administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej - wybrane zagadnienia

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej - wybrane zagadnienia

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej - wybrane zagadnienia

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej niesie za sobą szereg skutków prawnych, m.in. w zakresie zasad jej funkcjonowania w toku postępowania upadłościowego i następujących przeobrażeń majątkowych.

W niniejszym artykule postaram się przybliżyć wybrane zagadnienia związane z upadłością spółdzielni mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych w wyniku jej ogłoszenia skutków, jakie niesie ona dla członków spółdzielni.

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.

Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!

Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami

Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami

Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....

Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej – przesłanki i skutki

Zgodnie z art. 130 §1 ustawy – Prawo spółdzielcze1 do ogłoszenia upadłości spółdzielni dochodzi w razie jej niewypłacalności. Stan niewypłacalności spółdzielni mieszkaniowej zachodzi wówczas, gdy według sprawozdania finansowego spółdzielni ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań.

Wskazać przy tym należy, iż przesłanka „niewypłacalności” zachodzić będzie także i wtedy, gdy spółdzielnia nie będzie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze2.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który stwierdził, iż podstawę ogłoszenia upadłości spółdzielni – także mieszkaniowej – może stanowić zarówno nadwyżka pasywów nad aktywami, jak i fakt trwałego zaprzestania płacenia długów3.

Niezależnie bowiem od szczegółowych regulacji dotyczących upadłości spółdzielni, zawartych w przepisach prawa spółdzielczego, do postępowania upadłościowego w sprawach nieuregulowanych tą ustawą stosuje się przepisy prawa upadłościowego i naprawczego.

Przepisy prawa spółdzielczego normują bowiem tylko niektóre szczegółowe zasady dotyczące postępowania upadłościowego spółdzielni, zatem w pozostałym zakresie zastosowanie znajdować będą ogólne regulacje, zawarte w prawie upadłościowym i naprawczym.

W razie zaistnienia przesłanek ogłoszenia upadłości spółdzielni mieszkaniowej, jej zarząd zobowiązany jest niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, w którego porządku obrad zamieszczona powinna zostać sprawa dalszego istnienia spółdzielni.

Walne zgromadzenie uprawnione jest przy tym do podjęcia bądź to uchwały o postawieniu spółdzielni w stan upadłości, bądź to – pomimo zaistnienia stanu jej niewypłacalności – uchwały o dalszym jej istnieniu, jeżeli jednocześnie wskaże środki umożliwiające jej wyjście z tego stanu. Środki wskazane w powyższy sposób muszą jednakże zapewnić realną spłatę zobowiązań posiadanych przez spółdzielnię.

Jak wskazuje się przy tym w literaturze prawniczej, w praktyce zwiększenie środków będzie polegało przede wszystkim na zwiększeniu funduszu udziałowego przez podwyższenie liczby udziałów, jakie każdy członek obowiązany jest zadeklarować, przy czym te dodatkowe udziały powinny stanowić taką kwotę, aby suma aktywów wystarczała na pokrycie zobowiązań.

Niezależnie od powyższego, do wyjścia przez spółdzielnię mieszkaniową ze stanu niewypłacalności może również dojść na skutek wcześniejszego – niż to przewiduje statut – wpłacenia przez członków udziałów, zaciągnięcie pożyczek u członków spółdzielni, sprzedaż części majątku spółdzielni itp.4

Niewykluczona jest przy tym możliwość, że – pomimo podjęcia przez walne zgromadzenie spółdzielni uchwały o jej dalszym istnieniu – sąd i tak zarządzi postawienie jej w stan upadłości. Powyższa sytuacja może mieć miejsce, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości spółdzielni mieszkaniowej został złożony przez jej wierzyciela.

Jak wskazał przy tym Sąd Najwyższy, wierzyciel spółdzielni, składając do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości, może oprzeć powyższe żądanie zarówno na przesłance jej niewypłacalności, jak i na niewykonaniu przez nią wymagalnych zobowiązań5.

Podjęcie przez walne zgromadzenie spółdzielni uchwały o postawieniu jej w stan upadłości będzie natomiast obligowało jej zarząd (jeżeli spółdzielnia nie znajduje się w stanie likwidacji)6 do niezwłocznego zgłoszenia wniosku do sądu o ogłoszenie jej upadłości. Czas na złożenie powyższego wniosku zgodnie z art. 21 ust. prawa upadłościowego i naprawczego wynosi dwa tygodnie.

Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż – w odróżnieniu jednak od regulacji przewidzianej przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, zgodnie z którą termin ten liczony jest od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości – w odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowych zarząd spółdzielni ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia do sądu wniosku o ogłoszenie jej upadłości aktualny dopiero w razie podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o postawieniu spółdzielni w stan upadłości7.

