Moda na ekologię przywędrowała do nas z zachodu, przyniosła wiele rozwiązań pozwalających chronić środowisko a przy tym zmniejszać zużycie dotychczasowych źródeł energii, zastępując je ekologicznymi rozwiązaniami OZE, a zatem oszczędzać.
W Polsce, w związku z długim okresem grzewczym warto rozważyć ekologiczne sposoby na ogrzanie osiedla, które chronią jednocześnie środowisko i kieszeń odbiorców ciepła.
Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał...
Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał ekogroszek. To paliwo bazujące na węglu kamiennym lub brunatnym. Ekogroszek ma liczne zalety – jest paliwem o wysokiej kaloryczności oraz przy odpowiednim spalaniu w nieco mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.
Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie...
Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie w ciągu doby. Ta druga cecha generuje główne koszty, które wspólnota będzie musiała pokryć.
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po...
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie.
Wprowadzenie ekologicznych sposobów ogrzewania budynków odbywa się poprzez montaż pomp ciepła, wykorzystanie biomasy a nawet ciepła z ziemi i słońca.
Okres grzewczy w naszej strefie klimatycznej trwa nawet do 8 miesięcy, przez co może generować niebagatelne wydatki. Można założyć, że jeśli w danej wspólnocie mieszkania są ogrzewane w tradycyjnej technologii, to koszty ogrzewania z roku na rok będą się tylko zwiększać.
Po pierwsze dlatego, że surowce energetyczne są coraz droższe, gdyż jest ich coraz mniej, a także dlatego, że stare systemy grzewcze wymagają częstszych przeglądów i prac konserwacyjnych. Dlatego w interesie zarządców oraz członków wspólnoty mieszkaniowej, leży zmniejszenie rozliczeń zużycia energii cieplnej. To niekoniecznie musi się wiązać z ograniczeniem poboru ciepła przez użytkowników lokali.
By płacić mniej za ogrzewanie warto zainteresować się termoizolacją budynku - wymianą okien czy dociepleń ścian. Takie zmiany pozytywnie wpłyną także na cenę mieszkań we wspólnocie - mówi Katarzyna Wilk-Kopacz z Nawigator Nieruchomości.
Największe oszczędności w kosztach związanych z ogrzewaniem mieszkania dają ekologicznie ogrzewane osiedla. Obecnie modne stało się budownictwo proekologiczne, dlatego coraz więcej nowych inwestycji to osiedla wyposażone w najnowocześniejsze systemy grzewcze, obniżające emisję szkodliwych substancji.
A jeśli dane osiedle z ekologią ma niewiele wspólnego, to może warto zastanowić się nad wymianą instalacji grzewczej lub alternatywnymi sposobami ogrzewania mieszkań?
Ekosposoby na niższe rachunki za ogrzewanie
Jedną z metod na ekonomiczne oraz ekologiczne ogrzewanie osiedla jest pompa ciepła. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się pompy ciepła czerpiące ciepło z gruntu. Nawet zimą na głębokości około 1,5 metra temperatura gruntu kształtuje się w granicach 8 st. C.
Do zasilania pompy ciepła co prawda używa się energii elektrycznej, ale jej zużycie jest niewielkie, zwłaszcza w porównaniu do ogrzania takim sposobem całego pomieszczenia.
Pompa ciepła doskonale przydaje się także w okresie letnim - może pełnić funkcję klimatyzacji. Choć koszta jej instalacji nie należą do najtańszych, zwracają się w krótkim czasie - mówi Katarzyna Wilk-Kopacz.
Sporo można zaoszczędzić także poprzez montaż w budynku kolektorów słonecznych. Umieszcza się je zazwyczaj na dachu budynku, choć bywa także, że na ścianach, a ich działanie sprowadza się do chłonięcia promieni słonecznych, które następnie są przetwarzane w energię cieplną.
