Termoizolacja podłogi to warstwa płyt ociepleniowych (minimum kilkunastocentymetrowa), ułożona na odpowiednio przygotowanym gruncie, fot. Pixabay
Ocieplenie podłogi to rozwiązanie konieczne praktycznie w każdym budynku. Na co zwrócić uwagę, wybierając materiały? Jakich kosztów spodziewać się przy zakładaniu termoizolacji?
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”,...
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?
Czym jest termoizolacja podłogi?
Termoizolacja podłogi to warstwa płyt ociepleniowych (minimum kilkunastocentymetrowa), ułożona na odpowiednio przygotowanym gruncie. Grubość ocieplenia uwarunkowana jest tym, czy podłoga przy gruncie będzie ogrzewana. Jeżeli znajdzie się tam ogrzewanie podłogowe to grubość termoizolacji powinna mieć przynajmniej 20 cm. W przypadku braku ogrzewania podłogi przy gruncie, wystarczający może być styropian lub polistyren ekstrudowany o grubości ok. 15 cm.
Ocieplenie podłogi na gruncie – jaki sposób i materiał wybrać?
Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budynkach bez piwnic jest podłoga na gruncie. Należy więc zabezpieczyć ją termicznie i zapewnić ochronę przeciwwilgociową. Zgodnie z przepisami współczynnik przewodzenia ciepła podłogi na gruncie UC (max) powinien być nie większy niż 0,3 W/(m2K). Tę wartość można osiągnąć tylko w sytuacji, gdy podłoga zostanie oddzielona od gruntu odpowiednią warstwą izolacyjną. Grubość izolacji podłogi na gruncie zależy od obliczeń lub danych z projektu budowlanego.
Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budynkach bez piwnic jest podłoga na gruncie, fot. Pixabay
Termoizolacja podłogi na gruncie może zostać wykonana na izolacji przeciwwilgociowej bądź pod nią. Lepsza bywa ta druga, gdyż może mieć dowolną grubość. Zwykle wykorzystuje się do tego styropian, który odznacza się dobrą izolacyjnością cieplną i wysoką odpornością na wilgoć. Do termoizolacji podłogi bezpośrednio na gruncie nadają się także twarde płyty z oznaczeniem dach/podłoga. Twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu jest z kolei polistyren ekstrudowany. Izolacja tego typu układana jest bezpośrednio na podsypce.
Jeśli termoizolacja podłogi na gruncie jest wykonana na izolacji przeciwwilgociowej, wtedy częściej wykorzystuje się płyty styropianowe. Podłoga na gruncie może zostać zabezpieczona także przy użyciu specjalnych, twardych, hydrofobizowanych płyt. Muszą one być jednak dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią, tak od góry, jak i od dołu.
W przypadku podłogi na gruncie konieczna jest też właściwa hydroizolacja, którą wykonuje się zwykle z dwóch warstw papy, przyklejonych lepikiem na betonowym podkładzie. Masa układana jest na 10-centymetrowe zakłady albo w dwóch warstwach. Ważne tu jest, aby wylewka była wystarczająco twarda i sucha. W hydroizolacji jest też wykorzystywana folia płaska, o grubości od 0,4 do 2 mm. Może być ona kładziona na wilgotny betonowy podkład, na podsypce lub na płytach ocieplenia.
Najczęstsze błędy izolacji cieplnej podłogi na gruncie
Izolacja przeciwwilgociowa czy to z papy, czy z folii musi być ułożona szczelnie, z 10-15-centymetrowymi zakładami. Najlepiej, jeżeli zastosowane są tu dwie warstwy izolacji. W innym wypadku wilgoć z gruntu będzie podciągana kapilarnie w górę, a to spowoduje pęcznienie i pękanie podkładu podłogowego i posadzki. Może też wystąpić zawilgocenie płyt ociepleniowych i w rezultacie obniżenie ich izolacyjności.
Pozioma hydroizolacjaścian fundamentowych musi być połączona z hydroizolacją podłogi na gruncie. To nie dotyczy wyłącznie podłóg w piwnicach. Jeśli nie będą połączone to wystąpi wilgoć, nie tylko na ścianach fundamentowych, co może wywołać ich korozję mechaniczną.
Przy izolacji termicznej podłogi na gruncie należy wybierać płyty przystosowane do łączenia na zakład. Inaczej ocieplenie będzie nieszczelne. Ryzykiem może też być wciekanie świeżej zaprawy podkładowej. Płyty o prostych krawędziach powinny być osłonięte od góry folią budowlaną.
Izolacja przeciwwilgociowa musi być ułożona szczelnie, z 10-15-centymetrowymi zakładami, fot. Pixabay
Jakie warstwy ocieplenia posadzki zastosować?
