Gospodarka zasobami mieszkaniowymi w spółdzielniach mieszkaniowych
Dochody spółdzielni mieszkaniowych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zwolnione od podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tychże zasobów. Spółdzielnia nie musi wydać ich w tym samym roku, w którym je osiągnęła. Musi jednak zadeklarować je jako zwolnione.
Zobacz także
Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami
Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Zakres zwolnienia od podatku dochodowego
Dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zwolnione od podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Spółdzielnia nie musi wydać dochodu w tym samym roku, w którym go osiągnęła.
Musi jednak taki dochód zadeklarować jako zwolniony, tzn. przeznaczony do wydatkowania w późniejszym terminie na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Istotne jest więc najpierw zadeklarowanie tego dochodu jako wolnego od podatku dochodowego, a następnie jego wydatkowanie – bez względu na jego termin – na wskazane cele. Nie są natomiast zwolnione dochody, które:
- nie zostały przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych albo
- zostały uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi; wówczas ich przeznaczenie nie ma znaczenia.
Niestety, ustawodawca nie zdefiniował dwóch kluczowych dla zwolnienia pojęć. Nie wiadomo, co mieści się w pojęciu „zasobów mieszkaniowych” ani jakie czynności mieszczą się w zakresie „gospodarki” nimi. Minister Finansów w dwóch interpretacjach ogólnych wyjaśnił, co należy rozumieć przez te pojęcia i w jaki sposób ustalać zakres zwolnienia.
Jednak ogólne interpretacje mają tę wadę, że są ogólne i nie odnoszą się do pojedynczych sytuacji. Z tego powodu warto poznać kierunek wykładni indywidualnych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych.
Zasoby mieszkaniowe
Praktycznie we wszystkich interpretacjach występuje identycznie wyjaśnienie ww. pojęć. „W języku potocznym, pojęcie „gospodarka” oznacza „dysponowanie i zarządzanie czymś”.
Z definicji zawartej w „Słowniku Języka Polskiego” (PWN) wynika również, że pojęcie to nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, lecz obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług.
„Zasób” zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojęcie „mieszkanie” jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: „Słownik Języka Polskiego”, PWN). Tak więc przymiotnik „mieszkaniowy” określa rzeczy związane z mieszkaniem.
Tym samym z interpretacji językowej wynika, że przez pojęcie „zasób mieszkaniowy” należy rozumieć zgromadzone pomieszczenia mieszkalne, a także inne pomieszczenia czy urządzenia z lokalami mieszkalnymi związane, natomiast „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” obejmuje całość mechanizmów związanych z tak zdefiniowanymi zasobami mieszkaniowymi.
W pojęciu „zasobów mieszkaniowych”, użytym w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako UPDOP), mieszczą się zatem nie tylko lokale mieszkalne, lecz także pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie nim.
Kluczowe znaczenia dla zaliczenia danego pomieszczenia (obiektu) do zasobów mieszkaniowych ma jego związek z lokalem mieszkalnym. Przez pojęcie „zasobów mieszkaniowych” należy rozumieć:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże;
- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tzn. budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe;
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki: zbiorniki – doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne (np. drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).
Sprzedaż nowo wybudowanych lokali
Organy na ogół uznają, że dochody ze sprzedaży lokali mieszkalnych mieszczą się w zakresie zwolnienia od CIT. Jak zauważył DIS w Bydgoszczy, dochód ze sprzedaży lokali w ramach działalności deweloperskiej, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, korzysta ze zwolnienia podatkowego.
„Lokale mieszkalne oraz miejsca postojowe wyodrębnione w nowo wybudowanych przez spółdzielnię budynkach mieszkalnych wielorodzinnych będą stanowić zasób mieszkaniowy spółdzielni.
