Jaki domofon na osiedle?
Jaki domofon na osiedle? Fot. Pixabay
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, w których mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne, które warto przeanalizować pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi nie tylko o bezpieczeństwo ich mienia, ale także o zaawansowaną funkcjonalność. Na jakie zatem cechy zwrócić uwagę i jakie technologie warto rozważyć?
Obecnie oferta rynkowa domofonów jest bardzo szeroka, jednak zdecydowana większość sprowadza się do dawnej, dość prostej funkcjonalności: „tu naciśniesz, tam zadzwoni”.
Jakie rozwiązania możemy zatem znaleźć na rynku?
Na rynku nadal funkcjonuje wiele ofert tzw. „ systemów analogowych” (choć to, mimo swej popularności, całkowicie błędne określenie), w których każdy unifon jest połączony z panelem zewnętrznym za pomocą oddzielnego kabla. Urządzenia takie to już od dłuższego czasu przeżytek, a ich montowanie jest obecnie stratą czasu i pieniędzy. Pamiętajmy o funkcjonalności i, co za tym idzie, naszej wygodzie.
Kolejna grupa urządzeń dla osiedli mieszkaniowych to nieco bardziej zaawansowane modele w wersji cyfrowej (a dokładnie z cyfrowym wybieraniem numeru lokalu). Panele wejściowe są w tych urządzeniach wyposażone przede wszystkim w klawiatury numeryczne, na których po prostu wybieramy numer lokalu, z którym chcemy się połączyć. Dzięki temu panele są często identycznej wielkości (nie zawsze, gdyż wiele urządzeń importowanych, głównie z Włoch, Hiszpanii, ma budowę modułową, a panele w pełnej wersji są bardzo duże).
Pierwsza podgrupa tych urządzeń działa na zasadzie aparatów rozmównych z dekoderami, które podłączone są równolegle do jednej wspólnej pary przewodów w pionie budynku. Centrala, w trakcie wywołania, wysyła do tej linii określony kod i jeden z aparatów się do niej dołącza. Należy zwrócić uwagę, że to nie centrala „decyduje”, który z aparatów będzie dołączony, tylko aparat. Rozwiązanie takie skutkuje przede wszystkim możliwością wyłączenia z pracy całego pionu, jeśli w którymś z lokali nastąpi zwarcie przewodów domofonu. A dzieje się tak często, gdyż lokatorzy dokonują remontów i przenoszą aparaty we własnym zakresie. Kolejnym ograniczeniem jest brak możliwości wprowadzenia innych, ciekawych usług.
Druga podgrupa tych urządzeń ( systemy CODI ) działa na całkowicie odmiennej zasadzie. W pionie budynku zainstalowana jest pionowa magistrala, na której kaskadowo umieszczone są niewielkie moduły komutacyjne, do wyjść których podłączone są linie dochodzące do lokali. Instalacja zawiera w tym przypadku podobną liczbę przewodów jak poprzednio, są jednak różnice:
- aparaty są jednakowe, nie posiadają żadnych dekoderów i nie wymagają programowania,
- linie lokatorskie w stanie spoczynkowym są odłączone od pionu i ich zwieranie nie ma żadnego wpływu na działanie całości systemu,
- realizacja przesyłu sygnału wideo do lokali jest oczywista i bezproblemowa,
- istnieje możliwość zrealizowania wielu ciekawych usług - np. łączności pomiędzy wszystkimi lokalami, co w czasach choćby kwarantanny okazuje się nadzwyczaj pomocnym rozwiązaniem
- aparaty z klawiaturą dają lokatorom dostęp do wielu różnych usług, jak np. samodzielna zmiana kodu PIN do wejścia, bez konieczności wzywania płatnego serwisu
- aparaty CODI mogą być wyposażone w odbiornik pilota radiowego, realizując funkcję przyzywową - osoba zagrożona naciska przycisk pilota (który może nosić przy sobie), a system prześle wywołanie alarmowe np. do ochrony.
Jaki domofon na osiedlu otwartym?
Wydaje się, iż najkorzystniejsze cenowo będą domofony typu podstawowego, czyli „analogowe”, najczęściej stosowane w starym budownictwie. Niestety w porównaniu z nowocześniejszymi domofonami cyfrowymi mają wady, takie jak konieczność otwierania drzwi kluczem (brak panelu do wpisywania kodu do domofonu), czy też problemy z całym systemem w przypadku niepoprawnego odłożenia słuchawki unifonu przez jednego z mieszkańców bloku.
Obecnie najpopularniejszym wyborem dla nowoczesnych osiedli otwartych jest domofon typu cyfrowego. Dzięki panelowi i wyświetlaczowi możliwe jest nie tylko wybranie numeru mieszkania i skontaktowanie się z właścicielem, ale także wpisanie kodu do domofonu przypisanego do konkretnego mieszkania i wejście do budynku.
Domofon typu cyfrowego daje również wiele innych możliwości. Kluczowa jest tu też jakość. Domofony cyfrowe zapewniają znacznie lepszą słyszalność niż starsze odpowiedniki analogowe, co ma niebagatelne znaczenie w blokach liczących po dziesięć lub więcej pięter.
