Numeracja budynków i lokali oraz zmiana numeracji
W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd
fot. pixabay
Wspólnoty mieszkaniowe borykają się czasami z sytuacją nadania numeracji lokalom czy to mieszkalnym, czy użytkowym w budynku oraz procedurą zmiany tej numeracji. O ile procedura nadania numeracji budynkom została określona w przepisach, o tyle procedura nadania i zmiany numeracji lokali i zasad na jakich się opiera wynika często z przyjętego zwyczaju.
Zobacz także
Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Zadania gminy w zakresie numeracji nieruchomości określają przepisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Do zadań gminy należy między innymi ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, a także umieszczanie i utrzymywanie w należytym stanie tabliczek z nazwami ulic i placów w miastach oraz innych miejscowościach na obszarze gminy. Wspomniana ewidencja zawiera m.in. dane adresowe, określające numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania.
Numery porządkowe, o których mowa powyżej, ustala się z urzędu lub na wniosek zainteresowanych, a o tych ustaleniach zawiadamia właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają. Jak wynika z przytoczonej regulacji, obowiązki, ale też i uprawnienia gminy w zakresie numeracji nieruchomości dotyczą jedynie budynków, a nie lokali mieszkalnych. Zatem gmina nie ma prawa ani nadać, ani zmienić numeru lokalu w budynku, a zatem w prowadzonych rejestrach meldunkowych czy rejestrach ewidencji działalności gospodarczej ma obowiązek dostosować się do przyjętej w budynku numeracji.
Natomiast oznaczenie poszczególnych lokali w budynkach następuje w procedurze wyodrębniania lokali w budynku. W przypadku nowych budynków odbywa się to na podstawie inwentaryzacji powykonawczej, przeprowadzonej na zlecenie dewelopera po zakończeniu budowy, a w przypadku budynków budowanych przed laty – inwentaryzacji wykonanej na zlecenie właściciela pierwotnego budynku, np. gminy, spółdzielni itd., wydawane jest zaświadczenie o samodzielności lokalu przez starostę lub w przypadku miast na prawach powiatu przez prezydenta miasta. W zaświadczeniu o samodzielności starosta nadaje między innymi numerację poszczególnych samodzielnych lokali w budynku.
Choć posługiwanie się słowem „nadaje numerację” jest zbyt daleko idące, bo praktyka jest inna, np. starosta przyjmuje po prostu w zaświadczeniu numerację, która wynika z przedstawionej przez właściciela inwentaryzacji budynku. Tutaj o numeracji decyduje albo właściciel, albo w ostateczności osoba ją sporządzająca. Następnie na podstawie tej dokumentacji w aktach notarialnych następuje określenie wyodrębnianych lokali w tym ich numerów, zgodnie z zaświadczeniem starosty oraz numeru budynku, zgodnie z numeracją nadaną przez gminę. Na tej podstawie wydział ksiąg wieczystych sądu rejonowego zakłada księgi wieczyste i dokonuje wpisu między innymi adresu lokalu, w tym jego numeru.
Kiedy nadanie numeru leży w gestii właściciela?
Nie istnieje w przepisach prawa procedura zmiany numeracji lokalu. Jest ona zresztą rzadka, bo nie następuje na przykład z powodu zmiany jego przeznaczenia, tzn. zmiana sposobu użytkowania lokalu nie powoduje zmiany ani jego numeru, ani danych adresowych. Zmieniając zarówno lokal mieszkalny na lokal użytkowy, jak i z użytkowego na mieszkalny, numer lokalu pozostaje ten sam. Fakt, że z reguły w budynkach lokal użytkowy nosił numer odbiegający od numeracji lokali mieszkalnych jest bez znaczenia. Bardzo często lokale mieszkalne numerowane są od 1 po kolei do numeru, odpowiadającemu ostatniemu lokalowi mieszkalnemu, a lokale użytkowe są numerowane odrębnie np. A, B, C, D lub jeszcze inaczej. W konsekwencji zmiana przeznaczenia lokalu A na lokal mieszkalny nie powoduje konieczności zmiany numeru. Pozostanie on lokalem A i z adresem, pod jakim był dotychczas identyfikowany np. ulica Saska 11/A. Pod takim też adresem właściciel dokona zameldowania.
