administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych

Przestrzeń niezbędna dla funkcjonowania budynku | Podwójna regulacja | Uprawnienia Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego | Ograniczenia roszczenia | Postępowanie sądowe

Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych

Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych

Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.

Zobacz także

PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

Natalia Klepacka Jesienno-zimowe obowiązki zarządcy nieruchomości

Jesienno-zimowe obowiązki zarządcy nieruchomości Jesienno-zimowe obowiązki zarządcy nieruchomości

Jesień i zima to szczególny czas dla zarządców nieruchomości. Po pierwsze, przybywa czynników, które mogą zagrażać bezpieczeństwu budynku i osób w nim przebywających. Po drugie, wzrasta liczba czynności...

Jesień i zima to szczególny czas dla zarządców nieruchomości. Po pierwsze, przybywa czynników, które mogą zagrażać bezpieczeństwu budynku i osób w nim przebywających. Po drugie, wzrasta liczba czynności związanych z kontrolami i przeglądami, których wymaga prawo. Po trzecie, zima to czas wymagający specjalnego przygotowania.

Bartłomiej Żukowski Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak...

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak i wykonawcami oraz przedstawicielami urzędów, w których musi załatwiać powierzone mu sprawy. Nieuchronną konsekwencją takiej specyfiki pracy są różnego rodzaju nieporozumienia, konflikty, rozbieżności w ocenie podejmowanych działań lub istotnych potrzeb. Wykonując swoje obowiązki zarządcy niemal codziennie...

Przestrzeń niezbędna dla funkcjonowania budynku

Wybudowanie samego budynku na wolnym gruncie nie gwarantuje sprawnego z niego korzystania. Nie wszystkie bowiem budynki zawierają w swojej bryle urządzenia lub pomieszczenia gwarantujące komfortowe z nich korzystanie (np. miejsca postojowe, własne węzły, pomieszczenia na odpady).

Czasem pozostaje także do rozważenia kwestia dojazdu do obiektu lub zagospodarowania terenu wokół niego. Problem ten dotyczy zwłaszcza starszych budynków, powstałych przed wejściem w życie ustawy o własności lokali. Aby rozwiązać taką sytuację, wprowadzono do dwóch ustaw odpowiednie rozwiązanie tego problemu.

Po pierwsze, ustawą z dnia 7 stycznia 2000 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz innych ustaw (DzU z 2000 r. nr 6, poz. 70) do ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2010 r. nr 102, poz. 651 z późn. zm.) dodano m.in. art. 209a.

Po drugie, ustawą z dnia 16 marca 2000 r. o zmianie ustawy o własności lokali oraz zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o własności lokali (DzU z dnia 2000 r. nr 29, poz. 355) do ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.) dodano art. 32a.

Przepisy te pozwalają dążyć do sytuacji, w której działka, na której znajduje się budynek wspólnoty, będzie spełniała wymogi przewidziane dla działki budowlanej. Pojęcie działki budowlanej na potrzeby ustawy o gospodarce nieruchomościami zostało zawarte w art. 4 pkt 3a.

Artykuł ten definiuje ją jako zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń na niej położonych.

Podwójna regulacja

Te poniekąd podwójne uregulowanie nie jest przypadkowe. Art. 32a ustawy o własności lokali, zwanej dalej UWL, reguluje bowiem przede wszystkim kwestie „wewnętrznych” działań wspólnoty mieszkaniowej, która zamierza nabyć nieruchomość przyległą.

Natomiast art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami, zwanej dalej UGN, reguluje kwestie postępowania Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego w tego typu sprawach, a także kwestie związane z ,zewnętrznymi” czynnościami, które może podjąć wspólnota mieszkaniowa.

Uprawnienia Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego

Jak już zostało wyżej zaznaczone, postępowanie Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego określone zostało w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Zgodnie bowiem z jej art. 209a, jeżeli przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.

Uprawnienia wspólnot mieszkaniowych

Jeżeli przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, właścicielom lokali przysługuje w stosunku do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej, pod warunkiem że roszczenie to zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali (por. art. 209a ust. 1 UGN).

