W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju informuje, że roczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych mogą zostać przełożone. Nie będzie to rodziło sankcji dla zarządów oraz zarządców wspólnot
fot. Pixabay
Przypomnijmy, że zarząd wspólnoty w warunkach dużej wspólnoty kieruje sprawami wspólnoty. Według art. 21 u.w.l. odpowiada za wszelkie czynności faktyczne, proceduralne, w tym za zwołanie zebrania i jego prawidłowość. Obowiązkiem z ustawy o własności lokali jest zwoływanie właścicieli lokali oraz współwłaścicieli lokali na tzw. zebranie coroczne do końca pierwszego kwartału po okresie obrachunkowym. Niewykonanie tego obowiązku zwołania zebrania ogółu właścicieli lub wadliwe zwołanie nie zostało w ustawie o własności lokali obłożone sankcją prawną. Niemniej jest naruszeniem ustawy i może być podstawą do działań właścicieli wobec zarządu na warunkach ustawy o własności lokali.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Powstaje pytanie, czy w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego przepisami wyjątkowymi, w tym ograniczającymi zgromadzenia, zarząd wspólnoty może zwołać właścicieli lokali na zebranie coroczne w terminie późniejszym, tj. po dniu 31 marca?
Patrz w tej sprawie na przepisy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz na przepisy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.
Ministerstwo Rozwoju w dniu 13 marca 2020 r. zajęło stanowisko w tej sprawie, o treści cytowanej niżej:
W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju informuje, że roczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych mogą zostać przełożone. Nie będzie to rodziło sankcji dla zarządów oraz zarządców wspólnot.
Zgodnie z ustawą o własności lokali zebrania wspólnot powinny być zwołane do końca marca br. Takie spotkania często organizowane są w placówkach szkolnych, które pozostają zamknięte do 25 marca. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację oraz zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego o unikaniu skupisk ludzi, termin zwołania zebrań może zostać przesunięty.
Przełożenie zebrania na termin późniejszy, umożliwiający jego prawidłową i bezpieczną organizację, nie podważy ważności podjętych na nim uchwał. W razie konieczności pilnego podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową uchwały, możliwe jest zebranie głosów właścicieli lokali w drodze indywidualnego zbierania głosów, bez organizowania zebrania właścicieli.
W związku ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju należy jednak przypomnieć, że w związku z przepisami art. 23 ust. 2 i 3 u.w.l. uchwały podjęte w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd, obowiązują poniższe zasady:
uchwały zapadają większością głosów właścicieli (także współwłaścicieli ułamkowych) lokali, liczoną według wielkości udziałów;
o treści uchwały podjętej w drodze indywidualnego zbierania głosów, każdy właściciel (także współwłaściciel ułamkowy) lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
O czym zarząd wspólnoty powinien zawiadomić?
Zgodnie z art. 23 ust. 3 u.w.l. w zw. z ust. 1 u.w.l. zarząd wspólnoty ma obowiązek zawiadomić o treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, z zasady na piśmie.
Oznacza to, że na zasadach ogólnych powinno nastąpić zawiadomienie stanowiące:
podsumowanie głosowania, a więc czy uchwała jest podjęta;
informację o treści podjętej uchwały.
Kogo zawiadomić i w jaki sposób?
Każdy właściciel (także współwłaściciel ułamkowy) lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie i w taki sposób, by nie było wątpliwości, że właściciel poznał treść podjętej uchwały i by nie było wątpliwości, kiedy to nastąpiło. Jest to istotne z uwagi na prawo właścicieli do zaskarżenia uchwały, ponieważ według art. 25 ust. 2 u.w.l. powództwo w tej sprawie może wytoczyć właściciel w terminie 6 tygodni od dnia powiadomienia go.
