administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Parkingi na osiedlu

Parkingi na osiedlu

Parkingi na osiedlu

Obecnie, polska rodzina posiada często więcej niż jeden samochód. Tak duża ilość pojazdów generuje problem z parkowaniem w dużych miastach, widoczny zwłaszcza na osiedlach nieposiadających podziemnych garaży.

Zobacz także

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie?

BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie? BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie?

Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.

Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - gdzie się stosuje?

BIOTOX PRO - gdzie się stosuje? BIOTOX PRO - gdzie się stosuje?

BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki...

BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki cementowe. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sanitarnych i łazienkach. Jest niezastąpiony w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci (np. pralnie, piwnice).

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - czym jest?

BIOTOX PRO - czym jest? BIOTOX PRO - czym jest?

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.

Dzisiaj prawie każda rodzina w Polsce posiada co najmniej jeden samochód. Jest to niewątpliwie duże ułatwienie w życiu codziennym, ale nie tylko. Obecność tak dużej ilości pojazdów stanowi wyzwanie dla architektów i urbanistów zajmujących się kształtowaniem przestrzeni publicznych. W odpowiedzi na rosnącą liczbę samochodów w miastach powinna powstać odpowiednio funkcjonująca sieć komunikacji oraz parkingów. Przy stale rosnącej gęstości zabudowy znalezienie odpowiednich rozwiązań tych problemów dużych miastach o znacznym zagęszczeniu zabudowy nie jest najprostszym zadaniem. Zwłaszcza, że projektowane układy przestrzenne muszą spełniać szereg wytycznych: technicznych, ekologicznych, prawnych i estetycznych.

Od kilkunastu lat ilość i forma parkingów na terenie polskich osiedli jest jednym z głównych problemów wpływających na ich funkcjonowanie oraz zadowolenie ze standardu zamieszkania. Najkorzystniej jest rozważyć problemy związane z lokalizacją i kształtowaniem parkingów na początku procesu projektowego, kiedy nad zagadnieniami związanymi z organizacją przestrzeni pracuje zespół interdyscyplinarny. Pozwoli to na optymalną lokalizację parkingów, uwzględniającą przebieg istniejących i projektowanych dróg, zabudowy, jak również warunków środowiskowych oraz wymagań wynikających z ekologicznego kształtowania przestrzeni. Tylko w takim wypadku możliwe jest kształtowanie tzw. zielonych parkingów, które w sposób korzystny komponują się z terenami przyległymi, pełniąc dodatkowo funkcje ekologiczne i biologiczne.

Taki sposób prowadzenia ma duże znaczenie na terenach osiedli nowopowstających, jednak jeszcze większe ma w wypadku osiedli modernizowanych, gdzie problematyka związana z kształtowaniem przestrzeni parkingowych jest znacznie bardziej skomplikowana. Większa ilość problemów spowodowana jest istniejącą już i nienaruszalną formą zagospodarowania terenu. Obszarów otwartych, które można przeznaczyć na parkingi na starych osiedlach jest niewiele lub zlokalizowane są w taki sposób, iż wymagają odpowiedniego powiązania komunikacyjnego w celu odpowiedniego ich funkcjonowania. Dodatkowo parkingów na starszych osiedlach jest zdecydowanie za mało. Wynika to z niedoszacowania ilości pojazdów przez projektantów w latach wcześniejszych. W konsekwencji nakłada to na zespół pracujący nad modernizacją terenu konieczność rozważenia optymalnych miejsc lokalizacji nowych przestrzeni parkingowych, w taki sposób aby były to elementy prawidłowo funkcjonujące, a jednocześnie nie zaburzające istniejącej już kompozycji przestrzeni. Częstym obrazem jaki możemy zobaczyć na starszych osiedlach są „betonowe pustynie”. Powstające na skutek braku pomysłu na rozwiązanie tych problemów. Wybrukowane place bez roślinności, będące kiedyś placami rekreacyjnymi, obecnie pełnią funkcję parkingów. Często zdarza się również, że na osiedlach gdzie brak jest miejsc parkingowych, każda wolna przestrzeń wykorzystywana jest do zaparkowania samochodu. Prowadzi to do degradacji przestrzeni wokół budynku. Niestety są osiedla, na których nie można uniknąć takiego stanu rzeczy. Wtedy konieczne staje się rozważenie jaki sposób kształtowania parkingu pozwoli na jego estetyczne, bezpieczne dla mieszkańców i środowiska jego funkcjonowanie w przestrzeni?