Zgodnie natomiast z art. 32a UWL, jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, co uniemożliwia prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, zarząd lub zarządca jest obowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie:

  • wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych,
  • udzielenia zarządowi lub zarządcy pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, prawem przewidzianych, czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.

Należy podkreślić, iż zarząd lub zarządca może dokonywać tylko czynności zmierzających do samego nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej na podstawie podjętej uchwały. Taką czynnością może być przykładowo umówienie terminu podpisania aktu notarialnego, sporządzenie mapy lub szkicu przyległego terenu czy też zebranie odpowiednich danych do aktu notarialnego.

Samo nabycie nieruchomości przyległej powinno nastąpić natomiast poprzez współdziałanie wszystkich uprawnionych współwłaścieli (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 2010 r. sygn. akt. IV CSK 437/09). Art. 21 ust. 3 UWL, który wskazuje, jakich czynności może dokonywać zarząd ze skutkiem wobec właścicieli wszystkich lokali, nie obejmuje spraw związanych z nabyciem przyległych nieruchomości gruntowych.

W praktyce oznacza to, iż wszyscy właściciele lokali powinni łącznie występować z przedmiotowym roszczeniem i wszyscy powinni – odpowiednio do wielkości swojego udziału – nabyć stosowny udział w prawie własności albo użytkowania wieczystego nieruchomości przyległej. Taki sposób postępowania znajduje potwierdzenie w art. 209a ust. 1 UGN.

W sytuacji braku wymaganej zgody stosuje się art. 199 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stanowi, iż do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, przekraczających zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Mówi on ponadto, iż przy braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Jeżeli zaś Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego są współwłaścicielami nieruchomości wspólnej, a nabywane grunty stanowią ich własność, to do aktu notarialnego stają tylko pozostali współwłaściele.

Do wniosku o nabycie przyległego terenu wspólnota powinna załączyć dokument graficzny wskazujący dokładnie, jaką część terenu zamierza nabyć.

Ograniczenia roszczenia

Roszczenia dotyczące nabycia dla wspólnoty terenu niezbędnego do jej prawidłowego funkcjonowania podlegają jednak ograniczeniom. Możemy je podzielić na ograniczenia ze względu na podmiot związany ze sprawą (podmiotowe) i te ze względu na przedmiot sprawy (przedmiotowe).

Ograniczeniem podmiotowym będzie ograniczenie co do podmiotów, w stosunku do których wspólnocie mieszkaniowej przysługuje omawiane roszczenie, czyli do Skarbu Państwa bądź jednostek samorządu terytorialnego. Nie przysługuje ono natomiast wobec innych podmiotów.

Przykładowo, kiedy grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, co uniemożliwia prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, to wspólnota mieszkaniowa nie może żądać nabycia przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie ww. wymogów, jeżeli nieruchomości przyległe stanowią własność prywatną.

Przedmiotowymi ograniczeniami rzeczonych roszczeń będą zaś poniżej opisane sytuacje. Po pierwsze, gdy przez właściwe organy rozpatrywane są wnioski poprzednich właścicieli lub ich spadkobierców o przywrócenie własności tej nieruchomości, np. złożone w trybie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (DzU nr 50, poz. 279).

Po drugie, gdy toczy się postępowanie dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego, np. trwa postępowania zmierzające do uchylenia decyzji stwierdzającej nabycie z mocy prawa własności nieruchomości przez gminę.

Po trzecie, gdy przyległa nieruchomość gruntowa, stanowiąca własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, została oddana w użytkowanie wieczyste innej osobie lub w trwały zarząd jednostce organizacyjnej na cele obronności i bezpieczeństwa państwa albo graniczy z tymi nieruchomościami.

Po czwarte zaś, gdy wskutek realizacji roszczenia przyległa nieruchomość gruntowa przestałaby spełniać wymogi działki budowlanej.

Próbując wskazać na kolejne ograniczenia prawne, które mogą mieć miejsce w tego typu sprawach, należy zwrócić uwagę na problemy z ustaleniem właściciela lokalu we wspólnocie mieszkaniowej. Może się bowiem zdarzyć tak, że w odniesieniu do danej nieruchomości lokalowej będzie się toczyło np. postępowanie spadkowe.

