W tym roku jubileusz 65-lecia swojej działalności obchodzi Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa. To nie tylko jej historia, ale także czas rozwoju, wizji przyszłości oraz podejmowanych decyzji z myślą o mieszkańcach. O obecne wyzwania i plany na przyszłość zapytaliśmy Zarząd Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą...
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą o OZE prosumentem energii odnawialnej, czyli odbiorcą końcowym wytwarzającym energię elektryczną, może być nie tylko osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo, ale również spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Co ważne, zmienił się też sposób rozliczania energii produkowanej przez ogniwa zamontowane...
Historia spółdzielni sięga czerwca 1958 roku. Założycielskie Walne Zgromadzenie Członków powołało Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Makoszowianka”. Wybrano pierwsze władze. Uchwalono Statut, który do dziś, choć po wielu zmianach, stanowi podstawę działania spółdzielni. Niemal równolegle decyzją Walnego Zgromadzenia Założycielskiego, w kwietniu 1959 roku, powstała Lokatorska Miejska Spółdzielnia Mieszkaniowa im. 1-go maja. Podstawowym i wspólnym ich celem, było i jest do dziś zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i społeczno-gospodarczych lokalnej społeczności. W obliczu rosnących wciąż potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa, obydwie spółdzielnie uległy przekształceniu, aby ostatecznie, jesienią 1975 roku, przyjąć obecną nazwę – Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Dziś Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, jako jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych na terenie Górnego Śląska i kraju, z sukcesem zarządza swoimi zasobami.
– Jakie działania prowadzą do osiągnięcia tego sukcesu? – pytamy panią Teresę Krzysztof-Rybicką, prezes zarządu Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
– Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, w którym się specjalizujemy, to niewątpliwie nasz atut. W ramach prowadzonej gospodarki ekonomiczno-finansowej, obsługi eksploatacyjno-technicznej nieruchomości, obsługi administracyjnej i prawnej, zapewniamy: bezpieczeństwo prawne, stabilną politykę ekonomiczno-finansową, staranne naliczanie i rozliczanie należności oraz ich skuteczną windykację. Rekultywujemy tereny zielone. Inwestujemy w tzw. małą architekturę. Dbamy o utrzymywanie porządku i czystości w budynkach i na terenach zewnętrznych. Do realizacji celów podchodzimy w sposób perspektywiczny, kierując się dyscypliną finansową i optymalizacją wydatków na obsługę i utrzymanie nieruchomości, którymi zarządzamy. Nasze działania konsultujemy z mieszkańcami zarówno poprzez decyzje Walnego Zgromadzenia, jak i podczas dyskusji na organizowanych jesienią zebraniach informacyjnych. Zatrudniamy profesjonalną kadrę pracowniczą, angażując związany bezpośrednio z naszą organizacją wykwalifikowany zespół specjalistów. Potencjał kadrowy, zasoby finansowe oraz zaplecze techniczne jakim dysponujemy, tworzą solidne podstawy do dalszego rozwoju spółdzielni. Dzięki dyscyplinie finansowej postrzegani jesteśmy jako przedsiębiorca wiarygodny na rynku nieruchomości, o stabilnej strukturze finansowania działalności bieżącej i inwestycyjnej. Dowodzi temu ocena działalności spółdzielni, dokonywana corocznie przez niezależnego biegłego rewidenta i wydana opinia. Badający sprawozdania finansowe, dokonując oceny sytuacji gospodarczej i finansowej oraz węzłowych wskaźników ekonomicznych, wydają każdorazowo opinie najlepszą z możliwych – tzn. bez zastrzeżeń – stwierdzając, że działalność spółdzielni prowadzona jest prawidłowo i rzetelnie, zgodnie z przepisami prawa i naszego statutu. Akcentując brak zagrożeń kontynuowania działalności spółdzielni w roku następnym po badanym, co pozwala w pełni na realizację zadań określonych w planach gospodarczo-finansowych oraz terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań wobec dostawców mediów i kontrahentów. Nasza spółdzielnia dowodzi, że spółdzielczość mieszkaniowa to potencjał dużych możliwości rozwoju rynku zarządzania nieruchomościami.
Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa w liczbach:
214 nieruchomości
127 lokali użytkowych
703 garaże
14 pawilonów handlowo-usługowych
W spółdzielni zrzeszonych jest blisko 13 tys. członków, do obsługi których zatrudnia ok. 300 wykwalifikowanych pracowników.
– Mając na uwadze stałą poprawę jakości zamieszkiwania i zadowolenia mieszkańców spółdzielni, o to które z wyzwań są najistotniejsze w tym względzie, pytamy pana Grzegorza Górala, wiceprezesa zarządu.
– Dbałość o bezpieczeństwo zamieszkiwania naszych mieszkańców, ich komfort i poprawa estetyki nieruchomości to dla nas priorytet. W związku z tym systematycznie wykonujemy okresowe przeglądy techniczne budynków, urządzeń i instalacji, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami Prawa budowlanego. Modernizujemy tzw. zbiorcze instalacje gazowe, by przejść na indywidualny, kontrolowany przez mieszkańców system rozliczania. Kończymy II etap wymiany wodomierzy na urządzenia o wyższej klasie metrologicznej, z możliwością zdalnego odczytu, co pozwoli na dokładniejszy pomiar i usprawni system rozliczania. Towarzyszy temu wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych. Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa stawia na stały rozwój, wytyczanie nowych kierunków i celów poprzez innowacyjność procesów zarządzania nieruchomościami. Zwiększenie wartości, standardu zamieszkiwania i estetyki wspólnego majątku mieszkańców. W dobie panującego kryzysu energetycznego działania naszej spółdzielni skupiają się na realizacji założeń w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków poprzez wyposażenie nieruchomości w nowoczesne, energooszczędne urządzenia do produkcji ciepła i inteligentne systemy zarządzania energią. Pilotażowo jeden z budynków położony przy ul. M. Curie-Skłodowskiej wyposażyliśmy w instalację fotowoltaiczną. Niebagatelne znaczenie w procesie inwestowania w energooszczędne technologie ma również realizacja programu termomodernizacji zasobów mieszkaniowych, którym towarzyszyła całkowita likwidacja acekolu i zastąpienie go materiałami bardziej przyjaznymi dla środowiska, wykonana już w niemalże 100%. Korzyści płynące z termomodernizacji budynków zarówno w wymiarze techniczno-ekonomicznym, jak i ze względów środowiskowych, są oczywiste. Zasoby mieszkaniowe zostają oczyszczone z mającego negatywny wpływ na zdrowie człowieka azbestu. Zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło, zdecydowanej poprawie ulega komfort cieplny wielu mieszkań. Oszczędzając energię dbamy również o środowisko. Będąc w temacie ekologii warto wspomnieć, że z okazji 65-lecia działalności Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, z inicjatywy Pani prezes spółdzielni odbyło się wydarzenie związane z uroczystym posadzeniem Spółdzielczego Pomnika Przyrody, sadzonki dębu Bartek, przekazanej nam przez Nadleśnictwo Zagnańsk. Chcemy przez to również promować wśród mieszkańców postawy proekologiczne na rzecz ochrony naszego środowiska.
– Budynki Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wpisały się z krajobraz miasta wpływając na jego wizerunek i estetykę, czy zatem idąc dalej są plany na budowę nowych nieruchomości?
– Z pewnością mamy taki plan, aby powiększyć nasze zasoby i zainwestować w budownictwo mieszkaniowe. Jednym z podstawowych celów spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych osób w niej zrzeszonych. Jeżeli będą chętni i sprzyjające warunki finansowania, rozważamy takie możliwości. Na chwilę obecną mogą to być mieszkania na sprzedaż, finansowane ze środków przyszłych właścicieli. Naszym zamiarem jest jednak budowanie mieszkań lokatorskich, które z czasem mogłyby przejść na własność spółdzielcy. Na razie jednak musimy zadbać o stan techniczny zasobów, którymi obecnie zarządzamy. Wprowadzić działania oszczędnościowe i optymalizować koszty eksploatacji i utrzymania budynków – wylicza wiceprezes Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Góral.
