Koniec z niskim bezrobociem w Polsce?
W 2023 roku zakończy się okres rekordowo niskiego bezrobocia w Polsce. Fot. Pixabay
Bezrobocie w Polsce kształtowało się na rekordowo niskich poziomach od kilku kwartałów. Wskaźniki jednak powoli rosną, a dane o zatrudnieniu się pogarszają. Eksperci przewidują wzrost bezrobocia, a wiele zależy od gospodarki. Problemy może odczuć sektor motoryzacyjny, zaś centra usług wspólnych będą nadal dynamicznie zwiększać zatrudnienie.
Zobacz także
Redakcja news Eksperci PZFD diagnozują polski rynek nieruchomości
Rekordowa podaż nowych mieszkań, brak działań rządu i narastający chaosu informacyjny związany z wprowadzeniem nowego programu wspierającego nabycie mieszkania – tak w skrócie eksperci Polskiego Związku...
Rekordowa podaż nowych mieszkań, brak działań rządu i narastający chaosu informacyjny związany z wprowadzeniem nowego programu wspierającego nabycie mieszkania – tak w skrócie eksperci Polskiego Związku Firm Deweloperskich oceniają rok 2024 na rynku nieruchomości.
Redakcja news Gospodarka mieszkaniowa w 2023 r.
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych...
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych przez GUS.
Redakcja news Populacja Polski maleje
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.
W 2023 roku zakończy się okres rekordowo niskiego bezrobocia w Polsce, ale też nie powinno ono osiągnąć rekordowo wysokich wyników. Jeden punkt procentowy bezrobocia reprezentuje około 160 tys. pracowników, którzy mieliby stracić pracę. To ogromna liczba, dlatego eksperci przewidują, że bezrobocie w bieżącym roku osiągnie maksymalnie 6,5 proc., w 2022 roku było to 5,1.
Najniższe poziomy bezrobocia od lat
Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pokazują, że w grudniu 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie, październiku i wrześniu. To historycznie najniższe poziomy – niżej stopa bezrobocia była jedynie w październiku 2019 roku (5,0 proc.). Z kolei według badania BAEL (badanie ekonomicznej aktywności ludności) w trzecim kwartale 2022 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 57,8 proc. ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zmniejszył się zarówno w porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku – o 0,1 pkt proc., jak i analogicznym okresem ubiegłego roku – o 0,4 pkt proc. Najkorzystniej pod tym względem sytuacja wglądała w trzecim kwartale 2021 roku.
W trzecim kwartale 2022 roku najwięcej osób pracowało w przetwórstwie przemysłowym – 19,0 proc. wszystkich pracujących (3173 tys.), 14,0 proc. (2331 tys.) pracowało w handlu hurtowym i detalicznym oraz naprawie pojazdów samochodowych, włączając motocykle. Na kolejnym miejscu znalazły się osoby pracujące w sekcji „rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” – 8,3 proc. pracujących (1385 tys. osób), a 7,9 proc. (1324 tys. osób) pracowało w budownictwie.
Może Cię zainteresuje: Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce?
Plany pracodawców
Pracodawcom już od kilku lat towarzyszy coraz bardziej pogłębiana niepewność, natomiast pewne jest, że zasoby ludzkie będą ostatnimi, na których pracodawcy będą chcieli oszczędzać. Nadal widać kłopot z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. Eksperci podkreślają, że wyszkolone, sprawdzone zespoły to będą zasoby, których będą bronić pracodawcy.
46. edycja przeprowadzanego co pół roku badania Randstad, w listopadzie 2022 roku mówiła, że zwiększenie zatrudnienia planowało 16 proc. pracodawców – najmniej od dwóch lat. Natomiast ze zwolnieniami liczyło się 7 proc. – najwięcej od dwóch lat. Zdecydowanie najlepsza dla pracowników koniunktura panowała w latach 2017–2019, a z lokalna zapaść pojawiła się w pierwszej połowie 2020 roku.
Wpływ na sektory gospodarki
Obecnie największe kłopoty panują w branży samochodowej i związaną z nią produkcją, ale nadal nie są to oznaki jakiegoś dramatycznego kryzysu. Choć widać, że niektóre fabryki punktowo redukują dość znacznie swoje potencjały ludzkie. W trzecim kwartale 2022 roku najbardziej optymistycznie swoją sytuację postrzegały firmy z branży finansów i ubezpieczeń (77 proc.), a żadne z przedsiębiorstw z branży „obsługi nieruchomości i firm” nie postrzegały swojej kondycji jako złej lub bardzo złej.
Podobnie działo się w sektorze centrów usług wspólnych SSC/ BPO, gdzie sytuację jako dobrą lub bardzo dobrą postrzega 59 proc. pytanych, a 41 proc. uważa, że nie jest ona ani dobra, ani zła, ale też nikt nie postrzega jej jako złej lub bardzo złej. Sektory jest mocny i będzie się rozwijał, eksperci przewidują bardzo wysokie tempo - około 12 proc. Międzynarodowe firmy, poszukujące oszczędności kosztowych, będą rozwijały i budowały nowe centra usług wspólnych w Polsce i na pewno tutaj będzie kłopot z pozyskaniem odpowiednich kandydatów. To m.in. wspólna księgowość prowadzona dla firm światowych, rachunkowość, zakupy, a nawet działy prawne przenoszone są w tej chwili do Polski i obsługują światowe firmy w wielu językach.
Źródło: Newseria Biznes
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!