Aneta Mościcka|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2022
|
2022-08-22
Zasady wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości, fot. pixabay
Tryb administracyjny rozstrzygnięcia o prawie wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości uzależniony jest od braku dobrowolnej zgody właściciela tej nieruchomości. Badając niezbędność wejścia na nieruchomość sąsiednią, o której mowa w art. 47 ust. 1 PB, organ nie jest uprawniony do kwestionowania ani rodzaju planowanych robót budowlanych, ani potrzeby ich przeprowadzenia. Istotne jest jedynie, że inwestor legitymuje się ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę – orzekł WSA w Gdańsku.
Prawidłowy montaż elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych na dachach oraz w ciągach komunikacyjnych dla pieszych i samochodów jest ważnym czynnikiem wpływającym na bezawaryjną pracę systemu w kolejnych...
Prawidłowy montaż elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych na dachach oraz w ciągach komunikacyjnych dla pieszych i samochodów jest ważnym czynnikiem wpływającym na bezawaryjną pracę systemu w kolejnych latach użytkowania. Oszczędzanie na materiałach i komponentach przy tego typach systemach jest ryzykowne. Doprowadzić może to do awarii i unieruchomienia pracy całego systemu w chwili najbardziej istotnej.
Z przeprowadzonych badań wynika, że zielone biura wpływają na wzrost wydajności pracowników. Osoby pracujące w takich budynkach i przestrzeniach deklarują lepsze samopoczucie oraz zadowolenie z wykonywanej...
Z przeprowadzonych badań wynika, że zielone biura wpływają na wzrost wydajności pracowników. Osoby pracujące w takich budynkach i przestrzeniach deklarują lepsze samopoczucie oraz zadowolenie z wykonywanej pracy.
Dochodzenie odszkodowania za zniszczone lub zgubione dokumenty wspólnoty mieszkaniowej w wysokości kwoty, jaką wspólnota ta musi ponieść, by odtworzyć brakującą dokumentację ma związek ze sprawowaniem...
Dochodzenie odszkodowania za zniszczone lub zgubione dokumenty wspólnoty mieszkaniowej w wysokości kwoty, jaką wspólnota ta musi ponieść, by odtworzyć brakującą dokumentację ma związek ze sprawowaniem zarządu i administrowaniem nieruchomością wspólną na podstawie orzeczenia Sądu Najwyższego.
W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (wyrok z dnia 11 maja 2022 r., sygn. akt II SA/Gd 547/21) starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dla L. i D. F., obejmującego budowę budynku mieszkalno-usługowego. Ze względu na konieczność wykonania ocieplenia budynku i konieczność wejścia na teren sąsiedniej działki oznaczonej, będącej własnością J. H. i Z. H., inwestor zwrócił się do starosty, w trybie art. 47 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Starosta wezwał inwestora do uzupełnienia wniosku o informacje, dotyczące m.in.:
dostarczenia opisu, z którego wynikać będzie, jakiej grubości tynk/strukturę, wnioskodawca zamierza położyć na układaną warstwę wełny mineralnej,
dostarczenia opisu, z którego będzie wynikało, jaki sprzęt oraz materiały będą składowane na terenie zajmowanej działki w ramach wykonania docieplenia budynku;
dostarczenia opisu, z którego będzie wynikało, czy teren działki po wykonaniu robót budowlanych zostanie uprzątnięty w terminie 30 dni od daty otrzymania postanowienia.
Inwestor dostarczył wskazane wyżej dokumenty. Do starosty wpłynęło pismo J. i Z.. H., w którym oświadczyli, że nie wyrażają zgody Z. M. na wejście na teren działki, będącej ich własnością „poza lico ściany budynku mieszkalnego”. Ponadto, skarżący podnieśli, że budynek, który wnioskodawca zamierza docieplić usytuowany jest na ich nieruchomości.
