Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni
dr Agnieszka Wąsik|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 3/2022
|
2022-04-12
Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni; unsplash
Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy nasze ciało – tworzą w sumie kod zrozumiały i akceptowany wśród danej społeczności. A czym innym jest wspólnota czy spółdzielnia, jeśli nie społecznością?
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
W artykule:
Komunikat a zaufanie
Zaufanie, czyli co?
Efekt halo
Jak możesz wykorzystać efekt halo?
Od czego zacząć?
Mogłoby się wydawać, że zadanie jest proste. Mamy wspólny kod i wystarczy wykorzystać właściwy komunikat, aby nadać wiadomość – więc w czym problem?
Z tym, że społeczność nie jest jednolitym bytem. Dzisiejsze wspólnoty i spółdzielnie tworzą ludzie pochodzący z różnych krajów, mówiący różnymi językami, osoby neurotypowe i neuroatypowe (np. w spektrum ADHD lub w spektrum autyzmu), osoby z różnym wykształceniem, dotknięte niepełnosprawnością i/lub chorobą przewlekłą, przedstawiciele różnych pokoleń, wyznań, poglądów politycznych i orientacji seksualnej. Z jednolitej i abstrakcyjnej tkanki społeczność staje się różnorodna w każdym tego słowa znaczeniu.
Różnorodność oczywiście nie narodziła się dzisiaj. Wiedzą to zapewne zarządcy, którzy od późnych lat 50. obserwowali migracje Wietnamczyków do Polski, a później Ukraińców, Hindusów czy Pakistańczyków. Rzecz w tym, że dziś różnorodność jest tematem nośnym, możesz skorzystać z wielu źródeł i dzięki temu świadomie nią zarządzać.
Komunikat a zaufanie
Czy wystarczy nam władanie wspólnym językiem, aby się dogadać? Oczywiście, że nie. Nie bez powodu istnieje przestrzeń „między wierszami”. Sam mózg zastawia też na nas wiele pułapek. By zrozumieć, jak powstaje zaufanie, powinniśmy najpierw przyjrzeć się bliżej procesowi przetwarzania informacji.
Nasze mózgi codziennie otrzymują do przeanalizowania masę informacji. Nasz wewnętrzny algorytm przetwarza te informacje, porównuje je z istniejącymi już bazami danych – wspomnieniami, posiadaną wiedzą i doświadczeniem – po czym „wypluwa” informację zwrotną1. Jeśli w mojej bazie danych znajduje się już pięciu mężczyzn w średnim wieku na stanowiskach kierowniczych, którzy nie okazali mi w przeszłości szacunku tylko dlatego, że byłam młodą kobietą, to Ty jako zarządca-mężczyzna o podobnych parametrach wejściowych (wygląd, stanowisko, może wygląd albo tembr głosu) masz dużo trudniejszy start na drodze do zyskania mojego zaufania.
Czy jest to Twoja wina? Nie. Czy jest to moja wina? Raczej biologii i zbiegu okoliczności. Faktem jest, że w takiej sytuacji zarządca-mężczyzna ma trudniej. Nie będzie się bowiem mierzył z czymś namacalnym – to nie zepsuta winda, której problem da się zlokalizować i naprawić – to będzie praca z przekonaniami.
Z drugiej strony, przy tych samym doświadczeniach, zarządca-kobieta może zaskakująco szybko zyskać moje zaufanie, nawet mając przeciętne umiejętności. Dlaczego? Bo mój mózg doszukuje się schematów.
Zaufanie, czyli co?
Zaufanie to powierzanie drugiej osobie lub instytucji swoich spraw. Wierzenie, że czyjeś słowa i działania są prawdziwe i wiarygodne2. Wierzymy najbliższym – to całkiem logiczne, biorąc pod uwagę ilość informacji, jaką o nich posiadamy. Pokładanie zaufania w obcych albo w instytucje staje się nieco abstrakcyjne i jeszcze bardziej uruchamia nasze modele mentalne, które uzupełniają luki. Jeśli nie wiem, jaki charakter ma mój zarządca, ale widziałam, jak pogłaskał psa sąsiadów, to mój mózg na podstawie moich doświadczeń dopowiada resztę. Jak to się dzieje?
Efekt halo
Łatwiej słuchać kogoś, kogo się lubi, a przynajmniej szanuje i podziela jego poglądy. W przypadku różnorodnej społeczności zwiększa się prawdopodobieństwo, że jako zarządca będziesz miał/-a swoich głośnych zwolenników i jeszcze głośniejszych przeciwników.
