administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozliczenie roczne wspólnot mieszkaniowych

Rozliczenie roczne wspólnot mieszkaniowych

Rozliczenie roczne wspólnot mieszkaniowych

W grudniowym numerze „Administratora", w artykule "Rozliczenia podatkowe na przełomie lat podatkowych" zostały omówione generalne reguły rozliczenia rocznego wspólnoty mieszkaniowej. W tym numerze zostaną wskazane sposoby obliczenia rocznego dochodu zwolnionego i opodatkowanego podatkiem dochodowym.

Zobacz także

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

prof. ucz. dr Jerzy Jankowski news Zwolnienie z VAT dochodów spółdzielni w związku z powodzią

Zwolnienie z VAT dochodów spółdzielni w związku z powodzią Zwolnienie z VAT dochodów spółdzielni w związku z powodzią

Na stronach RCL-u opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów spółdzielni mieszkaniowych wydatkowych w...

Na stronach RCL-u opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów spółdzielni mieszkaniowych wydatkowych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., o którą to regulację postulował Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Redakcja news Zamrożenie progu podatkowego na kilka lat

Zamrożenie progu podatkowego na kilka lat Zamrożenie progu podatkowego na kilka lat

Zamrożenie przez rząd progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł rocznie dla wielu Polaków oznaczać będzie niższą wypłatę. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje wyższy podatek – 32 proc. PIT.

Zamrożenie przez rząd progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł rocznie dla wielu Polaków oznaczać będzie niższą wypłatę. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje wyższy podatek – 32 proc. PIT.

Zeznanie roczne CIT-8

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, w tym także wspólnoty mieszkaniowe muszą złożyć do końca marca 2010 r. zeznanie roczne CIT-8 i w tym terminie zapłacić podatek. Warto pamiętać, że CIT-8 składa się także, wtedy gdy podatnik nie osiągnął żadnych przychodów i nie poniósł żadnych kosztów podatkowych.

Podatnicy, których dochody są zwolnione od podatku muszą do zeznania rocznego dołączyć załącznik CIT-8/O. Jest to informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych z podatku. Jeżeli podatnik nie osiągnie dochodów zwolnionych z podatku, nie składa załącznika CIT-8/O.

Załącznik CIT-D składa się wówczas, gdy podatnik otrzyma lub przekaże w ciągu roku darowiznę. Jeżeli takie zdarzenia nie miały miejsca nie składa się tego załącznika.

Wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek złożenia zeznania rocznego CIT-8 oraz CIT-8/O, ponieważ część (lub całość) ich dochodów jest zwolniona od podatku.

Dane informacyjne

W zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 należy wypełnić następujące rubryki:

  • Pole 1 - NIP wspólnoty (każda wspólnota powinna mieć własny NIP),
  • Pola 4 i 5 - daty rozpoczęcia i zakończenia roku podatkowego (nie muszą się pokrywać z rokiem kalendarzowym, ale wspólnoty zwykle pozostają przy rozliczeniu zgodnym z latami kalendarzowymi),
  • Pole 6 - US, do którego adresowane jest zeznanie (składa się wg siedziby wspólnoty, którą wyznacza siedziba jej organu zarządzającego; w nr. 10/2009 „Administratora" omówiono kwestie ustalania adresu siedziby),
  • Pole 7 - należy zaznaczyć, czy formularz jest zeznaniem czy korektą zeznania (jeżeli jest to korekta, to zgodnie z art. 81 ordynacji podatkowej należy dołączyć do niego pisemne wyjaśnienie przyczyn korekty, np. pomyłka w obliczeniu),
  • Pola 8-9 - nazwa i REGON wspólnoty,
  • Pola 10-19 - dane adresowe wspólnoty,
  • Pola 20-21 - nie dotyczą wspólnot mieszkaniowych,
  • W polach 22-26 należy podać ilość składanych załączników; wspólnoty składają 1 załącznik: CIT-8/O, a jeżeli otrzymały lub przekazały darowiznę - CIT-D.

Przychody, koszty, dochody

Pole 27 - należy wpisać ogólną kwotę wszystkich osiągniętych przychodów ze źródeł położonych na terytorium RP. Do tych źródeł należy zaliczyć m.in.:

1) zaliczki na poczet zarządu nieruchomością wspólną, w tym na remonty,

2) odsetki z tytułu nieterminowego regulowania tych należności,

3) zaliczki na pokrycie kosztów związanych z lokalami1,

4) wpływy z najmu i dzierżawy, np. dachu, ściany oraz ze służebności,

5) odsetki od środków na rachunkach bankowych,

6) inne przychody pochodzące z takich źródeł, jak darowizny, odszkodowania, otrzymane kary umowne, premia termomodernizacyjna,

7) z odsprzedaży mediów najemcom (refakturowanie),

8) ze sprzedaży lokali, np. powstałych z zagospodarowania strychu,

9) ze sprzedaży ciepła z kotłowni,

10) z odsprzedaży innym podmiotom własnej energii i innych mediów.