W takich sytuacjach nie będzie można wnieść do sądu pozwu w celu realizacji przedmiotowego roszczenia, bowiem nie będzie znany właściciel danego lokalu, a przystąpić do podpisania umowy przeniesienia własności nieruchomości (w udziale) albo ustanowienia użytkowania wieczystego (także w udziale) muszą właściciele wszystkich lokali. Ponadto może się również zdarzyć i tak, że w trakcie postępowania sądowego umrze właściciel danego lokalu i trzeba będzie postępowanie zawiesić do czasu ustalenia jego następców prawnych.

Postępowanie sądowe

W przypadku, gdy którakolwiek ze stron uchyla się od realizacji roszczenia, o którym mowa w art. 209a UGN, pomimo że ma taką możliwość, druga strona może w tym zakresie wystąpić na drogę sądową.

Przy sporządzaniu pozwu w tego typu sprawach należy pamiętać o odpowiednim skonstruowaniu petitum, a także o zawarciu w pozwie oświadczenia powoda, koniecznego do wywołania odpowiedniego skutku prawnego (por. postanowienie SN z dnia 19 czerwca 2002 r., sygn. akt. II CKN 997/00). 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Bartłomiej Żukowski Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części...

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części wspólnych nieruchomości, w której istnieje odrębna własność lokali też nie ułatwia sprawy.

Paweł Puch Taras i ogródek we wspólnocie

Taras i ogródek we wspólnocie Taras i ogródek we wspólnocie

Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie mają problem z nietypowymi uprawnieniami właścicieli takimi jak prawo do ogródka czy tarasu. Zarządzając nieruchomościami warto więc znać zasady na jakich zapewnia...

Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie mają problem z nietypowymi uprawnieniami właścicieli takimi jak prawo do ogródka czy tarasu. Zarządzając nieruchomościami warto więc znać zasady na jakich zapewnia się prawo do korzystania z nich oraz jakie to niesie skutki dla wspólnoty mieszkaniowej.

Agnieszka Żelazna Aktualizacja opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości a wysokość opłaty przekształceniowej

Aktualizacja opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości a wysokość opłaty przekształceniowej Aktualizacja opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości a wysokość opłaty przekształceniowej

Jak wyjaśnił NSA, opłata za przekształcenie jest równa wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste bez uwzględnienia jej aktualizacji, jeżeli aktualizacja ta została wszczęta nawet po dniu 5 października...

Jak wyjaśnił NSA, opłata za przekształcenie jest równa wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste bez uwzględnienia jej aktualizacji, jeżeli aktualizacja ta została wszczęta nawet po dniu 5 października 2018 r., tj. po dniu wejścia w życie ustawy przekształceniowej, ale nie zostały jednak skutecznie doręczone wypowiedzenia dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste wszystkim użytkownikom wieczystym danej nieruchomości, czyli aktualizacja nie została skutecznie wszczęta wobec wszystkich zobowiązanych...

Anna Ruszczak news Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap

Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap

Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki...

Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorcy będą mogli kupić na własność grunty, które mają w użytkowaniu wieczystym.

Aneta Mościcka Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – warunki uznania właściciela

#GorącaLinia – warunki uznania właściciela #GorącaLinia – warunki uznania właściciela

Pytanie: Czy jest możliwe uznanie właściciela (użytkowania wieczystego, zarządcy) nieruchomości za stronę postępowania w sprawie o pozwolenie na budowę?

Pytanie: Czy jest możliwe uznanie właściciela (użytkowania wieczystego, zarządcy) nieruchomości za stronę postępowania w sprawie o pozwolenie na budowę?

Aneta Mościcka VAT przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego

VAT przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego VAT przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z mocy prawa, tj. z dniem 1 stycznia 2019 r., stanowi odrębną czynność podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy...

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z mocy prawa, tj. z dniem 1 stycznia 2019 r., stanowi odrębną czynność podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. W takiej sytuacji gmina działa w charakterze podatnika VAT, stosownie do art. 15 ust. 1 i 2 tej ustawy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Aneta Mościcka Skutki niekwestionowania wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste

Skutki niekwestionowania wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste Skutki niekwestionowania wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste

Jeżeli użytkownik wieczysty nie zakwestionuje wypowiedzenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, które jest wyrażeniem woli właściciela nieruchomości co do istotnego elementu umowy użytkowania wieczystego,...