Kolektory, jako źródło ogrzewania solarnego, doskonale sprawdzają się do ogrzewania zarówno budynku, jak i wody. Solary przynoszą nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale i przyczyniają się do poprawy środowiska - mniej dymiących osiedli to mniejsze skażenie atmosfery, a przecież każdy z nas chciałby żyć w przyjemnym, czystym otoczeniu.
Kolektory słoneczne i pompy ciepła to nie jedyne metody na tanie i przyjazne środowisku ogrzewanie mieszkań. W ostatnim czasie coraz powszechniej, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i na całych osiedlach, do ogrzewania powierzchni mieszkalnych stosuje się naturalne materiały grzewcze. Należą do nich wszelkiego rodzaju biomasy - od makulatury przez odpady z cukrowni po wiklinę i ziarna zbóż.
Surowce te spala się w nowoczesnych kotłach, które wytwarzają zaledwie śladowe ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
Dofinansowanie dla wspólnoty
Nawet jeśli mieszkania w naszej wspólnocie ogrzewane są za pomocą tradycyjnych metod grzewczych i gdy jesteśmy odbiorcami ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej - wcale nie musimy rezygnować z ekologicznych źródeł energii. Dziś wraz z postępem technologii możliwa jest budowa systemu zintegrowanego ogrzewania, łączącego starsze, mniej przyjazne dla otoczenia sposoby grzewcze z tymi energooszczędnymi. Warto więc zainwestować w ekologię, bo taka inwestycja po prostu się opłaci.
Oczywiście koszty montażu nowoczesnych urządzeń nie należą do najtańszych, ale wiele z nich jest dofinansowane z dotacji unijnych. Takie dofinansowanie możemy uzyskać na przykład przy instalacji kolektorów słonecznych - pieniądze mogą otrzymać zarówno indywidualne gospodarstwa domowe, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Także kotły na paliwa odnawialne podlegają dopłatom.
Zasady udzielania dotacji są różne w zależności od gminy, nierzadko jednak wsparcie to sięga nawet 80% wydatków - mówi Katarzyna Wilk-Kopacz.
Poza dotacjami unijnymi na wykonanie przedsięwzięcia proekologicznego dostępne są też kredyty inwestycyjne czy termomodernizacyjne na preferencyjnych warunkach.
Rosnący trend proekologiczny w połączeniu z nowymi technologiami sprawia, że oszczędności na ogrzewaniu są coraz bardziej realne. A zaoszczędzone w ten sposób środki wspólnota może wykorzystać na bieżące potrzeby modernizacyjne bądź inwestycje wpływające na poprawę wyglądu terenów wokół osiedla, np. cieszące oko mieszkańców kwitnące rabaty bądź efektowne skalniaki.
Instytucje analityczne działające przy Ministerstwie Środowiska informują, że Polska będzie odczuwać zmiany klimatu. Właściwie zmiany te już teraz są widoczne. Od kilku lat mamy zimy bez śniegu, a w lecie...
Instytucje analityczne działające przy Ministerstwie Środowiska informują, że Polska będzie odczuwać zmiany klimatu. Właściwie zmiany te już teraz są widoczne. Od kilku lat mamy zimy bez śniegu, a w lecie niekończące się ulewy. Oprócz tego zdarzają się ekstremalne zjawiska pogodowe – huragany czy burze piaskowe, z którymi już mieliśmy do czynienia w Polsce.
Wiedeń przyjął zupełnie odwrotną strategię niż wiele miast w Polsce. Podczas gdy u nas wycina się drzewa i układa kostkę, w Wiedniu zrywają beton, sadzą drzewa i stawiają na transport rowerowy. Miasto...
Wiedeń przyjął zupełnie odwrotną strategię niż wiele miast w Polsce. Podczas gdy u nas wycina się drzewa i układa kostkę, w Wiedniu zrywają beton, sadzą drzewa i stawiają na transport rowerowy. Miasto chce być blisko natury – to odpowiedź stolicy Austrii na zmiany klimatyczne.
Dziś, w czasach pandemii, gdy najważniejsze pytanie brzmi: jak bronić się przed koronawirusem, wszystkie inne zagrożenia, w tym katastrofa ekologiczna schodzą na plan dalszy. Jednak one nie zniknęły, one...