W przypadku Twoich zwolenników zadziała tak zwany efekt halo (ang. halo effect, zwany po polsku także „efektem aureoli, poświaty”). Efekt halo to typ błędu poznawczego, który stymuluje nas do myślenia w określony sposób o ludziach i sytuacjach3. Wyjaśnię to na przykładzie: wyobraź sobie, że organizujesz spotkanie swojej wspólnoty lub spółdzielni. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie możecie się spotkać na żywo. W grę wchodzi więc spotkanie online. Zdecydowałeś/-aś się na aplikację Zoom, zrobiłeś/-aś wcześniej test i wszystko poszło dobrze, jednak w chwili rozpoczęcia właściwego spotkania nic nie działało, jak należy. Na początku nawet nie mogłeś/-aś się zalogować do aplikacji, aby otworzyć wirtualny pokój, przez co mieliście ponad 15 minut opóźnienia. Jak reagują Twoi zwolennicy?
I tu wracamy do efektu halo. Przez ten błąd poznawczy Twoi zwolennicy są bardziej skłonni wytłumaczyć sami przed sobą i przed innymi Twoje niedociągnięcia. Ich ocena będzie łagodniejsza, a cała sytuacja może w ogóle nie stanowić problemu.
Jak możesz wykorzystać efekt halo?
Moja pierwsza zasada brzmi: nigdy nie wykorzystuj efektu halo przeciwko ludziom. Na pierwszy rzut oka widać, że efekt halo i podatna psychika to idealna mieszanka do obiektu manipulacji. W mojej etyce pracy nie ma jednak miejsca na manipulację, a wręcz przeciwnie. Aby zbudować zaufanie w jakiejkolwiek grupie, potrzebujemy wiedzy o odbiorcy: jego doświadczeniach, potrzebach i emocjach.
W tej chwili chciałabym Cię skłonić do przemyślenia strategii, dzięki której mógłbyś/mogłabyś zaprojektować środowisko dające poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Twojej wspólnoty/spółdzielni.
Efekt halo opiera się na pewnym zbiorze modeli mentalnych. Modele mentalne to określone schematy myślenia, stereotypy i przekonania. To założenie, że skoro pani Jadwiga spod 49 Cię lubi, to znaczy, że jest dobrą osobą. Nie znasz jej, nie posiadasz żadnych danych na temat jej osobowości, ale Cię lubi, więc musi być dobrą osobą. Weź to pod uwagę w trakcie zbierania opinii mieszkańców o innych mieszkańcach.
Czy Sven ze Szwecji sprowadza szemrane towarzystwo do bloku? Darek powie, że tak i opisze Ci delikwentów ze szczegółami, ale Miyoko z Japonii… chyba nie zauważyła nic niepokojącego. U Darka zadziała strach bez nieznanym oraz chęć obrony swojego terytorium – odruch pierwotny, schematyczny, poza świadomością. U Miyoko – zasada podobieństw. Sven też jest obcy – jak i ona, więc dlaczego miałby być zły.
Taka sama różnorodność opinii może się pojawić przy różnych pokoleniach czy wyznaniach. Mogą jej towarzyszyć różne emocje i stany: niepewność, lęk, brak poczucia stabilizacji, brak poczucia wpływu, niemoc, chęć zjednoczenia się w podgrupy o na zasadzie podobieństw. A tym wszystkim musisz zarządzać Ty.
Od czego zacząć?
Budowanie zaufania w swojej wspólnocie/spółdzielni rozpocznij od poznania swoich mieszkańców i zidentyfikowania modeli mentalnych, którymi się kierują. W myśl tworzenia niezależności swoich ocen i eliminowania błędów poznawczych, proś mieszkańców o wyrażenie opinii na piśmie przed spotkaniem4 nie tylko w przypadku oficjalnego głosowania nad uchwałami, ale i w przypadku potencjalnych pomysłów i inicjatyw.
1 Stanislas Dehaene 2021: Jak się uczymy? Dlaczego mózgi uczą się lepiej niż komputery… jak dotąd, s. 35-37
2 Definicja wg Słownika Języka Polskiego PWN: sjp.pwn.pl/slowniki/zaufanie.html
3 Daniel Kahneman 2012, Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, s. 104
4 Daniel Kahneman 2012, Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, s. 108
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania...
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych”.
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące...
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące zwoływania Walnego Zgromadzenia omówi Grzegorz Abramek.
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne...
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne regulujące cyrkulację c.w.u. Dostawcą ciepła do budynków jest firma zewnętrzna tj. Termal Lubin, która jest jednocześnie właścicielem węzłów cieplnych wyposażonych w pełną automatykę – pisze Czytelniczka i pyta: czy w naszej spółdzielni jesteśmy zobowiązani wykonać kontrolę systemu ogrzewania,...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.
Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów...
Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem (w wyniku jego działalności) są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu – wystarczające jest jednorazowe przekroczenie norm hałasowych.
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.
Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?
Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?
W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać,...
W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać, a już mam dla Państwa informacje w tych sprawach i niestety nie są to dobre informacje.
Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe,...
Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe, wymagające szczególnej ochrony. Dlatego warto postawić na sprawdzone oprogramowanie.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.