administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Prawo wstępu do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

W razie wystąpienia w lokalu awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, każda osoba, która faktycznie z niego korzysta obowiązana jest do niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni w celu usunięcia awarii.
J.Sawicki

W razie wystąpienia w lokalu awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, każda osoba, która faktycznie z niego korzysta obowiązana jest do niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni w celu usunięcia awarii.


J.Sawicki

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej jako USM)1) przydają spółdzielni mieszkaniowej prawo wstępu do lokalu osoby z niego korzystającej, w sytuacjach uregulowanych ustawowo oraz z zachowaniem zasad przewidzianych w USM. W niniejszym numerze „Administratora” omówione zostaną przesłanki i tryb zgodnej z prawem realizacji przez spółdzielnię uprawnienia do wstępu do lokalu znajdującego się w spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.

Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!

Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami

Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami

Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....

Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.

Awaria w lokalu jako przesłanka dopuszczalności realizacji prawa do wstępu

Zgodnie z art. 61 ust. 1 zd. 1 USM: „w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana niezwłocznie udostępnić lokal w celu usunięcia awarii”.

Cytowany przepis posługuje się pojęciem „awarii”, której wystąpienie aktualizuje uprawnienie spółdzielni do realizacji prawa wstępu do lokalu, nie definiując go jednakże. Zgodnie ze „Słownikiem Języka Polskiego”, termin „awaria” rozumiany jest jako: „uszkodzenie maszyny lub innego urządzenia technicznego”.

Na potrzeby USM przyjąć można, iż „awarię” stanowić będzie uszkodzenie lub zepsucie się jakiegoś urządzenia uniemożliwiające lub ograniczające jego prawidłowe i zgodne z przeznaczeniem używanie (np. awaria urządzeń doprowadzających do lokalu gaz, pęknięcie przewodów wodociągowych, zwarcie instalacji elektrycznej i temu podobne).

Wskazać w tym miejscu jednak należy, iż nie każda „awaria” w rozumieniu zaprezentowanym powyżej, będzie aktualizowała uprawnienie spółdzielni do realizacji prawa przyznanego jej zgodnie z art. 61 ust. 1 USM. Ustawodawca wyraźnie bowiem ograniczył dopuszczalność wkroczenia przez spółdzielnię do lokalu osoby z niego korzystającej, poprzez wskazanie, iż wystąpienie awarii w lokalu musi jednocześnie wywoływać szkodę lub zagrażać bezpośrednio jej powstaniem (np. zalanie lub zawalenie się lokalu bądź budynku lub jego części).

Przyjmuje się przy tym – mimo braku wyraźnego zaakcentowania tego w treści komentowanej regulacji – iż przepis ten odnosi się do pojęcia „szkody” w rozumieniu Kodeksu cywilnego 2), a więc dotyczy zarówno powstania szkody w mieniu, jaki i szkody na osobie.

W razie wystąpienia w lokalu awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, każda osoba, która faktycznie z niego korzysta (a więc nie tylko członek spółdzielni mieszkaniowej) obowiązana jest do niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni w celu usunięcia awarii.

Pod pojęciem „niezwłocznego” udostępnienia lokalu rozumie się uczynienie zadość obowiązkowi spoczywającemu na osobie korzystającej z lokalu, bez zbędnej zwłoki. W zależności zaś od rodzaju i zasięgu awarii, pojęcie „niezwłocznie” może oznaczać tyle co „natychmiast”.

Obowiązek niezwłocznego udostępnienia lokalu spoczywa nie tylko na korzystającym z lokalu członku spółdzielni – jak zaznaczono to już wyżej - lecz także i na osobie nie będącej członkiem (właściciel lokalu, osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), jak i na osobie, która korzysta z lokalu na podstawie innego tytułu prawnego (np. stosunku najmu), domowniku zamieszkującym z jedną z wyżej wymienionych osób, czy też w końcu osobie zajmującej lokal bez żadnego tytułu prawnego 3).

Przepisy USM regulują jednocześnie tryb postępowania spółdzielni w razie nieobecności lokatora czy też braku zgodnego z nim porozumienia. W razie bowiem nieobecności w lokalu osoby z niego korzystającej (przy czym chodzi tu o osobę pełnoletnią)4) lub też w sytuacji, gdy odmawia ona udostępnienia lokalu, spółdzielnia (tzn. członek lub członkowie organów spółdzielni lub umocowane przez nich osoby) uprawiona jest do realizacji prawa do wstępu do lokalu w celu podjęcia natychmiastowych działań koniecznych do usunięcia awarii lub dokonania innych potrzebnych zabezpieczeń mających jej zapobiec (zapobiegających szkodzie lub zmniejszających jej rozmiary).

