Jest propozycja systemu klas energetycznych dla budynków. Domy oznakowane jak sprzęt AGD
Jest propozycja systemu klas energetycznych dla budynków. Domy oznakowane jak sprzęt AGD, fot. pixabay
Podział budynków na klasy energetyczne ma wejść w życie od przyszłego roku. Stowarzyszenie Fala Renowacji i Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) już dziś prezentują projekt etykiety energetycznej. Mają też pomysł na stworzenie Centrów Efektywności Energetycznej, tzw. One-Stop-Shops.
Zobacz także
DomBest news Jak dwie krople wody
Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...
Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!
UNIWERSAL Sp. z o.o. Firma Uniwersal na Targach BUDMA
Zapraszamy Państwa do zwiedzenia ekspozycji i udziału w programie wydarzeń Targów BUDMA 2024 w dniach 30.01-02.02.2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Zapraszamy Państwa do zwiedzenia ekspozycji i udziału w programie wydarzeń Targów BUDMA 2024 w dniach 30.01-02.02.2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Redakcja news Enex – rozpoczęła się rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE
18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej...
18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej w Kielcach umocniło swoją pozycję jako jedno z najważniejszych spotkań dla specjalistów z tego sektora.
Konferencja roczna Stowarzyszenia Fala Renowacji odbyła się w Warszawie z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i biznesu i to w czasie, kiedy w Brukseli prowadzone były rozmowy trójstronne (tzw. trilogi) między Komisją Europejską, Parlamentem i Radą Unii na temat tzw. dyrektywy budynkowej (EPBD). Jednym z założeń tej dyrektywy jest podział budynków na klasy energetyczne (od A do G), których w Polsce de facto nie ma.
– Klasy energetyczne – jak przekonywała podczas czerwcowej konferencji Karolina Loth-Babut – dyrektorka Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), która zaprezentowała propozycję tych klas – pozwolą oszacować prawdziwy stan budynków i zaplanować ich renowację. – Wprowadzenie tego systemu umożliwi dokładniejsze i bardziej precyzyjne rozróżnienie jakości i standardu energetycznego budynków, co w efekcie może przekładać się m.in. na większą motywację właścicieli do wdrażania działań modernizacyjnych – dodała.
Klasy energetyczne, według tego projektu, będą określane na podstawie wskaźnika EP, odzwierciedlającego, ile energii zużywa budynek. Każdy wskaźnik EP ma mieć określoną górną i dolną granicę.Przekroczenie tych granic oznaczać będzie zmianę klasy energetycznej.
Czy twój budynek to wampir?
Dzięki zaproponowanym górnym i dolnym granicom wskaźnika EP (odzwierciedlającego, ile energii zużywa budynek), prezentowanym w formie czytelnej etykiety energetycznej, właściciel budynku będzie wiedział np. czy jego dom jest „wampirem energetycznym”, który powinien być poddany renowacji, czy może ma klasę wyższą.
Zgodnie z dyrektywą EPBD, klasy energetyczne określane będą za pomocą liter od A do G, gdzie A odpowiada budynkowi zero-emisyjnemu, a litera G określa budynki o najgorszej charakterystyce energetycznej. Jak wynika z badań, modernizacja najbardziej energochłonnych budynków – klasy F i G – sprowadzająca je do klasy B lub C, mogłaby zmniejszyć ich końcowe zużycie energii nawet o 90%. – Klasy powinniśmy wprowadzić zaraz po wejściu w życie dyrektywy EPBD. Dzięki KAPE i Fali Renowacji mamy już opracowaną koncepcję, na której można bazować. Uważamy też, że warto stworzyć warunki preferencyjne dla budynków najniższej klasy G, na przykład szybką ścieżkę ich renowacji oraz zachęty finansowe za przejście przynajmniej do klasy E – powiedział Andrzej Kaźmierski, dyrektor w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Etykieta jak na sprzęcie RTV/AGD
Zastosowana przez KAPE i Falę Renowacji metoda pozwoliła na wyodrębnienie 15% najmniej efektywnych energetycznie budynków. – W efekcie wiemy, że budynki wielorodzinne z najgorszej klasy energetycznej oznaczonej literą G zużywają ponad 469 kWh/(m2*rok) – a budynki z klasy A kilkukrotnie mniej – poniżej 59 kWh/ (m2*rok) – zauważyła Justyna Glusman, dyrektorka zarządzająca Stowarzyszeniem Fala Renowacji. Przy projektowaniu oznakowania niezwykle ważne było, by wartości liczbowe podane były w sposób jasny i czytelny dla każdego mieszkańca. Ma się tak stać dzięki prezentacji klasy energetycznej w formie etykiety, a nie – jak dotychczas – suwaka. Do informacji o zużyciu energii w formie „etykiety” jesteśmy już bowiem przyzwyczajeni za sprawą plakietek na sprzęcie RTV/AGD. Analogiczne ma być na budynkach. Projekt przekazany zostanie teraz do Ministerstwa Rozwoju. Zgodnie z propozycją KE, w zakresie dotyczącym klas energetycznych, budynki z klasy G i F mają być poddane renowacji, co najmniej do klasy E do 2030/2033 r. (2030 – budynki publiczne, 2033 – budynki mieszkalne).
One-Stop-Shop, czyli Centra Efektywności Energetycznej
Pomocą dla właścicieli i zarządców budynków w przeprowadzeniu wymaganych przez Unię Europejską modernizacji, mogą okazać się Centra Efektywności Energetycznej (One-Stop-Shop). Mają być one jednym ze sposobów przeprowadzenia obywateli, przedsiębiorców i podmiotów publicznych przez proces kompleksowej głębokiej renowacji budynków.
Takie cele bowiem – skuteczne dostarczenie informacji z różnych dziedzin, połączenie aktorów z różnych branż oraz zapewnienie finansowania renowacji – postawiono w Europejskim Zielonym Ładzie oraz Fit for 55.
Stowarzyszenie Fala Renowacji przygotowało w związku z tym schemat działania One-Stop-Shop w Polsce. Zgodnie z propozycją FR, wzorowaną na doświadczeniach europejskich, system składałby się z dwóch elementów: platformy internetowej oraz sieci punktów obsługi, docelowo w każdym powiecie. Będzie to miejsce, w którym zainteresowani renowacją zostaną obsłużeni od początku do końca procesu, bez potrzeby sięgania po inne źródła informacji czy wsparcia. Punkty takie mają dostarczać kompleksowych informacji prawnych, technicznych, finansowych i organizacyjnych na temat m.in.: izolacji termicznej, modernizacji ogrzewania, wymiany drzwi i okien, wykorzystania OZE. Zakłada się, że zapewnią także dostęp do wszystkich niezbędnych specjalistów przeprowadzających remonty, bazy najlepszych rozwiązań, informacje o możliwości uzyskania wsparcia finansowego inwestycji w ramach programów publicznych. – Dzięki sieci One-Stop-Shop mieszkańcy otrzymają realne wsparcie w przeprowadzeniu całkowitej modernizacji swoich mieszkań i domów, a podnosząc klasę energetyczną, obniżą swoje rachunki za prąd i ogrzewanie, poprawią komfort życia, a tym samym zwiększą wartości nieruchomości – podkreśliła Justyna Glusman, dyrektorka zarządzająca Fali Renowacji. Warto tu dodać, że projekt nowelizacji dyrektywy budynkowej EPBD zakłada okresowe raportowanie państw członkowskich z działalności One-Stop-Shops oraz form wsparcia publicznego nich działalności.