Parking na osiedlu

Podstawowe wytyczne

W projektowaniu parkingów na terenach publicznych należy brać pod uwagę następujące zagadnienia:

  • czytelne i bezpieczne powiązanie powierzchni parkingu z drogami jezdnymi i pieszymi oraz trasami rowerowymi przebiegającymi w jego sąsiedztwie;
  • łagodzenie efektu wyspy cieplnej poprzez odpowiednie kształtowanie powierzchni biologicznie czynnej;
  • retencjonowanie wód opadowych wraz z tworzeniem pól filtrujących i oczyszczających wodę opadową, jeśli to możliwe z zastosowaniem roślinności rodzimej pełniącej funkcję biologiczną i filtrującą;
  • wpisanie powierzchni parkingu w przestrzeń go otaczającą, tak aby nie stanowił negatywnej wizualnej dominanty. Należy unikać – o ile to możliwe – dużych zabetonowanych powierzchni pozbawionych roślinności (parkingi o takiej formie są odbierane negatywnie, a sposób ich kształtowania przyczynia się do powstania wymienionych wcześniej wysp cieplnych);
  • odpowiednie przygotowanie i dobranie nawierzchni do natężenia i obciążeń ruchu rozumianego jako ilość projektowanych samochodów znajdujących się na danym terenie z uwzględnieniem istniejących na tym obszarze warunków gruntowo-wodnych (w zależności od rodzaju podłoża oraz rodzaju pojazdów dostosowywane są elementy konstrukcyjne w warstwach drogowych nawierzchni stosowanej na parkingu);
  • rozmieszczenie i charakter znajdującego się na terenie parkingu i w jego sąsiedztwie zadrzewienia. Dobrze jest zadecydować na etapie projektu, które drzewa chcemy zachować, aby odpowiednio do ich potrzeb i wielkości kształtować nawierzchnię. Należy pamiętać, iż obcięcie 40% korzeni drzewa prowadzi do jego śmierci. Zwłaszcza, że większość korzeni stabilizujących znajduje się w promieniu 3 m od środka pnia drzewa. Pozostawienie istniejących większych drzew pozwoli nam na poprawę mikroklimatu parkingu. Decyzja o lokalizacji parkingu nie musi być jednoznacznie związana z usunięciem wszystkich drzew, o ile pozostawione dla nich przestrzenie będą odpowiednio duże. W innym wypadku korzystniej jest zaproponować nowe nasadzenie. Zwłaszcza jeśli drzewa są w złym stanie zdrowotnym lub mają małą wartość biologiczną i estetyczną. Pomocna w decyzjach związanych z tymi zagadnieniami będzie szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna oraz konsultacja z architektem krajobrazu lub chirurgiem drzew. Po wykonaniu projektu parkingu powinna zostać opracowana gospodarka zielenią weryfikująca zagadnienia związane z istniejącą zielenią na jego terenie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Okiem mieszkańca…

Najbardziej optymalna odległość parkingu od terenu zamieszkania wynosi mniej niż 150 m, natomiast jeśli odległość od parkingu przekracza 350 m jest odbierana negatywnie przez mieszkańców, jako rodzaj uciążliwości, element obniżający standard zamieszkania. Dodatkowo częsta niedostateczna ilość miejsc parkingowych wydłuża także czas konieczny do znalezienia miejsca do zaparkowania. Inny negatywny aspekt to kradzieże samochodów zdarzające się niekiedy na osiedlach, czego skutkiem jest parkowanie samochodów możliwie jak najbliżej budynku, prawie pod oknami bloków, co przyczynia się do niszczenia powierzchni trawników lub zajmowania powierzchni przeznaczonej pod chodnik.

