Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości – jakie wybrać?
Kursy i szkolenia dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, fot. Pixabay
Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień, ważnych z punktu widzenia codziennej pracy. Jak wybrać właściwe?
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.
Redakcja news Black Friday na portalu Administrator24.info
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Aktualna oferta najbliższych szkoleń TUTAJ »
Zarządca nieruchomości to podmiot, który wykonuje zlecone przez wspólnotę bądź spółdzielnię zadania. Zarządzanie nieruchomością polega zaś na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością. Działania podejmowane przez zarządcę powinny mieć na celu dobro nieruchomości i jej właściciela. Zakres obowiązków takiego podmiotu jest dość szeroki, dlatego ważne jest zapoznanie się z nimi w celu wyboru jak najlepszego partnera. Musi on dobrze reprezentować właściciela oraz rozumieć problemy i oczekiwania wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej. Dobry zarządca musi dysponować odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami. Powinien też być na bieżąco ze zmianami choćby w prawie, finansach czy podatkach, jak również rozwijać się w różnych dziedzinach. Temu służą kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości.
Kto może zostać zarządcą nieruchomości?
Definicja zarządcy nieruchomości określona jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z jej art. 184a zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami.
Z definicji wynika, że zarządcą nieruchomości nie może być zwykła osoba fizyczna, ale taka, która prowadzi działalność gospodarczą. Firma może być prowadzona w formie spółki osobowej, kapitałowej albo też jednoosobowa działalność gospodarcza, zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a przedmiotem działalności tego przedsiębiorstwa będzie zarządzanie nieruchomościami.
Licencja zarządcy nieruchomości
Do końca 2013 roku prawo do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości miały jedynie osoby posiadające licencję państwową. Kryteria potrzebne do jej uzyskania były następujące: wykształcenie wyższe, odbyty roczny kurs w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami oraz egzamin zdany przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną w Warszawie. Obowiązkowa była także udokumentowana praktyka zawodowa oraz niekaralność.
Obowiązkiem licencjonowanego zarządcy było stałe doskonalenie zawodowe, które od 2008 roku regulowało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. z 2008 r. nr 80, poz. 475, ze zm.). Nakładało ono na wszystkie osoby związane z gospodarowaniem nieruchomościami (pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców i rzeczoznawców majątkowych) obowiązek udziału w przynajmniej 24 godzinach szkoleń, seminariów lub specjalistycznych kursów rocznie.
Zmiana z 1 stycznia 2014 r. zlikwidowała wymóg posiadania licencji z zakresu zarządzania nieruchomościami. W związku z tym wszelkie prawa i obowiązki stron oraz stosunki między właścicielem nieruchomości czy wspólnotą mieszkaniową i zarządcą określa jedynie pisemna umowa. Nie ma już konieczności ukończenia kierunkowych studiów ani posiadania wykształcenia wyższego w ogóle. W praktyce zarządcą nieruchomości może więc być każdy pełnoletni obywatel, który ukończył podstawowy etap edukacji. Wystarczy jedynie posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Deregulacja miała swoje negatywne konsekwencje. Wiele osób zatrudnianych jako zarządcy, bez odpowiednich kompetencji, po prostu źle zarządza nieruchomościami, co może doprowadzić ich właścicieli do ruiny. Mimo więc zniesienia obowiązku posiadania licencji zawodowej zarządcy nieruchomości, wciąż jest ona pożądana. Jest dowodem posiadania właściwej wiedzy kierunkowej, podstawowych kompetencji i doświadczenia w zawodzie.
Zarządcy nieruchomości tworzą też stowarzyszenia, organizacje i federacje reprezentujące ich interesy i opracowujące standardy zawodowe. Wiele z nich prowadzi własne programy szkoleń i kursów i wystawia dokumenty potwierdzające zdobytą wiedzę, dbając o wysoki poziom kompetencji i umiejętności swoich członków.
Zobacz, czym jest Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Nieruchomości >>
Kto może uczestniczyć w kursach dla zarządców nieruchomości?
Kursy dla zarządców nieruchomości skierowane są do osób, które chcą zdobyć wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości. Uczestnikami kursów zwykle mogą być osoby posiadające minimum średnie wykształcenie średnie, bez żadnej specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia. W konferencjach i szkoleniach uczestniczą zarządcy nieruchomości budynkowych, m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, mienia publicznego oraz firm zarządzających komercyjnymi nieruchomościami mieszkaniowymi i biurowymi.
