Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?
Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?
Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał ekogroszek. To paliwo bazujące na węglu kamiennym lub brunatnym. Ekogroszek ma liczne zalety – jest paliwem o wysokiej kaloryczności oraz przy odpowiednim spalaniu w nieco mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.
Ekogroszek – co to za paliwo?
Opał w odmianie ekogroszku najczęściej jest wyrabiany z węgla kamiennego. Powstaje z dokładnie wyselekcjonowanych złóż i ziaren. Staranna selekcja ma korzystny wpływ na parametry spalania. Dopuszczony do sprzedaży musi spełniać określone parametry (wysoka kaloryczność, niska spiekalność, mała zawartość siarki).
To paliwo przeznaczone do automatycznych kotłów retortowych z podajnikiem. Specjalna budowa pieców sprawia, że ekogroszek spala się bezdymnie.
Ekogroszek i klasyczny węgiel – różnice
Istnieje co najmniej kilka istotnych różnic między ekogroszkiem a klasycznym węglem:
- bryłki ekogroszku mają średnicę 5-25 mm, węgiel ma dużo większe – groszek 25-40 mm, orzech 40-80 mm, kostka 60-200 mm;
- jest ubogi w popiół;
- podczas spalania w certyfikowanym kotle retortowym emituje do środowiska mniej szkodliwych substancji (m.in. siarki);
- produkcja ekogroszku podlega większym restrykcjom;
- jest pakowany w polipropylenowe worki – wilgotniejsze paliwo sprzyja zapychaniu się oraz rdzewieniu kotła.
Jak powstaje ekogroszek?
Proces produkcji ekogroszku rozpoczyna się na etapie selekcji ze specjalnych złóż, z uwzględnieniem kaloryczności oraz rozmiaru. Po spełnieniu kryteriów selekcji bryły węgla kruszy się na mniejsze części oraz przesiewa przez sito. Do kolejnego etapu produkcji są dopuszczane ziarna o średnicy przynajmniej 5 mm.
Po rozdrobnieniu oraz przesianiu ekogroszek jest poddawany procesom czyszczenia. Wodą wypłukuje się osad z pyłu węglowego oraz miału. Po oczyszczaniu węgiel przechodzi fazę suszenia do odpowiedniego poziomu wilgotności. Jest to konieczne, ponieważ ekogroszek o podwyższonej wilgotności ma obniżoną kaloryczność oraz może powodować zapychanie się kotła. Ostatnim etapem produkcji ekogroszku jest pakowanie ziaren do polipropylenowych worków.
Zalety ekogroszku
Ogrzewanie budynków mieszkalnych ekogroszkiem może przynieść sporo korzyści. W tym celu należy wyposażyć się w certyfikowany kocioł retortowy, który zapewni odpowiednie warunki spalania ekogroszku. W takim wypadku do najważniejszych zalet można zaliczyć:
- wysoką kaloryczność – nawet do 30 MJ/kg. Ekogroszek spala się całkowicie, pozostawia też niewiele popiołu ze śladową ilością spieków. Wilgotność ekogroszku wynosi poniżej 10%, poziom spiekalności – poniżej 20 (RI);
- komfort użytkowania – ekogroszek spala się w automatycznych kotłach retortowych z podajnikiem. Wystarczy co kilka dni uzupełnić podajnik workami z ekogroszkiem, co podnosi komfort użytkowania pieca. Węgiel w workach pozwala też zachować porządek w kotłowni. Zwłaszcza że zawartość popiołu to tylko 10%.
- korzyści dla środowiska – udział siarki w składzie mieści w granicy 1%. Niska zawartość siarki to mniejsza szkodliwość względem środowiska (pod warunkiem korzystania z wysokiej jakości kotłów retortowych) oraz dłuższa żywotność kotła i przewodów kominowych.
Jak wybrać ekogroszek – parametry opału
Ekogroszek od poszczególnych dostawców różni się ceną, parametrami technicznymi i jakością. Zakup najtańszego produktu często jest decyzją nierozsądną ekonomicznie. Dlatego należy zapoznać się z parametrami ekogroszku i wybrać paliwo optymalne w stosunku jakości do ceny.
- Kaloryczność – określa ilość energii pozyskanej z jednostki masy paliwa i jest wyrażana w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Większa kaloryczność to mniejsze zużycie paliwa. Kaloryczność ekogroszku mieści się w zakresie od 20 do 30 MJ/kg.
- Zasiarczenie – ekogroszek produkuje się z węgla o niewielkim zasiarczeniu, z zawartością siarki poniżej 1%, a nawet 0,5%.
- Zawartość popiołu – to paliwo o niewielkiej ilości popiołu w składzie, najczęściej w zakresie od 4 do 8% (nie powinna przekraczać 10%).
- Wilgotność – powinna mieścić się w granicy 12% (najlepiej do 10%). Wilgotne paliwo sprzyja rdzewieniu kotłów.
- Granulacja – bryłki ekogroszku mają średnicę w przedziale 5-25 mm.
Dlaczego ekogroszek jest lepszy niż tradycyjne paliwa stałe?
Bezsprzecznie ekogroszek to paliwo o licznych zaletach – przy odpowiednim spalaniu jest wydajne i efektywne. Jednocześnie pozwala zachować porządek w kotłowni. Jest sprzedawany w workach, co upraszcza składowanie oraz podnosi komfort obsługi kotła, szczególnie że do podajnika można załadować zawartość kilku opakowań naraz. Natomiast po spaleniu pozostawia niewielkie ilości popiołu.
Efektywność oraz komfort to największe zalety spalania ekogroszku. Dodatkowo, to paliwo nieco bardziej przyjazne środowisku, emitujące do atmosfery mniejsze ilości siarki oraz innych szkodliwych substancji. Ekogroszek spala się bowiem wyłącznie w kotłach nisko-emisyjnych klasy 5, spełniających restrykcyjne normy emisji CO2, cząstek stałych oraz organicznych związków gazowych.