Granice niezbędnej potrzeby
Starosta zezwolił wnioskodawcy na wejście na teren działki sąsiedniej w celu wykonania docieplenia budynku, jednocześnie określił granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z terenu działki. Zakres uprawnień inwestora nabytych tą decyzją może obejmować jedynie prawo wstępu i przebywania na cudzej nieruchomości w czasie wykonywania docieplenia budynku.
J. i Z. H. złożyli do wojewody odwołanie od decyzji starosty. Podkreślili, że ściana, którą inwestor chce ocieplić stoi wbrew obowiązującym przepisom prawa, inwestor nie posiada projektu i decyzji zgodnej prawem, co oznacza samowolę budowlaną.
Warunek niezbędności wejścia na teren sąsiedniej działki
Wojewoda, ponownie rozpoznając sprawę, wskazał na treść art. 47 ust. 1 Prawa budowlanego i podkreślił, że tryb administracyjny rozstrzygnięcia o prawie wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości jest wynikiem braku zgody właściciela nieruchomości sąsiedniej, w sytuacji niezbędności wejścia na teren tejże nieruchomości, w związku z potrzebą wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że pomimo podjęcia stosownych prób inwestor nie uzyskał zgody właścicieli sąsiedniej działki na czasowe zajęcie jej fragmentu celem wykonania robót budowlanych. Tym samym uznać należy, że inwestor miał prawo złożyć do starosty wniosek o wydanie decyzji w sprawie niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Warunek niezbędności wejścia na teren sąsiedni występuje, gdy obiekty, na których mają być wykonane prace, znajdują się na granicy działki sąsiedniej lub w takiej od niej odległości, że teren dostępny na działce inwestora nie wystarczy na ich prawidłowe przeprowadzenie. Potrzeba wykonania prac budowlanych powinna wynikać np. z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, od którego nie wniesiono sprzeciwu. W omawianej sprawie potrzeba ta wynika z decyzji starosty zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia dla L. i D. F na budowę budynku mieszkalno-usługowego.
Zdaniem wojewody w omawianej sprawie doszło do ziszczenia przesłanek wskazanych w art. 47 ust. 2 Prawa budowlanego. Warunek niezbędności wejścia na teren sąsiedni występuje bowiem wtedy, gdy obiekty, na których mają być wykonane prace, znajdują się na granicy działki sąsiedniej w takiej od niej odległości, że teren dostępny na nieruchomości inwestora nie wystarczy na ich przeprowadzenie.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
J. i Z. H. złożyli skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który oddalił skargę. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że badając niezbędność wejścia na nieruchomość sąsiednią, o której mowa w art. 47 ust. 1 Prawa budowlanego, organ nie ma uprawnienia do kwestionowania ani rodzaju planowanych robót budowlanych, ani potrzeby ich przeprowadzenia. Oznacza to, że wszelkie zarzuty skarżących podniesione pod adresem decyzji o pozwoleniu na budowę nie mogą zostać w ramach omawianej sprawy ocenione. Istotne jest jedynie, że inwestor legitymuje się ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę, co nie budzi wątpliwości sądu. Inwestor wskazał zakres planowanych robót, dotyczących między innymi docieplenia i otynkowania należącego do niego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Poinformował również o podjętych działaniach w zakresie uzyskania zgody na wejście na teren nieruchomości sąsiedniej. Sąd podkreślił, że skarżący kwestionują zgodność z prawem realizowanej budowy budynku, pomimo prawomocnych orzeczeń sądów administracyjnych obu instancji o zgodności z prawem udzielonego pozwolenia na budowę.
Sąd podzielił ocenę wojewody, że wykonanie prac wymaga wejścia inwestora na ten teren, ponieważ budynek jest zlokalizowany przy granicy nieruchomości. Podzielił tym samym utrwalony w orzecznictwie sądów administracyjnych pogląd, że warunek niezbędności wejścia na tereny sąsiednie występuje, gdy obiekty, na których mają być wykonane prace, znajdują się na granicy działki sąsiedniej, lub w takiej odległości od niej, że teren dostępny na działce inwestora nie wystarczy na ich przeprowadzenie.