Zastrzec jednak należy, że otwarcie lokalu może nastąpić jedynie w obecności funkcjonariusza policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale.

W razie otwarcia lokalu pod nieobecność pełnoletniej osoby z niego korzystającej spółdzielnia obowiązana jest ponadto zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia tej osoby. Jak wskazuje się przy tym w doktrynie, zabezpieczenie lokalu przez spółdzielnię może polegać np. na założeniu nowego zamka w drzwiach lub na zastosowaniu innych zabezpieczeń, uniemożliwiających wejście tam osobom trzecim.

Z czynności otwarcia i zabezpieczenia lokalu osoba działająca w imieniu spółdzielni lub inna osoba, biorąca udział w otwarciu lokalu powinna sporządzić protokół, stosownie do treści art. 61 ust. 2 USM. Należy w nim wskazać czynności i środki podjęte przez spółdzielnię w celu jego zabezpieczenia. Przepisy USM nie zawierają przy tym wiążącego wskazania co do formy protokołu, czasu jego sporządzenia ani też wymaganych pod nim podpisów.

Zasadnym jest jednak – ze względów zarówno praktycznych, jak i dowodowych – by protokół sporządzony został w formie pisemnej w dniu otwarcia lokalu (tj. na miejscu) oraz opatrzony podpisem osoby go sporządzającej, z jednoczesnym wskazaniem, w jakim charakterze brała ona udział w czynności. W miarę możliwości pod protokołem powinny znaleźć się również podpisy pozostałych osób, obecnych przy otwarciu, a następnie – zabezpieczeniu lokalu.

Naruszenie przez osobę korzystającą z lokalu albo przez spółdzielnię obowiązków określonych w art. 61 ust. 1 lub 2 USM może – stosownie do okoliczności – prowadzić do powstania ich odpowiedzialności odszkodowawczej, zgodnie z przepisami kc.

Przegląd stanu urządzeń w lokalu oraz zastępcze wykonanie prac przez spółdzielnię jako przesłanka dopuszczalności realizacji prawa do wstępu

Zgodnie z art. 61 ust. 3 USM, spółdzielnia (a właściwie osoby przez nią umocowane, jak zastrzeżono już wyżej) uprawniona jest również do realizacji prawa do wstępu do lokalu osoby z niego korzystającej w związku z koniecznością:

  • dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach – również doraźnego – przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
  • zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac obciążających członka spółdzielni albo osobę niebędącą członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni.

Celem okresowego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu jest ustalenie zakresu niezbędnych prac i ich wykonania.

Częstotliwość dokonywania przeglądów okresowych zwykle określana jest przez postanowienia statutu spółdzielni lub też wydawanych przez nią regulaminów. Jak podkreśla się natomiast w doktrynie, doraźny przegląd stanu wyposażenia technicznego lokalu przeprowadzany jest w szczególnie uzasadnionych wypadkach, a więc z reguły w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie wystąpieniem awarii.

Również konieczność zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac obciążających członka spółdzielni, niebędącą członkiem osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni, aktualizuje obowiązek ww. osób do udostępnienia lokalu spółdzielni. Przepisy USM nie określają przy tym zakresu prac obciążających spółdzielnię oraz jej członka.

Jak podkreśla się w związku z powyższym w doktrynie, zagadnienie to powinno zatem zostać uregulowane w statucie spółdzielni, w odniesieniu zaś do właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni oraz niebędącej członkiem spółdzielni osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – w umowach zawieranych przez nich ze spółdzielnią.

W sytuacjach, o których mowa wyżej, osoba korzystająca z lokalu powinna udostępnić lokal spółdzielni.

W przypadkach przeprowadzania przeglądów i zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac, ustawodawca nie nałożył już jednak na osobę korzystającą z lokalu obowiązku niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni. Z tego powodu wykonanie przez spółdzielnię czynności określonych w art. 61 ust. 3 USM wymaga wcześniejszego uzgodnienia terminu ich realizacji z osobą korzystającą z lokalu.

W doktrynie podkreśla się jednocześnie, iż ustalenie go wymaga porozumienia stron.