Jeżeli użytkownik wieczysty nie zakwestionuje wypowiedzenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, które jest wyrażeniem woli właściciela nieruchomości co do istotnego elementu umowy użytkowania wieczystego, jakim jest wysokość opłaty rocznej, ofertę uznaje się za przyjęta.

Aneta Mościcka Własność budynku a grunt oddany w użytkowanie wieczyste

Własność budynku a grunt oddany w użytkowanie wieczyste Własność budynku a grunt oddany w użytkowanie wieczyste

Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione...

Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione zostały przez dzierżawcę gruntu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności

Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności

Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje...

Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje znamiona dyspozycji wskazanego przepisu, a w konsekwencji oznacza konieczność zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Marta Chmielewska Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Do końca sierpnia 2011 r. przy zmianie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wnioskodawca nie tylko zyska pewniejsze, bo najszersze prawo do rozporządzania nieruchomością, ale dodatkowo nadal...

Do końca sierpnia 2011 r. przy zmianie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wnioskodawca nie tylko zyska pewniejsze, bo najszersze prawo do rozporządzania nieruchomością, ale dodatkowo nadal będzie podlegał, w niektórych sytuacjach, bonifikacie zwalniającej z obowiązku ponoszenia opłat za to przekształcenie.

Redakcja Administratora Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – tekst ujednolicony (DzU poz. 1025 z dnia 29.05.2018 r. z póżn. zm.); stan prawny na dzień 8.04.2019 r.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – tekst ujednolicony (DzU poz. 1025 z dnia 29.05.2018 r. z póżn. zm.); stan prawny na dzień 8.04.2019 r.

Przemysław Gogojewicz Podatek gruntowy w praktyce

Podatek gruntowy w praktyce Podatek gruntowy w praktyce

Podatek gruntowy, zwany również podwójnym podatkiem od nieruchomości, jest opłatą od wieczystego użytkowania gruntu. Obowiązek opłacania podatku gruntowego spoczywa nie tylko na właścicielach i użytkownikach...

Podatek gruntowy, zwany również podwójnym podatkiem od nieruchomości, jest opłatą od wieczystego użytkowania gruntu. Obowiązek opłacania podatku gruntowego spoczywa nie tylko na właścicielach i użytkownikach wieczystych gruntów, ale także na posiadaczach obiektów, które są własnością gminy bądź Skarbu Państwa.

Marta Chmielewska Postanowienie SN ws. zniszczenia budynku mieszkalnego wielolokalowego

Postanowienie SN ws. zniszczenia budynku mieszkalnego wielolokalowego Postanowienie SN ws. zniszczenia budynku mieszkalnego wielolokalowego

Postanowienie SN z dnia 13 marca 2020 r. (III CZP 65/19, czyli z ostatniego dnia pracy sądów.

Postanowienie SN z dnia 13 marca 2020 r. (III CZP 65/19, czyli z ostatniego dnia pracy sądów.

Redakcja Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu – ważne bez względu na datę wydania

Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu – ważne bez względu na datę wydania Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu – ważne bez względu na datę wydania

Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu jest ważne bez względu na datę wydania – informuje Ministerstwo Rozwoju.

Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu jest ważne bez względu na datę wydania – informuje Ministerstwo Rozwoju.

Piotr Pałka Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

Poniżej prezentujemy przegląd najnowszego orzecznictwa w sprawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności...

Poniżej prezentujemy przegląd najnowszego orzecznictwa w sprawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

opracowanie redakcji AiMN (J. Sawicki) Ustawa o własności lokali - stan prawny na dzień 16.08.2019 r.

Ustawa o własności lokali - stan prawny na dzień 16.08.2019 r. Ustawa o własności lokali - stan prawny na dzień 16.08.2019 r.

Tekst ujednolicony ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. nr 85 z dnia 27.07.1994 r., poz. 388 z pózn. zm.). Stan prawny na dzień 24.04.2019 r. (Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia...

