Nowe unijne przepisy o odpadach oznaczają droższe remonty domów i mieszkań

Państwa członkowskie UE mają obowiązek stworzenia systemów sortowania dla odpadów budowlanych i rozbiórkowych, fot. Pixabay
Na skutek implementacji unijnej dyrektywy, 1 stycznia 2025 roku weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania.
Zobacz także
DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Redakcja news Gminy mają więcej czasu na Plany Ogólne

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została podpisana przez Prezydenta.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została podpisana przez Prezydenta.
Czytaj całość »
Redakcja news Podwyżka zwiększenia limitu zwolnienia z VAT od 2026 r.
Resort finansów chce zwiększenia limitu zwolnienia z VAT do 240 000 zł w 2026 roku.
Resort finansów chce zwiększenia limitu zwolnienia z VAT do 240 000 zł w 2026 roku.
Czytaj całość »Nowe przepisy nie wyjaśniają bezpośrednio czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem może być ustalenie poziomów recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe regulacje nie dotyczą osób fizycznych.
Przedstawiciele Rady Programowej Izby Branży Komunalnej komentują, że przepisy miały wejść w życie już kilka lat temu, dopiero w grudniu 2024 roku ich treść została zmieniona i dostosowana do realiów. Podkreślają, że odpady budowlane i rozbiórkowe należy segregować u źródła na frakcje wymienione w dyrektywie, ale też wytwórca odpadów nie musi realizować sam tego obowiązku, jeśli podpisze umowę z firmą, która posiada zezwolenia i możliwości, aby te frakcje za niego wysegregować. Jest wielce prawdopodobne, że będzie to dużo bardziej kosztowne dla wytwórcy odpadów, ale korzyścią będzie oszczędność czasu i energii.
Systemy sortowania dla odpadów budowlanych i rozbiórkowych
Na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 30 maja 2018 roku, państwa członkowskie UE mają obowiązek stworzenia systemów sortowania dla odpadów budowlanych i rozbiórkowych, przynajmniej dla: drewna, frakcji mineralnych (beton, cegły, płytki i materiały ceramiczne, kamienie), metalu, szkła, tworzyw sztucznych i gipsu, co zostało zaimplementowane do porządku prawnego ustawą już w 2021 roku.
System sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co do zasady, bazuje na segregacji tych odpadów w miejscu ich wytworzenia. Przedstawiciele branży budowlanej i gospodarki odpadami przedstawili jednak postulaty złagodzenia wymogu zbierania i odbierania selektywnego w miejscu wytworzenia odpadów. Wskazali oni na trudności, które powstają w praktyce w trakcie remontów czy na budowach. Dlatego też, przyjęte w grudniu 2024 roku przepisy, zakładają złagodzenie wymogu, aby segregacja była prowadzona „u źródła”, czyli w miejscu wytworzenia, przez wprowadzenie regulacji umożliwiających przekazanie odpadów innemu uprawnionemu podmiotowi, który przejmie obowiązek ich wysegregowania.
Może Cię zainteresuje: Termomodernizacja i remonty wspierane przed rząd: cieplej i taniej
Kary dla przedsiębiorców
Przedstawiciele branży oceniają samą ustawę jako poprawną. Z drugiej strony podkreślają, że w Polsce bardzo wzmocnił się system kontroli, a to sprawia, że przedsiębiorcy często karani są za bardzo drobne uchybienia, których nie da się uniknąć przy dużej skali działalności. W rezultacie każdy przedsiębiorca przy wprowadzeniu nowych regulacji obawia się ich praktycznego wymiaru i dość ostrożnie je interpretuje, żeby nie narazić się na kary Inspekcji Ochrony Środowiska.
Wątpliwości, jakie pojawiają się to między innymi liczba frakcji przy odpadach budowlanych i rozbiórkowych, jak również istnienie zmieszanych resztkowych odpadów komunalnych. Ustawa o tym mówi, jednak branża wciąż zadaje pytania, czy na pewno oraz czy te odpady będą musiały trafić na instalację, czy też zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu nie podlegają już segregacji, bo się tego nie da zrobić. Na to musi odpowiedzieć ministerstwo.
Osoby fizyczne wyłączone z obowiązku segregacji
Regulacje dotyczące selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych wyłączają z tego obowiązku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Ustawa mówi wprost, że za te osoby obowiązek realizuje kolejny posiadacz, czyli firma, która te odpady odbiera i zagospodarowuje. Osoba fizyczna, która przeprowadza remont, może zamówić kontener na własny rachunek lub nieodpłatnie dostarczyć odpady do PSZOK-u (zwracając uwagę na limity).
Dalszy recykling odpadów rozbiórkowych i budowlanych
Segregacja odpadów rozbiórkowych i budowlanych to pierwszy krok. Unijna dyrektywa przewiduje kolejny czyli skierowanie ich do recyklingu. Eksperci z branży podkreślają, że jeszcze długa do tego droga. Dyrektywa mówi, że należy rozważyć wprowadzenie takich poziomów recyklingu i dziś jeszcze nie ma ich w krajowym ustawodawstwie. Dlatego dobrze wyrobić sobie nawyk segregacji, bo gdy wejdą poziomy recyklingu, nie będzie zaskoczenia, a co za tym idzie kar za ich niedotrzymanie. W odpadach budowlanych i rozbiórkowych znajduje się dużo cennych surowców, metale, gruz, który może być spożytkowany na podbudowę, i inne frakcje, które da się jeszcze raz wykorzystać, więc bezużyteczne byłoby ich zwyczajne składowanie.
Źródło: Newseria Biznes