Dziś, w czasach pandemii, gdy najważniejsze pytanie brzmi: jak bronić się przed koronawirusem, wszystkie inne zagrożenia, w tym katastrofa ekologiczna schodzą na plan dalszy. Jednak one nie zniknęły, one nadal są.
Żyjemy wygodnie jak nigdy. Nieekologiczne zachowania przez lata zebrały swoje żniwa, doprowadzając ludzkość do sytuacji bez wyjścia. Jedynym rozwiązaniem wyhamowującym niekorzystne zmiany klimatu są proekologiczne...
Żyjemy wygodnie jak nigdy. Nieekologiczne zachowania przez lata zebrały swoje żniwa, doprowadzając ludzkość do sytuacji bez wyjścia. Jedynym rozwiązaniem wyhamowującym niekorzystne zmiany klimatu są proekologiczne zachowania nas wszystkich. Czy jest szansa na eko zmiany?
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu...
Ten metaforyczny tytuł oddaje aktualny stan dotyczący zasad odbioru odpadów komunalnych oraz związanych z tym opłat. Zastanówmy się wspólnie, czy wytyczne dotyczące segregacji odpadów, zawarte w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów są optymalne?1)
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje,...
Od 1 marca wchodzi w życie nowy system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gospodarstw jednoosobowych w nieruchomościach wielorodzinnych wzrost stawki opłat wynosi 650%, co spowodowuje, że – według szacunków – 7,5 tys. gospodarstw domowych w stolicy będzie potrzebować wsparcia miasta – mówiono podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości „Konfederacja Warszawska”.
Według współczesnej nauki jest szansa na przetrwanie gatunku Homo Sapiens. Ale przetrwa on tylko wtedy, gdy uda się powstrzymać zachodzące zmiany klimatyczne. A można by je powstrzymać tylko wtedy, gdyby...
Według współczesnej nauki jest szansa na przetrwanie gatunku Homo Sapiens. Ale przetrwa on tylko wtedy, gdy uda się powstrzymać zachodzące zmiany klimatyczne. A można by je powstrzymać tylko wtedy, gdyby nasza cywilizacja, licząca dziś ok. 7,5 mld osób, zmieniła swoją hierarchię wartości, czyli priorytety. Czy zdążymy?
Na liście 20 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 16 pozycji zajmują polskie miasta. W ubiegłym roku w Krakowie dopuszczalny poziom zapylenia był przekroczony przez 188 dni. Problem jakości...
Na liście 20 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 16 pozycji zajmują polskie miasta. W ubiegłym roku w Krakowie dopuszczalny poziom zapylenia był przekroczony przez 188 dni. Problem jakości powietrza w miastach częściowo jest związany z ruchem samochodowym. Przyczyną są wzbijane przez samochody pyły z jezdni, nieefektywna jazda powodująca zwiększone spalanie oraz mikrocząsteczki pochodzące z hamulców i innych części konstrukcyjnych. Do redukcji emisji spalin i poprawy jakości miejskiego...
Kupujący mieszkania coraz częściej zwracają uwagę na kwestie dotyczące rozwiązań proekologicznych, pozwalających choćby w najmniejszym stopniu wpływać pozytywnie na ochronę klimatu. Czy deweloperzy są...
Kupujący mieszkania coraz częściej zwracają uwagę na kwestie dotyczące rozwiązań proekologicznych, pozwalających choćby w najmniejszym stopniu wpływać pozytywnie na ochronę klimatu. Czy deweloperzy są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom?
Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków...
Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków finansowych z WFOŚiGW we Wrocławiu.
W naszej części świata susze pojawiają się coraz częściej. Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zauważa, że tematem o zasięgu ogólnoświatowym stał się problem malejących zasobów wód,...
W naszej części świata susze pojawiają się coraz częściej. Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zauważa, że tematem o zasięgu ogólnoświatowym stał się problem malejących zasobów wód, co skonstatowano już podczas Konferencji ONZ w Rio De Janeiro 22.03.1993 roku i ustanowiono Światowy Dzień Wody.