A jaki domofon na osiedlu strzeżonym?
Cyfrowy domofon do mieszkania w bloku to dobre rozwiązanie również dla zamkniętego osiedla strzeżonego, ale przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na to, jaka topologia została zastosowana i jaka jest filozofia sieci łączącej budynki.
Wiele rozwiązań wykorzystuje do tego celu mnóstwo modułów, podmodułów, separatorów, repetytorów itd., co prowadzi do chaosu i problemów z późniejszą konserwacją systemu. Dodatkowo rozwiązania te często wymagają tzw. „serwera kontroli dostępu”. To centralny komputer zarządzający całością tejże funkcji. Wadą takiego rozwiązania jest całkowita blokada działania kontroli dostępu w razie awarii bądź zawieszenia się urządzenia.
Dodatkowo, w razie wydzielania się kolejnych budynków w osobne wspólnoty, zarządzający będą zmuszeni do dublowania urządzeń i dokupywania kolejnych. W rozwiązaniach CODI nie istnieje żaden centralny „serwer” – wszystkie centralki obsługujące wejścia są niezależne i wymieniają informacje pomiędzy sobą. Awaria jednej z nich nie ma wpływu na działanie całości systemu.
Nowoczesny cyfrowy domofon do mieszkania pozwala na otwieranie drzwi wejściowych za pomocą indywidualnego kodu przypisanego do lokalu, ale nie tylko. Nowe rozwiązania CODI umożliwiają nie tylko obsługę kart/breloków RFID, ale także bezobsługowe wejście do obiektu poprzez wbudowany moduł Bluetooth, z którym, po rozpoznaniu zbliżania przez czujnik podczerwieni, połączy się telefon lokatora i prześle kod do wejścia.
A może wideodomofon ?
Coraz popularniejsze stają się także wideodomofony. Panele zewnętrzne są dodatkowo wyposażone w kamerę, natomiast w lokalach, w miejsce aparatu audio montuje się monitor wideo. W wielu rozwiązaniach istnieje mozliwość uruchomienia podglądu z tej kamery specjalnym przyciskiem w monitorze.
Nowoczesne rozwiązania – moduł GSM i domofony IP
Kilka lat temu firma CODI wprowadziła rozszerzenie o moduł GSM. Gdy pod nieobecność lokatora przychodzi do niego np. kurier z paczką, wówczas system przekierowuje wywołanie na telefon komórkowy lokatora, umożliwiając normalną rozmowę i ewentualne otwarcie drzwi lub bramy wjazdowej. Wystarczy jeden taki interfejs GSM na cały pion budynku, a w przypadku osiedla zamkniętego – jeden na każdą furtkę zewnętrzną.
Takie rozwiązanie daje także możliwość wywołania z panelu zewnętrznego numeru alarmowego 112, co umożliwia wezwanie pomocy w każdej sytuacji. Z uwagi na niewielką potrzebną liczbę modułów GSM, koszty eksploatacyjne dla jednego lokalu są niewielkie.
Druga grupa rozwiązań pretendujących do słowa „nowoczesny” to sieć domofonowa oparta na standardzie internetowym, tzw. domofony IP.
Po co właściwie stworzono takie rozwiązanie dla budynków mieszkalnych, skoro sygnały audio oraz wideo można doskonale przesyłać w postaci naturalnej bez przetwarzania cyfrowego? W najnowszych panelach chińskiej firmy HIK Vision zastosowano moduł rozpoznawania twarzy, co stwarza wspaniałą podstawę do masowej inwigilacji – operator systemu ma pełną bazę danych kto, kiedy i do kogo przychodzi. I to był główny cel. Systemy te, z uwagi na takie właśnie działania, zostały zabronione USA. W przygotowaniu są podobne przepisy unijne.
Monitoring
W najnowszych rozwiązaniach CODI jest możliwość rejestracji rozmaitych zdarzeń (bez personalizacji!), co następnie jest poddawane obróbce przez specjalistyczne oprogramowanie. Tym sposobem zarządca może dostawać cykliczny raport o zdarzeniach wykraczających poza wartość oczekiwaną, a tym samym przewidywać pewne zagrożenia.
Ekspert radzi
Zarządco, jeżeli zarządzasz osiedlem, na którym obecnie znajdują się analogowe domofony, pomyśl nad wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań. W przypadku rozwiązań CODI istnieje możliwość pozostawienia starej instalacji przewodowej dochodzącej do lokali.