Z momentem zakończenia procesu inwestycyjnego, można bowiem mówić o istnieniu nowych zasobów mieszkaniowych Wnioskodawcy, którymi może on gospodarować (zarządzać i dysponować). Źródłem uzyskania przychodów z tej sprzedaży będzie wiec posiadanie przez Spółdzielnię zasobu mieszkaniowego.
Wobec powyższego, przychody te będą stanowić przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stwierdzić należy zatem, iż do przychodów i kosztów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, obok opłat czy czynszów, zaliczyć należy również przychody i koszty dotyczące sprzedaży zasobów mieszkaniowych (np. lokali mieszkalnych).
W konsekwencji wolne od podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, są dochody Spółdzielni uzyskane z tytułu opisanej we wniosku sprzedaży – ustanowienia prawa odrębnej własności lokali mieszkalnych oraz ustanowienia odrębnej własności miejsc postojowych w garażu podziemnym wielostanowiskowym wraz z udziałem we współwłasności gruntu” (Interpretacja DIS w Bydgoszczy z 26 lipca 2011, ITPB3/423-272/11/PS).
Podobnie stwierdził DIS w Poznaniu w interpretacjach z 2 grudnia 2011 r. (ILPB4/423-328/11-4/DS) oraz z 31 marca 2014 r. (ILPB3/423-4/14-4/PR). Organ ten zgodził się ze spółdzielnią, że uzyskany przez nią dochód ze sprzedaży wybudowanych mieszkalnych budynków jednorodzinnych wraz z gruntem, który zostanie przeznaczony na cele statutowe, podlega zwolnieniu z podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 UPDOP.
„Dochód uzyskany zatem z całokształtu działalności prowadzonej w ramach gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a więc także ze sprzedaży przez spółdzielnie mieszkaniowe (członkom jak i osobom niebędącymi członkami) składników tych zasobów, uprzednio przez nie wybudowanych (w opisanej sprawie są to budynki mieszkalne jednorodzinne), wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na utrzymanie tych zasobów.
Przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zatem przychody osiągane ze sprzedaży budynków jednorodzinnych, bez względu na to, czy nabywcami ich są członkowie spółdzielni mieszkaniowych, czy też inne osoby. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku sprzedawany jest bowiem istniejący zasób mieszkaniowy. Istotnym jest zatem przedmiot sprzedaży, a nie, komu jest on sprzedawany”.
Podobnie uznał DIS w Bydgoszczy, który podzielił pogląd spółdzielni mieszkaniowej, że dochód ze sprzedaży lokali mieszkalnych i pomieszczeń do nich przynależnych, które były wynajmowane na cele mieszkaniowe, będzie objęty zwolnieniem od podatku, pod warunkiem, że dochód ze sprzedaży tych lokali spółdzielnia przeznaczy na utrzymanie własnych zasobów mieszkaniowych (interpretacja z 27 marca 2014 r., ITPB3/423-622/13/PS).
W innej sprawie, rozstrzyganej w podobny sposób przez organ podatkowy, spółdzielnia wybudowała budynki z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi, a dochód ze sprzedaży wykazała w CIT-8 i w całości opodatkowała. Potem jednak doszła do wniosku, że takie działanie jest nieprawidłowe i ma prawo skorygować zeznanie roczne o kwotę nadpłaconego podatku.
DIS zgodził z możliwością korekty zeznania w odniesieniu do dochodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych oraz udziałów w garażu wielostanowiskowym (miejsc postojowych).
Zgodził się także, że spółdzielnia może ten dochód przeznaczyć na pokrycie kosztów pośrednich produkcji (budowy), na rezerwę środków na pokrycie kosztów nieprzewidzianych w trakcie budowy, na koszty obsługi nadzoru inwestorskiego w okresie gwarancji i rękojmi budynku, a także na rezerwę środków na ewentualne roszczenia podwykonawców firmy, która była wykonawcą ww. budynku, a w chwili obecnej jest w stanie upadłości – i nie utraci zwolnienia od podatku dochodowego (DIS w Warszawie z 24 marca 2014 r., IPPB3/423-1062/13-2/EŻ).