Wytyczne kompozycyjne i estetyczne

Każdy element wprowadzany na teren osiedla powinien być w czytelny i jasny sposób powiązany z charakterem i kompozycją terenu. Ta zasada dotyczy także parkingu. Jak już wcześniej wspomniano, lokalizując parking należy zadbać o funkcjonalne jego powiązanie z układem drogowym oraz układem zabudowy. Jeśli teren parkingu zlokalizowany jest od strony okien budynków konieczne jest stworzenie odpowiednio atrakcyjnej oprawy wizualnej np. przez kształtowanie samej roślinności lub w powiązaniu z małą architekturą (ogrodzenia i murki).

Zgodnie z obowiązującymi obecnie warunkami prawnymi, parking ziemny lub wielopoziomowy może znajdować się w odległości nie mniejszej niż 10 m jeśli jest przewidziany na 60 stanowisk, dla większej ilości granica wynosi co najmniej 20 m. Należy pamiętać, iż miejsca dla parkingowe dla osób niepełnosprawnych, powinny być zlokalizowane minimum 5 m od budynku, ale możliwie najbliżej*). W przypadku gdy odległość parkingu od ściany budynku jest mniejsza niż 20 m przy parkingach mieszczących więcej niż 60 samochodów, a 10 m przy parkingach do 60 miejsc postojowych; należy uwzględnić też stworzenie jakiejś bariery akustycznej izolującej hałas.

W kształtowaniu granic parkingu można wykorzystać ukształtowanie terenu w celu maskowania oraz izolowania akustycznego parkingu poprzez wprowadzanie różnego typu wałów lub murków osłoniętych roślinnością. Charakter tych elementów powinien być dostosowany do sposobu kształtowania przestrzeni całego osiedla – tam gdzie występują elementy miękkie dobrze sprawdzą się wały z roślinnością, a na osiedlach o geometrycznym charakterze kształtowania przestrzeni lepiej będą komponowały się murki z roślinnością, żywopłoty lub trejaże i pergole z pnączami. Warto pamiętać, że przy komponowaniu parkingu należy nawiązywać materiałowo i kolorystycznie do elementów występujących na terenie osiedla. Wtedy parking stanowi spójną całość z resztą jego zagospodarowania.

Wytyczne powierzchniowe i funkcjonalne

Powierzchnia parkingu to obszar sumaryczny wszystkich miejsc parkowych wraz z drogami potrzebnymi do jego obsługi.

Określenie wymaganej powierzchni parkingowej jest niezbędne już na wstępnym procesie projektowania. W przypadku nowo powstających osiedli zestawienie szacunkowej ilości miejsc parkingowych (liczonej zazwyczaj na podstawie ilości mieszkań wraz z pewną ilością miejsc dodatkowych przewidzianych dla gości) z wymaganą powierzchnią biologicznie czynną (ilość określa plan miejscowego zagospodarowania ternu) oraz powierzchnią zabudowy pozwoli podjąć decyzje co do formy projektowanego parkingu. Obecnie jednym z najczęstszych rozwiązań w nowym budownictwie jest lokalizowanie tylko części parkingów na gruncie, reszta powierzchni parkingowych zlokalizowana jest w garażu podziemnym, o ile pozwalają na to warunki gruntowo-wodne. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są parkingi wielopoziomowe.

W podziale przestrzeni miejsc parkingowych można odwoływać się do rytmu elewacji lub modułów podziału przestrzeni terenów zewnętrznych. Jednak tu główny układ podziałów narzucają normy wielkościowe opracowane w odwołaniu do standardowych wielkości samochodów. Zatem typowe wymiary miejsca parkingowego dla jednego samochodu osobowego to 2,3–2,5 m × 5 m, powierzchnia jednego miejsca parkingowego to 12,5 m. Dla stanowisk postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych przyjmuje się wymiary 3,6 m × 5 m, muszą być one oznaczone w sposób zgodny z przepisami.

