administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Roczne rozliczenie wspólnoty

Roczne rozliczenie wspólnoty

Roczne rozliczenie wspólnoty

Zgodnie z art. 30 ust. 1 uwl, zarząd zobowiązany jest do zwołania zebrania do końca marca i złożenia rocznego sprawozdania ze swej działalności (czyli zebranie musi się odbyć najpóźniej 31 marca). Poniżej przedstawiono sposób sporządzenia rocznego rozliczenia finansowego i wynikające z niego rozliczenie dla właściciela lokalu we wspólnocie mieszkaniowej.

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.

Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

W celu wykonania jakiegokolwiek rozliczenia musi być prowadzona ewidencja i podany sposób jej prowadzenia oraz sposób wykonywania rozliczeń - tzw. regulamin rozliczeń we wspólnocie. Brak tych dokumentów powoduje, że we wspólnocie mogą wystąpić nieprawidłowości, a otrzymane przez właściciela lokalu rozliczenie może być niejasne.

Ustawodawca jasno określił w art. 22 ust. 3 pkt 10 ustawy o własności lokali (uwl), kto ustala zakres i sposób prowadzenia ewidencji oraz rozliczeń we wspólnotach mieszkaniowych. Zapis ten rzadko jest stosowany we wspólnotach, co prowadzi do poważnych problemów, a nawet nadużyć.

Ani zarząd wspólnoty, ani administrator nie mają prawa narzucić zakresu i sposobu prowadzenia ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej (za media zużyte w lokalach właścicieli lokali, za reklamy itd.). Takie prawo mają tylko właściciele lokali, a nawet mają obowiązek wynikający z art. 27 uwl.

Po upływie 14 lat od wprowadzenia uwl w życie właściciele lokali właściwie nie korzystają z możliwości, jakie daje im ustawa. Nie potrafią zrozumieć, że to oni za wszystko płacą. Nie współdziałają w zarządzaniu ze zwykłego niechciejstwa, lenistwa, zasłaniając się brakiem czasu. I to oni potem mają najwięcej pretensji do innych, pomimo że nie uczestniczyli w zebraniu, nie zabierali głosu przy podejmowaniu uchwał. Większość właścicieli lokali nie posiada nawet tekstu uwl (można ją ściągnąć z internetu lub kupić w specjalistycznej księgarni).

Zarząd wspólnoty, jak również zatrudniony przez zarząd administrator powinien postępować zgodnie z przepisami uwl i innymi przepisami prawnymi oraz wykonywać uchwały podjęte przez właścicieli lokali. Prawo kontroli działalności zarządu przez każdego właściciela lokalu gwarantuje zapis art. 29 ust. 3 uwl. Zbędne jest więc powoływanie komisji rewizyjnej we wspólnocie mieszkaniowej.

W razie braku możliwości kontroli działalności zarządu należy dążyć do zmiany składu członków zarządu lub w ostateczności wystąpić do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego. Chcąc kontrolować zarząd, należy najpierw zebrać pewne szczegółowe informacje. Najczęściej pozyskujemy je z rocznego rozliczenia finansowego wspólnoty i rozliczenia indywidualnego właściciela lokalu oraz z rozliczenia mediów zużytych w lokalu.

Należy przypomnieć, że wspólnoty mieszkaniowe są zwolnione z prowadzenia księgowości i sporządzania sprawozdania finansowego w rozumieniu ustawy i rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości. Wspólnota mieszkaniowa sama sobie określa zakres i sposób prowadzenia pozaksięgowej ewidencji poprzez podjęcie uchwały. Wspólnotę mieszkaniową nie obowiązuje również ustawa o zamówieniach publicznych.

Rozliczenie finansowe

W zaproponowanym przykładowym modelu rozliczenia finansowego, uwzględniającego specyfikę danej wspólnoty (por. załącznik nr 1), zmienia się tylko ilość analizowanych pozycji. Występują zatem tylko te pozycje, które związane są z kosztami ponoszonymi w danej wspólnocie. Sposób rozliczania wynika z omawianego już regulaminu rozliczeń (różnego dla każdej wspólnoty) przyjętego uchwałą właścicieli lokali, ale zgodnego z przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego na danym terenie.

