeli przekona się, że w wyniku tego będzie mniej płacił za ogrzewanie, a to może zapewnić jedynie odpowiedni system rozliczeń. Prawo mówi, że to zarządzający budynkiem jest za to odpowiedzialny.

M.K.: Poruszyła Pani bardzo istotną kwestię. Same ciepłomierze i podzielniki kosztów nie oszczędzają ciepła. Są to narzędzia, którymi może posłużyć się świadomy użytkownik. Warto zwrócić uwagę, że istotnym elementem systemu jest regulamin rozliczeń. Powinien on uwzględniać w jak najwyższym stopniu specyfikę fizyki ciepła, ale jednocześnie być zrozumiały dla każdego użytkownika lokalu. Spełnienie obu powyższych warunków wymaga czasem niezbędnych uproszczeń procedur rozliczeniowych, proponowanych przez świat nauki. Tu należy przypomnieć, że system rozliczeń zależy od rozwiązania technicznego instalacji w budynku i przyjęcia, że poziome rozprowadzenie ciepła jest pod kontrolą ciepłomierza lokalowego, a piony grzewcze – podzielników kosztów ogrzewania. Reasumując, system ogrzewania w budynku wielolokalowym to rodzaj naczyń połączonych – zachowanie jednego użytkownika lokalu może znacząco wpływać na koszty ogrzewania ponoszone przez pozostałych użytkowników lokali w takim budynku.

S.A.: W 2021 roku nastąpiła ważna zmiana w ustawie Prawo energetyczne, czy to oznacza, że teraz już wszystko jest dobrze w zakresie rozliczania kosztów ogrzewania? Trzeba pamiętać, że najważniejsze dla właścicieli i innych użytkowników lokali jest to, aby opłaty jakie ponoszą za ogrzewanie mieszkań i przygotowanie ciepłej wody, nie wzrastały w takiej skali i w takim tempie jak to się dzieje obecnie. Cena za ciepło jaką płaci użytkownik lokalu zależy przede wszystkim od kosztów jego wytworzenia i dystrybucji. Czy w tej sprawie zależy coś od samych użytkowników lokali?

K.D.: Zmiany w przepisach dokonane w 2021 r. w zakresie rozliczania kosztów ciepła w budynkach mieszkalnych wielolokalowych są wręcz rewolucyjne w odniesieniu do poprzednich regulacji. Szczegóły w tym zakresie wielokrotnie były przedstawiane na łamach „Administratora”, a także na organizowanych szkoleniach, konferencjach, również z naszym udziałem. Są to zmiany korzystne dla użytkowników lokali, których niekiedy określam mianem „konsumentów” ciepła.

Trzyletni okres obowiązywania nowych przepisów jednak potwierdza, że wiele przepisów, zwłaszcza Rozporządzenia MKiŚ wymaga pilnej zmiany. W tej sprawie udało się stworzyć „koalicję wsparcia”, skupiającą siedem organizacji: Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami; Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości Ekspert, Unia Spółdzielców Mieszkaniowych w Polsce, Warmińsko-Mazurski Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych oraz Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, które dwukrotnie wystąpiły do MKiŚ z wnioskami o zmianę wskazanych przepisów. Takie inicjatywy podjęły także samodzielnie niektóre z tych organizacji, w tym również nasze stowarzyszenie, które w piśmie skierowanym do MKiŚ wskazało na potrzebę szerszej nowelizacji przepisów, niż tylko wybranych zagadnień wskazanych we wcześniejszych wnioskach. Dotyczy to także opracowania i wdrożenia systemu edukacji z zakresu racjonalnego korzystania z ciepła w budynkach mieszkalnych wielolokalowych.

W otrzymanej w maju 2024 r. odpowiedzi z Departamentu Transformacji Ciepłowniczej i Efektywności Energetycznej wskazano, że resort rozważa podjęcie nowelizacji przepisów, a projekt zmian ma być konsultowany z zainteresowanymi podmiotami.

S.A.: Nowelizacja przepisów potrwa zapewne wiele miesięcy. Wiele zamierzeń należałoby realizować niezwłocznie. Jakie inne działania podejmujecie, aby skutecznie wspierać konsumentów ciepła?

M.K.: Nasze możliwości są oczywiście ograniczone wobec potrzeb, chociażby w zakresie edukacji odbiorców ciepła. O niektórych należy jednak wspomnieć.

Oprócz poradnika dla zarządcy budynku, opublikujemy także znowelizowany poradnik dla użytkownika lokalu pt. „Jak korzystać z podzielników kosztów ogrzewania”. Będzie to bezpłatny e-book na stronie www.irkom.org.pl.

Opracowaliśmy przykładowe regulaminy rozliczania kosztów ciepła na stronie www – odpowiednio dla ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania.

Na naszej stronie będziemy zamieszczać kolejne opinie/propozycje, jak rozwiązywać trudne problemy, które nie są opisane w przepisach, zwłaszcza w rozporządzeniu.

