Zasadnicza część projektu zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przewiduje zniesienie wprowadzonej w 2016 roku zasady 10H, czyli zakazu budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem od zabudowań mieszkalnych, fot. Pixabay
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt zmiany ustawy odległościowej, liberalizujący zasady budowy elektrowni wiatrowych na lądzie. Zmieni to zasady budowy wiatraków na lądzie. Nowelizacja trafiła do komisji prawniczej, a następnie zajmie się nią rząd.
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Resort finansów chce zwiększenia limitu zwolnienia z VAT do 240 000 zł w 2026 roku.
Resort finansów chce zwiększenia limitu zwolnienia z VAT do 240 000 zł w 2026 roku.
Zasadnicza część projektu zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przewiduje zniesienie wprowadzonej w 2016 roku zasady 10H, czyli zakazu budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem od zabudowań mieszkalnych. Dziś dopuszczalne jest, pod pewnymi warunkami, zmniejszenie tej odległości do 700 m. Projektowane przepisy mają wyznaczyć odległość minimalną 500 m. Minimalna odległość turbiny od granicy parku narodowego ma wynieść 1500 m, od określonych obszarów Natura 2000 - 500 m. Restrykcją tą mają zostać objęte sąsiedztwa obszarów Natura 2000 utworzonych w celu ochrony siedlisk nietoperzy i ptaków.
Elastyczne lokowanie elektrowni wiatrowych
Projekt wprowadza również elastyczność w lokowaniu elektrowni wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Aktualne regulacje przewidują tu minimalną odległość 3H. Proponuje się wprowadzenie możliwości, aby na etapie tworzenia MPZP dla konkretnej inwestycji wiatrowej, inwestor mógł uzgodnić z operatorem przesyłowym mniejszą odległość.
W ostatniej opublikowanej modyfikacji projektu znalazły się przepisy dotyczące repoweringu, czyli modernizacji istniejących turbin wiatrowych. Wprowadzono także minimalną odległość budowy nowych wiatraków od dróg krajowych, wynoszącą 1H, czyli równej maksymalnej wysokości łopaty wirnika nad powierzchnią. Przy czym wojewoda, wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), będzie nakazywał, za odszkodowaniem, rozbiórkę elektrowni wiatrowych leżących bliżej niż 1H od projektowanej drogi krajowej i zakazywał wydawania pozwoleń na budowę w tym obszarze.
W przypadku repoweringu, projekt przewiduje, że modernizacja turbin, zlokalizowanych na podstawie decyzji WZ lub miejscowego planu (MPZP), który przewiduje mniejsze wymiary turbiny niż po modernizacji - konieczne będzie przejście pełnej ścieżki planistycznej, zakończonej przyjęciem nowego planu miejscowego. W przypadku gdy MPZP przewiduje możliwość modernizacji nie będzie potrzeby jego zmiany. Na jego podstawie będzie można wydawać decyzje środowiskowe, oraz pozwolenie na budowę, jeżeli inwestycja spełnia warunek odległości 500 m od zabudowy mieszkaniowej oraz 1H od dróg krajowych.
Wiatraki nie będą mogły powstawać na obszarach o znaczeniu dla wojska - przestrzeniach powietrznych MCTR (strefa kontrolowana lotniska wojskowego) oraz MRT (trasa lotnictwa wojskowego).
Modyfikacja systemu aukcyjnego i wsparcie biometanu
Wśród zmian znalazła się propozycja modyfikacji ustawy o OZE, umożliwiającej wytwórcy z OZE zaliczenia energii elektrycznej wyprodukowanej i sprzedanej po cenach ujemnych na potrzeby rozliczenia obowiązku sprzedaży w ramach systemu aukcyjnego.