Służebność przesyłu
Kolejnym problemem jest odpowiednie zaklasyfikowanie dochodów ze służebności przesyłu. Wiąże się ona z dostarczaniem mediów do budynków znajdujących się w zasobach spółdzielni i dotyczy zarówno usytuowania sieci na gruntach spółdzielni, jak i dostępu do nich w zakresie niezbędnym do prac eksploatacyjnych, konserwacyjnych, napraw, przeglądów, remontów, modernizacji, przebudowy, rozbudowy sieci, usuwania awarii itp.
Jak zauważył DIS w Katowicach, spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków (art. 1 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, dalej jako USM). W obowiązkach statutowych mieszczą się także zadania związane z dostarczaniem mediów do lokali.
Skoro sieci (objęte służebnością przesyłu) służą budynkom, w których są lokale mieszkalne, i służą mieszkańcom spółdzielni, to dochód uzyskany z tytułu służebności będzie zwolniony od podatku dochodowego, jeżeli zostanie przeznaczony na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi (interpretacja z 21 maja 2014 r., IBPBI/2/423-219/14/SD).
Piwnice, suszarnie, komórki
Osobnym problemem jest właściwe ustalenie, do której kategorii trzeba zaliczyć dochody z odpłatnego udostępnienia takich pomieszczeń, jak piwnice, komórki lub suszarnie, oczywiście – tylko takich, które nie stanowią części składowych ani przynależnych do lokali mieszkalnych zajmowanych na zasadzie spółdzielczego prawa lub prawa odrębnej własności.
Pomieszczenia te są wykorzystywane przez mieszkańców spółdzielni odpłatnie, na podstawie umowy najmu na cele mieszkalne (np. do przechowywania rowerów czy jako dodatkowa piwnica).
W interpretacji z 10 kwietnia 2014 r. (ITPB3/423-15/14/PST) DIS w Bydgoszczy wyjaśnił, że dochody z tego tytułu będą objęte zwolnieniem niezależnie od tego, czy osoby korzystające z dodatkowych pomieszczeń są członkami spółdzielni. Organ przywołał art. 4 USM, w którym zrównuje się te dwie kategorie mieszkańców.
„Przychody uzyskane z tytułu wynajmu pomieszczeń (suszarnie i piwnice) stanowią przychody dotyczące gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Pomieszczenie suszarni czy piwnicy, jako części wspólnej budynku mieszkalnego, mieści się w pojęciu zasobów mieszkaniowych spółdzielni mieszkaniowej.
Zasoby mieszkaniowe to nie tylko lokale mieszkalne, ale również pomieszczenia pozostałe i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.
Jednocześnie z art. 4 USM wynika obowiązek dla członków spółdzielni, jak i osób niebędących członkami spółdzielni, uczestniczenia w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
W związku z powyższym należy zauważyć, że dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT nie wynika, aby koniecznym warunkiem było, iż przychody powinny pochodzić wyłącznie od członków spółdzielni mieszkaniowej.
Tym samym nie jest trafne stanowisko spółdzielni, która twierdzi, że zwolnienie przedmiotowe z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy nie znajduje zastosowania dla dochodu powstałego od osób zamieszkałych w zasobach spółdzielni niebędących członkami spółdzielni.
Podsumowując, przychody otrzymane z tytułu wynajmu opisanych pomieszczeń mieszkańcom spółdzielni będących członkami spółdzielni mieszkaniowej oraz osobom zamieszkałym w zasobach spółdzielni niebędących członkami spółdzielni stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Przedawniony wkład mieszkaniowy
DIS w Bydgoszczy analizował kwestię niewypłaconego w terminie wkładu mieszkaniowego. Członek spółdzielni dysponował spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu. W 2004 roku zmarł, a lokal mieszkalny został przejęty przez spółdzielnię i wynajęty rodzinie (umowa najmu lokalu).