Indywidualne rozliczenie właściciela lokalu (por. załącznik nr 2) powinno wynikać w sposób czytelny z rocznego rozliczenia finansowego wspólnoty mieszkaniowej.

Podkreślić należy, że w zaproponowanym wzorze rozliczenia finansowego występują te same pozycje, jakie występowały w przyjętym uchwałą, przez właścicieli lokali, rocznym planie gospodarczym.

Koszty utrzymania lokalu (lokal to przecież wyłączna własność właściciela - członka wspólnoty mieszkaniowej) to już inny status prawny. Art. 13 ust. 1 uwl wymaga od właściciela jedynie: „ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem jego lokalu i utrzymywania swojego lokalu w należytym stanie" i nic więcej.

Koszty za media

Koszty za media w lokalu nie są kosztami wspólnoty. Wspólnota (zarząd lub administrator wspólnoty) jest jedynie pośrednikiem pomiędzy dostawcami świadczeń a właścicielami lokali. Usługa polega na rozliczeniu tych kosztów, zbieraniu pieniędzy (zaliczek) i przekazywaniu ich dostawcom świadczeń.

Obecnie coraz częściej we wspólnotach mieszkaniowych właściciele lokali podpisują indywidualne umowy bezpośrednio z dostawcami mediów. Dostawcy jednak wolą wystawiać jedną fakturę na całą wspólnotę, którą potem rozlicza się na poszczególne lokale.

Właściwym rozwiązaniem dla wspólnoty (zarządcy, zarządu) jest zawarcie przez wspólnotę umowy z każdym właścicielem lokalu o dokonywaniu rozliczeń i ściąganiu opłat z tytułu kosztów utrzymania jego lokalu z uwzględnieniem umownych odsetek w przypadku nieterminowego rozliczania opłat (lub tylko z tymi, którzy ociągają się z płatnościami). W przypadku niedotrzymywania warunków umowy strony mogłyby, bez zgody wspólnoty, wystąpić do sądu.

Najczęściej we wspólnotach mieszkaniowych zaliczki są wpłacane przez właścicieli co miesiąc, więc co miesiąc powinny być też rozliczane. Jednak ze względu na małe kwoty na ogół rozliczanie odbywa się co kwartał i jest to do przyjęcia. Nie jest jednak do przyjęcia rozliczanie ich raz na rok w przypadku, gdy po roku zwroty z tytułu kosztów za media w lokalu wynoszą ok. 600-3000 zł dla jednego właściciela (wspólnota nie ma prawa obracać pieniędzy właścicieli lokali bez ich zgody).

Roczne rozliczanie mediów w lokalach jest dopuszczalne raz w roku, o ile zwrot na koniec roku jest niewielki, rzędu 100-200 zł, i o ile tak uzgodnili właściciele lokali, potwierdzając to zapisem w regulaminie rozliczania mediów. Brak takiego regulaminu powoduje, że właściciele lokali nie wiedzą, za co i ile płacą.

Należy szczególnie podkreślić, że „władza" wspólnoty mieszkaniowej (zarządcy, zarządu i administratora) dotyczy tylko części wspólnej nieruchomości. W żadnym wypadku nie dotyczy ona lokalu, a tym bardziej kosztów ponoszonych przez właściciela w jego lokalu (np.: kosztów za media, remonty, ubezpieczenia itp.) i na przykład tego, na jaki kolor właściciel ma pomalować ściany w swoim lokalu i jak go umeblować czy zagospodarować wewnętrzną część balkonu. 

Niemniej jednak takie rozliczenie mediów zużytych w lokalu powinno znaleźć się w rozliczeniu indywidualnym a także wynikać z rocznego „Rozliczenia Finansowego" wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ we wspólnotach mamy do czynienia ze zużyciem tych samych mediów w lokalu i nieruchomości wspólnej (np.: woda gospodarcza, śmieci).

