administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

PortalPRO | 2024-09-09
Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii. Fot. Portal PRO

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii. Fot. Portal PRO

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

treść sponsorowana

Prawo budowlane nakłada na właścicieli lub zarządców obiektu obowiązki w zakresie utrzymania budynku. Są one kluczowe dla zapewnienia jego prawidłowego użytkowania z zachowaniem bezpieczeństwa. Należą do nich:

  • Utrzymanie i użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem – wynika z jego charakteru (np. budynek mieszkalno-usługowy), z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji administracyjnej uwzględnionej we wpisie do rejestru zabytków.
  • Zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego – ochrona przed nadmiernym zużyciem technicznym, usuwanie skutków naruszenia przepisów techniczno-budowlanych.
  • Utrzymanie właściwego stanu estetycznego – zapewnienie dobrego stanu elewacji i wyglądu obiektu oraz jego innych elementów, aby był spójny z naturalnym otoczeniem.
  • Wykonywanie przeglądów – niezbędne do utrzymania obiektu w należytym stanie oraz do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie jego użytkowania.
  • Przestrzeganie wymogów ochrony środowiska – m.in. poprzez ustalanie i uiszczanie opłaty środowiskowej.
  • Prowadzenie książki obiektu budowlanego – zapisywanie przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy podczas użytkowania.

Od 1 stycznia 2027 roku wszystkie książki obiektu budowlanego (KOB) będą musiały być prowadzone w formie elektronicznej CKOB. Dla nowych obiektów od 1 stycznia 2024 roku można założyć tylko elektroniczną książkę obiektu budowlanego.

Obowiązkowe przeglądy budynku

Prawo budowlane nakłada na właścicieli budynków lub ich zarządców obowiązek przeprowadzania przeglądów we wspólnocie mieszkaniowej. Są to:

  • Przeglądy roczne (co najmniej raz w roku), polegające na sprawdzeniu stanu technicznego. Jeśli powierzchnia zabudowy budynku przekracza 2000 m2 oraz, w przypadku innych niż budynki obiektów budowlanych, gdy powierzchnia dachu jest większa niż 1000 m2, należy je wykonać dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.
  • Przegląd stanu technicznego – przegląd polega na sprawdzeniu elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne oraz niszczące działania czynników związanych z użytkowaniem obiektu. Sprawdzane jest także wykonanie zaleceń z poprzedniej kontroli. Mogą go przeprowadzić wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane potwierdzone w odpowiednich decyzjach. Najczęściej są to inspektorzy budowlani z uprawnieniami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
  • Przegląd instalacji i urządzeń chroniących środowisko – tak zwany przegląd sanitarny, stanowiący element kontroli okresowej. Polega na sprawdzeniu urządzeń: sanitarnych do gromadzenia i oczyszczania ścieków, filtrujących, służących do gromadzenia i utylizacji odpadów stałych.
  • Przegląd przewodów kominowych – kontrola polega przede wszystkim na sprawdzeniu drożności przewodów kominowych oraz siły ciągu kominowego. Weryfikuje się działanie urządzeń wentylacyjnych w pomieszczeniach (nawiewne i wywiewne).
  • Przegląd instalacji gazowych – przeprowadza się go wraz ze sprawdzaniem stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych.

Od 18. września kominiarz przeprowadzający przegląd ma obowiązek wystawić e-protokół, aby potwierdzić wykonanie przeglądu kominowego. Musi także umieścić go w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków pod rygorem nieważności.

Przeglądy pięcioletnie 

Stan techniczny obiektu – zakres różni się od kontroli rocznej i obejmuje m.in. sprawdzenie przydatności do użytkowania, estetyki obiektu budowlanego, jego otoczenia, instalacji elektrycznych, piorunochronnych, uziemienia instalacji.

Kontrola urządzeń chłodniczych – sprawdzana jest efektywność energetyczna zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji.

Kontrola stanu technicznego może być dokonana tylko przez osoby posiadające uprawnienia budowlane konkretnej specjalizacji. Przykładowo, w przypadku przewodów kominowych musi to być osoba posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.