Do dzisiaj nie zgłosili się do spółdzielni spadkobiercy po zmarłym. Zgodnie z art. 29 § 1 Prawa spółdzielczego, roszczenia o zwrotu wkładów albo ich równowartości pieniężnej ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat.
Po tym terminie spółdzielnia zaliczyła niewypłacony wkład do przychodów operacyjnych. Była ciekawa, czy może tę kwotę objąć zwolnieniem od podatku. DIS w Bydgoszczy stwierdził, że dochód z tytułu przedawnionego zobowiązania, powstały w wyniku upływu terminu roszczenia o wypłatę wkładu mieszkaniowego, jest zwolniony od podatku dochodowego w przypadku, gdy zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem istniejących zasobów mieszkaniowych.
„W wyniku przedawnienia zobowiązań, w dacie ich przedawnienia, wartość tych zobowiązań stanowi przysporzenie majątkowe. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy, przychodami są m.in. kwoty umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. (...) Należy stwierdzić, że środki pieniężne wpłacone tytułem wkładu mieszkaniowego zostały przeznaczone na wybudowanie lokalu mieszkalnego i zawierają się w pojęciu gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Uzyskany przez Spółdzielnię przychód z tytułu przedawnionego wkładu mieszkaniowego wobec osoby, która dokonała wpłaty środków pieniężnych (wkładu budowlanego) stanowi przychód osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który ma wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki, który, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (interpretacja z 4 kwietnia 2014 r., ITPB3/423-14/14/PS).
Przychody z najmu i dzierżawy
Wynajmowanie nieruchomości jest działalnością gospodarczą. Jednak zarówno sądy, jak i organy podatkowe dzielą przychody z czynszu na zwolnione i opodatkowane, w zależności od tego, co jest przedmiotem najmu i jaki jest cel umowy. Jak podkreślił DIS w Bydgoszczy (ITPB3/423-591d/13/PS) :
„Przez zasoby mieszkaniowe rozumie się nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców.
W konsekwencji pomieszczenia piwniczne, stanowiące część nieruchomości wspólnej, mieszczą się co do zasady w pojęciu zasobów mieszkaniowych.
Jednakże przychodów uzyskiwane przez Spółdzielnię z tytułu najmu tych pomieszczeń w celach prowadzenia tam działalności gospodarczej nie można uznać za przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Innymi słowy, pożytki czerpane z najmu pomieszczeń piwnicznych na cele niemieszkalne nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Dlatego również odsetki z tytułu opóźnień w płatnościach od najmu pomieszczeń piwnicznych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, nie stanowią przychodów dotyczących gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Zatem dochód w części związanej z uzyskiwanymi przychodami z tytułu tych odsetek jest dochodem z działalności, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, a więc nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w tym przepisie. Stosownie więc do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy, dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych”.
DIS w Bydgoszczy uznał także, że zwrot kosztów postępowania sądowego prowadzonego w sprawie zaległości w czynszu dzierżawnym, dokonany przez dzierżawcę spółdzielni, stanowi jej dochód, który nie powinien być zwolniony od podatku. Chodziło bowiem o spór dotyczący dzierżawy terenu wykorzystywanego przez dzierżawcę na prowadzenie działalności gospodarczej.
„Przychody z tytułu zapłaconych przez dłużników kosztów procesu od dzierżaw terenu, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, stanowić będą przychody z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowych i będą miały wpływ na wielkość dochodu uzyskanego z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, niekorzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy” (ITPB3/423-591g/13/PS).
DIS w Poznaniu wypowiedział się na temat wynajmowania garaży. SM w swoich zasobach miała garaże wolnostojące oraz usytuowane w budynkach mieszkalnych. Użytkowano je na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa odrębnej własności lub umowy najmu. Korzystały z nich zarówno osoby zamieszkujące w zasobach spółdzielni i będące członkami, jak i niebędące członkami spółdzielni oraz niebędące jej mieszkańcami.