Rozliczenia finansowego nie omówię tu szczegółowo, ponieważ wszystkie występujące w nim pozycje są w sposób dokładny opisane w załączniku 1. Wyjaśnienia wymaga natomiast pozycja Ic - są to zaliczki nadpłacone w poprzednim roku i niewyrównane przez właścicieli lokali (nie podlegają opodatkowaniu). Dla pozycji II k „Pozostałe koszty" w kolumnach „Wykonanie 2010" nie mogą pojawić się żadne liczby (zawsze trzeba podać, czego dotyczyły koszty i ile wynosiły - natomiast w planie gospodarczym podaje się liczbę, bez podania konkretnego przeznaczenia - na nieprzewidziane wydatki, tak było w tej przykładowej wspólnocie).

W ostatniej kolumnie podane liczby (stawki) określają ilość zł/miesiąc/1% wielkości udziału - właściciel lokalu może łatwo zweryfikować, czy przedstawione mu rozliczenia są naliczone prawidłowo (wystarczy, że przemnoży podane stawki przez swój udział wyrażony w% - np. 0,1435 = 14,35%).

Rozliczenie indywidualne

W rozliczeniu indywidualnym (załącznik nr 2) właściciel lokalu powinien otrzymać historię wpłacanych przez niego zaliczek przez cały rok i ich rozliczenie końcowe - na poszczególnych funduszach, które w danej wspólnocie występowały.

W następnej tabelce podano rozliczenie zaliczek wpłacanych na media zużyte tylko w lokalu właściciela. Rozliczeniu podlegała zimna woda i odprowadzanie ścieków, ponieważ w tej wspólnocie do lokali doprowadzona jest tylko zimna woda bez zainstalowanych wodomierzy. Właściciele posiadają w lokalach dwufunkcyjne piece gazowe do indywidualnego centralnego ogrzewania i podgrzewania wody.

Zgodnie z uchwałą właścicieli, śmieci rozliczane są według wielkości udziałów, więc tak jak media zużyte na nieruchomości wspólnej. Koszty te zostały uwzględnione w pozycji „koszty" w rozliczeniu konta za 2010 r. i wynikają z pozycji II rocznego rozliczenia finansowego wspólnoty (załącznik nr 1).

WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA WARSZAWA, ul. XXXX
powierzchnia użytkowa budynku: 955,35 m2 ilość osób: 17
udział właścicieli fizycznych: 10000 osobo-miesięcy: 208

ROZLICZENIE FINANSOWE ZA 2010 ROK Plan 2010
zł/rok
Wykonanie 2010
zł/rok zł/miesiąc/na
1% udziału,
zł/jednostkę miary
I. Przychody na koszty zarządzania - razem 33 632,00 24 591,36 20,49
a Stan początkowy na 01.01.2010 0,00 0,00 0,00
b Zaliczka na koszty zarządu nieruchomością wspólną 33 332,00 20 762,49 17,30
c Pozostałe przychody (zaliczki za lokale 1, 2, 4, 6, 8 i 9)   3 828,87 3,19
d Pożytki podlegające opodatkowaniu   0,00 0,00
e Odsetki bankowe 300,00 0,00 0,00
II. Koszty zarządu nieruchomością wspólną - razem 33 632,00 27 979,25 23,32
a Bieżąca eksploatacja nieruchomości wspólnej 1 200,00 736,51 0,61
b Energia elektryczna dla nieruchomości wspólnej 1 400,00 304,20 0,25
c Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej 1 000,00 551,00 0,46
d Utrzymanie porządku i czystości oraz MPO 6 000,00 1 808,38 1,51
e Woda pomieszczeń wspólnych 1 000,00 3 918,59 3,27
f Prowizje bankowe 500,00 404,50 0,34
g Wynagrodzenie Zarządcy 12 832,00 12 832,00 10,69
h Zwrot kosztów dla Zarządu (ryczałt) 1 200,00 0,00 0,00
i Koszty sądowe 5 000,00 7 424,07 6,19
j Pięcioletni przegląd budowlany 2 500,00 0,00 0,00
III. Różnica między przychodami a kosztami (I-II) 0,00 -3 387,89 0,00
IV. Przychody na usługi komunalne/media - razem 8 000,00 2 602,84 12,51/os.-mies.
a Zaliczki na koszty zimnej wody i odprowadzanie ścieków 8 000,00 2 602,84 12,51/os.-mies.
b Zaliczki na koszty wywozu nieczystości xxx - 0,00 -
V. Koszty usług komunalnych/mediów - razem 8 000,00 5 877,88 28,26/os.-mies.
a Zimna woda i odprowadzenie ścieków 8 000,00 5 877,88 28,26/os.-mies.
b Wywóz nieczystości xxx - 0,00 -
VI. Różnica między przychodami a kosztami (IV-V) 0,00 -3 275,04  
VII. Fundusz na koszty remontowe (a+b+c) 197 452,82 48 811,05  
a Stan Funduszu na początku roku 38 250,55 38 250,55  
b Przychody Funduszu - zaliczki 17 196,30 10 410,70 8,67 zł/1%, a plan 14,33 zł
c Pozostałe przychody Funduszu 142 005,97 149,80 Przelew z BGŻ do PKO bp
d Wydatki Funduszu 132 000,00 321,00 0,27 zł/1% (naprawa dachu)
e Saldo Funduszu na koniec roku (a+b+c-d) 65 452,82 48 490,05 -
VIII. STAN ROZRACHUNKÓW I ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH
a Należności (według poszczególnych dłużników) - 22 242,10 -
b Zobowiązania (według poszczególnych wierzycieli) - 5 821,56 -
c Stan środków pieniężnych:
Fb i Fkr (III+VI+VIIe-VIIIa+VIIIb)
- 25 406,58 -