Lato sprzyja organizowaniu inicjatyw dotyczących ochrony środowiska i zdrowia. Zdają sobie z tego sprawę właściciele oraz zarządcy nieruchomości komercyjnych, odzwierciedleniem tego jest szeroka oferta...
Lato sprzyja organizowaniu inicjatyw dotyczących ochrony środowiska i zdrowia. Zdają sobie z tego sprawę właściciele oraz zarządcy nieruchomości komercyjnych, odzwierciedleniem tego jest szeroka oferta wydarzeń ekologicznych i prozdrowotnych w centrach handlowych, biurowcach oraz w ich najbliższej okolicy. I choć praca nad ograniczeniem negatywnego wpływu budynku na środowisko zaczyna się dużo wcześniej, już od samej jego konstrukcji, coraz więcej firm stawia także na dodatkowe inicjatywy dla lokalnej...
Deweloperzy coraz częściej wprowadzają ekologiczne rozwiązania w realizowanych inwestycjach. O jakich rozwiązaniach mowa? Na jakich osiedlach są one stosowane? Czy w segmencie mieszkaniowym planowana jest...
Deweloperzy coraz częściej wprowadzają ekologiczne rozwiązania w realizowanych inwestycjach. O jakich rozwiązaniach mowa? Na jakich osiedlach są one stosowane? Czy w segmencie mieszkaniowym planowana jest realizacja budynków z zielonymi certyfikatami? Serwis nieruchomości dompress.pl przygotował sondę, w której udziela odpowiedzi na postawione wyżej pytania.
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali...
Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali na wodomierzu BMETERS. Okazało się, że podczas zmywania ręcznego zużyto 36 litrów wody, a podczas mycia w zmywarce - tylko 14 litrów. Wodomierz bardzo precyzyjnie pokazał tę różnicę.
Jesteśmy jedną z niewielu firm, którą cechuje pełna kompleksowość w wykonywaniu oferowanych usług. 20 letnie doświadczenie z zakresu Facility Management pozwala nam oferować pełen zakres usług FM ograniczając...
Jesteśmy jedną z niewielu firm, którą cechuje pełna kompleksowość w wykonywaniu oferowanych usług. 20 letnie doświadczenie z zakresu Facility Management pozwala nam oferować pełen zakres usług FM ograniczając przy tym konieczność korzystania z drobnych podwykonawców do niezbędnego minimum.
Jak poinformował Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW, dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu „Mój prąd" mogą wynieść od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł, a do kolektorów słonecznych do 3,5 tys. zł. Zgodnie...
Jak poinformował Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW, dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu „Mój prąd" mogą wynieść od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł, a do kolektorów słonecznych do 3,5 tys. zł. Zgodnie z zapowiedziami „Mój prąd" 5.0 ma się rozpocząć w drugiej połowie kwietnia 2023 roku.
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica...
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica między nimi jest dość wyraźna.
Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Natomiast kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania...
Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie...
Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie w ciągu doby. Ta druga cecha generuje główne koszty, które wspólnota będzie musiała pokryć.
Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności...
Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej wręcz domagają się renowacji i to jak najszybszej.
Nie brakuje w Polsce budynków, które w kwestii bezpieczeństwa i oszczędności pozostawiają wiele do życzenia. Niestety z przestrzeni publicznej co i raz słyszymy o tragicznych incydentach, które doprowadziły...
Nie brakuje w Polsce budynków, które w kwestii bezpieczeństwa i oszczędności pozostawiają wiele do życzenia. Niestety z przestrzeni publicznej co i raz słyszymy o tragicznych incydentach, które doprowadziły do utraty mienia, zdrowia lub nawet życia człowieka na skutek jakichś zaniedbań (np. braku koniecznych przeglądów) czy złego użytkowania sprzętów lub instalacji w budynkach.
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...
Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką...
Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką kongresu będzie szeroka pojęta energooszczędność stosowana w nowoczesnym budownictwie.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.