Rozkład miejsc parkingowych i kształt parkingu zależny jest od tego jaki typ parkowania zostanie przyjęty na jego terenie. Ważne jest aby uwzględnić przy lokalizacji miejsc parkingowych konieczny do zaparkowania danego typu pojazdu promień skrętu, dla samochodów osobowych przyjmuje się wartość 6 m. Najczęściej spotykane na dużych parkingach są rozwiązania dla parkowania pod kątem 45° lub 90°, spowodowane to jest dużą łatwością manewru oraz stosunkowo małymi wymaganiami powierzchniowymi. Szerokość parkingu przy założeniu lokalizacji miejsc parkingowych po obu stronach drogi, dla drogi jednokierunkowej wynosi 15,5 m. Gdy parking przebiega wzdłuż drogi dwukierunkowej łączna szerokość parkingu z drogą wynosi 16,5 m. Trochę węższy pas zajmuje parking, na którym założono miejsca do parkowania skośnego – kąt 45°. Wtedy na drodze jednokierunkowej szerokość wynosi ok. 14 m, a na drodze dwukierunkowej 15,5 m. Miejsca parkingowe powinny być oznaczone w sposób trwały pasami o szerokości 12-20 cm.

Rozplanowanie parkingu

Powierzchnio-chłonność parkingu w zależności od wybranego w projekcie układu miejsc parkingowych w odniesieniu do możliwości rozmieszczenia miejsc na 100 m2 powierzchni terenu, kształtuje się w następujący sposób (Neufert 2000):

  • Parkowanie równoległe – jego zastosowanie jest korzystne na terenie, gdzie występuje duża ilość wąskich uliczek. Na jedno miejsce parkingowe ze względu na manewrowanie potrzebne jest 22,7 m2 . Na powierzchni 100 m2 jesteśmy w stanie zlokalizować 4,4 stanowiska postojowe. Przy założeniu, iż znajdują się one na odcinku drogi osiedlowej o długości 100 m możliwa jest lokalizacja 17 miejsc postojowych po jej jednej stronie.
  • Parkowanie pod kątem 30° – w uliczce osiedlowej o ruchu jednokierunkowym. Korzystna jest duża łatwość wykonania manewru. Jednak to rozwiązanie zajmuje dużą powierzchnię terenu. Pod jedno miejsce parkingowe należy przeznaczyć 26,3 m2, co daje tylko 3,8 miejsc postojowych na 100 m2 powierzchni parkingu. Jednakże w tym wypadku, lokalizując miejsca parkingowe na odcinku 100 m, po jednej jego stronie uzyskamy już 21 miejsc.
  • Parkowanie pod kątem 45° – rozwiązanie stosowane na terenach o ruchu jedno i dwukierunkowym. Charakteryzuje się dobrym wykorzystaniem powierzchni, na jedno miejsce parkingowe przyjmuje się 20,3 m2, co daje na 100 m2 4,9 miejsc. Ilość miejsc parkingowych liczona dla pasa drogi o długości 100 m wynosi wtedy 31 miejsc.
  • Parkowanie pod kątem 60° – rozwiązanie stosowane na terenach o ruchu jedno i dwukierunkowym. Charakteryzuje się dobrym wykorzystaniem powierzchni, na jedno miejsce parkingowe przyjmuje się 19,2 m2, co daje na 100 m2 – 5,2 miejsc. Ilość miejsc parkingowych liczona dla pasa drogi o długości 100 m wynosi wtedy 37 miejsc.
  • Parkowanie pod kątem 90° – rozwiązanie stosowane na terenach o ruchu jedno i dwukierunkowym, z założeniem ostrego skrętu przy parkowaniu pojazdu. Charakteryzuje się dobrym wykorzystaniem powierzchni, na jedno miejsce parkingowe przyjmuje się 19,4 m2, co daje na 100 m2 5,1 miejsc. Ilość miejsc parkingowych liczona dla pasa drogi o długości 100 m wynosi wtedy 40 miejsc.

