Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów
fot. Pixabay
Krajowy Zasób Nieruchomości oraz sześć gmin z województwa łódzkiego 11 lutego br. podpisali porozumienie dotyczące realizacji inwestycji mieszkaniowych. W planach jest budowa ok. 600 mieszkań.
Skutków finansowych podwyżek cen prądu i gazu ziemnego obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy, całkiem słuszne zresztą mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od...
Skutków finansowych podwyżek cen prądu i gazu ziemnego obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy, całkiem słuszne zresztą mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych.
Dnia 5 kwietnia 2024 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały umowę na wsparcie zielonych inwestycji w miastach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia...
Dnia 5 kwietnia 2024 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały umowę na wsparcie zielonych inwestycji w miastach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński i przedstawiciele sześciu gmin z województwa łódzkiego podpisali porozumienie o współpracy w ramach realizacji inwestycji mieszkaniowych. Podpisanie porozumienie to składowa pakietu mieszkaniowego, który ma stanowić impuls do rozwoju budownictwa mieszkaniowego.
Nowe mieszkania w 6 gminach województwa łódzkiego
Na terenach należących do gmin Radomsko, Sieradz, Skierniewice, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Bełchatów zostaną wybudowane przystępne cenowo mieszkania dla osób, które dotychczas nie mogły pozwolić sobie na ich zakup. Będą to mieszkania dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu.
SIM – spółka budująca mieszkania społeczne
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
Najnowszy raport GUS pokazuje w nowym świetle budownictwo mieszkaniowe w Polsce w maju 2023 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytku.
Najnowszy raport GUS pokazuje w nowym świetle budownictwo mieszkaniowe w Polsce w maju 2023 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytku.
Specustawa mieszkaniowa, która miała być odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy, nie wpłynęła zbyt mocno na wzrost liczby mieszkań. Obecnie znów jest o niej głośno z powodu tzw. ustawy deregulacyjnej, która...
Specustawa mieszkaniowa, która miała być odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy, nie wpłynęła zbyt mocno na wzrost liczby mieszkań. Obecnie znów jest o niej głośno z powodu tzw. ustawy deregulacyjnej, która jest procedowana w Sejmie i ma rozszerzyć zastosowanie „lex deweloper” zgodnie z trendem zielonych miast.
Część największych miast rozrasta się wolniej od okalających je miejscowości – wynika z danych GUS. NBP w swoim najnowszym raporcie zwraca uwagę na zmianę preferencji budujących mieszkania. O jakie zmiany...
Część największych miast rozrasta się wolniej od okalających je miejscowości – wynika z danych GUS. NBP w swoim najnowszym raporcie zwraca uwagę na zmianę preferencji budujących mieszkania. O jakie zmiany chodzi i co je wywołuje?
Przez cały 2020 roku oddano do użytkowania blisko 14 tys. więcej mieszkań niż rok wcześniej – wynika z danych GUS-u. Wartość ta oznacza wzrost o 6,7 proc. W sumie w 2020 r. na rynku pojawiło się ponad...
Przez cały 2020 roku oddano do użytkowania blisko 14 tys. więcej mieszkań niż rok wcześniej – wynika z danych GUS-u. Wartość ta oznacza wzrost o 6,7 proc. W sumie w 2020 r. na rynku pojawiło się ponad 220 tys. mieszkań.
Projekt nowej ustawy deweloperskiej po prawie trzech latach został przyjęty przez Radę Ministrów. Zakłada on m.in. powołanie instytucji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Projekt nowej ustawy deweloperskiej po prawie trzech latach został przyjęty przez Radę Ministrów. Zakłada on m.in. powołanie instytucji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Osoby stające przed decyzją o kupnie własnego lokum lub zmianie dotychczasowego biorą pod uwagę różne czynniki: metraż, cenę, lokalizację, układ pomieszczeń. A czy uwzględniają porę roku zakupu i przeprowadzki?...
Osoby stające przed decyzją o kupnie własnego lokum lub zmianie dotychczasowego biorą pod uwagę różne czynniki: metraż, cenę, lokalizację, układ pomieszczeń. A czy uwzględniają porę roku zakupu i przeprowadzki? Czy ten czynnik odgrywa znaczącą rolę w procesie zakupu?
Dnia 3 września 2020 r. Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisali porozumienie o współpracy, w ramach którego na terenie Rzeszowa...
Dnia 3 września 2020 r. Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisali porozumienie o współpracy, w ramach którego na terenie Rzeszowa powstanie około 850 dostępnych cenowo mieszkań, z rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa.
Ogłoszony w Polsce stan epidemii spowodował spowolnienie gospodarki. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale również innych państwa świata. Jak zatrzymanie gospodarki wpływa na realizacje inwestycji mieszkaniowych?...
