Technologia zmienia rynek pracy i wpływa na dobrostan pracowników
Technologia zmienia rynek pracy i wpływa na dobrostan pracowników, fot. ww.pixabay.com
Technologia odgrywa ogromną rolę w życiu zawodowym dużej grupy pracowników i jej znaczenie będzie rosło. 65 proc. Polaków twierdzi, że kompetencje cyfrowe będą coraz ważniejsze na rynku pracy, a 60 proc. uważa, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej otrzymać podwyżkę czy awans – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj.
Zobacz także
news Brak ludzi do pracy, czyli największe wyzwanie dla branży budowlanej
Firma Norgips, będąca liderem w branży suchej zabudowy w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowała raport dotyczący największych problemów branży budowlanej w Polsce.
Firma Norgips, będąca liderem w branży suchej zabudowy w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowała raport dotyczący największych problemów branży budowlanej w Polsce.
Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...
Redakcja news Domofon dopasowany do każdego osiedla
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.
Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy stała się elementem dobrostanu pracowniczego. Korzystają na tym głównie młode osoby, które szukają elastycznej pracy, dopasowanej do ich stylu życia. Psychologowie potwierdzają, że technologia diametralnie zmieniła rynek pracy i zmienia go cały czas. Zamknięcie ludzi w domach, z komputerem, na czas pandemii COVID-19, spotykanie się online mocno przyspieszyło ten rozwój.
Umiejętności technologiczne Polaków
Raport Manpower Group („Niedobór talentów”) pokazuje, że w 2020 r., wraz z wybuchem pandemii COVID-19, zaczęła się największa od czasów II wojny światowej transformacja umiejętności wymaganych na rynku pracy. W świetle przyspieszającej rewolucji technologicznej, firmy szukają pracowników dysponujących tak kompetencjami miękkimi, jak i zaawansowanymi umiejętnościami cyfrowymi. Polacy patrzą na tę kwestię z optymizmem: z zeszłorocznego raportu Pracuj.pl („Cyfrowa ewolucja kariery”) wynika, że 67 proc. pozytywnie ocenia swoją biegłość w korzystaniu z technologii w życiu zawodowym. Zaś siedmiu na dziesięciu Polaków ogólnie pozytywnie ocenia wpływ rozwoju technologii na rynek pracy w ostatnich latach.
Big data, uczenie maszynowe, rozwiązania chmurowe, automatyzacja procesów, AI i postępująca robotyzacja coraz bardziej wspierają biznes. W kolejnych latach będą one mieć także rosnące przełożenie na to, w jaki sposób pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Obecnie, dzięki rozwiązaniom chmurowym i mobilnym, zespoły w firmach mają możliwość szybkiej i łatwej komunikacji. Pracownicy mają również świadomość, że stale muszą podnosić swoje kompetencje cyfrowe: w badaniu Pracuj.pl 44 proc. Polaków oceniło, że w przyszłości zbyt niski poziom zaawansowania technologicznego może być dla nich barierą w szukaniu nowej pracy. Większość (73 proc.) uważa również, że to pracodawcy powinni wspierać pracowników w nabywaniu nowych kompetencji cyfrowych.
Badania Manpower Group pokazują, że średnio co trzecie przedsiębiorstwo w Polsce docelowo planuje połączenie pracy zdalnej z wykonywaniem zadań w siedzibie firmy. 43 proc. pracowników uważa, że jesteśmy świadkami końca epoki, kiedy praca na etat była wykonywana w sztywnych ramach czasowych od godziny 9 do 17.
Może Cię zainteresuje: Dyrektywa o cyfrowych platformach pracy i jej wpływ na rynek pracy
Jednakże szereg badań wskazuje, że efektywność pracowników się poprawiła lub pogorszyła. Dużo mówi się o rosnącym wskaźniku wypalenia zawodowego. Często wiąże się go z długim czasem pracy w formie zdalnej. Inne minusy pracy zdalnej to m.in. obniżenie efektywności komunikacji, które są skutkiem braku spotkań twarzą w twarz czy utracone więzi z kolegami z pracy. Z drugiej strony pozwoliła ona pokazać się pracownikom od spontanicznej, domowej strony, nauczyła ich elastyczności, nieprzewidywalności i dystansu.
Praca zdalna nie dla wszystkich
Praca zdalna stała się pożądaną opcją, ale nie jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Człowiek musi mieć wybór. Ilu ludzi, tyle modeli pracy. Komuś mało zorganizowanemu taki styl nie będzie pasował. Przy odpowiednich zasobach i możliwościach może się okazać, że ludzie są bardziej efektywni, siedząc na egzotycznej wyspie niż w Warszawie lub odwrotnie.
Trend pracy zdalnej i rozwoju cyfryzacji widać szczególnie wśród młodego pokolenia, poszukującego elastycznych, dopasowanych do swojego stylu życia form zatrudnienia. To oni w czasie rozmów rekrutacyjnych pytają, czy mogą pracować z dowolnego miejsca.
W raporcie Manpower Group eksperci podkreślają, że przy tak dynamicznych zmianach na rynku pracy pewne jest jedno: pandemiczny kryzys powinien przygotować społeczeństwo na pracę przyszłości. Ta zaś, według przewidywań, będzie bardziej elastyczna, różnorodna i nastawiona na dbanie o dobre samopoczucie pracowników.
Technologia otwiera też ogromny obszar dbania o swoje samopoczucie. Jeszcze kilka lat temu nie mówiło się o tym, że firmy powinny wspierać pracowników, jeśli chodzi o ich dobrostan czy zdrowie psychiczne. Dodatkowe korzyści na etacie nie obejmowały opieki psychologicznej ani możliwości rozwoju. Obecnie, dzięki nowym technologiom, istnieją takie platformy, jak np. Mindgram, które zapewniają dostęp do najlepszych specjalistów, webinarów, szkoleń, audioteki, podcastów, a także różnych form prorozwojowych i samopomocowych.
Źródło: Newseria Biznes