Według orzecznictwa zawiadomienie możliwe jest zarówno poprzez doręczenie uchwały listem poleconym, jak i poprzez odbiór kopii uchwały za jednoczesnym pokwitowaniem odbioru, ewentualnie zapoznaniem się z jej treścią i podpisaniem listy osób powiadomionych. Nie można wywieszać informacji na klatce schodowe, również z uwagi na przepisy RODO.
Prawo do zaskarżenia – od kiedy biegnie termin?
Z datą doręczenia danemu właścicielowi lokalu zawiadomienia, o którym mowa, rozpoczyna się bieg 6-tygodniowy terminu na zaskarżenie uchwały. Jednak niedoręczenie właścicielowi lokalu takiego zawiadomienia nie powoduje, że uchwała ta nie podlega wykonaniu, ale ma wpływ na rozpoczęcie biegu terminu do jej zaskarżenia.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację...
Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację fotowoltaiki. Co można zrobić, by spróbować zmienić tę decyzję?
Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...
Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede...
Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede wszystkim dopuścić wspólnotę mieszkaniową, a na indywidualny wniosek, właścicieli poszczególnych lokali.
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.
Członkowi wspólnoty mieszkaniowej przysługuje odrębny tryb uzyskania informacji o funkcjonowaniu wspólnoty, aniżeli w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z art. 29 ust. 3 UWL wynika bowiem...
Członkowi wspólnoty mieszkaniowej przysługuje odrębny tryb uzyskania informacji o funkcjonowaniu wspólnoty, aniżeli w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z art. 29 ust. 3 UWL wynika bowiem prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty przez każdego właściciela, w tym skarżącego jako członka wspólnoty.
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.
Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?
Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?
Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.
Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.
Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi...
Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi przepisy prawa i orzecznictwo, a także zanalizuje praktyczne przykłady dotyczące wspólnot.
Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe,...
Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe, wymagające szczególnej ochrony. Dlatego warto postawić na sprawdzone oprogramowanie.
Czy dopuszczalne jest zakazanie w ogóle lokatorom samej czynności dokarmiania zwierząt, a jeżeli nie, to czy można zobowiązać dokarmiających do uprzątnięcia miejsca po bytowaniu zwierząt?
Czy dopuszczalne jest zakazanie w ogóle lokatorom samej czynności dokarmiania zwierząt, a jeżeli nie, to czy można zobowiązać dokarmiających do uprzątnięcia miejsca po bytowaniu zwierząt?
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.
W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarząd z reguły na zebraniu rocznym składa właścicielom lokali sprawozdanie z zarządu. Odpowiednikiem tej instytucji w małej wspólnocie mieszkaniowej jest rachunek z zarządu...
W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarząd z reguły na zebraniu rocznym składa właścicielom lokali sprawozdanie z zarządu. Odpowiednikiem tej instytucji w małej wspólnocie mieszkaniowej jest rachunek z zarządu składany przez współwłaściciela, sprawującego zarząd, współwłaścicielom którzy tego zarządu nie sprawują.
Rezygnacja członka zarządu ze sprawowania funkcji jest jego indywidualną decyzją, na którą nie musi uzyskać niczyjej zgody. Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić nikogo do pełnienia funkcji, zatem nie...
Rezygnacja członka zarządu ze sprawowania funkcji jest jego indywidualną decyzją, na którą nie musi uzyskać niczyjej zgody. Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić nikogo do pełnienia funkcji, zatem nie ma możliwości podjęcia żadnej uchwały w tej kwestii.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub...
Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub wynajmowanych.
Uzależnienie wielkości zaliczki od powierzchni lokalu jest niezgodne z przepisami ustawy o własności lokali. Członkowie wspólnoty ponoszą ciężar utrzymania nieruchomości wspólnej w stosunku do swoich udziałów.
Uzależnienie wielkości zaliczki od powierzchni lokalu jest niezgodne z przepisami ustawy o własności lokali. Członkowie wspólnoty ponoszą ciężar utrzymania nieruchomości wspólnej w stosunku do swoich udziałów.
Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi...
Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi o miejsca postojowe decydujący jest ich status.
Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.
Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.