DIS stwierdził, że: „dla zaliczenia danego pomieszczenia (obiektu) do zasobów mieszkaniowych kluczowe znaczenie ma związek tego pomieszczenia lub obiektu z lokalem mieszkalnym, w szczególności jeśli umożliwia prawidłowe korzystanie z takiego lokalu. dochód uzyskany z wynajmu garaży członkom, jak i innym osobom zamieszkałym w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, także gdy te osoby posiadają spółdzielcze prawa do garażu, jak i wyodrębnioną własność – stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o których traktuje przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 UPDOP.
Garaże mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych, jeśli są w określony sposób przypisane do znajdujących się w budynku lokali mieszkalnych albo użytkowane są przez mieszkańców lokali mieszkalnych będących w zasobach Spółdzielni. Znaczenia w tym przypadku nie ma więc tytuł prawny do garażu, lecz jego związek z celami mieszkaniowymi.
Skoro więc garaże służą mieszkańcom lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach Spółdzielni w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych oraz wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane, to stanowią zasób mieszkaniowy Spółdzielni.
Zatem dochód powstały z tego tytułu, o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 UPDOP.
Natomiast garaże użytkowane przez osoby niebędące mieszkańcami Spółdzielni Mieszkaniowej nie będą mieściły się w ww. pojęciu zasobów mieszkaniowych, gdyż nie mają związku z celami mieszkaniowymi. Tym samym, dochód z tego tytułu nie pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a zatem nie może podlegać zwolnieniu z opodatkowania” (DIS w Poznaniu z 6 lutego 2014 r., ILPB3/423-543/13-3/JG).
Domy kultury
DIS w Poznaniu rozstrzygał problem dochodu generowanego przez dom kultury. SM za pomocą klubu kultury prowadzi działalność społeczno--wychowawczą i kulturalną. Jego działalność przynosi przychody z tytułu prowadzonych zajęć, wynajmu pomieszczeń i opłat uzyskanych na podstawie art. 4 ust. 5 USM.
Spółdzielnia powzięła wątpliwość, czy wynik z działalności społeczno-wychowawczej i kulturalnej należy traktować jako działalność związaną z działalnością zwolnioną, czy też jako opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych.
DIS wyjaśnił, że „działalność społeczno-wychowawcza i kulturalna prowadzona przez Spółdzielnię nie może być uznana za gospodarkę zasobami mieszkaniowymi. Działalność taka stanowi bowiem inną sferę aktywności Spółdzielni niezwiązaną z celami mieszkaniowymi.
Oznacza to, że do przychodów i kosztów dotyczących gospodarowania zasobami mieszkaniowymi (działalność zwolniona z opodatkowania) nie można zaliczyć przychodów i kosztów dotyczących działalności społeczno-wychowawczej i kulturalnej.
Tym samym zarówno dochód uzyskany z tytułu wynajmu pomieszczeń klubu, jak i prowadzonych zajęć czy opłat otrzymanych na podstawie art. 4 ust. 5 USM, należy traktować jako dochód z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (działalność opodatkowana).
Zatem nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że skoro Spółdzielnia dochód uzyskany z tytułu wynajmu pomieszczeń klubu traktuje jako działalność niezwiązaną z działalnością zwolnioną (działalność opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych), natomiast wynik z pozostałej działalności finansowanej z wpłat członków – zgodnie z art. 4 ust. 5 USM jako działalność zwolnioną, to wykazaną stratę z tej działalności należy uwzględnić w rozliczeniu wyniku z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. wynikami z innych tytułów – w tym wynikających z art. 4 ust. 1–4 USM.
Na gruncie UPDOP nie jest bowiem dopuszczalne, by dochody i straty uzyskiwane z różnego źródła dochodów (opodatkowanych i zwolnionych z podatku dochodowego od osób prawnych) można było dowolnie kompensować” (interpretacja z 6 lutego 2014 r., ILPB3/423-543/13-4/JG).