– Funkcjonowanie Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie ogranicza się wyłącznie do inwestycji i remontów, ale również do upowszechniania wśród członków i ich rodzin wartości i dóbr kulturalnych, poprzez prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej z myślą o mieszkańcach. Jakiego rodzaju jest to działalność w przypadku Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?
– Spółdzielnia mieszkaniowa, mieszcząc się w definicji przedsiębiorstwa społecznego i kierując się jedną z międzynarodowych zasad spółdzielczych, prowadzi działalność społeczną i kulturalno-oświatową, jako jeden z przedmiotów swojej działalności. Nie sposób jej nie docenić, spełnia bowiem ważną rolę w integracji lokalnego środowiska. Łączy pokolenia. Stwarza warunki do rozwoju zainteresowań i pasji. Umożliwia szerszy dostęp do dóbr kultury oraz kontakt ze sztuką profesjonalną i amatorską. Nasza spółdzielnia prowadzi dwa kluby – „Kwadrat” i „Pastel” – zaznacza Teresa Krzysztof-Rybicka, prezes zarządu.
Klub „Kwadrat” oferuje naszym mieszkańcom wiele form spędzania wolnego czasu. Tworzone są warunki do rozwijania indywidualnych zainteresowań i talentów. Od lat aktywnie działa liczne „Koło seniora spółdzielcy”. Klub prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze, szkółkę szachową, gimnastykę, jogę, kursy tańca i zajęcia manualne.
Klub „Pastel” natomiast, to prawdziwa kuźnia plastycznych talentów. Profesjonalna placówka, szkoląca dzieci i młodzież, uzdolnioną plastycznie. Cieszymy się, że taki klub jest w zasobach ZSM, wielu jego absolwentów to uznani plastycy, nawet rektorzy ASP. Jego wychowankowie wystawiają dziś prace w galeriach na całym świecie. Od wielu lat nasi „młodzi plastycy” zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach międzynarodowych i krajowych. Z okazji jubileuszu pod egidą „Pastela” organizowany był konkurs plastyczny pod hasłem „Mój dom – nasze osiedle” kierowany do mieszkańców Spółdzielni. Do udziału w konkursie zaproszono dzieci, młodzież i osoby dorosłe zamieszkałe w zasobach Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na konkurs wpłynęły 94 prace.
W spółdzielczym „Klubie Kwadrat” zaś, odbyły się turnieje szachowe, które przysporzyły wiele emocji i rywalizacji sportowej zarówno dorosłym, jak i dzieciom, które stawały do rozgrywek szachowych naprzeciw dojrzałym graczom – wspomina Teresa Krzysztof-Rybicka.
– Jubileusz 65-lecia to moment, aby serdecznie podziękować i docenić wysiłek kilku pokoleń spółdzielców i pracowników, którzy przyczynili się do osiągania celów, rozwoju i budowania wspólnego dorobku naszej spółdzielni – podkreśla Pani prezes i dziękuje wszystkim, którzy na przestrzeni lat darzyli spółdzielnię zaufaniem i wsparciem. To także chwila refleksji nad przemijaniem i wartościami, które mimo upływu czasu pozostają ważne i niezmienne, jak solidaryzm wewnątrzspółdzielczy i dbałość o wspólny majątek. Spojrzenie w przyszłość nie tylko w oczekiwaniu tego, co wydarzy się w niezapisanej jeszcze historii, lecz określając kierunki w odpowiedzi na czekające nas kolejne wyzwania.
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury,...
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury, jaka ma panować w mieszkaniu, a sprawa może trafić do sądu.
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania...
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych”.
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące...
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące zwoływania Walnego Zgromadzenia omówi Grzegorz Abramek.
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne...
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne regulujące cyrkulację c.w.u. Dostawcą ciepła do budynków jest firma zewnętrzna tj. Termal Lubin, która jest jednocześnie właścicielem węzłów cieplnych wyposażonych w pełną automatykę – pisze Czytelniczka i pyta: czy w naszej spółdzielni jesteśmy zobowiązani wykonać kontrolę systemu ogrzewania,...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.
Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów...
Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem (w wyniku jego działalności) są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu – wystarczające jest jednorazowe przekroczenie norm hałasowych.
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.