Natomiast, gdyby do lokalu właściciela była doprowadzona ciepła woda i inne media rozliczane nie według udziałów, lecz według wskazań mierników, to tabelka miałaby więcej pozycji. W przypadku opomiarownia mediów doprowadzonych do lokalu tabelka po kolumnie „Zaliczka" miałaby dodatkowe kolumny:

  • stan początkowy/data,
  • stan końcowy/data,
  • ilość zużycia,
  • cena za jednostkę miary.

Kwota 28,26 zł/os. miesięcznie wynika z kosztów podanych w pozycji V. rozliczenia finansowego wspólnoty (załącznik nr 1); 48 - to ilość „osobo-miesięcy", tzn. liczba osób pomnożona przez ilość miesięcy, w czasie których przebywali w lokalu.

W tabelce uwzględniono zaległości za zużyte media w poprzednim roku, które na czas wykonywania rozliczenia nie zostały uregulowane.

W rozliczeniu konta za 2010 r. rozlicza się tylko zaliczki i koszty związane z funduszem bieżącym (eksploatacją). Kwota 4015,02 zł - są to koszty zarządu nieruchomością wspólną wynikające z poniesionych kosztów przez wspólnotę (pozycja II rozliczenia finansowego) proporcjonalne do wielkości udziału właściciela lokali, jaki posiada on we wspólnocie (tzn. koszty - pozycja II pomnożona przez wielkość udziału 0,1435). Udział ten powinien być wyrażony ułamkiem zwykłym, ale najczęściej w rozliczeniach i na listach do głosowania pod uchwałami jest podawany jako ułamek dziesiętny (ale obliczenia wykonuje się według ułamka zwykłego).

Nie rozlicza się indywidualnie kosztów funduszu na koszty remontowe. Rozliczeniu podlegają tylko zaliczki wpłacane na fundusz na koszty remontowe. Po ich wpłaceniu właścicielem zaliczek jest wspólnota mieszkaniowa, a nie właściciel lokalu - nie podlegają one zwrotowi, zawsze przechodzą na następny okres jako pieniężne środki docelowe - wcześniej czy później każda nieruchomość wymaga przeprowadzenia remontu (nie podlegają opodatkowaniu). Sprzedając lokal, właściciel może, a wręcz powinien uwzględniać stan środków zgromadzonych przez niego na koncie remontowym podczas negocjacji ceny sprzedaży lokalu.

Zarząd w rozliczeniu finansowym podaje tylko stan funduszu na koszty remontowe wspólnoty (przychody i koszty). W sprawozdaniu (część opisowa rozliczenia) wyszczególnia się rodzaje wykonanych remontów i ich koszty.

