Nadal na rynku obecne są osoby, które muszą znaleźć nowe mieszkanie, choć z pewnością jest ich znacznie mniej. Są również takie, które czekają końca kryzysu, aby zacząć lub wznowić poszukiwania swojego lokum
fot. Pixabay
Praca wielu pośredników oraz biur nieruchomości uległa znaczącej zmianie pod wpływem pandemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak konieczności zawieszenia pracy, warto więc przyjrzeć się praktycznym poradom, które umożliwią skuteczne działanie w nowych warunkach.
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.
Firma Laskomex od 35 lat projektuje i produkuje systemy domofonowe w oparciu o zmieniające się na przestrzeni lat potrzeby użytkowników. Konstruktorzy, kreując kolejne produkty, biorą pod uwagę rozwój...
Firma Laskomex od 35 lat projektuje i produkuje systemy domofonowe w oparciu o zmieniające się na przestrzeni lat potrzeby użytkowników. Konstruktorzy, kreując kolejne produkty, biorą pod uwagę rozwój i metamorfozę budownictwa mieszkaniowego, głównie wielorodzinnego.
Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości mieszkalne pod wynajem nie jest możliwe bez odpowiednio zredagowanej umowy. Zwłaszcza, że obowiązujące przepisy stawiają w uprzywilejowanej pozycji najemców. Pozostawienie...
Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości mieszkalne pod wynajem nie jest możliwe bez odpowiednio zredagowanej umowy. Zwłaszcza, że obowiązujące przepisy stawiają w uprzywilejowanej pozycji najemców. Pozostawienie najmu regulacjom ustawowym nie jest korzystne dla inwestorów, którzy dokonują zakupu nieruchomości po to, by czerpać z nich zyski. Przepisy narzucają szczególny sposób postępowania, gdy np. wynajmujący chce podwyższyć czynsz lub wypowiedzieć umowę.
Jak poradzić sobie w nowej sytuacji? Z jakich narzędzi skorzystać? Jak ograniczać kontakty bezpośrednie? Za zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim klientom? Jak sprawnie przeprowadzać transakcje i zawierać nowe umowy?
Stale podtrzymuj kontakt z klientami
Nadal na rynku obecne są osoby, które muszą znaleźć nowe mieszkanie, choć z pewnością jest ich znacznie mniej. Są również takie, które czekają końca kryzysu, aby zacząć lub wznowić poszukiwania swojego lokum.
Potencjalni klienci nierzadko wykorzystują czas kwarantanny na przeglądanie ofert. W związku z tym warto aktualizować oferty. Agenci oraz biura, które zastosują tę zasadę, utrzymają klientów w procesie zakupowym i będą miały przewagę, kiedy epidemia ustanie.
Wideoprezentacja zamiast bezpośredniego oglądania mieszkania
Ze względów bezpieczeństwa zaproponuj swoim klientom wideoprezentację mieszkania. Możesz ją poprowadzić bezpośrednio z nieruchomości, a poza klientem może uczestniczyć w niej także właściciel. W czasie wirtualnego oprowadzenia klienta, możesz opisywać zalety nieruchomości.
Jakie narzędzia wybrać?
Narzędzie ma przede wszystkim sprawnie działać na Twoim urządzeniu i dobrze, żeby było znane klientowi – nie będzie to wymagało od niego poświęcenia dodatkowego czasu na instalowanie kolejnej aplikacji i poznawanie jej. Przykładowymi aplikacjami są: Messenger, Skype, Google Hangouts czy mniej popularne, Jitsi oraz Zoom.
Dobrym pomysłem jest też przeprowadzenie testu połączenia z klientem przed odwiedzeniem nieruchomości lub zaproszeniem właściciela do wideokonwersacji – sprawdzenie jakości obrazu wideo, połączenia internetowego oraz działania funkcji zmieniających kamerę z przedniej na tylną.
Jak prezentować nieruchomość?
Dobrym pomysłem jest regularne pytanie zainteresowanego nieruchomością klienta, czy odpowiada mu to, co widzi i co jeszcze chciałby zobaczyć dokładniej. Pokaż wnętrza szafek, lodówek i innych sprzętów. Zwracaj uwagę na reakcję potencjalnego klienta na poszczególne elementy nieruchomości. Możesz dzięki temu wyprzedzić ewentualne pytania i z miejsca wyjaśnić sporne kwestie.
Zminimalizuj kontakty bezpośrednie
Praca pośrednika nieruchomości opiera się na bezpośrednim kontakcie z klientem. W dobie koronawirusa jednak powinien być on ograniczony. Jak zatem zminimalizować bezpośrednie kontakty z klientami i innymi osobami, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo?
Zadzwoń do obecnych klientów i weryfikuj zainteresowanie dzwoniących, utrzymuj również stały kontakt mailowy.
Zachowaj rozwagę podczas prezentowania nieruchomości na żywo. Poproś klienta, żeby przybył na spotkanie sam, zachowaj wszelkie środki ostrożności.