Ogłoszony w Polsce stan epidemii spowodował spowolnienie gospodarki. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale również innych państwa świata. Jak zatrzymanie gospodarki wpływa na realizacje inwestycji mieszkaniowych? Co najbardziej utrudnia prowadzenie prac?
Najnowsza dane GUS dotyczące wstępnych wyników budownictwa mieszkaniowego w styczniu 2020 wskazują na korekcyjny charakter danych. To typowe dla większości pierwszych tygodni każdego roku, zwłaszcza w...
Najnowsza dane GUS dotyczące wstępnych wyników budownictwa mieszkaniowego w styczniu 2020 wskazują na korekcyjny charakter danych. To typowe dla większości pierwszych tygodni każdego roku, zwłaszcza w przypadku deweloperów.
Rząd porzucił działania ratujące program "Mieszkanie Plus". Jego miejsce ma zająć inny program – "Mieszkanie dla rozwoju". Eksperci przyglądają się nowej koncepcji z dużo większym optymizmem.
Rząd porzucił działania ratujące program "Mieszkanie Plus". Jego miejsce ma zająć inny program – "Mieszkanie dla rozwoju". Eksperci przyglądają się nowej koncepcji z dużo większym optymizmem.
Zespół Trójstronny ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej powołuje grupy robocze, które mają się zająć się problemami nurtującymi sektor i spróbować znaleźć wyjście z trudnych i spornych często sytuacji.
Zespół Trójstronny ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej powołuje grupy robocze, które mają się zająć się problemami nurtującymi sektor i spróbować znaleźć wyjście z trudnych i spornych często sytuacji.
Czy mogę zbyć moją partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w KOB? Zaznaczam, że umowę w sprawie partycypacji zawarłem w 2016 roku – pyta Czytelnik.
Czy mogę zbyć moją partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w KOB? Zaznaczam, że umowę w sprawie partycypacji zawarłem w 2016 roku – pyta Czytelnik.
W 2015 roku ruszył program społecznego budownictwa czynszowego, który potrwa do 30 września 2024 roku. Celem programu jest poprawa dostępności mieszkań, a odbiorcami są towarzystwa budownictwa społecznego,...
W 2015 roku ruszył program społecznego budownictwa czynszowego, który potrwa do 30 września 2024 roku. Celem programu jest poprawa dostępności mieszkań, a odbiorcami są towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.
Wsparcie finansowe dla programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC) w Polsce ma wynieść ponad miliard zł w 2021 roku. Nowa ustawa mieszkaniowa wprowadza również korzystne zmiany dla inwestorów, samorządów...
Wsparcie finansowe dla programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC) w Polsce ma wynieść ponad miliard zł w 2021 roku. Nowa ustawa mieszkaniowa wprowadza również korzystne zmiany dla inwestorów, samorządów i najemców.
Sejm uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego, którą zawiera m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłatę do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje...
Sejm uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego, którą zawiera m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłatę do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 i wiele innych.
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada rozwiązania przewidziane w pakiecie mieszkaniowym, nad którym pracuje obecnie ministerstwo rozwoju. Jedną z nowych propozycji jest to, że deweloper będzie...
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada rozwiązania przewidziane w pakiecie mieszkaniowym, nad którym pracuje obecnie ministerstwo rozwoju. Jedną z nowych propozycji jest to, że deweloper będzie mógł otrzymać grunt od gminy bądź KZN pod warunkiem wybudowania na nim określonej liczby lokali.
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do...
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w TBS, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę i pomoc dla wynajmujących, dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 – zapowiedziało dzisiaj, tj. 4 maja, Ministerstwo Rozwoju podczas wideokonferencji.
Towarzystwa budownictwa społecznego od początku swojej działalności, czyli od połowy lat 90. wybudowały ponad 100 000 mieszkań. Z roku na rok liczba lokali posiadanych przez TBS-y powoli wzrasta (dzięki...
Towarzystwa budownictwa społecznego od początku swojej działalności, czyli od połowy lat 90. wybudowały ponad 100 000 mieszkań. Z roku na rok liczba lokali posiadanych przez TBS-y powoli wzrasta (dzięki nowym inwestycjom). Rząd w przyszłości zamierza wesprzeć te instytucje poprzez program "Mieszkanie Plus".
Można odzyskać wkład ze spółdzielni (dotyczący spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) i wykorzystać go przy kredycie. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Można odzyskać wkład ze spółdzielni (dotyczący spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu) i wykorzystać go przy kredycie. W artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Umowa partycypacyjna zawierana pomiędzy towarzystwem budownictwa społecznego a osobą fizyczną lub prawną ma na celu m.in. ustalenie zasad udziału partycypanta w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego...
Umowa partycypacyjna zawierana pomiędzy towarzystwem budownictwa społecznego a osobą fizyczną lub prawną ma na celu m.in. ustalenie zasad udziału partycypanta w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego staje się później najemcą, oraz zasad zwrotu kwoty partycypacji.
W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także...
W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.