Żyjemy wygodnie jak nigdy. Nieekologiczne zachowania przez lata zebrały swoje żniwa, doprowadzając ludzkość do sytuacji bez wyjścia. Jedynym rozwiązaniem wyhamowującym niekorzystne zmiany klimatu są proekologiczne zachowania nas wszystkich. Czy jest szansa na eko zmiany?
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki...
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki cementowe. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sanitarnych i łazienkach. Jest niezastąpiony w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci (np. pralnie, piwnice).
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.
W historii ludzkości wydobyliśmy i spaliliśmy olbrzymie ilości paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu, pozyskując energię w wysokości ponad 500 mld ton ekwiwalentu ropy. Ile procent spaliliśmy za twojego życia? Jeśli jesteś z 2000 r. to 40% całości paliw kopalnych spalonych w historii naszej cywilizacji, jeśli z 1990 – 55%, z 1988 – 67%, z 1970 – 77%, z 1960 – 84%, jeśli zaś z 1950 – 88%. Z paliw kopalnych czerpiemy ponad 80% energii. Cała reszta źródeł – od biomasy, przez elektrownie wodne i jądrowe, po wiatr i słońce – daje łącznie tylko kilkanaście procent. Paliwa kopalne napędzają nasz świat: mamy prąd i działające w związku z tym udogodnienia, od oświetlenia po telekomunikację, samochody i samoloty. Włączamy ogrzewanie i klimatyzację, zasilamy maszyny wydobywcze w kopalniach i wszelkie inne. Żyjemy wygodnie jak nigdy!
Człowiek na krawędzi zagłady
Należymy do najbardziej inwazyjnych gatunków na Ziemi. Skolonizowaliśmy niemal wszystko co było do zajęcia, zabijamy i zjadamy wszystko, co się rusza. Nic dziwnego, że łapiemy zarazki, które dotąd bytowały w zwierzętach: wirusa żółtej febry od małp, grypę od ptactwa domowego i świń, odrę od udomowionego bydła, kóz i owiec, a HIV od szympansów. Koronawirus, który zabija teraz w Chinach i szybko się rozprzestrzenia na świecie, według ostatnich doniesień, przeskoczył na ludzi z nietoperzy. To po gryzoniach druga najliczniejsza grupa ssaków, niezwykle odporna na patogeny. Jest to efekt adaptacji ich układu odpornościowego w toku trwającej blisko 50 mln lat ewolucji. My przebywamy na Ziemi zdecydowanie krócej i... nasz organizm słabiej sobie radzi z patogenami, albo, co widać m.in. po epidemii koronawirusa, całkiem sobie nie radzi.
Gatunek homo sapiens stoi dziś na krawędzi zagłady. Straciliśmy rozum i bez zastanowienia gnamy na spotkanie śmierci. Jednak, niestety, nie sami. Ciągniemy za sobą cały żywy świat, cały ziemski ekosystem! Nie słyszymy ogromnego huku gór lodowych odrywających się od lodowców, nie widzimy katastrofalnych pożarów lasów, jesteśmy obojętni na krzyk mordowanych miliardów zwierząt, skądinąd naszych braci, nazywanych mniejszymi.
Czego jeszcze nie udało nam się zniszczyć?
Im więcej wiemy o zasięgu kryzysu ekologicznego, tym natarczywiej wraca pytanie o rozmiar spustoszeń jakie nasza cywilizacja dokonała na ekosystemach. Co pozostało nietknięte, w kształcie sprzed pojawienia się człowieka? W Polsce takich miejsc w zasadzie już nie ma!!! A gdzie indziej? Uaktualnioną mapę miejsc na Ziemi niezdewastowanych przez człowieka opublikował w ubiegłym roku magazyn „Science”. Obraz jest dramatyczny: na naszej planecie pozostało tylko 23% powierzchni lądów i 13% oceanów niezmienionych przez człowieka! Prawdziwie naturalne, dziewicze obszary wodne uchowały się tylko w pobliżu biegunów, a 94% tzw. „dzikich” obszarów lądowych znajduje się na terenie 20 krajów! To borealna część Ameryki Płn. (np. Appalachy) i Azji (patrz: rosyjska tajga), w Europie to jedynie skrawki Skandynawii. Jeszcze Amazonia, enklawy w Andach, Sahara, delta Okawango w Botswanie, Tybet, pustynie w Australii, część Półwyspu Arabskiego. I to wszystko! Autorzy mapy zwracają uwagę, że dzikie miejsca znikają, tak jak gatunki. Przykładowo, w latach 1993–2009 został zagarnięty przez naszą cywilizację na nasze potrzeby (rolnictwo, budownictwo, przemysł) ogromny jeszcze dziewiczy teren o powierzchni 3,3 mln km, czyli wielkości np. 10 x Polska lub całe Indie.
Grozi nam przyrodniczy kataklizm
Pojawia się dramatyczne pytanie: Co się stanie jeśli ludzkość nie znajdzie w najbliższym czasie globalnego sposobu na ocalenie resztek przyrody w ich naturalnym stanie? Gdy nie zatrzymamy zanikania dzikich ekosystemów grozi nam przyrodniczy kataklizm. Zabraknie raf koralowych chroniących wybrzeża przed uderzeniem tsunami. Zniszczeniu ulegną wielkie magazyny dwutlenku węgla, który trafiłby do atmosfery – w tajdze zgromadzona jest jedna trzecia węgla wbudowanego w organizmy roślin. Zabraknie wreszcie bogatych banków genów i rezerwuaru gatunków.