Inaczej sytuacja będzie wyglądała, gdy numer lokalu w ogóle nie został nadany, gdyż lokal użytkowy jest tylko jeden, czyli np. w budynku wyodrębniono 100 lokali mieszkalnych, którym nadano numery od 1 do 100 i jeden lokal użytkowym, któremu numeru nie nadano. Nie wydaje mi się, żeby w ogóle taka sytuacja miała miejsce, bo w procedurze wyodrębnienia lokali wymaga się jego oznaczenia, ale gdyby taka sytuacja zaistniała, byłoby konieczne nadanie numeru, ale w związku z brakiem przepisów w te materii, należałoby moim zdaniem uznać, że taka zmiana numeracji lokalu leży w gestii właściciela, czyli w tym wypadku wspólnoty mieszkaniowej.
W konsekwencji, po zmianie przeznaczenia lokalu na mieszkalny (zakończenie procedury administracyjnej) należałoby zlecić aktualizację inwentaryzacji budynku, polegającą na tym, że osoba uprawniona do jej opracowania w formie aneksu dokonuje zmiany części inwentaryzacji tak, aby ten lokal został ujęty jako mieszkalny. Najlepszym wyjściem byłoby nadanie lokalowi numeru sąsiedniego lokalu mieszkalnego z dopiskiem "a", np. jeżeli lokal znajduje się na parterze obok lokalu mieszkalnego numer 1 to nadajemy mu numer 1A. Generalnie można byłoby nadać numer dowolnie inny od tych, które został już użyte w budynku, ale chodzi też o zachowanie pewnego porządku numeracji lokali w budynku.
Podział lub łączenie lokali a numeracja
Zgodnie z art. 22 ust 4 ustawy o własności lokali połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali w danej wspólnocie mieszkaniowej, wyrażonej w uchwale.
W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Zatem zainteresowany podziałem właściciel w pierwszej kolejności musi uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, wyrażoną w formie uchwały na podział jego lokalu, a w przypadku braku zgody skierować sprawę na drogę sądową. Po uzyskaniu zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zastępującego ją orzeczenia sądu, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o samodzielności. Po uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności możliwe będzie dopiero – w formie aktu notarialnego – ustanowienie odrębnej własności nowych lokali w budynku.
Notariusz w akcie notarialnym zawrze też wniosek i skieruje go do sądu o stosowne wpisy w księgach wieczystych. Z podziałem lokalu wiąże się też zmiana numeracji. Jednak nowe numery lokali pojawią się w związku uzyskaniem zaświadczenia o samodzielności. Starosta stwierdza samodzielność lokalu, określając jego numer jako kolejny numer porządkowy.
W przypadku podziału lokalu najczęściej przyjmuje się zasadę, że kiedy lokal przed podziałem miał numer 11 to po podziale na dwa lokale wydaje się zaświadczenie o samodzielności na lokal nr 11A i 11B. Jest to pod względem prawnym nieistotne zagadnienie zatem można spotkać się też innymi rozwiązaniami praktycznymi w tym zakresie. W praktyce niejednokrotnie starostwo przyjmuje oznaczenie lokali z inwentaryzacji, co oznacza, że o numerze zadecydowała osoba sporządzająca inwentaryzację lub ją aktualizująca. Po uzyskaniu zaświadczenia w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności lokali, powiela się numer, wynikający z zaświadczenia.
Tak samo w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, przy zakładaniu ksiąg wieczystych dla nowo powstałych lokali podstawą ich oznaczenia, w tym nadania numeru, są dane z aktu notarialnego i załączonej do niego dokumentacji, w szczególności zaświadczenia o samodzielności. W przypadku natomiast połączenia dwóch lokali w jeden lokal jeden z numerów lokali po prostu zniknie z aktualnej numeracji lokali w budynku. Zatem jeżeli połączono dwa lokale nr 11 i nr 12 to jeden z tych numerów zniknie z ewidencji budynku. Zniknie ten, którego wejście zostanie zlikwidowane. Zatem jeżeli do nowego połączonego lokalu w budynku wejście będzie ze starego nr 11 to będzie on miał numer 11, a numeru 12 nie będzie.