Warstwa podkładu pod płytę betonową wykonana z gruntu przepuszczalnego, czyli piasku lub żwiru. Podsypka powinna znaleźć się na takiej wysokości, by wylana na niej warstwa chudego betonu o grubości ok. 10-15 cm licowała z górną płaszczyzną ścian fundamentowych.
Warstwa konstrukcyjna z płyty betonowej o grubości około 10-15 cm. Beton, tzw. chudy beton, powinien mieć minimum klasę C 12/15. Do dalszych prac przy podłodze na gruncie można przystąpić już po zadaszeniu domu oraz zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych. Kolejne warstwy podłogi na gruncie nie mogą być narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Warstwa przeciwwilgociowa, najczęściej wykonana z papy podkładowej lub folii polietylenowej o grubości 0,3 mm, układanej z 20–centymetrowym zakładem.
Warstwa izolacji termicznej, zwykle wykonana ze styropianu lub styroduru, ewentualnie pianobetonu. Ta ostatnia, dzięki płynnej konsystencji, świetnie chroni różne rodzaje instalacji przed stratami ciepła. Dzięki niej nie występują też mostki cieplne, jak może się zdarzyć w przypadku tradycyjnego styropianu.
Warstwa izolacji wodoszczelnej z folii ułożonej tak, aby jej krawędzie wywijały się na ściany do wysokości ok. 10 cm.
Warstwa betonu o grubości powyżej 7 cm, która zabezpiecza styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie będąc podkładem, na którym układa się bądź przykleja okładzinę podłogową (posadzkę).
Ostatnia warstwa, czyli wykończenie posadzki: płytki, parkiet, panele, wykładzina, w zależności od gustów i potrzeb.
Jak ocieplić podłogę bez wylewki?
Efektywność ocieplenia uzależniona jest od grubości warstwy izolacyjnej i jej współczynnika przewodności cieplnej. Przy ograniczonej grubości warstw podłogowych, najlepiej użyć polistyrenu ekstrudowanego, który jednocześnie charakteryzuje się znikomą nasiąkliwością. Jest on też bardziej wytrzymały mechanicznie od zwykłego styropianu. Dzięki temu może lekko uginać się pod wpływem obciążeń związanych z użytkowaniem podłogi.
Podłożem pod pokrycie podłogowe mogą być płyty gipsowo-włóknowe, które są dość sztywne już przy grubości 2,5 cm. Mają krawędzie frezowane schodkowo, płyty łączy się na zakład, wzmacniając połączenie klejem i wkrętami. Daje to stabilne połączenie między płytami i możliwość dowolnego wykończenia powierzchni.
Innym rozwiązaniem mogą być płyty OSB lub MFP, które najlepiej ułożyć w dwóch warstwach, z przesunięciem styków i połączyć wkrętami. Pod płytami trzeba ułożyć folię przeciwwilgociową, szczelnie pokrywającą całą powierzchnię i wywiniętą na ściany.
Jakie warstwy izolacji posadzki zastosować?
Wśród zabezpieczeń, które są stosowane pod powierzchnią podłogową, znajdują się:
izolacja cieplna,
izolacja akustyczna,
izolacja przeciwwilgociowa.
Izolacja akustyczna podłogi – jakie materiały zastosować?
Podczas chodzenia po podłodze, nikt nie lubi, gdy wydaje ona dźwięki, zwłaszcza, gdy w lokalu jest kilka osób i zwierzęta. Dlatego warto o tym pamiętać i wcześniej wykonać izolację akustyczną. Wygłuszać dźwięki można poprzez zastosowanie pod płytą podłogową (podkładem podłogowym) warstwy wykonanej z wełny mineralnej, maty kauczukowej lub korka. Strop drewniany będzie izolowany akustycznie na dwa sposoby. Trzeba wypełnić przestrzeń oddzielającą poszczególne belki keramzytem lub wełną mineralną, ale też uszczelnić przestrzeń oddzielającą legary i belki lub legary i płytę podłogową. Można do tego użyć wełny mineralnej i kauczukowych mat.
Strop drewniany będzie izolowany akustycznie na dwa sposoby – wypełniając przestrzeń oddzielającą poszczególne belki keramzytem lub wełną mineralną oraz uszczelniając przestrzeń oddzielającą legary i belki lub legary i płytę podłogową, fot. Pixabay
Izolacja przeciwwilgociowa posadzek – dlaczego też jest ważna?
