Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe
Dziennik Ustaw z dnia 15.06.2023 r. , poz. 1114, zamieścił ustawę z dnia 26.05.2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.
Ustawa określa zasady (art. 1):
gromadzenia oszczędności na cele mieszkaniowe na rachunku oszczędnościowym pod nazwą „Konto Mieszkaniowe” oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej pod nazwą „Lokata Mieszkaniowa”;
nabywania uprawnienia do premii mieszkaniowej w związku z gromadzeniem oszczędności na koncie i lokacie oraz naliczania i wypłaty tej premii;
zawierania z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy uprawniającej do prowadzenia konta i lokaty.
Materia prawna przepisów tego aktu prawnego obraca się wokół następujących zagadnień zawartych w jego rozdziałach:
Konto i lokata (art. 8-12). Ustawa wskazuje BGK jako bank obsługujący to przedsięwzięcie celowe, określa krąg jego biorców, warunki przyznania środków finansowych, zasady prowadzenia kont i ich uwarunkowanie, wypłat kwot, przekształceń kont w lokatę, alokacji finansowych na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, przeniesień prowadzenia konta albo lokaty do innych banków prowadzących konto, sprawozdawczości.
Premia mieszkaniowa (art. 13-17). Ustawa wymienia listę przypadków i uwarunkowań prawnych kwalifikujących oszczędzającego do uprawnień skorzystania z premii mieszkaniowej z zastrzeżeniem, że premia nie podlega dziedziczeniu. Przepisy regulują zasady jej wypłaty i przypadki jej cofnięcia oraz prowadzenia sprawozdawczości.
Umowa do prowadzenia konta i lokaty (art. 18-19). Umowa określa sposób i szczegółową formę prowadzenia zestawień zapewniające jednolity sposób ich prowadzenia przez wszystkie banki prowadzące konto, możliwość przekazania zestawień do innego prowadzącego banku, dostęp BGK do informacji o liczbie i wysokości naliczanych premii mieszkaniowych, wzory oświadczeń, sposób dokonywania wypłat premii mieszkaniowych, wzór informacji, wytyczne dotyczące sposobu przeprowadzania kontroli i ich statystyk, a także sposób przekazywania do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego kwot zwróconych premii mieszkaniowych i odsetek od tych kwot.
Przepis karny (art. 20). Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa do określenia prowadzonej działalności lub reklamy nazwy „Konto Mieszkaniowe” lub „Lokata Mieszkaniowa”, podlega grzywnie albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się tego czynu działając w imieniu lub interesie innej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
Zmiany w przepisach (art. 21-29). Pochodną wprowadzenia ustawy są zmiany przepisów w poniższych aktach prawnych: - ustawa z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043, z 2022 r. poz. 1846 i 2180 oraz z 2023 r. poz. 326, 803 i 1059) (art. 21); - ustawa z dnia 12.10.1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 295) (art.22); - ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.) (art. 23); - ustawa z dnia 26.10.1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 790) (art. 24); - ustawa z dnia 8.05.1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz. U. z 2023 r. poz. 926) (art. 25); - ustawa z dnia 22.03.2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 756, z 2019 r. poz. 1309, z 2021 r. poz. 11 oraz z 2022 r. poz. 1561) (art. 26); - ustawa z dnia 20.07.2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz. U. z 2021 r. poz. 2158 oraz z 2022 r. poz. 1561) (art. 27); - ustawa z dnia 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. poz. 1177) (art. 28); - ustawa z dnia 1.10.2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 859) (art. 29);
Kancelaria prawna Prezydenta RP zaopiniowała tę ustawę, pisząc że „zasadniczym jej celem jest poprawa stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa poprzez wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe związane z pozyskaniem pierwszego własnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, a także – w okresie dużej zmienności uwarunkowań makroekonomicznych, w tym utrzymywania się wysokich stóp procentowych – zwiększenie zdolności do zaciągnięcia i spłaty kredytów udzielanych w celu sfinansowania nabycia lub budowy pierwszego własnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jak wskazano w uzasadnieniu do jej projektu ustawy, rozwiązania ustawowe zostały przygotowane zgodnie z kierunkiem realizowanej polityki mieszkaniowej. Strategicznym odniesieniem dla tych rozwiązań jest przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy”.