Projekt zakłada także wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla instalacji biometanu o mocy powyżej 1 MW. Pojawić się mają oddzielne aukcje dla instalacji biometanowych o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 2 MW i równej lub większej 2 MW. Proponowane są regulacje dla gazociągu bezpośredniego biogazu, łączącego producenta z odbiorcą. Zamiast uzyskiwać zgodę prezesa URE, wystarczające ma być zawiadomienie regulatora nie później niż 30 dni po rozpoczęciu przesyłania biogazu gazociągiem bezpośrednim.
Źródło: prawo.pl
Warto wiedzieć
Peszel – karbowana rura elektroinstalacyjna na kable teletechniczne: elektryczne, telefoniczne, światłowody lub rury sanitarne. Karby w rurze umożliwiają łatwiejsze tworzenie łuków i pozytywnie wpływają na trwałość mechaniczną osłony.
Peszel umożliwia fizyczny rozdział kabli. Można go układać w bruzdach w ścianie przed otynkowaniem lub w podłogach przed wykonaniem wylewek, by później zaciągnąć okablowanie. Peszel, razem z rurami elektroinstalacyjnymi, stosowany jest również do prowadzenia instalacji elektrycznej natynkowo oraz wewnątrz ścian zabudowanych płytami gipsowo-kartonowymi. Rura karbowana metalowa – dowiedz się więcej.
W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do...
W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo ws. rekomendowanych zmian w programie.
Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie...
Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do jak najszybszego zakończenia negocjacji.
Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.
Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte...
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte z gminnej ewidencji zabytków (GEZ) – poinformował stołeczny konserwator zabytków i zaapelował o pilną zmianę przepisów.
Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom...
Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w...
7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.
Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.
Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich...
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych w UE.
15 listopada 2023 roku weszły w życie ważne zmiany w prawie spadkowym. Nowe przepisy rozszerzają pojęcie osób niegodnych dziedziczenia i ułatwiają rodzicom odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka,...
15 listopada 2023 roku weszły w życie ważne zmiany w prawie spadkowym. Nowe przepisy rozszerzają pojęcie osób niegodnych dziedziczenia i ułatwiają rodzicom odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka, co ma znaczenie w sytuacjach, gdy zmarły zostawił po sobie długi.
Unia Europejska nie toleruje już przestępczości środowiskowej. Za najcięższe przykłady łamania prawa będzie grozić 10 lat pozbawienia wolności. Firmy będą też płacić kary do 5 proc. rocznego obrotu lub...
Unia Europejska nie toleruje już przestępczości środowiskowej. Za najcięższe przykłady łamania prawa będzie grozić 10 lat pozbawienia wolności. Firmy będą też płacić kary do 5 proc. rocznego obrotu lub 40 mln euro.
Polski Związek Działkowców ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem dla istnienia ogrodów działkowych. Obawia się on, że projekt planu ogólnego gminy może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych...
Polski Związek Działkowców ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem dla istnienia ogrodów działkowych. Obawia się on, że projekt planu ogólnego gminy może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych dla większości terenów gmin.
21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19...
21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19 z 4 lipca 2012 r., tzw. dyrektywy WEEE, której postanowienia częściowo unieważnił Trybunał Sprawiedliwości UE.
W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.
W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie...
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie ciepła do ogrzewania i poprawnie określić zużycie wody utraconej wskutek awarii? Zapraszamy na szkolenie 7 grudnia 2023 roku!
Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Unia Europejska planuje wdrożyć nową dyrektywę budynkową EPBD. Wprowadzenie obowiązku tzw. “Wielkiej Fali Renowacji” w krajach UE oznacza, że do 2030 roku aż 35 mln budynków w całej Unii musi zostać zmodernizowane,...
Unia Europejska planuje wdrożyć nową dyrektywę budynkową EPBD. Wprowadzenie obowiązku tzw. “Wielkiej Fali Renowacji” w krajach UE oznacza, że do 2030 roku aż 35 mln budynków w całej Unii musi zostać zmodernizowane, aby spełnić wymagania narzucone przez Parlament Europejski.
Miasta o liczbie mieszkańców równej lub powyżej 20 tys. zostaną zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Taki projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu....