Termin udostępnienia lokalu nie może zatem zostać jednostronnie ustalony przez spółdzielnię, bez uprzedniego uzgodnienia go z osobą korzystającą z lokalu.

W sytuacji odmowy udostępnia lokalu spółdzielnia nie jest uprawiona – jak ma to miejsce w przypadku usunięcia awarii – do wejścia do lokalu w obecności funkcjonariusza policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale. W razie bowiem nieudostępnienia lokalu w uzgodnionym terminie w celu realizacji czynności określonych w art. 61 ust. 3 USM spółdzielni przysługuje prawo wystąpienia do sądu z powództwem o wydanie stosownego orzeczenia, nakazującego udostępnienie lokalu wskazanej przez nią osobie.

Z powództwem tym spółdzielnia może wystąpić również i wówczas, gdy osoba korzystająca z lokalu odmawia uzgodnienia terminu jego udostępnienia lub też swoim zachowaniem uniemożliwia to uzgodnienie. W przypadku zaś nieudostępnienia lokalu w okolicznościach wskazanych w art. 61 ust. 3 pkt 2 USM spółdzielnia może żądać upoważnienia przez sąd do wykonania koniecznych prac na podstawie art. 480 §1 kc.5)

Osoba korzystająca z lokalu obowiązana będzie natomiast do naprawienia szkód poniesionych przez spółdzielnię (i innych lokatorów) wskutek uniemożliwienia spółdzielni wykonania określonych robót w celu zapobieżenia powstania ewentualnym szkodom.6)

Remont lub przebudowa budynku lub lokalu jako przesłanka dopuszczalności realizacji prawa do wstępu

Przepisy art. 61 ust. 4–8 USM regulują obowiązki osób korzystających z lokalu w kwestii jego udostępniania spółdzielni w sytuacji, gdy lokal ten lub cały budynek wymagają remontu obciążającego spółdzielnię lub przebudowy.

Przez pojęcie „remontu” należy rozumieć „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym7).

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego „przebudowę” stanowi zaś: „wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji8).

Przepisy USM przewidują, iż w razie zaplanowanego remontu czy przebudowy budynku (zwłaszcza w odniesieniu do domów jednorodzinnych) lub lokalu spółdzielnia może, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z osobą korzystając z lokalu, żądać udostępnienia przez nią budynku lub lokalu w celu wykonania oznaczonych wyżej robót.

W razie braku uzgodnienia terminu z osobą korzystającą z lokalu, spółdzielni – tak jak w sytuacji związanej z przeprowadzeniem przeglądów oraz zastępczym wykonaniem prac – przysługuje prawo do wytoczenia stosownego powództwa do sądu. I w tym wypadku spółdzielnia nie jest bowiem uprawiona do samodzielnego wejścia do lokalu w celu wykonania remontu lub przebudowy.

Ze szczególną sytuacją mamy natomiast do czynienia wtedy, gdy z uwagi na rodzaj remontu osoby korzystające z lokalu lub budynku obowiązane są na żądanie i koszt spółdzielni w uzgodnionym z nią terminie przenieść się do lokalu zamiennego na okres wykonywania naprawy lub modernizacji, ściśle przy tym oznaczony i podany do wiadomości zainteresowanych.

Przepisy USM w związku z powyższym nakładają na osoby korzystające z lokalu obowiązek przeniesienia się w uzgodnionym terminie do lokalu zamiennego. Okres korzystania z lokalu zamiennego na potrzeby wykonania naprawy lub modernizacji nie może być jednak dłuższy niż 12 miesięcy 9).

Przepisy USM nie zawierają przy tym definicji pojęcia „lokal zamienny” i odsyła w tym zakresie do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego 10).

Zgodnie z jej art. 2 ust. 1 pkt 6, „lokalem zamiennym” jest „lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni.”

W okresie korzystania z lokalu zamiennego członek spółdzielni bądź osoba niebędąca członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciel lokalu niebędący członkiem spółdzielni obowiązani są jedynie do wnoszenia opłat za używanie tego lokalu, z tym jednakże zastrzeżeniem, iż opłaty za używanie lokalu zamiennego – bez względu na jego wyposażenie techniczne – nie mogą być wyższe niż opłaty za używanie lokalu dotychczasowego 11).

Koszty przeniesienia osoby korzystającej z lokalu (i jej mienia) do lokalu zamiennego ponosi spółdzielnia.