Posadzki powinny mieć izolację przeciwwilgociową, aby chronić pomieszczenia. Zastosowanie nienasiąkliwej okładziny i fugi wypełniającej przestrzenie między elementami ceramicznymi nie wystarczy. Dostępne są specjalne preparaty, wygodniejsze i efektywniejsze od używanych dotąd folii budowlanych z tworzyw sztucznych lub powłoki z mas bitumicznych. Obecnie stosuje się folie w płynie i masy uszczelniające oraz zaprawy hydroizolacyjne.
Jaką izolację termiczną podłogi wybrać pod ogrzewanie elektryczne?
Efektywność ogrzewania podłogowego w dużym stopniu zależy od izolacji, która zapobiega stratom ciepła. W przypadku podłogi na gruncie, ciepło ucieka do ziemi lub do fundamentu, jeśli zaś podłoga jest na stropie, ucieka ono do konstrukcji budynku. Przygotowanie odpowiedniej izolacji termicznej jest więc niezbędne.
Jeśli poniżej jest w budynku nieogrzewana piwnica to izolacja pod ogrzewaniem podłogowym powinna mieć opór wynoszący 2 W/m2K. Minimalna wymagana grubość izolacji ze standardowego styropianu (współczynnik oporu cieplnego 0,042 W/mK) to 8 cm. Mniejsza izolacja może spowodować utratę ciepła do piwnicy.
Czy można ocieplić podłogę od wewnątrz?
Tak. Na rynku istnieją rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach wewnątrz budynku. W takim przypadku kładzie się na ziemi specjalne płyty termoizolacyjne, jednocześnie nie zmniejszając kubatury pokoju czy strychu. Płyty są umieszczane na betonowej wylewce, a następnie jest czas na panele, płytki albo wykładzinę. Płyty te wyrównują powierzchnię, można więc wybrać dowolny podkład o odpowiednich parametrach. Niski współczynnik przewodzenia ciepła powoduje, że w pokoju na pewno będzie panowała wysoka temperatura.
Nie zapomnij o izolacji ścian fundamentu!
Fundamenty domu powinny być zabezpieczone hydroizolacją, ponieważ są szczególnie narażone na stały kontakt z wodą gruntową. Przy budowaniu piwnicy trzeba także zadbać o odpowiednie ocieplenie jej przegród. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów do hydroizolacji fundamentów. Najważniejszym kryterium wyboru powinien być fakt, czy będziemy wykonywali izolację przeciwwilgociową, czy przeciwwodną. Rodzaje materiałów do hydroizolacji:
płynne i elastyczne materiały biutmiczne: roztwory, emulsje, lepiki asfaltowe, masy bitumiczne, produkty bentonitowe, papy, folie hydroizolacyjne;
materiały cementowe.
Do ocieplenia fundamentów używa się:
płyt styropianowych o zwiększonej odporności na ściskanie,
płyt ryflowanych lub ryflowanych laminowanych geowłókniną,
twardszych płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS),
płyt z twardej pianki poliuretanowej,
kruszywa keramzytowego,
specjalnych hydrofobizowanych płyt z wełny skalnej.
Ile kosztuje ocieplenie podłogi?
Ostateczny koszt ocieplenia podłogi zależy od szeregu czynników. Z pewnością będzie on teraz wyższy niż przez ostatnie kilka lat. Planując budżet, należy wziąć pod uwagę:
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu...
Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu smartfona można m.in. dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach, włączać i wyłączać oświetlenie, a także obsługiwać automatyczne karnisze. Tego typu rozwiązania pozwalają wypracować redukcję zużycia energii nawet o połowę.
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r....
Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r. Otrzymają oni z budżetu państwa odpowiednie rekompensaty.
Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań...
Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań bezkosztowych, warto także rozważyć rozwiązania wymagające inwestycji, ponieważ nakłady finansowe zwrócą się w postaci niższych rachunków.
Wielu Polaków było zmuszonych w ostatnim roku do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Od niedawna zaczęli kontrolować takie kwestie, jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie...
Wielu Polaków było zmuszonych w ostatnim roku do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Od niedawna zaczęli kontrolować takie kwestie, jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Sporo osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych...
Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych (online); Andrzeja Rajkiewicza z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (online); Wojciecha Koniecznego – szkoleniowca, zarządcy, biegłego sądowego; Jacka Janasa – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości i biegłego sądowego; Krzysztofa Cichowskiego – eksperta w dziedzinie...
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą...
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.
Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede...
Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede wszystkim różnorodne odpady np. zużyty olej. Czy jest na to przestrzeń w Polsce?
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach...
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach wielolokalowych.
Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2,...
Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie.
Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...
Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.
Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.
Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.
W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany...
W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost opłat.
Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.
Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.
W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo...
W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo większy i wynosi nawet 33 GW.
Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.