Na postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej przysługuje zażalenie. W imieniu spółdzielni zażalenie złożyć może tylko jej zarząd, gdyż rada nadzorcza spółdzielni nie jest uprawniona do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu, ogłaszające jej upadłość8.

Kompetencja zarządu spółdzielni do wniesienia powyższego środka zaskarżenia już w toku postępowania upadłościowego wynika pośrednio z art. 134 prawa spółdzielczego, zgodnie z którym przepisy o organach spółdzielni stosuje się także podczas postępowania upadłościowego, jeżeli z przepisów prawa upadłościowego nie wynika inaczej.

Ogłoszenie upadłości spółdzielni nie pozbawia jej bowiem od razu osobowości prawnej, jednakże jej organy nie mogą już zarządzać jej spółdzielni i jej reprezentować9.

Pomimo zatem przejęcia zarządu majątkiem spółdzielni przez syndyka (w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację jej majątku) lub zarządcę (w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, gdy zarząd majątkiem spółdzielni został jej odebrany), organy spółdzielni działają w dalszym ciągu, z tym jednak zastrzeżeniem, iż mogą dokonywać jedynie takich czynności, które nie wchodzą w zakres zarządzania i rozporządzania jej majątkiem.

Po ukończeniu postępowania upadłościowego składa się do sądu rejestrowego wniosek o wykreślenie spółdzielni z Krajowego Rejestru Sądowego. Z ukończeniem zaś postępowania upadłościowego w rozumieniu art. 136 prawa spółdzielczego mamy do czynienia dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, stwierdzającego zakończenie postępowania z powodu wykonania planu ostatniego podziału funduszów spółdzielni.

Nabycie budynku lub udziału w budynku spółdzielni mieszkaniowej w toku postępowania upadłościowego. Spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawa do lokalu

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej jako: USM)10, jeżeli w toku postępowania upadłościowego nabywcą budynku albo udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni nie będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego11.

W odniesieniu zaś do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nabycie w toku postępowania upadłościowego budynku albo udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni przez podmiot, który nie jest inną spółdzielnią mieszkaniową, skutkować będzie jego przekształceniem w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego12.

W sytuacji zatem, gdy budynek w razie sprzedaży dokonanej w toku postępowania upadłościowego nie będzie przechodził na własność innej spółdzielni mieszkaniowej, własnościowe prawa do lokali przekształcą się odpowiednio:

  • w prawo odrębnej własność lokali – gdy lokale te znajdują się w budynkach co najmniej dwumieszkaniowych lub
  • we własność domu jednorodzinnego – gdy mieszczą się w domach jednorodzinnych, bliźniaczych lub szeregowych.

W pierwszej sytuacji nowi właściciele lokali nabędą z mocy prawa odpowiednie udziały we własności (lub w użytkowaniu wieczystym) działki gruntu oraz w częściach budynku służących do wspólnego użytku. W drugiej zaś – działka gruntu (lub odpowiednia jej część) przypadnie na wyłączną własność lub pod tytułem użytkowania wieczystego właścicielom budynków.

Odrębna własność lokali będzie mogła powstać również w budynku wielomieszkaniowym. Ponieważ, jak podkreśla się to w literaturze prawniczej, spółdzielnie mieszkaniowe zwykle ustanawiają w tych samych budynkach zarówno prawa własnościowe, jak i lokatorskie, wyodrębnienie własności lokali będzie mogło nastąpić zatem tylko co do niektórych lokali.

W tej sytuacji lokale, które stanowiły dotychczas przedmiot praw lokatorskich oraz pozostały udział w prawie własności działki gruntu i częściach wspólnych budynku, przypadną nabywcy budynku13.

Inaczej sytuacja przedstawiać się jednak będzie, gdy nabywcą budynku lub udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa. Wówczas, byłemu członkowi14 lub osobom, o których mowa w art. 15 ust. 1 lub 2 USM, w stosunku do których wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w upadłej spółdzielni, przysługiwać będzie roszczenie o przyjęcie do spółdzielni dokonującej nabycia.

Niezłożenie przy tym nowej deklaracji członkowskiej skutkować będzie wyznaczeniem przez nabywcę będącego spółdzielnią mieszkaniową dodatkowego, nie krótszego niż sześć miesięcy, terminu na dokonanie powyższej czynności pod rygorem możliwości podjęcia – w razie jego bezskutecznego upływu – uchwały o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Wskazane wyżej skutki prawne (powstanie stosunku najmu bądź roszczenia o przyjęcie w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej – nabywcy budynku) powstają przy tym z mocy samego prawa z chwilą zbycia przez syndyka (zarządcę) budynku albo udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni, nie zaś dopiero – jak regulował to poprzednio obowiązujący stan prawny – z chwilą zakończenia postępowania upadłościowego i wykreślenia spółdzielni z rejestru.