Ustawa weszła w życie z dniem 1 lipca 2023 r., za wyjątkiem części przepisów, wśród których:
od 16.06.2023 r. zaczęły obowiązywać przepisy zmieniające ustawę z dnia 12.10.1990 r. o ochronie granicy państwowej, regulujące zasady wypłaty z budżetu państwa rekompensat dla podmiotów prowadzących określoną działalność gospodarczą, w przypadku zarządzenia przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych czasowego zawieszenia ruchu na przejściu granicznym (art. 22 i art. 31) oraz przepisy umożliwiające rozpoczęcie procesu wdrażania nowych instrumentów przez BGK oraz przez banki zawierające w tym zakresie umowy z BGK (art. 42 i art. 43),
od 15.07.2023 r. obowiązują zmiany w ustawie z dnia 20.07.2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, mające na celu wsparcie najemców korzystających z dopłat do czynszów (art. 27 i art. 33) oraz w ustawie z dnia 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, zmierzające w szczególności do modyfikacji zasad przenoszenia na osobę trzecią wierzytelności wynikających z umowy deweloperskiej, umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i umowy przeniesienia własności lokalu (art. 28 i art. 34),
z dniem 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany dotyczące wprowadzania danych do systemu ewidencji dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2% (art. 29 pkt 14 w zakresie art. 9b ust. 7 i 8 oraz art. 46 ust. 2 i 3),
z dniem 1 marca 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązku prowadzenia oraz udostępniania przez bank w postaci elektronicznej zestawienia finansowego wsparcia oszczędzania w formie premii mieszkaniowej oraz informacji o rocznych kwotach wsparcia, jakie uzyskał oszczędzający w formie zwolnienia od podatku dochodowego odsetek od środków gromadzonych na koncie albo lokacie (art. 15), a także przepis, zgodnie z którym udzielanie rodzinnych kredytów mieszkaniowych i bezpiecznych kredytów 2% będzie możliwe tylko w przypadku banków, które zgodnie z ogólnodostępną ofertą będą umożliwiały prowadzenie kont i lokat (art. 29 pkt 5 lit. c w zakresie art. 3 ust. 2a).
Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem...
Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz.U. z dnia 29.06.2023 r., poz. 1226).
1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.
1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.
Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności...
Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności biologicznej.
W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania...
W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich.
Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych,...
Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych, biometanu oraz morskich farm wiatrowych.
Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.
Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.
Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.
Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.
Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.
Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei...
Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei rezygnuje się z narzucania miejsc postojowych, a skracany termin wydłuża się.
Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać...
Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.
Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.
Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.
Sejm podjął decyzję w sprawie uproszczenia procedury budowlanej dla niektórych obiektów. Po zmianach domy jednorodzinne o powierzchni przekraczającej 70 metrów kwadratowych będą mogły być budowane bez...
Sejm podjął decyzję w sprawie uproszczenia procedury budowlanej dla niektórych obiektów. Po zmianach domy jednorodzinne o powierzchni przekraczającej 70 metrów kwadratowych będą mogły być budowane bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Sektor biogazu i biometanu obecnie jest w Polsce bardzo mały, choć potencjał w tym zakresie dorównuje Niemcom, które mają ok. 4,5 GW mocy zainstalowanej w biogazowniach.
Sektor biogazu i biometanu obecnie jest w Polsce bardzo mały, choć potencjał w tym zakresie dorównuje Niemcom, które mają ok. 4,5 GW mocy zainstalowanej w biogazowniach.
Ustawa kaucyjna czeka na podpis prezydenta. Za kilkanaście miesięcy za zwróconą do sklepu butelkę lub puszkę klient dostanie zwrot pieniędzy. Trzeba jednak zbudować cały system zbierania, a to oznacza...
Ustawa kaucyjna czeka na podpis prezydenta. Za kilkanaście miesięcy za zwróconą do sklepu butelkę lub puszkę klient dostanie zwrot pieniędzy. Trzeba jednak zbudować cały system zbierania, a to oznacza nowe wymagania dla sklepów i producentów napojów.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.