Zamierzamy nadal aktywnie uczestniczyć w procesie opiniowania – w ramach konsultacji publicznych – zapowiadanych przez MKiŚ nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz Rozporządzenia MKiŚ; także w zapowiadanym przez MRiT, wydaniu nowego rozporządzenia o warunkach technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (obowiązuje rozporządzenie z 1999 r.).

Nadal będziemy wspierać zarządców budynków mieszkalnych wielolokalowych w podejmowanych przez nich działaniach na rzecz racjonalnego zarządzania energią w takich budynkach.

Jeśli będą nowe przepisy z zakresu zarządzania ciepłem w budynkach mieszkalnych wielolokalowych – korzystne dla zarządców budynków oraz użytkowników lokali – będziemy je aktywnie promować.

Liczymy na dobrą w tym zakresie, jak dotychczas, współpracę z redakcją „Administratora i Menedżera Nieruchomości”.

S.A.: Życzę spełnienia tych planów, dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Komitet Energii Elektrycznej: oszczędności prądu a cena energii

Komitet Energii Elektrycznej: oszczędności prądu a cena energii Komitet Energii Elektrycznej: oszczędności prądu a cena energii

Od 1 października br. administracja rządowa i samorządowa mają obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Rząd zachęca też gospodarstwa domowe do oszczędzania energii, nagradzając je 10-proc. rabatem...

Od 1 października br. administracja rządowa i samorządowa mają obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Rząd zachęca też gospodarstwa domowe do oszczędzania energii, nagradzając je 10-proc. rabatem i dając gwarancję jej ceny do zużycia na poziomie 2 tys. kWh rocznie.

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Fotowoltaika na balkonie

Fotowoltaika na balkonie Fotowoltaika na balkonie

W Niemczech nikogo już nie dziwi fotowoltaika na balkonie. To kilkaset tysięcy tego rodzaju instalacji. Pierwsze balkonowe mikroelektrownie pojawiają się także w Polsce. Czy zyskają popularność?

W Niemczech nikogo już nie dziwi fotowoltaika na balkonie. To kilkaset tysięcy tego rodzaju instalacji. Pierwsze balkonowe mikroelektrownie pojawiają się także w Polsce. Czy zyskają popularność?

Anna Ruszczak news Mała energetyka wiatrowa: prąd z ogrodzenia

Mała energetyka wiatrowa: prąd z ogrodzenia Mała energetyka wiatrowa: prąd z ogrodzenia

Polski start-up opracował instalacje, złożone ze współpracujących ze sobą pionowych turbin, które mogą zrewolucjonizować małą energetykę wiatrową. Do produkcji energii z wiatru wystarczy panel, wykorzystywany...

Polski start-up opracował instalacje, złożone ze współpracujących ze sobą pionowych turbin, które mogą zrewolucjonizować małą energetykę wiatrową. Do produkcji energii z wiatru wystarczy panel, wykorzystywany też jako instalacja OZE oraz ogrodzenie posesji.

Anna Ruszczak news Unijne prace nad zielonym wodorem przyspieszone

Unijne prace nad zielonym wodorem przyspieszone Unijne prace nad zielonym wodorem przyspieszone

W październiku br. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który wprowadza zapisy potrzebne dla realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Projekt został skierowany...

W październiku br. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który wprowadza zapisy potrzebne dla realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, trwających do 14 listopada br.

Jacek Frydryszak Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych

W poprzednim artykule [1] pisałem, że wystąpiłem ponownie do Urzędu Regulacji Energii z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące m. in. obowiązku przedsiębiorstw energetycznych do zatwierdzania taryf przez...

W poprzednim artykule [1] pisałem, że wystąpiłem ponownie do Urzędu Regulacji Energii z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące m. in. obowiązku przedsiębiorstw energetycznych do zatwierdzania taryf przez Prezesa URE także jeśli oferują sprzedaż energii elektrycznej poza obszarami swojej dystrybucji. Odpowiedzi tym razem udzielił Departament Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła (poprzednio był to Departament Komunikacji Społecznej).

Anna Ruszczak news Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.

Anna Ruszczak news Mechanizmy na rynku energii w ograniczony sposób wpłyną na rachunki odbiorców prądu, ale będą decydować o tempie transformacji energetycznej

Mechanizmy na rynku energii w ograniczony sposób wpłyną na rachunki odbiorców prądu, ale będą decydować o tempie transformacji energetycznej Mechanizmy na rynku energii w ograniczony sposób wpłyną na rachunki odbiorców prądu, ale będą decydować o tempie transformacji energetycznej

Rządowa tarcza solidarnościowa spowoduje, że od 2023 roku mechanizmy kształtujące ceny energii na rynku hurtowym będą mieć mniejsze przełożenie na wysokość rachunków gospodarstw domowych i tzw. odbiorców...

Rządowa tarcza solidarnościowa spowoduje, że od 2023 roku mechanizmy kształtujące ceny energii na rynku hurtowym będą mieć mniejsze przełożenie na wysokość rachunków gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych. Pozostają jednak kluczowe dla producentów i sprzedawców energii elektrycznej i pośrednio wpłyną na tempo prowadzonych przez nich inwestycji w transformację energetyczną.