Prawo do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolnostojących

Analogiczna sytuacja do skutków związanych z upadłością spółdzielni mieszkaniowej, w której jej dotychczasowym członkom przysługiwały spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, ma miejsce w odniesieniu do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolnostojących.

Jeżeli zatem nabywcą w toku postępowania upadłościowego nie będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa, prawo do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolnostojących bądź to przekształci się w prawo odrębnej własności garaży, bądź to skutkować będzie powstaniem roszczenia byłego członka o przeniesienie ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego.

Wezwanie do uiszczenia niewpłaconej części udziałów

Jednym z ważniejszych skutków ogłoszenia upadłości spółdzielni mieszkaniowej dla jej członków jest niewątpliwie, regulowane przepisami art. 135 prawa spółdzielczego, powstanie uprawnienia do żądania przez syndyka niezwłocznego uiszczenia przez członków spółdzielni niewpłaconych jeszcze części udziałów.

Powyższy przepis normuje zatem skutek ogłoszenia upadłości spółdzielni, którym jest powstanie stanu natychmiastowej wymagalności zadeklarowanych przez członków spółdzielni mieszkaniowej udziałów i to niezależnie od odrębnych w tym względzie postanowień samego statutu.

Jak podkreśla się bowiem w literaturze prawniczej, zasada, o której mowa wyżej, ma na celu umożliwienie zrealizowania wszystkich aktywów spółdzielni, by na skutek wszczętego postępowania upadłościowego mogła wywiązać się ona ze swych zobowiązań w możliwie najszerszym zakresie.

Jednocześnie, jak wskazał Sąd Najwyższy, przepis art. 135 w zw. z art. 28 i 19 § 2 prawa spółdzielczego uzasadnia również żądanie uiszczenia przez byłego członka spółdzielni niewpłaconej części zadeklarowanych udziałów, jeżeli powstały straty, a postępowanie upadłościowe wszczęto w ciągu roku od ustania członkostwa15.

Zgodnie bowiem z art. 28 prawa spółdzielczego w razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczenia w pokrywaniu jej strat tak, jak gdyby był nadal jej członkiem.

Umowy zawierane z byłymi członkami spółdzielni przez syndyka (zarządcę) zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego

Zgodnie z art. 86 prawa upadłościowego i naprawczego, po ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej, obejmującej likwidację jej majątku, albo upadłości z możliwością zawarcia układu, gdy odebrano zarząd majątkiem upadłej spółdzielni mieszkaniowej, czynności określone w przepisach art. 41–43 USM wykonuje syndyk albo zarządca.

Na syndyku albo zarządcy ciąży jednocześnie obowiązek zawarcia umów o:

  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego – po spełnieniu przez niego warunków szczegółowo określonych w art. 12 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie członka spółdzielni lub osoby niebędącej członkiem, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – po spełnieniu przez te osoby warunków szczegółowo określonych w art. 1714 USM;
  • przeniesienie ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego na pisemne żądanie członka spółdzielni, lub osoby niebędącej członkiem, którym przysługuje prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu– po spełnieniu przez te osoby warunków szczegółowo określonych w art. 1715 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie najemcy lokalu użytkowego, w tym garażu, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, który poniósł w pełni koszty budowy tego lokalu albo ponieśli je jego poprzednicy prawni – po spełnieniu przez najemcę warunków szczegółowo określonych w art. 39 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej – po spełnieniu przez najemcę warunków szczegółowo określonych w art. 48 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na rzecz spadkobierców: członka spółdzielni, osoby niebędącej członkiem spółdzielni albo najemcy – po spełnieniu przez te osoby warunków szczegółowo określonych w art. 481 USM.

Do zawarcia umów, o których mowa wyżej, dojdzie jednakże wyłącznie wówczas, gdy żądanie osoby uprawnionej zostało złożone spółdzielni przed ogłoszeniem jej upadłości albo po ogłoszeniu upadłości na podstawie art. 541 ust. 2 USM.

W razie natomiast ogłoszenia upadłości spółdzielni mieszkaniowej z możliwością zawarcia układu i ustanowienia zarządu własnego co do całości majątku masy upadłości, do zawarcia umów, o których mowa wyżej, uprawniony będzie sam zarząd spółdzielni.

Zgodnie bowiem ze stanowiskiem wyrażonym przez Sąd Najwyższy, ustanowienie przez spółdzielnię odrębnej własności lokalu w jej zasobach, a następnie jego przeniesienie na rzecz osoby, której dotychczas przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu, w celu zrealizowania roszczenia przewidzianego w art. 1714 USM, nie może być utożsamione ze „sprzedażą dokonaną w postępowaniu upadłościowym” w rozumieniu art. 313 ust. 1 i 2 prawa upadłościowego i naprawczego16.