Inne obowiązkowe przeglądy

Należy pamiętać, że oprócz przeglądów wymaganych prawem budowlanym, we wspólnotach są zamontowane instalacje, które wymagają przeglądów serwisowych, choć nie są wykazane w przepisach. Należą do nich urządzenia służące ochronie przeciwpożarowej budynku, jak gaśnice, czujniki gazu, hydranty czy oświetlenie awaryjne.

Do zapewnienia sprawności instalacji budynkowych, często niezbędne są też przeglądy serwisowe urządzeń takich, jak wentylatory, pompy hydroforowe czy klapy dymowe. W budynkach z windami, platformami parkingowymi i węzłami cieplnymi, obowiązkowe są również przeglądy wykonywane przez Urząd Dozoru Technicznego. Dowiedz się więcej >>

Konsekwencje braku przeglądu i napraw pokontrolnych

Troska o dobry stan instalacji w budynku, ich przeglądy i konserwacja, bieżące remonty i naprawy, a także kontrola samego budynku to główne zadania obsługi technicznej. Każdy z tych elementów to wiele zagadnień, różne prace i wykonawcy do skoordynowania i ogromna odpowiedzialność. Chodzi o przecież o zdrowie i życie mieszkańców i użytkowników lokali, a także dbanie o wartość nieruchomości i zgromadzonego w niej majątku.

Prawo budowlane w art. 70 wprowadza również regulację dyscyplinującą właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do usuwania uchybień stwierdzonych w trakcie kontroli okresowej Jednocześnie organ nadzoru budowlanego został zobligowany do weryfikacji, czy stwierdzone uszkodzenia zostały usunięte, a braki stanowiące zagrożenie – uzupełnione.

Za zaniedbania właściciel lub zarządca budynku poniesie konsekwencje: grzywnę nałożoną przez odpowiedni organ nadzoru, ale też odpowiedzialność karną. Niedopełnienie obowiązków naraża zdrowie i życie mieszkańców oraz użytkowników nieruchomości.

Problemem może być też uzyskanie odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej w przypadku, gdy coś wydarzy się z powodu niewłaściwej obsługi technicznej lub jej braku. Może pojawić się konieczność wypłacenia ze środków Wspólnoty Mieszkaniowej odszkodowania mieszkańcowi lub użytkownikowi, który poniósł jakieś straty lub którego majątek ucierpiał na skutek zaniedbania stanu technicznego budynku.

Jak zlecić przegląd i naprawy szybko i łatwo?

Żeby wszystko w budynku funkcjonowało jak należy, poza regularnymi przeglądami i dbaniem o bieżącą sprawność instalacji, potrzebne jest regularne usuwanie usterek lub nawet większe naprawy. Należy więc zaplanować i zorganizować remonty oraz inne prace konserwacyjne, znaleźć fachowców z uprawnieniami, a następnie nadzorować ich pracę. Na szczęście nie trzeba tworzyć całego zespołu fachowców, którzy się tym zajmą. Można te zadania zlecić sprawdzonej firmie zewnętrznej.

Właśnie po to, aby ułatwić realizację wszelkiego rodzaju przeglądów, usuwanie zaleceń poprzeglądowych i zapewnić odpowiednie utrzymanie stanu technicznego nieruchomości, powstał PortalPRO. Sprawdź >>

PortalPRO to firma, której misją jest odciążenie często zmęczonego Zarządcę nieruchomości od poszukiwania solidnych wykonawców na dane prace. Więc jeśli potrzebujesz kompleksowego przeglądu swoich budynków – po prostu kliknij w przycisk na stronie głównej. Zyskasz nie tylko możliwość zamówienia kompleksowego audytu wraz z wyceną napraw, ale też łatwo i szybko zlecisz wszystkie niezbędne prace. Specjaliści z PortalPRO znajdą dla Ciebie odpowiednich wykonawców i zaopiekują się realizacją zlecenia od A do Z.

kontakt@portalpro.pl | 22 233 03 40 | darmowa aplikacja PortalPRO (for clients)

Mniejsze prace możesz wygodnie i szybko zlecić za pomocą wygodnego narzędzia AI, poznając od razu wstępną wycenę robocizny.

Komentarze

Powiązane

PortalPRO Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu! Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.