Miasta o liczbie mieszkańców równej lub powyżej 20 tys. zostaną zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Taki projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Do działań adaptacyjnych zobowiązane będą także samorządy województw.
Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych, cyfrowe świadectwo rzeczoznawcy majątkowego oraz nowy maksymalny termin wdrożenia doręczeń elektronicznych - to niektóre z elementów projektowanej przez rząd ustawy...
Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych, cyfrowe świadectwo rzeczoznawcy majątkowego oraz nowy maksymalny termin wdrożenia doręczeń elektronicznych - to niektóre z elementów projektowanej przez rząd ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu rozwoju usług cyfrowych.
Dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii ma obowiązywać przez pół roku - od stycznia do końca czerwca 2024 r. Według nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii, będą go wypłacać...
Dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii ma obowiązywać przez pół roku - od stycznia do końca czerwca 2024 r. Według nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii, będą go wypłacać gminy.
14 grudnia 2023 roku TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może rozpoczynać się dopiero od dnia, w którym umowa kredytowa staje się trwale bezskuteczna.
14 grudnia 2023 roku TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może rozpoczynać się dopiero od dnia, w którym umowa kredytowa staje się trwale bezskuteczna.
14 grudnia 2023 r. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej. Jej celem jest zmniejszenie zależności segmentu energii elektrycznej...
14 grudnia 2023 r. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej. Jej celem jest zmniejszenie zależności segmentu energii elektrycznej od niestabilnych cen paliw kopalnych, ochrona konsumentów przed skokami cen oraz przyspieszenie wdrażania OZE.
W wielu polskich miastach uchwały krajobrazowe stanęły pod znakiem zapytania. Powodem jest wydane 12 grudnia 2023 roku orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
W wielu polskich miastach uchwały krajobrazowe stanęły pod znakiem zapytania. Powodem jest wydane 12 grudnia 2023 roku orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
19 grudnia 2023 roku ministrowie energii 26 państw UE oraz 300 firm podpisali Europejską Kartę Energetyki Wiatrowej (ang. European Wind Charter), formalnie zobowiązując się do realizacji działań przypisanych...
19 grudnia 2023 roku ministrowie energii 26 państw UE oraz 300 firm podpisali Europejską Kartę Energetyki Wiatrowej (ang. European Wind Charter), formalnie zobowiązując się do realizacji działań przypisanych im w ramach tzw. Pakietu Wiatrowego (ang. Wind Power Package).
18 grudnia 2023 roku Rada UE przyjęła podejście ogólne na temat regulacji, która ma zmniejszyć odpadową presję na środowisko. Rozporządzenie PPWR obejmie wszystkie rodzaje opakowań oraz odpadów opakowaniowych...
18 grudnia 2023 roku Rada UE przyjęła podejście ogólne na temat regulacji, która ma zmniejszyć odpadową presję na środowisko. Rozporządzenie PPWR obejmie wszystkie rodzaje opakowań oraz odpadów opakowaniowych niezależnie od ich pochodzenia.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja...
Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja rodzinna jest zwolniona z podatków, nie jest to do końca prawda. W poniższym artykule wskażemy jakie podatki będzie musiała zapłacić.
Rosnące ceny energii elektrycznej to problem, z którym często borykają się wspólnoty mieszkaniowe w Polsce. Wydatki na prąd w częściach wspólnych budynków potrafią znacząco obciążyć budżet mieszkańców...
Rosnące ceny energii elektrycznej to problem, z którym często borykają się wspólnoty mieszkaniowe w Polsce. Wydatki na prąd w częściach wspólnych budynków potrafią znacząco obciążyć budżet mieszkańców danej wspólnoty. Coraz więcej zarządców i właścicieli lokali szuka rozwiązań, które pozwolą ograniczyć te koszty. Jednym z nich jest inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE), wspierana przez programy takie jak Grant OZE w ramach Programu TERMO.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.