Jacek Frydryszak Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów?

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów? Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów?

W artykule, opublikowanym we wrześniowym wydaniu miesięcznika [1], wspominałem o kolejnym piśmie do URE, w którym poprosiłem między innymi o katalog przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesję...

W artykule, opublikowanym we wrześniowym wydaniu miesięcznika [1], wspominałem o kolejnym piśmie do URE, w którym poprosiłem między innymi o katalog przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesję na obrót energią elektryczną, zwolnionych przez Prezesa URE w trybie art. 49 ustawy Prawo energetyczne. Otrzymałem już odpowiedź Departamentu Komunikacji Społecznej URE, którą przytaczam w niniejszej publikacji.

Anna Ruszczak news URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych

URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań...

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.

Anna Ruszczak news Poprawka do ustawy wiatrakowej: 10 proc. energii dla społeczności lokalnej

Poprawka do ustawy wiatrakowej: 10 proc. energii dla społeczności lokalnej Poprawka do ustawy wiatrakowej: 10 proc. energii dla społeczności lokalnej

Rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej, dzięki której co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych trafi do społeczności lokalnej. Ustawą zajmie się Sejm, a jest ona bardzo potrzebna, aby odblokować...

Rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej, dzięki której co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych trafi do społeczności lokalnej. Ustawą zajmie się Sejm, a jest ona bardzo potrzebna, aby odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce, produkujących tanią energię.

Anna Ruszczak news Podwyżka taryf za prąd

Podwyżka taryf za prąd Podwyżka taryf za prąd

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla spółek energetycznych na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku....

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla spółek energetycznych na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Gospodarstwa domowe nie odczują ich bezpośrednio.

Agnieszka Żelazna Ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku

Ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku Ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku

Z dniem 4 listopada br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27.10.2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców...

Z dniem 4 listopada br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27.10.2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku [1], wprowadzające m.in. maksymalne ceny energii w 2023 roku dla odbiorców uprawnionych.

Anna Ruszczak news Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie....

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie. Firmy szukają oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa.

Anna Ruszczak news Miliard złotych w rządowym programie „Energia dla wsi”

Miliard złotych w rządowym programie „Energia dla wsi” Miliard złotych w rządowym programie „Energia dla wsi”

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi” startuje 25 stycznia 2023 r. Dofinansowanie na instalacje OZE przeznaczone jest dla rolników i spółdzielni energetycznych.

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi” startuje 25 stycznia 2023 r. Dofinansowanie na instalacje OZE przeznaczone jest dla rolników i spółdzielni energetycznych.

Anna Ruszczak news Dofinansowanie do OZE dla spółdzielni i wspólnot

Dofinansowanie do OZE dla spółdzielni i wspólnot Dofinansowanie do OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wystartował nabór wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o granty na OZE dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Wystartował nabór wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o granty na OZE dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Anna Ruszczak news Więcej przyłączy do sieci ciepłowniczych to lepsze powietrze

Więcej przyłączy do sieci ciepłowniczych to lepsze powietrze Więcej przyłączy do sieci ciepłowniczych to lepsze powietrze

W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę...

W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Paweł Puch Nie można zmusić właściciela do indywidualnej umowy z dostawcą

Nie można zmusić właściciela do indywidualnej umowy z dostawcą Nie można zmusić właściciela do indywidualnej umowy z dostawcą

Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty...

Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty mieszkaniowej – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Redakcja news Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...

Redakcja Wiek mieszkań a zużycie energii

Wiek mieszkań a zużycie energii Wiek mieszkań a zużycie energii

Nie sposób nie wspomnieć o istniejących, eksploatowanych budynkach, wymagających często głębokiej modernizacji. Są oczywiście programy wspierające takie przedsięwzięcia, ale ze statystyką dyskutować się...

Nie sposób nie wspomnieć o istniejących, eksploatowanych budynkach, wymagających często głębokiej modernizacji. Są oczywiście programy wspierające takie przedsięwzięcia, ale ze statystyką dyskutować się nie da.

Beata Kluczberg, Jerzy Żurawski, Krzysztof Szymański Zarządzanie energią w budynkach – czy to obowiązek?

Zarządzanie energią w budynkach – czy to obowiązek? Zarządzanie energią w budynkach – czy to obowiązek?

Cyfryzacja świata stworzyła nowe możliwości, ale także i nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zawansowany...

Cyfryzacja świata stworzyła nowe możliwości, ale także i nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zawansowany moduł sterowania. Symbolem nowoczesności stały się rozwiązania, zawierające elementy „inteligentnego” funkcjonowania.

Anna Ruszczak news Pomorze rozbudowuje system ciepłowniczy

Pomorze rozbudowuje system ciepłowniczy Pomorze rozbudowuje system ciepłowniczy

Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To...

Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To pomoże zmniejszyć w Redzie emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a mieszkańcy będą mniej płacić za ciepło.

Sabina Augustynowicz news Biznes i potencjał zielonej energii

Biznes i potencjał zielonej energii Biznes i potencjał zielonej energii

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.