Trendy marketingowe na rynku nieruchomości
Trendy marketingowe na rynku nieruchomości, fot. Pixabay
Rok 2020 przyniósł wiele zmian w zakresie działań marketingowych. Znacząco wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i digitalizacją. Jednocześnie wyzwaniem stało się znalezienie skutecznych metod dotarcia do klientów, bo choć wirtualny świat daje możliwość szybszego kontaktu, to trudniej jest budować trwałe relacje, opierając się wyłącznie na kanałach online.
Zobacz także
Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?
Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....
Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.
NNV sp. z o.o. Rynek pierwotny a wtórny
Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź,...
Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za wyborem nieruchomości z tych rynków. Dowiedz się, jakie występują różnice między mieszkaniami od dewelopera a lokalami w kamienicy lub blokach z wielkiej płyty.
Redakcja news Czy Portal DOM okaże się użyteczny dla nabywców?
Rządowy portal DOM ma zwiększyć przejrzystość rynku, m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Co sądzą o tym pomyśle deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście...
Rządowy portal DOM ma zwiększyć przejrzystość rynku, m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Co sądzą o tym pomyśle deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym?
Po pierwsze: poznaj klienta i jego potrzeby
Szczegółowa i rzetelna analiza rynkowa to podstawa działań marketingowych. Pozwala bowiem zdefiniować kluczowe grupy potencjalnych klientów, poznać ich potrzeby oraz wartości, a także źródła, z których czerpią informacje. I z tą wiedzą dopiero należy opracowywać atrakcyjne kreacje oraz treści przekazu, a także dobierać narzędzia i kanały komunikacji. Sytuację należy stale monitorować, gdyż grupy docelowe i ich potrzeby zmieniają się pod wpływem różnych czynników.
Po drugie: musisz być widoczny w wirtualnym świecie
Przed erą koronawirusa działania online szły w parze z komunikacją w świecie rzeczywistym. Wiele kluczowych kontaktów można było pozyskać podczas konferencji, targów czy innych wydarzeń branżowych, outdoor był ważnym nośnikiem reklamowym, zwłaszcza dla osiedli mieszkaniowych, a klienci zainteresowani najmem powierzchni komercyjnych przyjeżdżali oglądać je osobiście.
Miniony rok przyniósł zmiany – wiele firm położyło większy nacisk na rozwiązania digitalowe i rozwój nowoczesnych technologii. Spotkania online przy użyciu popularnych platform komunikacyjnych, to już od roku codzienność dla wielu pracowników. Za ich pośrednictwem można też pokazać potencjalnym najemcom dostępne powierzchnie biurowe czy magazynowe.
Zarządcy nieruchomości komercyjnych oraz deweloperzy mieszkaniowi podczas swoich prezentacji coraz częściej korzystają z rozwiązań z zakresu VR oraz AR, zwłaszcza z wirtualnych spacerów. Spodziewamy się, że w przyszłości trend ten będzie ewoluował w kierunku popularyzacji technologii zapewniających klientom doświadczenia zbliżone do tych, które mogą przeżyć w rzeczywistości. Ważne jest przy tym odwzorowanie realnej skali i wielkości pomieszczeń, a także możliwość obejrzenia detali. Atrakcyjną funkcją dodatkową będzie z pewnością wirtualne testowanie różnych wariantów aranżacji przestrzeni.
Warto również wspomnieć o kanałach online, które służą pozyskiwaniu nowych klientów. Reklamy outdoorowe zostały w dużej mierze zastąpione przez Lead Ads, realizowane w mediach społecznościowych, a także promocję za pośrednictwem Google Ads oraz portali dedykowanych wsparciu procesu komercjalizacji. Wzrosło znaczenie kanałów własnych – stron internetowych oraz profilów w mediach społecznościowych. Pojawiło się więcej filmów oraz materiałów graficznych prezentujących nie tylko poszczególne projekty i ich otoczenie, ale także filozofię i wartości firmy w zakresie tworzenia różnego rodzaju przestrzeni dla najemców i kupujących. Rośnie również świadomość znaczenia prywatnych profilów poszczególnych pracowników firmy na LinkedIn. W tym przypadku kluczowe jest budowanie wokół siebie odpowiednich grup odbiorców oraz tworzenie angażujących, interesujących dla nich treści.
Kolejny ważny punkt to zapewnienie klientowi możliwości komunikacji z przedstawicielem zarządcy i/lub dewelopera w czasie rzeczywistym. W tym celu coraz częściej wykorzystywane są czaty oraz komunikatory.
Po trzecie: nie bagatelizuj znaczenia e-mail marketingu
W 2020 roku do łask wrócił e-mail marketing. Według marketerów znacząco wzrosła liczba subskrybentów newsletterów, a także wskaźniki informujące o tym, że wiadomość została faktycznie przeczytana i skłoniła odbiorcę do reakcji. Wzrost popularności e-mail marketingu niesie pewne zagrożenia, mianowicie, że nasza oferta trafi do spamu lub zginie w gąszczu innych wiadomości.
Niezwykle ważne jest więc korzystanie z wysokiej jakości bazy kontaktów oraz stworzenie takiej kreacji i treści, która będzie dla klienta interesująca. Obecnie dominują atrakcyjne materiały graficznie i wideo z „call to action”. Kluczowe znaczenie ma przy tym personalizacja oferty i przekazu. Przykładowo, warto najpierw pozyskać jak najwięcej informacji o tym, jakie powierzchnie interesują daną firmę, np. pod względem metrażu, okresu najmu i innych czynników determinujących wybór biura. Wówczas dalsze podejmowane działania będą bardziej skuteczne – klienci dostaną oferty dopasowane do potrzeb.
Po czwarte: rozwijaj relacje
Niewątpliwie najlepszym ambasadorem marki jest zadowolony klient. W pogoni za nowymi kontaktami nie możemy więc zapomnieć o osobach i firmach, które już korzystają z naszych obiektów. Warto postawić na partnerską współpracę i bieżącą komunikację z klientami. Pandemia jeszcze bardziej umocniła wzajemne relacje.
Czego można się spodziewać w 2021 roku? Jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, część spotkań zacznie się odbywać z powrotem na żywo. Nie zmieni to jednak obecnych trendów w zakresie digitalizacji, która będzie nadal postępować. Dodatkowo rok 2020 pokazał wszystkim, że długofalowe plany mogą w jednej chwili ulec całkowitej zmianie, dlatego przy tworzeniu strategii marketingowych trzeba zachować pewną elastyczność, która pozwoli jak najszybciej dopasować się do zmieniających się warunków rynkowych.
Źródło: Marketing Manager, Hines Polska Sp. z o.o.