Wyrok WSA w Gdańsku z 11 maja 2022 r. (sygn. akt II SA/Gd 547/21)
Kuchnia to miejsce szczególne – to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego, pragniesz ciszy. Teraz już możesz przygotować posiłki, ugotować obiad bez zbędnego hałasu i przykrych...
Kuchnia to miejsce szczególne – to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego, pragniesz ciszy. Teraz już możesz przygotować posiłki, ugotować obiad bez zbędnego hałasu i przykrych zapachów wynikających ze źle pracującej wentylacji. Mamy rozwiązanie Twoich problemów – wentylator dachowy Vero-150. to komfort, na który zasługujesz. Nasi projektanci stworzyli go dla Ciebie! Jesteśmy tam gdzie inspiracja.
Prawidłowy montaż elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych na dachach oraz w ciągach komunikacyjnych dla pieszych i samochodów jest ważnym czynnikiem wpływającym na bezawaryjną pracę systemu w kolejnych...
Prawidłowy montaż elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych na dachach oraz w ciągach komunikacyjnych dla pieszych i samochodów jest ważnym czynnikiem wpływającym na bezawaryjną pracę systemu w kolejnych latach użytkowania. Oszczędzanie na materiałach i komponentach przy tego typach systemach jest ryzykowne. Doprowadzić może to do awarii i unieruchomienia pracy całego systemu w chwili najbardziej istotnej.
Szybszy meldunek czy uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym przez internet – to tylko niektóre udogodnienia, jakie wprowadza przyjęty w zeszłym tygodniu przez Radę Ministrów projekt.
Szybszy meldunek czy uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym przez internet – to tylko niektóre udogodnienia, jakie wprowadza przyjęty w zeszłym tygodniu przez Radę Ministrów projekt.
Pandemia koronawirusa zmieniła preferencje osób szukających nowego mieszkania. Osiedla powinny być miejscami wielofunkcyjnymi – jednocześnie domem, pracą, relaksem, siłownią itd. Nic więc dziwnego, że...
Pandemia koronawirusa zmieniła preferencje osób szukających nowego mieszkania. Osiedla powinny być miejscami wielofunkcyjnymi – jednocześnie domem, pracą, relaksem, siłownią itd. Nic więc dziwnego, że coraz częściej klienci z dziećmi oczekują, że w ofercie dewelopera znajdzie się również miejsce do zabaw.
Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki...
Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie też zapotrzebowanie na utylizację paneli. Jak wygląda sytuacja recyklingu paneli PV w Polsce?
Na pograniczu łódzkiego Śródmieścia i Widzewa powstaje mural promujący budowanie dobrosąsiedzkiego klimatu. Praca o wielkości 550 mkw. zdobić będzie ścianę kamienicy przy Targowej 55, usytuowanej naprzeciwko...
Na pograniczu łódzkiego Śródmieścia i Widzewa powstaje mural promujący budowanie dobrosąsiedzkiego klimatu. Praca o wielkości 550 mkw. zdobić będzie ścianę kamienicy przy Targowej 55, usytuowanej naprzeciwko Diasfery Łódzkiej.
Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...
Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością...
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością wśród kupujących, bo – jak się okazało – zalet, poza niższą ceną, blokowiskom nie brakuje, a mankamenty spółdzielnie mieszkaniowe sukcesywnie usuwają.
Zalanie mieszkania może nastąpić z kilku powodów. Nie zawsze oznacza więc, że wina zalania leży po stronie sąsiada. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny zalania mieszkania i kiedy można to zgłosić do...
Zalanie mieszkania może nastąpić z kilku powodów. Nie zawsze oznacza więc, że wina zalania leży po stronie sąsiada. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny zalania mieszkania i kiedy można to zgłosić do ubezpieczyciela.
Prawie 7,5 tys. mieszkań oferuje w Polsce najem instytucjonalny, w tym 4 tys. jest w zarządzaniu PFR Nieruchomości. Rynek ten gwałtownie rośnie. Szacuje się, że do 2028 roku ma powstać 90 tys. takich lokali...