Oferta kursów i szkoleń dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych
Oferta szkoleniowa na rynku jest zróżnicowana. Szkolenia mogą być realizowane online lub stacjonarnie; otwarte, zamknięte, na indywidualne zamówienie. Zakres tematyczny organizowanych obejmuje często szeroko rozumiane gospodarowanie nieruchomościami: od aspektów prawnych, finansowych, po techniczne. Szkolenia prowadzą wykładowcy z wieloletnim stażem szkoleniowym, znawcy zagadnień z zakresu zarządzania, praktycy.
Jakie szkolenia dla zarządcy nieruchomości warto zrobić?
Najlepiej wybrać szkolenia, które są przede wszystkim praktyczną wiedzą przekazywaną w przystępny sposób – w formie wykładów z elementami warsztatów oraz możliwością zadawania pytań i dyskusji na temat wybranych problemów z zakresu tematyki szkolenia. Zdecydowanie lepsze są małe grupy szkoleniowe. Gwarantuje to dobrą komunikację z grupą i wykładowcą, co stanowi ogromną wartość dla uczestników. Istotna jest jakość usług szkoleniowych, np. według Standardu Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0. Taki certyfikat daje uczestnikom gwarancję udziału w profesjonalnych szkoleniach prowadzonych przez uznanych ekspertów.
Szkolenia online dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych
Szkolenia online to wygodna opcja dla osób rozproszonych po całym kraju. Platformy edukacyjne oferują szereg korzyści:
- pozwalają oszczędzać czas – uczestnik wybiera, kiedy chce się uczyć i podejść do egzaminu,
- dają realne oszczędności finansowe – kurs online jest zwykle tańszy niż stacjonarny,
- są zwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze.
Szkolenia dla zarządców wspólnot mieszkaniowych
Podczas takiego szkolenia uczestnicy dowiadują się o podstawowych prawach i obowiązkach zarządców, jak również omawiają sytuacje nieoczywiste. Przykładowe tematy to:
- Jak wspólnota może zaciągnąć kredyt? Jakie są warunki kredytowania dla wspólnot mieszkaniowych?
- Co zrobić w sytuacji, gdy nie można podjąć uchwały, a istnieje potrzeba wyremontowania części wspólnej?
- Co w przypadku, gdy jeden z mieszkańców samowolnie zakłada monitoring?
- Jak nadzorować prace podczas remontu, aby prace zostały wykonane poprawnie?
- Co zrobić, jeśli mieszkaniec parteru nie chce płacić pieniędzy na naprawę dachu albo założyć na nim paneli fotowoltaicznych?
- Jak wytłumaczyć wspólnocie stanowisko gminy?
Szkolenia dla administratorów budynków
Obowiązki administratora są często utożsamiane z obowiązkami zarządcy, a to błąd. Wspólnota mieszkaniowa może wybrać jeden z dwóch sposobów zarządzania budynkiem. Jeśli zdecyduje się zatrudnić zarządcę nieruchomości, po podpisaniu umowy zarządca będzie miał obowiązki kierowania sprawami wspólnoty. W drugim przypadku spośród mieszkańców zostaje wyłoniony zarząd wspólnoty, który będzie organem decyzyjnym. W takiej sytuacji najczęściej wspólnota mieszkaniowa zatrudnia administratora, który jest odpowiedzialny za podstawowe czynności dotyczące opieki nad budynkiem.
Zakres obowiązków i odpowiedzialność zarządcy są dużo większe niż administratora. Administrator zarządza budynkiem w znacznie mniejszej skali. Przykładowo podjęcie decyzji o generalnym remoncie przeciekającego dachu należy do zarządcy, administrator zaś może decydować o wymianie żarówek na korytarzach.
Do obowiązków administratora budynku należą czynności zapewniające prawidłowe funkcjonowanie obiektu: kontrola stanu technicznego nieruchomości, prace konserwatorskie i usuwanie awarii, pobieranie opłat czynszowych od mieszkańców oraz dbanie o czystość i bezpieczeństwo terenu nieruchomości, a zwłaszcza jego części wspólnych. Administrator podlega pod zarząd wspólnoty, wykonuje zlecone przez niego zadania, a także załatwia bieżące sprawy lokatorów. W tym zakresie powinien przechodzić odpowiednie szkolenia i kursy.