Przed podjęciem finalnej decyzji zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale na poniższe elementy:
- konstrukcja panelu zewnętrznego – wiele paneli posiada przestarzałe klawiatury mechaniczne, które nie wytrzymują konfrontacji z płynami do dezynfekcji. W panelach CODI klawiatury działają na zasadzie zaburzenia pola elektrycznego, nie ma tam żadnej mechaniki (nie mylić z klawiaturami „optycznymi”, swobodnie uruchamianymi przez spacerujące po nich owady),
- funkcjonalność (łączność pomiędzy lokalami, personalizacja, możliwość rozbudowania o moduł GSM, możliwość bezobsługowego wejścia przez Bluetooth itd.),
- prosta instalacja – to się później przełoży na łatwość konserwacji,
- filozofia konserwacyjna – czy w razie awarii naprawiamy, czy wymieniamy całe pudła na nowe, za duzą kwotę (czyli jakie będą koszty eksploatacyjne),
- pobór energii – systemy CODI pobierają od 4 do 10 razy mniej energii niż większość systemów,
- monitoring i archiwizacja zdarzeń – dzięki temu można na bieżąco sprawdzać, co się dzieje na osiedlu.
Nowy system Linea Azzurro DSX4 to połączenie śmiałego wzornictwa z niepowtarzalną funkcjonalnością. System, jak i pozostałe konstrukcje firmy GT CODI powstały w Polsce i są tutaj produkowane. Co więc wyróżnia ten system od wielu innych?
1. FUNKCJONALNOŚĆ dla użytkownika:
Dostępne są podstawowe funkcjonalności takie jak: pełna kontrola dostępu, monitoring, archiwizacja zdarzeń ale przede wszystkim funkcje wyróżniające:
- pełna łączność pomiędzy wszystkimi lokalami,
- łączność na linii domofon – telefon komórkowy lokatora,
- panele obsługiwane dotykowo – brak klawiatur mechanicznych,
- obsługa głosem dla osób niedowidzących,
- automatyczne otwieranie drzwi przez łączność Bluetooth.
2. Funkcjonalność INSTALACYJNA:
- Przekłada się na prostotę i łatwość wykonania instalacji oraz wygodę konserwacyjną;
- niewielki asortyment modułów systemowych,
- prosta, logiczna i przejrzysta instalacja nawet w bardzo dużych obiektach,
- łatwość uruchomienia i utrzymania w ruchu.
Odkryj więcej zalet systemu >>
3. NISKIE KOSZTY eksploatacyjne:
- pobór energii 4-10 razy niższy od większości urządzeń na rynku dzięki opatentowanym rozwiązaniom, szczególnie przy zasilaniu zamków rewersyjnych, które pobierają energię non stop;
- filozofia naprawiania uszkodzonych elementów systemu w miejsce ich pełnej wymiany;
- niezawodność długoterminowa wynikająca z konstrukcji systemu;
- standardowa gwarancja sprzętowa 3-5 lat.
4. Funkcjonalność dla zarządcy:
- rejestracja i archiwizacja zdarzeń związanych z systemem oraz działaniami osób względem systemu,
- oprogramowanie analizujące nienormatywne zdarzenia, synteza wniosków,
- automatyczny raport dla zarządcy i ostrzeżenia przed potencjalnym zagrożeniem.
5. Funkcjonalność dla wszystkich:
- odporność na wszelakie płyny dezynfekcyjne (szklana płyta czołowa panelu, brak otworów na głośnik),
- możliwość zadzwonienia z panelu pod numer alarmowy 112 w razie zagrożenia (brak budek telefonicznych),
- natężenie oświetlenia dla kamery zależne od warunków zewnętrznych – załączane jest jedynie wtedy, gdy wymaga tego jasność tła, ale nawet wówczas moc podświetlenia jest regulowana;
- tor audio w kierunku lokalu z funkcją ARW – dobór wielkości sygnału w zależności od miejsca gdzie znajduje się rozmówca zewnętrzny.
6. Aparat lokatora:
- magnetyczne mocowanie słuchawki,
- klawiatura numeryczna – łączność interkomowa, ustawianie przez lokatora własnego kodu do wejścia,
- przekierowanie, czasowe wyłączanie aparatu itd.;
- rodzaj zewu zależny od źródła wywołania – portier, klatka, furtka, sąsiad;
- funkcja dzwonka mieszkaniowego (inny, odróżniający sygnał);
- odbiornik radiowy realizujący alarmową funkcję przyzywową;
- brak konieczności jakiegokolwiek programowania aparatu.
7. Interfejs GSM:
- pełna łączność z dowolnym telefonem komórkowym,
- rejestracja zdarzeń w ramach całego obiektu na karcie SD (praca w sieci DSX),
- sterowanie za pomocą SMS rozmaitymi urządzeniami (4 przekaźniki),
- 4 wejścia analogowe do pomiaru wielkości analogowych,
- możliwość zatelefonowania do modułu celem dalszego połączenia (np. funkcja zdalnego portiera),
- kolorowy, dotykowy ekran LCD 3,5” do obsługi konserwatorskiej,
- nowy moduł M3010 umożliwia łączność GSM z całym zamkniętym kompleksem
budynków w ramach pojedynczego modułu, - możliwość otwarcia bramy lub furtki za pomocą SMS-a wysłanego specjalną, uproszczoną aplikacją.
Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie www.codi.pl.
Literatura
- Żabicki Damian, Jaki domofon wybrać?
- Blog Beninca: https://beninca.pl/category/blog/page/5/