Solidne siłownie zewnętrzne
Siłownie zewnętrzne są łatwo dostępne i zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, fot. Pixabay
Urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu mogą służyć lokalnej społeczności przez wiele lat, pod warunkiem, że wybierze się odpowiednio zabezpieczony sprzęt.
Urządzenia w siłowniach plenerowych narażone są na wpływ warunków atmosferycznych. Dlatego muszą być trwałe i wykonane w sposób, który zabezpieczy je m.in. przed korozją. Dodatkowo, wszystkie ruchome połączenia urządzeń powinny być wyposażone w łożyska kryte, gwarantujące sprawne funkcjonowanie mechanizmów przy zmieniającej się pogodzie.
Normy i certyfikaty
Urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu muszą być bezpieczne, a więc spełniać obowiązujące normy.
Ważne, by miały certyfikat zgodności z najnowszą normą europejską EN 16630:2015, według której urządzenia siłowni zewnętrznej są przeznaczone dla użytkowników powyżej 14 lat lub o wzroście minimum 1,4 m. Pierwowzorem tej normy była niemiecka norma DIN 79000:2012-05.
Każde urządzenie powinno zawierać słowną i obrazkową instrukcję obsługi. Niewielkie naklejki mogą być umieszczone na słupach, które nie ograniczają widoku ćwiczącemu.
Należy też pamiętać, że według norm urządzenia siłowni zewnętrznych powinny być zamontowane 30 cm pod ziemią (poziom zero). Według wytycznych z normy PN-EN 1176-1: 2009 zaleca się, by pod urządzeniami była nawierzchnia amortyzująca upadek, czyli darń, kora, trociny, piasek i drobny żwir.
Urządzenia do ćwiczeń to konstrukcje metalowe, dlatego ich producent powinien posiadać certyfikat PN-EN 1090, który odnosi się do grupy norm związanych z projektowaniem i produkcją elementów konstrukcji nośnych ze stali i aluminium.
Trzeba również pamiętać o zapisach ustawy Prawo budowlane, zgodnie z którymi montaż wyposażenia Outdoor Fitness wymaga zgłoszenia w odpowiednim wydziale architektury.
Jak wybrać urządzenia
Przed zakupem urządzeń do siłowni zewnętrznej warto zastanowić się, kto będzie ich używał. Sprzęt powinien być dopasowany do potrzeb gimnastykujących się – z innych urządzeń korzysta młodzież, a z innych seniorzy.
Młodzi ludzie chętnie ćwiczą na takich zestawach jak podciągacz, wypychacz, wioślarz, ławka do brzuszków, drabinka z podciąganiem czy motyl.
Osoby starsze preferują sprzęt, który poprawia ich ogólną kondycję, wzmacnia krążenie krwi, uaktywnia mięśnie barków i rąk. Ich ulubione urządzenia to orbitrek, narciarz, biegacz, twister, pajacyk, koła Tai Chi i ławka z rowerkiem.
Zalety siłowni zewnętrznych
Ćwiczenia na świeżym powietrzu wpływają na ogólną poprawę samopoczucia i pozwalają na dotlenienie organizmu. Korzystający z urządzeń wzmacniają kondycję organizmu i koordynację ruchową, a dzięki aktywności fizycznej poprawiają funkcjonowanie układu krążenia. Uprawianie sportu na świeżym powietrzu sprzyja także zachowaniu dobrostanu psychicznego, a poprzez kontakt z naturą wpływa na wewnętrzne wyciszenie.
Siłownie zewnętrzne są łatwo dostępne i zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Sprzyjają też nawiązywaniu i utrwalaniu kontaktów międzyludzkich. Zwiększają również atrakcyjność terenów zieleni na osiedlach, miejskich parków, publicznych skwerów oraz placów zabaw.
Dlatego, planując strefy wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, warto rozważyć stworzenie ogólnodostępnej siłowni w plenerze.