W gęsto zaludnionej Europie coraz głośniej słychać pogląd, że należy się trochę posunąć, zwrócić naturze wydarte jej terytoria i stworzyć jej przestrzeń do odtworzenia utraconych ekosystemów. Natura jest silna, jeśli jej całkiem nie wykończymy jest szansa, że sobie poradzi!
Kierunek – ratowanie natury
Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie, szef Amazona, przeznaczył 10 mld dolarów na działalność proekologiczną i walkę z katastrofą klimatyczną. W obronie natury występują także zwykli obywatele. We wrześniu ubiegłego roku setki Kanadyjczyków zrzuciły się na wykup tysiąca hektarów dziewiczego wybrzeża fiordowego w Kolumbii Brytyjskiej. Także w zeszłym roku brytyjska fundacja Rewilding Britain zaproponowała przekierowanie subsydiów przekazywanych obecnie dla rolnictwa na renaturalizację jednej czwartej obszaru Wysp Brytyjskich! Postuluje odtworzenie dawnych łąk i terenów leśnych oraz przywracanie gatunków, które wcześniej tam „wyeliminowano”, np. rysie, wilki, bobry, łosie, żbiki, czy wymordowane w XIII w. dziki! Fundacja skierowała w tej sprawie petycję do brytyjskiego parlamentu, którą w ciągu 2 miesięcy podpisało ponad 100 tys. osób.
Niemcy były dotąd europejskim liderem w wydobyciu węgla brunatnego. Jeszcze w 2017 r. według raportu Eurocoal (organizacja zrzeszająca producentów węgla w Europie) w Niemczech wydobyto 171,3 mln ton. Druga Turcja wydobyła 70,4 mln ton, a trzecia Polska – 61mln ton. Niemcy były oskarżane często o ekologiczną hipokryzję. Z jednej strony A. Merkel mówiła o ratowaniu klimatu, z drugiej – niemieckie elektrownie spalały węgiel. Ostatnia decyzja rządu Merkel z grudnia ubiegłego roku oznacza drastyczną zmianę. Do 2038 r. zostanie w Niemczech zamknięta ostatnia elektrownia węglowa, a wszystkie kopalnie odkrywkowe zostaną zalane i zamienione w sztuczne jeziora.
Świadomość ekologiczna wzrasta
Polityka prowęglowa traci na sile nawet w Polsce. Dwie państwowe spółki Energa i Enea zawiesiły ostatnio finansowanie budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C. Rezygnacja z budowy bloku węglowego nie oznacza co prawda, że węgla nie zastąpi gaz, czyli dalej paliwo kopalne, ale... rozważa się i inne scenariusze. Ważą się losy kolejnego dużego projektu węglowego PGE, kopalni odkrywkowej Złoczew. Jak wiemy, PGE 90% energii produkuje dziś z węgla. Nasza elektrownia Bełchatów, największa na świecie, zużywa więcej węgla niż mogą zrównoważyć wszystkie drzewa w Polsce! Dodajmy, że Bełchatów został okrzyknięty największym trucicielem w Europie. Trzeba podkreślić, że nowa kopalnia odkrywkowa w Złoczewie oznaczałaby zniknięcie 33 wsi! Nic dziwnego, że PGE woli mówić o inwestycjach w inne, nie kopalne źródła. Przygotowuje się np. do budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Właśnie rusza przetarg PGE Baltica w tej sprawie. Ale największą niespodzianką był jeden z kandydatów na prezesa zarządu PGE. Do konkursu przystąpił m.in. (uwaga!) szef Greenpeace Polska. Jak wiemy, Greenpeace postuluje, aby w polskiej energetyce zastąpić źródła kopalne przez OZE. Rewolucja? Niestety, tym razem jeszcze nie. Jak się dowiedzieliśmy stanowisko prezesa PGE objął na razie kolejny ekologiczny konserwatysta (poprzedni odszedł w lutym).
Proekologiczni Polacy?
91,5% Europejczyków deklaruje, że mając do wyboru ten sam produkt wybraliby opakowanie zawierające mniej plastiku. 62% jest gotowych zapłacić więcej za bardziej ekologiczną wersję. To wyniki badań konsumenckich przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku w Belgii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii (firma DS Smith Packaging). Najciekawsze jest to, że najbardziej proekologiczni z tej grupy okazali się Polacy – aż 72% zadeklarowało, że zapłaci więcej za bardziej ekologiczne opakowanie (dla porównania tylko 53% Belgów to deklaruje)!
Także pozytywny obraz, z wyraźną potrzebą, by żyć ekologicznie rysuje się w świetle badań „Ziemianie atakują” (Kantar, wrzesień, 2019). 77% mieszkańców Polski jest gotowych płacić kaucję za plastikowe opakowania, 69% Polaków jest za całkowitym zakazem produkowania, sprzedawania i używania foliowych torebek. Ponad połowa (56%) jest gotowa zupełnie zrezygnować z jednorazowych plastikowych przedmiotów (talerze, sztućce, rurki, butelki, itp.). 45% naszych rodaków chce mniej kupować (ubrań, żywności, itp.) i mniej wyrzucać. Prawie 2/3 deklaruje, że segreguje śmieci zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Pamiętajmy, że te odpowiedzi to świat deklaracji, myślenia życzeniowego respondentów. Warto być może skonfrontować je z faktami, z rzeczywistością. Sprawdzić, na ile życie zmusza ludzi jednak do innych, niż deklarowane, zachowań. Ale wniosek jest optymistyczny: widać wyraźną potrzebę, by żyć ekologicznie!
Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.
Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.
Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...
Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu,...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.