Prawo żądania zawarcia przez osobę uprawnioną powyższych umów nie jest przy tym ograniczone żadnym terminem, jednakże może być skutecznie dochodzone jedynie do chwili nabycia budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni przez inną spółdzielnię mieszkaniową albo przez podmiot niebędący spółdzielnią. Z chwilą nabycia prawo to bowiem wygasa, gdyż powstają wówczas – z mocy samego prawa – skutki omówione powyżej. 

1 Ustawa z dnia 16 września 1982 r. (t.j. DzU z 2013 r., poz. 1443).
2 Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. (t.j. DzU z 2012 r., poz. 1112 ze zm.).
3 Por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1998 r., sygn. akt III CKN 398/98.
4 Stanisław Gurgul, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, 2013.
5 Por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1998 r., sygn. akt III CKN 398/98.
6 Por. art. 131 Prawa Spółdzielczego.
7 Por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2010 r., sygn. akt I CSK 480/09.
8 Por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1937 r., sygn. akt C I 2764/36.
9 Por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 1953 r., sygn. akt II C 2891/52 oraz wyrok Sądum Najwyższego z dnia 2 czerwca 1970 r., sygn. akt II CR 161/70.
10 Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. (t.j. DzU z 2013 r., poz. 1222).
11 Ustawa z dnia 21.06.2001 r. (t.j. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.).
12 Por. art. 1718 USM.
13 Stanisław Gurgul, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, 2013.
14 Przez „byłego członka” należy rozumieć członka, którego członkostwo ustało na skutek wykreślenia spółdzielni z rejestru w związku z zakończeniem postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego i któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
15 Por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 1998 r., sygn. akt III CZP 18/98.
16 Por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2011 r., sygn. akt II CSK 364/10.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Agnieszka Żelazna Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych

Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych

W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...

W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.

Redakcja news Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...

Redakcja Śmieci na osiedlu? To nie problem

Śmieci na osiedlu? To nie problem Śmieci na osiedlu? To nie problem

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?

Jacek Frydryszak Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa

Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa

Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...

Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.

Redakcja Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.

Przemysław Gogojewicz Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.

Agnieszka Żelazna Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.

mgr Jarosław Kowszuk Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.

Redakcja news 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.

Anna Ruszczak news Jaki jest koszt podziału działki?

Jaki jest koszt podziału działki? Jaki jest koszt podziału działki?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Przemysław Gogojewicz Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.

Eugenia Śleszyńska Obowiązek kontroli systemu ogrzewania

Obowiązek kontroli systemu ogrzewania Obowiązek kontroli systemu ogrzewania

Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne...

Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne regulujące cyrkulację c.w.u. Dostawcą ciepła do budynków jest firma zewnętrzna tj. Termal Lubin, która jest jednocześnie właścicielem węzłów cieplnych wyposażonych w pełną automatykę – pisze Czytelniczka i pyta: czy w naszej spółdzielni jesteśmy zobowiązani wykonać kontrolę systemu ogrzewania,...

Jacek Frydryszak Ławy kominiarskie do wymiany

Ławy kominiarskie do wymiany Ławy kominiarskie do wymiany

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...

Wojciech Jan Konieczny Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II)

Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II) Rozliczanie kosztów mediów  nie takie trudne (cz. II)

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.

news Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.

Agnieszka Żelazna Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej

Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej

Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów...

Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem (w wyniku jego działalności) są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu – wystarczające jest jednorazowe przekroczenie norm hałasowych.

Jacek Frydryszak Parkowanie – narastający problem

Parkowanie – narastający problem Parkowanie – narastający problem

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.

Anna Ruszczak Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Jacek Frydryszak Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie art. 209a UGN

Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie art. 209a UGN Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie  art. 209a UGN

W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać,...

W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać, a już mam dla Państwa informacje w tych sprawach i niestety nie są to dobre informacje.

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe,...

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe, wymagające szczególnej ochrony. Dlatego warto postawić na sprawdzone oprogramowanie.

Jacek Frydryszak Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu?

Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu? Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu?

Z początkiem roku 2022 weszły w życie zmiany w ustawach o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które dość lakonicznie wprowadzają zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych...

Z początkiem roku 2022 weszły w życie zmiany w ustawach o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które dość lakonicznie wprowadzają zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych. Jest to o tyle istotne, że skutki tych zmian mają zasadnicze znaczenie nie tylko dla mieszkańców, przedsiębiorców, ale również – a może przede wszystkim – dla zarządców nieruchomości.

Anna Ruszczak Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.

Przemysław Gogojewicz Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane [1] dodany został zapis, dotyczący świadectwa charakterystyki energetycznej części budynków zbywanych lub wynajmowanych.

mgr Jarosław Kowszuk Czystość i porządek na nieruchomości

Czystość i porządek na nieruchomości Czystość i porządek na nieruchomości

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.