Przez koszty, o których mowa wyżej, należy rozumieć zarówno koszty transportu ruchomości, jak i koszty przeniesienia urządzeń zainstalowanych przez lokatora w dotychczas zajmowanym lokalu (np. koszt przeniesienia i zainstalowania telefonu) 12).

Ewentualne spory pomiędzy spółdzielnią a osobami korzystającymi z lokali w związku z remontem lub przebudową budynku lub lokalu (np. w związku z odmową przeniesienia się do lokalu zamiennego) rozstrzygane będą na drodze postępowania sądowego 13).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

1) Por. art. 61 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (t.j. DzU z 2013 r,. poz. 1222).
2) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) – dalej jako kc.
3) K. Pietrzykowski, Komentarz do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fragment pozycji: Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, Warszawa 2013.
4) Por. art. 61 ust. 2 USM.
5) Zgodnie z którym „w razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika”.
6) K. Pietrzykowski, Komentarz do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fragment pozycji: Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, Warszawa 2013.
7) Por. art. 3 pkt 8) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) – dalej jako: prawo budowlane.
8) Por. art. 3 pkt 7a) prawa budowlanego.
9) Por. art. 61 ust. 6 USM.
10) Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. (t.j. DzU z 2014 r., poz. 150).
11) Por. art. 61 ust. 7 USM.
12) K. Pietrzykowski, Komentarz do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fragment pozycji: Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, Warszawa 2013.
13) Por. J. Ignatowicz, w: Komentarz, Prawo Spółdzielcze, s. 369.

Komentarze

Powiązane

Agnieszka Żelazna Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych

Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych

W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...

W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.

Redakcja news Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...

Redakcja Śmieci na osiedlu? To nie problem

Śmieci na osiedlu? To nie problem Śmieci na osiedlu? To nie problem

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?

Jacek Frydryszak Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa

Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa

Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...

Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.

Redakcja Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.

Przemysław Gogojewicz Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.

Agnieszka Żelazna Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.

mgr Jarosław Kowszuk Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.

Redakcja news 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.

Anna Ruszczak news Jaki jest koszt podziału działki?

Jaki jest koszt podziału działki? Jaki jest koszt podziału działki?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Przemysław Gogojewicz Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.

Eugenia Śleszyńska Obowiązek kontroli systemu ogrzewania

Obowiązek kontroli systemu ogrzewania Obowiązek kontroli systemu ogrzewania

Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne...

Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne regulujące cyrkulację c.w.u. Dostawcą ciepła do budynków jest firma zewnętrzna tj. Termal Lubin, która jest jednocześnie właścicielem węzłów cieplnych wyposażonych w pełną automatykę – pisze Czytelniczka i pyta: czy w naszej spółdzielni jesteśmy zobowiązani wykonać kontrolę systemu ogrzewania,...

Jacek Frydryszak Ławy kominiarskie do wymiany

Ławy kominiarskie do wymiany Ławy kominiarskie do wymiany

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...

Wojciech Jan Konieczny Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II)

Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II) Rozliczanie kosztów mediów  nie takie trudne (cz. II)

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.

news Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.

Agnieszka Żelazna Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej

Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej

Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów...

Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem (w wyniku jego działalności) są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu – wystarczające jest jednorazowe przekroczenie norm hałasowych.

Jacek Frydryszak Parkowanie – narastający problem

Parkowanie – narastający problem Parkowanie – narastający problem

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.

Anna Ruszczak Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Jacek Frydryszak Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie art. 209a UGN

Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie art. 209a UGN Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie  art. 209a UGN

W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać,...

W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać, a już mam dla Państwa informacje w tych sprawach i niestety nie są to dobre informacje.

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe,...

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe, wymagające szczególnej ochrony. Dlatego warto postawić na sprawdzone oprogramowanie.

Jacek Frydryszak Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu?

Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu? Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu?

Z początkiem roku 2022 weszły w życie zmiany w ustawach o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które dość lakonicznie wprowadzają zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych...

Z początkiem roku 2022 weszły w życie zmiany w ustawach o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które dość lakonicznie wprowadzają zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych. Jest to o tyle istotne, że skutki tych zmian mają zasadnicze znaczenie nie tylko dla mieszkańców, przedsiębiorców, ale również – a może przede wszystkim – dla zarządców nieruchomości.

Anna Ruszczak Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.

Przemysław Gogojewicz Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub wynajmowanych.

mgr Jarosław Kowszuk Czystość i porządek na nieruchomości

Czystość i porządek na nieruchomości Czystość i porządek na nieruchomości

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.