Prawie 7,5 tys. mieszkań oferuje w Polsce najem instytucjonalny, w tym 4 tys. jest w zarządzaniu PFR Nieruchomości. Rynek ten gwałtownie rośnie. Szacuje się, że do 2028 roku ma powstać 90 tys. takich lokali na wynajem.
Lockdown i pandemia wprowadziły znaczące zmiany w funkcjonowaniu miast. Ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się i rozpowszechnienie pracy i nauki zdalnej, ludzie zaczęli żyć na mniejszej przestrzeni,...
Lockdown i pandemia wprowadziły znaczące zmiany w funkcjonowaniu miast. Ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się i rozpowszechnienie pracy i nauki zdalnej, ludzie zaczęli żyć na mniejszej przestrzeni, co prowadzi do decentralizacji miast. Proces ten zainspirował urbanistów do stworzenia modelu 15-minutowego miasta, gdzie wszelkie podstawowe potrzeby człowieka znajdują się w zasięgu 15-minutowego spaceru.
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.
Dość upowszechnionym zjawiskiem, występującym we wspólnotach mieszkaniowych, jest tworzenie uchwał blankietowych. Pod tym pojęciem rozumie się uchwały upoważniające zarząd wspólnoty do dokonania czynności...
Dość upowszechnionym zjawiskiem, występującym we wspólnotach mieszkaniowych, jest tworzenie uchwał blankietowych. Pod tym pojęciem rozumie się uchwały upoważniające zarząd wspólnoty do dokonania czynności prawnej bez bliżej określonego zakresu lub z zakresem określonym ogólnikowo.
Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne...
Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne obiekty, jeżeli znajdują się wewnątrz budynku, oceniane przez pryzmat urządzeń technicznych lub instalacji, nie mogą być uważane za odrębne budowle, stanowią w elementy budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze...
Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze czynności prawnej (umowy dożywocia), a więc następstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące liczby i powierzchni mieszkań (lokali oraz domów) w poszczególnych częściach kraju. Warto przyjrzeć się tym danym bliżej – sprawdzić, jak przedstawiają...
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące liczby i powierzchni mieszkań (lokali oraz domów) w poszczególnych częściach kraju. Warto przyjrzeć się tym danym bliżej – sprawdzić, jak przedstawiają się one pod względem relacji liczby mieszkań oraz ludności.
To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej,...
To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej, że to lokal niemieszkalny nie jest decydujący dla prawnopodatkowej oceny jego charakteru, dokonanej w kontekście przepisów ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych – orzekł WSA w Łodzi.
Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że w ostatnich miesiącach deweloperzy zmniejszyli swoje zadłużenie do poziomu sprzed pandemii. Jednak teraz stają w obliczu kolejnych wyzwań: długi podwykonawców,...
Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że w ostatnich miesiącach deweloperzy zmniejszyli swoje zadłużenie do poziomu sprzed pandemii. Jednak teraz stają w obliczu kolejnych wyzwań: długi podwykonawców, rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny, a także spadek popytu na nowe mieszkania.
Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy...
Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy o przezorności i odpowiedzialności za wspólnotę.
Założenia programów, których realizacja ma doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach są bardzo ambitne i równie kapitałochłonne. Źródeł ich finansowania jest wiele, ale wysokość...
Założenia programów, których realizacja ma doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach są bardzo ambitne i równie kapitałochłonne. Źródeł ich finansowania jest wiele, ale wysokość wsparcia jest uzależniona od osiągniętego efektu energetycznego.
Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do...
Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do tego przygotowany?
Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą...
Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/we. Dyrektywa ta jako akt prawa pochodnego wiąże co do celu wszystkie kraje członkowskie, ale pozostawia sposób jego realizacji danemu państwu.
Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 PB: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują...
Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 PB: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują okres ich obowiązywania. Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje przedkładają Prezesowi URE taryfy oraz ich zmiany z własnej inicjatywy nie później niż w terminie dwóch miesięcy przed upływem okresu obowiązywania taryfy poprzedniej lub na żądanie Prezesa URE.”
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.