Spotykaj się z klientami w biurze tylko pojedynczo – umów się na konkretną godzinę i spróbuj wydzielić dla klienta bezpieczną strefę ze stolikiem.
Poproś właściciela o przygotowanie zdjęć nieruchomości lub nagrania filmu.
Sprawy prawne obsłuż bez wychodzenia z domu.
Unikanie kontaktu bezpośredniego oraz ograniczenia w pracy urzędów i sądów często nie oznaczają zupełnego zawieszenia Twojej działalności, a jedynie wymuszają trochę inną formę kontaktu.
Daj znać, że działasz – strona internetowa, newsletter i spersonalizowane e-maile, a także Facebook, Twitter czy Instagram. Każdy sposób jest dobry, by zapewnić kontrahentów, że twoje biuro nadal działa i daje sobie radę.
Pozostań w kontakcie – spokojnie i rzeczowo odpowiadaj na pytania zadawane przez telefon, e-mail czy Skype. Dokładnie tłumacz, dlaczego w swojej pracy zachowujesz najwyższe środki ostrożności i zachowaj stałe godziny pracy.
Poinformuj klientów o możliwości pracy zdalnej – dobrym pomysłem będzie skorzystanie z mediów społecznościowych, które umożliwiają np. zorganizowanie internetowej prezentacji dla kilku zainteresowanych osób.
Rozwiązuj problemy na bieżąco – jeżeli w trudnej sytuacji okażesz troskę o potrzeby klientów, istnieje duża szansa na to, że wytworzone w ten sposób zaufanie zaprocentuje w późniejszym czasie.
Informuj o utrzymywaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa – warto o tym stale przypominać.
Pandemia koronawirusa okazuje się ogromnym wyzwaniem dla wspólnot mieszkaniowych, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. W dużej mierze wynika to z konieczności częstszego dezynfekowania...
Pandemia koronawirusa okazuje się ogromnym wyzwaniem dla wspólnot mieszkaniowych, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. W dużej mierze wynika to z konieczności częstszego dezynfekowania powierzchni wspólnych nieruchomości przy użyciu specjalistycznych, a więc droższych środków. Końcowe koszty poniosą niestety mieszkańcy nieruchomości, którzy już zaczynają zmagać się też z problemami dotyczącymi opłat miesięcznych.
Wstępne analizy rynku nieruchomości wskazują, że branża mieszkaniowa nie zareagowała gwałtownie na pandemię. Zmiany cen są nieznaczne, a popyt na mieszkania wciąż się utrzymuje. Inwestowaniu sprzyja inflacja,...
Wstępne analizy rynku nieruchomości wskazują, że branża mieszkaniowa nie zareagowała gwałtownie na pandemię. Zmiany cen są nieznaczne, a popyt na mieszkania wciąż się utrzymuje. Inwestowaniu sprzyja inflacja, czyniąc lokowanie środków w nieruchomościach jedną z najbezpieczniejszych opcji, szczególnie w tych niepewnych czasach. Czy jednak sytuacja może się odwrócić i ceny metra kwadratowego znacząco zaczną spadać?
Czy w czasach epidemii można zerwać umowę? Co robić w sytuacji, kiedy lokatorzy zostali objęci kwarantanną? Czy zagrożenie koronawirusem daje okazje do renegocjacji stawek najmu? Na te i wiele innych pytań...
Czy w czasach epidemii można zerwać umowę? Co robić w sytuacji, kiedy lokatorzy zostali objęci kwarantanną? Czy zagrożenie koronawirusem daje okazje do renegocjacji stawek najmu? Na te i wiele innych pytań dotyczących sytuacji na rynku najmu znajdziesz poniżej.
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do samorządów i wojewodów o wsparcie przedsiębiorców i branży nieruchomości oraz pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedur...
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do samorządów i wojewodów o wsparcie przedsiębiorców i branży nieruchomości oraz pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedur administracyjnych oraz podjęcie działań ułatwiających inwestorom przygotowanie i realizację projektów mieszkaniowych. Czy to oznacza, że deweloperzy spodziewają się trudności z uzyskaniem niezbędnych do budowy dokumentów?
Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Czwarty w tym roku (kwietniowy) odczyt Indeksu wyniósł...
Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Czwarty w tym roku (kwietniowy) odczyt Indeksu wyniósł -27,6%, co oznacza, że w kwietniu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 27,6% w porównaniu z kwietniem 2019 r.
Jak informuje portal Prawo.pl, koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów pochodzących z miejsc izolacji są bardzo wysokie. Gminy i firmy za to odpowiedzialne nie są gotowe do nowych wytycznych...
Jak informuje portal Prawo.pl, koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów pochodzących z miejsc izolacji są bardzo wysokie. Gminy i firmy za to odpowiedzialne nie są gotowe do nowych wytycznych w sprawie postępowania ze śmieciami w pandemii.
Kryzys Covid-19 uderzył w gospodarkę strefy euro niczym meteoryt. Zgodnie ze wstępnymi, szybkimi szacunkami Eurostatu PKB strefy euro spadło o -3,6% kw./kw. w pierwszym kwartale 2020 r. – jest to największy...