Saldo końcowe właściciela lokalu obejmuje więc rozliczenie zaliczek uiszczanych na fundusz bieżący, na funduszu na koszty remontowe, na media zużywane w lokalu oraz rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną pokrywanych z funduszu bieżącego (w tym za media).

Saldo końcowe

W saldzie końcowym nie uwzględnia się kosztów remontowych. Saldo końcowe właściciela lokalu może być dodatnie lub ujemne. Właściciel lokalu w przypadku salda ujemnego powinien je uzupełnić przy kolejnej wpłacie zaliczek. Gdy saldo jest dodatnie właściciel lokalu może pozostawić środki pieniężne na kolejne okresy płatności lub zażądać zwrotu pieniędzy i zarząd wspólnoty musi właścicielowi lokalu należne mu pieniądze wypłacić. Każdy właściciel lokalu samodzielnie podejmuje decyzję, co zrobi z wyliczoną nadwyżką środków pieniężnych. Podejmowane uchwały przez właścicieli lokali o przekazaniu nadwyżki zaliczek nad kosztami na przyszły rok mają jedynie na celu uchronienie wspólnoty od zapłacenia podatku od przychodu wspólnoty w danym roku do urzędu skarbowego. Przepisy podatkowe dla wspólnot są niejasne. W przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa ma dochody z pożytków (za wynajem lokali, za reklamy) to na pewno musi zapłacić podatek dochodowy i dlatego w rozliczeniu finansowym przewidziano pozycję Id i IIk.

Każdy dokument otrzymany przez właściciela lokalu od wspólnoty mieszkaniowej powinien być podpisany przez zarząd (przynajmniej przez dwóch członków - art. 21 ust. 2 uwl), a nie tylko rozliczenie finansowe wspólnoty, czy rozliczenie indywidualne. To zarząd (zarządca), a nie administrator odpowiada przed właścicielami lokali za prawidłowe i zgodne z prawem zarządzanie nieruchomością wspólną.

Mam nadzieję, że właściciele lokali, którzy otrzymają czytelne, niestresujące ich i zrozumiałe rozliczenia zaczną uczestniczyć w zarządzaniu swoim budynkiem, pamiętając, że to właśnie oni sami, jako właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej, decydują o wszystkim w ramach obowiązującego prawa i wszyscy za to odpowiadają w stosunku do swoich udziałów (art. 17 uwl), nawet wtedy, gdy nie brali udziału w głosowaniu lub byli przeciwni podejmowanej uchwale, ale nie zaskarżyli jej do sądu. Właśnie dlatego właściciele powinni interesować się bardziej sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reagować, gdy łamane jest prawo lub naruszane są ich interesy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Jacek Frydryszak Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a UGN

Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a UGN Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a UGN

Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie...

Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie w Warszawie.

Redakcja Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.

Przemysław Gogojewicz Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.

Anna Ruszczak Mój dom – moja twierdza

Mój dom – moja twierdza Mój dom – moja twierdza

Jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca do zamieszkania jest bezpieczeństwo na osiedlu. Chodzi o coś więcej, niż zabezpieczenie własnego mieszkania. Przysłowiową twierdzą staje się całe osiedle....

Jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca do zamieszkania jest bezpieczeństwo na osiedlu. Chodzi o coś więcej, niż zabezpieczenie własnego mieszkania. Przysłowiową twierdzą staje się całe osiedle. Bezpieczeństwo wspólnoty mieszkaniowej jest jednym z priorytetów zarządcy nieruchomości.

mgr Jarosław Kowszuk Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.

Eugenia Śleszyńska Zabudowa sąsiedniej działki budynkiem wysokim –  studium przypadku

Zabudowa sąsiedniej działki budynkiem wysokim –  studium przypadku Zabudowa sąsiedniej działki budynkiem wysokim –  studium przypadku

Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i  przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację...

Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i  przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację fotowoltaiki. Co można zrobić, by spróbować zmienić tę decyzję?

Anna Ruszczak news Długotrwałe głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej

Długotrwałe głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej Długotrwałe głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej

Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.

Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.

Redakcja news 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.

Anna Ruszczak news Jaki jest koszt podziału działki?