Tekst ujednolicony ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. nr 85 z dnia 27.07.1994 r., poz. 388 z pózn. zm.). Stan prawny na dzień 24.04.2019 r. (Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 23.03.2018 r. - Dz.U. z dnia 11.04.2018 r., poz. 716 i zmiany poz. 2018 poz. 1496, 1506) - tekst zgodny z Obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o własności lokali - Dz.U. z dnia 19.04.2019 r., poz. 737) -...

Agnieszka Zygmunt Udział w prawie własności a udział w użytkowaniu wieczystym

Udział w prawie własności a udział w użytkowaniu wieczystym Udział w prawie własności a udział w użytkowaniu wieczystym

Od 1 stycznia 2017 r. dotychczasowy udział właściciela lokalu mieszkalnego w użytkowaniu wieczystym gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe ma zostać zastąpiony udziałem w prawie własności. Co to oznacza?

Od 1 stycznia 2017 r. dotychczasowy udział właściciela lokalu mieszkalnego w użytkowaniu wieczystym gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe ma zostać zastąpiony udziałem w prawie własności. Co to oznacza?

Eugenia Śleszyńska Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości

Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości

Jest oczywiste, że obowiązek podatkowy dotyczący podatników podatku od nieruchomości ustala się według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od posiadanych przedmiotów opodatkowania, to znaczy od budynku...

Jest oczywiste, że obowiązek podatkowy dotyczący podatników podatku od nieruchomości ustala się według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od posiadanych przedmiotów opodatkowania, to znaczy od budynku lub jego części, od gruntu, a także od budowli lub jej części związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej | Obowiązkowa droga przeciwpożarowa

Co nowego w Orzecznictwie? Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej | Obowiązkowa droga przeciwpożarowa Co nowego w Orzecznictwie? Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej |  Obowiązkowa droga przeciwpożarowa

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 89), m.in. o budowie ogrodzenia od strony drogi wewnętrznej oraz o obowiązku wykonania drogi przeciwpożarowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 89), m.in. o budowie ogrodzenia od strony drogi wewnętrznej oraz o obowiązku wykonania drogi przeciwpożarowej.

Marek Mejssner Systemy zarządzania ruchem - niesprawne

Systemy zarządzania ruchem - niesprawne Systemy zarządzania ruchem - niesprawne

Systemy sterowania i zarządzania ruchem w dużych miastach europejskich są w większości źle skonfigurowane lub niesprawne. Przyczyną jest brak analizy przedwdrożeniowej i brak nadzoru – stwierdza magazyn...

Systemy sterowania i zarządzania ruchem w dużych miastach europejskich są w większości źle skonfigurowane lub niesprawne. Przyczyną jest brak analizy przedwdrożeniowej i brak nadzoru – stwierdza magazyn Detail powołując się na raport firmy analitycznej Masters&Holland.

news Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć...

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć odpowiednie wykształcenie i umiejętność wykorzystywania swej interdyscyplinarnej wiedzy w praktyce. Ale to nie wszystko, bowiem dobrym zarządcą może być tylko osoba o odpowiednich cechach charakteru.

mgr Jarosław Kowszuk Czym jest interes społeczny?

Czym jest interes społeczny? Czym jest interes społeczny?

Ustalenie, czym jest w istocie interes społeczny, powinno dokonać się w okolicznościach konkretnej sprawy i w oparciu o podstawowe wartości, jakie funkcjonują w danym społeczeństwie. Na straży interesu...

Ustalenie, czym jest w istocie interes społeczny, powinno dokonać się w okolicznościach konkretnej sprawy i w oparciu o podstawowe wartości, jakie funkcjonują w danym społeczeństwie. Na straży interesu społecznego powinny zaś stać m.in. organy administracji publicznej, które rozpatrują daną sprawę.

mgr Jarosław Kowszuk Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność społeczna

Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność społeczna Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność społeczna

Nałożony na instytucje państwowe i samorządowe obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, ujawnionym w związku z ich działalnością, nie zastąpi społecznej odpowiedzialności w zwalczaniu...

Nałożony na instytucje państwowe i samorządowe obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, ujawnionym w związku z ich działalnością, nie zastąpi społecznej odpowiedzialności w zwalczaniu przestępstw i umacnianiu praworządności.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.