Kryzys Covid-19 uderzył w gospodarkę strefy euro niczym meteoryt. Zgodnie ze wstępnymi, szybkimi szacunkami Eurostatu PKB strefy euro spadło o -3,6% kw./kw. w pierwszym kwartale 2020 r. – jest to największy spadek w historii.
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do...
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w TBS, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę i pomoc dla wynajmujących, dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 – zapowiedziało dzisiaj, tj. 4 maja, Ministerstwo Rozwoju podczas wideokonferencji.
Rząd pracuje nad ustawą o dopłatach do dodatków mieszkaniowych. W założeniu ma to pomóc najemcom mieszkań, którzy otrzymają dodatek mieszkaniowy na czynsz oraz przedsiębiorcom wynajmującym lokale, którzy...
Rząd pracuje nad ustawą o dopłatach do dodatków mieszkaniowych. W założeniu ma to pomóc najemcom mieszkań, którzy otrzymają dodatek mieszkaniowy na czynsz oraz przedsiębiorcom wynajmującym lokale, którzy w związku z pandemią ponoszą koszty ich utrzymania bez źródła przychodów. W obecnej formie ustawa przewiduje jednak pomoc tylko nielicznym.
– Nie będzie tak, jak było, bo świat już nie ten sam – śpiewał Andrzej Zaucha, i aż się prosi, by posłużyć się słowami tej piosenki, rozważając, jaki może być świat po pandemii. Wielu przeprowadza analizy...
– Nie będzie tak, jak było, bo świat już nie ten sam – śpiewał Andrzej Zaucha, i aż się prosi, by posłużyć się słowami tej piosenki, rozważając, jaki może być świat po pandemii. Wielu przeprowadza analizy i próbuje prognozować, czy hibernacja gospodarki potrwa do lata tego roku, czy też może rok.
Z powodu koronawirusa z problemami zmagają się zarówno wynajmujący, jak i najemcy – ograniczenia w działalności, utrata przychodów czy niemożność opłacenia czynszów. Sytuacja ta może przynieść falę pozwów...
Z powodu koronawirusa z problemami zmagają się zarówno wynajmujący, jak i najemcy – ograniczenia w działalności, utrata przychodów czy niemożność opłacenia czynszów. Sytuacja ta może przynieść falę pozwów do sądu powołujących się na klauzulę nadzwyczajnej zmiany stosunków. Coraz częściej jednak wynajmujący i najemcy podejmują negocjacje, żeby przetrwać wspólnie ten trudny czas.
Czytelnik pisze:
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec-maj 2020 na druku...
Czytelnik pisze:
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec-maj 2020 na druku RDZ, wypełniając pola: I. Dane wnioskodawcy, II. Treść wniosku – zaznaczając krzyżykami miesiące i pkt 1. III. Dodatkowe informacje dotyczące podmiotu – w pkt 1, wpisując 6832, w pkt 2 A. i B. zaznaczając krzyżykiem "NIE DOTYCZY", a w pkt 2 C. i pkt 3 "NIE"?
Koniunktura na rynku mieszkaniowym jest bardzo powiązana z parametrami rynku pracy – i w tym zakresie chyba nie potrzeba dodatkowych wyjaśnień. Warto jednak temat bardziej rozwinąć, ponieważ oddziaływanie...
Koniunktura na rynku mieszkaniowym jest bardzo powiązana z parametrami rynku pracy – i w tym zakresie chyba nie potrzeba dodatkowych wyjaśnień. Warto jednak temat bardziej rozwinąć, ponieważ oddziaływanie to ma w rodzimych warunkach zaskakująco wymierny charakter, czego warto mieć świadomość zwłaszcza w obecnych „innych czasach”.
Pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie także dla wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Wszyscy znaleźliśmy się w nowej sytuacji, która rodzi sporo wątpliwości. Przykładem jest chociażby...
Pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie także dla wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Wszyscy znaleźliśmy się w nowej sytuacji, która rodzi sporo wątpliwości. Przykładem jest chociażby kwestia rozdzielenia obowiązków zarządców oraz władz sanitarnych, brakuje również sprawnego przepływu informacji i wsparcia finansowego.
Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych...
Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu i rozliczania zużycia wszystkich mediów, a także archiwizowania danych pomiarowych.
"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów...
"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów czy pokrycia części kosztów dezynfekcji nieruchomości" – czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita".
Czytelnik pisze:
Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna...
Czytelnik pisze:
Zgodnie z umową 26.03.2020 r. wykonawca wszedł na teren i chciał rozpocząć remont instalacji elektrycznej w 3 budynkach wielorodzinnych (spółdzielnia mieszkaniowa). Instalacja elektryczna ma być wymieniona w całości od głównego złącza budynku do liczników energii elektrycznej wszystkich lokali wraz z wymianą instalacji i osprzętu oświetlenia klatek schodowych. Prace mają być wykonywane tylko w częściach wspólnych nieruchomości – wykonawca nie będzie miał potrzeby wchodzenia do...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.