Jaki jest koszt podziału działki? Jaki jest koszt podziału działki?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Przemysław Gogojewicz Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.

Jacek Frydryszak Ławy kominiarskie do wymiany

Ławy kominiarskie do wymiany Ławy kominiarskie do wymiany

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...

Aneta Mościcka Zakwestionowanie pozwolenia na budowę części wspólnych

Zakwestionowanie pozwolenia na budowę części wspólnych Zakwestionowanie pozwolenia na budowę części wspólnych

Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede...

Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede wszystkim dopuścić wspólnotę mieszkaniową, a na indywidualny wniosek, właścicieli poszczególnych lokali.

Wojciech Jan Konieczny Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II)

Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II) Rozliczanie kosztów mediów  nie takie trudne (cz. II)

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.

news Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.

Aneta Mościcka Tryb uzyskania informacji przez członka wspólnoty mieszkaniowej

Tryb uzyskania informacji przez członka wspólnoty mieszkaniowej Tryb uzyskania informacji przez członka wspólnoty mieszkaniowej

Członkowi wspólnoty mieszkaniowej przysługuje odrębny tryb uzyskania informacji o funkcjonowaniu wspólnoty, aniżeli w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z art. 29 ust. 3 UWL wynika bowiem...

Członkowi wspólnoty mieszkaniowej przysługuje odrębny tryb uzyskania informacji o funkcjonowaniu wspólnoty, aniżeli w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z art. 29 ust. 3 UWL wynika bowiem prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty przez każdego właściciela, w tym skarżącego jako członka wspólnoty.

Jacek Frydryszak Parkowanie – narastający problem

Parkowanie – narastający problem Parkowanie – narastający problem

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.

Anna Ruszczak Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Redakcja Podział wielobudynkowej wspólnoty mieszkaniowej

Podział wielobudynkowej wspólnoty mieszkaniowej Podział wielobudynkowej wspólnoty mieszkaniowej

Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.

Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.

Redakcja news Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi...

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi przepisy prawa i orzecznictwo, a także zanalizuje praktyczne przykłady dotyczące wspólnot.

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe,...

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe, wymagające szczególnej ochrony. Dlatego warto postawić na sprawdzone oprogramowanie.

Agnieszka Żelazna Dokarmianie zwierząt na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Dokarmianie zwierząt na terenie wspólnoty mieszkaniowej Dokarmianie zwierząt na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Czy dopuszczalne jest zakazanie w ogóle lokatorom samej czynności dokarmiania zwierząt, a jeżeli nie, to czy można zobowiązać dokarmiających do uprzątnięcia miejsca po bytowaniu zwierząt?

Czy dopuszczalne jest zakazanie w ogóle lokatorom samej czynności dokarmiania zwierząt, a jeżeli nie, to czy można zobowiązać dokarmiających do uprzątnięcia miejsca po bytowaniu zwierząt?

Anna Ruszczak Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.

Paweł Puch Rachunek z zarządu w małej wspólnocie mieszkaniowej

Rachunek z zarządu w małej wspólnocie mieszkaniowej Rachunek z zarządu w małej wspólnocie mieszkaniowej

W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarząd z reguły na zebraniu rocznym składa właścicielom lokali sprawozdanie z zarządu. Odpowiednikiem tej instytucji w małej wspólnocie mieszkaniowej jest rachunek z zarządu...

W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarząd z reguły na zebraniu rocznym składa właścicielom lokali sprawozdanie z zarządu. Odpowiednikiem tej instytucji w małej wspólnocie mieszkaniowej jest rachunek z zarządu składany przez współwłaściciela, sprawującego zarząd, współwłaścicielom którzy tego zarządu nie sprawują.

Paweł Puch Rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej Rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Rezygnacja członka zarządu ze sprawowania funkcji jest jego indywidualną decyzją, na którą nie musi uzyskać niczyjej zgody. Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić nikogo do pełnienia funkcji, zatem nie...

Rezygnacja członka zarządu ze sprawowania funkcji jest jego indywidualną decyzją, na którą nie musi uzyskać niczyjej zgody. Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić nikogo do pełnienia funkcji, zatem nie ma możliwości podjęcia żadnej uchwały w tej kwestii.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.