Ile kosztuje szkolenie dla zarządcy nieruchomości?
Koszt szkolenia jest zależny od jego zakresu, czasu trwania, dostępnych materiałów, osób prowadzących, miejsca, w którym się odbywa etc. Może się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kursy online są zdecydowanie tańsze niż kursy stacjonarne. Warto sprawdzić wcześniej doświadczenia firmy szkoleniowej.
Dofinansowanie szkoleń dla zarządców nieruchomości
Jeśli dostawca szkoleń jest zarejestrowany w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) to możliwe jest uzyskanie dofinansowania na szkolenia z jego oferty z Funduszy Europejskich. Małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa mogą uzyskać od 50 do 80 proc. dofinansowania na realizację szkoleń. W zależności od szkolenia, muszą spełnić różne kryteria. Może to być lokalizacja, cała Polska albo wybrane województwa czy regiony. Samorządy województw wyznaczają instytucje, które mogą ubiegać się o dofinansowanie, tzw. Operatorów Regionalnych. Zajmują się oni przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także przyznawaniem środków dla przedsiębiorców zainteresowanych dofinansowaniami.
Kursy i szkolenia dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych 2024
Może Cię zainteresuje:
17 października 2024 roku – Nowe warunki techniczne budowy i nowe obowiązki zarządcy
18 października 2024 roku – Nowe obowiązki dla Spółdzielni Mieszkaniowych w świetle ustawy o ochronie sygnalistów od 25 września 2024 r.
–––––––––––––––
E-learning – Rola świadectw charakterystyki energetycznej w praktyce zarządzania nieruchomościami
E-learning: Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych
–––––––––––––––
Kontakt:
Joanna Wątor
szkolenia@medium.media.pl
tel. 22 512 60 85
tel. kom. 534 920 346
SZKOLENIA ZREALIZOWANE
Zapytaj o najbliższy termin – Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki
Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – program dla zaawansowanych
Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości
Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2024 roku
Zapytaj o najbliższy termin – Bezpieczeństwo pożarowe w eksploatowanych budynkach mieszkalnych
Zapytaj o najbliższy termin – Zasady przeprowadzania przeglądów technicznych obiektów oraz zasady wpisów do KOB
Zapytaj o najbliższy termin – Roboty budowlane w obiektach po zmianie prawa
Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce
Zapytaj o najbliższy termin – Warunki zatwierdzenia sprawozdania finansowego wspólnoty mieszkaniowej oraz jej zeznania podatkowego CIT-8 – po zmianie prawa
Zapytaj o najbliższy termin – Najem nieruchomości mieszkalnych
Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku
Zapytaj o najbliższy termin – Ewidencja rachunkowa wspólnoty i przygotowanie do zamknięcia roku
Zapytaj o najbliższy termin – Prawne i praktyczne aspekty odsunięcia dewelopera od zarządzania nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej
Zapytaj o najbliższy termin – Działalność Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej
Zapytaj o najbliższy termin – Nowe zasady przeglądów technicznych obiektów budowlanych oraz prowadzenia KOB
Zapytaj o najbliższy termin – Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej
Zapytaj o najbliższy termin – Windykacja i ochrona danych osobowych
Zapytaj o najbliższy termin – Ochrona przeciwpożarowa użytkowanych obiektów budowlanych a nowe obowiązki po zmianie prawa
Zapytaj o najbliższy termin – Wybór optymalnej metody i opracowanie poprawnego regulaminu rozliczania mediów – edycja 2023
Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości
Zapytaj o najbliższy termin – Ocena nowelizacji oraz zmian Prawa budowlanego i innych ustaw
Zapytaj o najbliższy termin – Rola świadectw charakterystyki energetycznej w praktyce zarządzania nieruchomościami
Zapytaj o najbliższy termin – Od KOB do e-KOB
Zapytaj o najbliższy termin – Podatki i składki 2023 – w warunkach wspólnoty mieszkaniowej
Zapytaj o najbliższy termin – Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej w 2023 roku
Zapytaj o najbliższy termin – Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego
Zapytaj o najbliższy termin – Jak zlikwidować bariery architektoniczne w budynku? Nowa winda w ramach programu „Dostępność Plus”
Zapytaj o najbliższy termin – Warsztaty wyboru optymalnej metody i opracowanie poprawnego regulaminu rozliczania mediów
Zapytaj o najbliższy termin – Nowe zasady prowadzenia KOB i dokumentacji techniczno-budowlanej
Zapytaj o najbliższy termin – Obowiązki wspólnoty wobec US i wobec ZUS-u
Zapytaj o najbliższy termin – Koszty zarządu nieruchomością wspólną – prawo, orzecznictwo, komentarze
Zapytaj o najbliższy termin – Nowości w Prawie budowlanym oraz nowe obowiązki w prowadzeniu dokumentacji techniczno-budowlanej
Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy
Zapytaj o najbliższy termin – Inwentaryzacja fundamentem zarządzania, kontrole okresowe i prowadzenie KOB
Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości
Zapytaj o najbliższy termin – Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych
Zapytaj o najbliższy termin – Jak efektywnie korzystać z nowych przepisów dot. rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych?
Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki finansowe wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali
Zapytaj o najbliższy termin – Prowadzenie KOB (książki obiektu budowlanego) oraz wymaganej dokumentacji dla budynku i budowli
Zapytaj o najbliższy termin – Nowy ład podatkowy a zarządzanie nieruchomościami
Zapytaj o najbliższy termin – Przygotowanie spółdzielni mieszkaniowych do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w 2021 r.
Zapytaj o najbliższy termin – Nowe zasady w polityce gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym – jak przygotować się do ich wdrożenia?
Zapytaj o najbliższy termin – Organizacja i przygotowanie Walnego Zgromadzenia w 2021
Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Zapytaj o najbliższy termin – Roczne rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali
Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki spółdzielni mieszkaniowej z właścicielem lokaluwyodrębnionego
Zapytaj o najbliższy termin – Realizacja prac budowlanych w branży nieruchomości
Zapytaj o najbliższy termin – Ogrzewanie na gaz płynny – alternatywa dla osiedli bez dostępu do sieci gazu ziemnego lub ciepła systemowego
Zapytaj o najbliższy termin – Podatki i obsługa podatkowa wspólnoty mieszkaniowej – zmiany od 2021 – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Metodyka planowania i sprawozdawczości finansowej wspólnoty w czasie pandemii – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Metodyka obsługi technicznej obiektów budowlanych – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Standardy sprawozdawczości finansowej wspólnoty mieszkaniowej – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Bilans wspólnoty mieszkaniowej za rok 2020 – przygotowanie do zamknięcia roku w warunkach pandemii – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki z właścicielami lokali we wspólnocie mieszkaniowej. Prawo, orzecznictwo, praktyka – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – Marian Banacki, Andrzej Bondyra
Zapytaj o najbliższy termin – Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa – jak przygotować się do wdrożenia nowych zasad? – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Standardy sprawozdania finansowego wspólnoty mieszkaniowej oraz rozrachunki roczne – Eugenia Śleszyńska
Zapytaj o najbliższy termin – Zasady prowadzenia Książki obiektu budowlanego 2019/2020 – po planowanych zmianach w Prawie budowlanym
Zapytaj o najbliższy termin – Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
Zapytaj o najbliższy termin – Wspólnoty mieszkaniowe małe i duże – zarząd po zmianie prawa i według najnowszego orzecznictwa
Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości
Zapytaj o najbliższy termin – Bezpieczeństwo użytkowania budynków i lokali a obowiązki władających
Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki z właścicielami lokali wyodrębnionych w warunkach wspólnoty mieszkaniowej a w warunkach spółdzielni mieszkaniowej
Zapytaj o najbliższy termin – Istotne zmiany w prawie w 2019 r.
Zapytaj o najbliższy termin – Zasady prowadzenia książki obiektu budowlanego
Zapytaj o najbliższy termin – Procedury w zarządzaniu nieruchomością, w tym, jak skutecznie przygotować i przeprowadzić zebranie wspólnoty
Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Zapytaj o najbliższy termin – Gaz płynny (LPG) – pewne źródło energii na niepewne czasy