Z przedstawionego powyżej zestawienia wynika jednoznacznie, iż w zależności od zmiany układu miejsc postojowych zmienia się pojemność parkingu. Wybór rozwiązania projektowego powinien iść dwukierunkowo – tak, aby w maksymalny sposób wykorzystać powierzchnię jaką zdecydowaliśmy się przeznaczyć na parking, jak również rozplanować go w taki sposób, aby był to teren bezpieczny i funkcjonalny. Nie możliwe jest zastosowanie na wąskiej drodze parkingu o stanowiskach do parkowania pod kątem 45° lub 90° bo będzie generowało to niebezpieczne sytuacje w przyszłości. Niniejsze zestawienie pokazuje również jak można funkcjonalnie rozplanować układ miejsc parkingowych na większej powierzchni z uwzględnieniem doprowadzenia do nich drogi dojazdowej, w takim wypadku powierzchnio-chłonność układu kształtuje się bardzo podobnie.

*) Rozporządzenie Ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa, wydając 14 grudnia 1994 r. rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • ada ada, 24.06.2014r., 09:55:52 Inny problem dotykający przedsiębiorców - <a href="http://kilometrowka.waw.pl/" target="_blank">http://kilometrowka.waw.pl/</a>
  • JacekFreta JacekFreta, 14.07.2020r., 18:54:56 Teraz większość nowych inwestycji ma w swoich planach garaże podziemne lub naziemne
  • Wiedzma Wiedzma, 28.01.2021r., 15:28:01 Na parkingach osiedlowych jest często walka o miejsce jesli oczywiście nie ma wyznaczonych
  • wdr wdr, 17.02.2021r., 16:17:56 Teraz w czasie koronawirusa to nawet nie ma gdzie zaparkować samochodu bo wszyscy w domu i każdy tylko wypatruje jak ktoś się ruszy

Powiązane

Anna Ruszczak news Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Redakcja AiMN Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych? Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.

Redakcja AiMN Jak łatwo naprawić dach?

Jak łatwo naprawić dach? Jak łatwo naprawić dach?

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...

Radosław Tyślewicz, Tomasz Łukaszewski Monitoring wizyjny ery AI

Monitoring wizyjny ery AI Monitoring wizyjny ery AI

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu,...

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Anna Ruszczak news CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.

Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.

Anna Ruszczak news Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.

mgr inż. Maciej Rokiel Przeglądy okresowe a system ETICS

Przeglądy okresowe a system ETICS Przeglądy okresowe a system ETICS

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Anna Ruszczak news Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Domowe sposoby na oszczędzanie energii Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości? Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...

Redakcja Nowoczesne produkty, które zarządca powinien znać w 2025 roku

Nowoczesne produkty, które zarządca powinien znać w 2025 roku Nowoczesne produkty, które zarządca powinien znać w 2025 roku

Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...

Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...

Adrian Fornalczyk Energooszczędne rozwiązania w dźwigach osobowych

Energooszczędne rozwiązania w dźwigach osobowych Energooszczędne rozwiązania  w dźwigach osobowych

Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...

Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

Waldemar Joniec Jak oszczędzać energię w eksploatowanych budynkach?

Jak oszczędzać energię w eksploatowanych budynkach? Jak oszczędzać energię w eksploatowanych budynkach?

W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...

W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...

Anna Ruszczak news Na usunięcie azbestu z dachów trzeba poczekać 50 lat

Na usunięcie azbestu z dachów trzeba poczekać 50 lat Na usunięcie azbestu z dachów trzeba poczekać 50 lat

Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...

Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.

Anna Ruszczak news Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.

Anna Ruszczak news Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę? Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.

Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce Tarasy wentylowane  – układ drenażowy w pigułce

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.

mgr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja budynków – hybrydowe masy uszczelniające

Wtórna hydroizolacja budynków – hybrydowe masy uszczelniające Wtórna hydroizolacja budynków  – hybrydowe masy uszczelniające

Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...

Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.