Pola 28-29 - pozostawia się niewypełnione,

Pole 30 - należy wpisać kwotę z pola 27,

Pola 31 i 34 - wpisać wszystkie wydatkowane kwoty związane z działaniami i przychodem wspólnoty. Do kosztów wspólnoty należą m.in.:

1) wydatki poniesione na:

a) konserwację i remonty budynku i urządzeń technicznych,

b) utrzymanie porządku i czystości części wspólnych,

c) zapłatę za media zakupione do nieruchomości wspólnej,

d) zapłatę za media kupione do poszczególnych lokali - jeżeli w przychodach wykazano otrzymane od właścicieli wpłaty na zakup tych mediów,

e) zapłatę za odprowadzanie ścieków i wywóz śmieci,

f) ubezpieczenie nieruchomości, ochronę budynku;

2) wynagrodzenie zarządu lub zarządcy;

3) inne wynagrodzenia (razem z ZUS), np. księgowej, dozorcy;

4) koszty związane z wynajmowaną powierzchnią, jeżeli nie ponosi ich najemca;

5) koszty prowizji i opłat bankowych;

6) koszty windykacji i egzekucji wierzytelności wspólnoty;

7) odpisy amortyzacyjne dokonane w danym roku zgodnie z ustawą o CIT;

8) podatki i inne opłaty publicznoprawne, np. opłata za wieczyste użytkowanie.

Pola 32 i 33 - należy pozostawić puste.

W polu 35 należy wpisać dochód wspólnoty; oblicza się go zgodnie z instrukcją podaną w tej pozycji, tzn. od kwoty z pola 30 należy odjąć kwotę z pola 34; jeżeli różnica jest liczbą ujemną należy wpisać 0.

Pole 36 wypełnia się, jeżeli kwota kosztów uzyskania przychodów przewyższyła w roku 2009 wysokość przychodów. W przeciwnym wypadku należy wpisać 0.

Pole 37 - należy pozostawić puste. Pola 38 i 39 - należy wypełnić zgodnie z instrukcją tam podaną (wspólnoty przepisują kwoty z pozycji 35 i 36).

Dochody zwolnione od podatku

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Ponieważ od podatku zwolniono dochody pochodzące z konkretnego źródła, oznacza to, że wspólnoty muszą prowadzić dodatkowe, odrębne ewidencje:

1) przychodów i kosztów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,

2) pozostałych przychodów i kosztów powiązanych z tymi przychodami.

W zeznaniu rocznym CIT-8 należy wpisać wszelkie przychody, wszelkie koszty uzyskania przychodów oraz obliczyć całościowy dochód wspólnoty.

Jednocześnie w CIT-8/O należy wpisać dochody zwolnione od podatku, tzn. dochody przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

CIT-8/O

CIT-8/O jest załącznikiem do deklaracji CIT-8 i zawiera informację o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku. Należy w nim wypełnić następujące rubryki:

  • Pole 1 - NIP wspólnoty (każda wspólnota powinna mieć własny NIP),
  • Pola 4 i 5 - daty rozpoczęcia i zakończenia roku podatkowego (nie muszą się pokrywać z rokiem kalendarzowym),
  • Pola 6 i 7 - nazwa i REGON wspólnoty,
  • Pole 8 - należy wpisać dochód zwolniony od podatku, tj. dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów (zob. niżej jak ustalić ten dochód),
  • Pola 9-19 - należy pozostawić puste,
  • Pole 20 - wpisać kwotę z poz. 8. Tę samą kwotę przepisać do CIT-8 w polu 40,
  • Pole 70 - wypełnia się wyłącznie w przypadku określonym w art. 25 ust. 4 ustawy o CIT. Dotyczy to sytuacji, w której wspólnota zadeklarowała, że przeznaczy dochód na utrzymanie zasobów mieszkaniowych i dochód ten wydatkowała na inne cele. Podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku. W składanej deklaracji należy wykazać sumę dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a nie wydatkowanych do końca roku, za który składana jest deklaracja.

Podstawa opodatkowania. CIT-8

Po wypełnieniu załącznika CIT-8/O kontynuuje się wypełnianie CIT 8.

Pole 40 - należy wpisać kwotę dochodów wykazaną w polu 20 załącznika PIT-8/O.

Pole 41 - jeżeli wspólnota może skorzystać z odliczenia od dochodu np. z tytułu darowizny (na pożytek publiczny oraz kult religijny), wpisuje się tu kwotę z poz. 47 załącznika CIT-8/O, czyli łączną kwotę odliczeń od dochodów. W ramach tej kwoty znajduje się także kwota strat z lat ubiegłych podlegająca odliczeniu (wykazana w CIT-8/O). Łączna wysokość odliczenia nie może przekroczyć kwoty 10% dochodu. Odliczana w poz. 41 kwota nie może przekroczyć kwoty dochodu z poz. 38 pomniejszonej o kwotę z poz. 40.

Pole 42 - należy pozostawić puste.

Pole 43 - wpisuje się tu sumę dochodu zwolnionego od podatku i ewentualnych odliczeń wykazanych wyżej i w CIT-8/O.

Pole 44 - wskazuje się tu podstawę opodatkowania: jeżeli kwota z poz. 38 jest większa od 0, wpisuje się kwotę z poz. 38 pomniejszoną o kwotę z poz. 43, w pozostałych przypadkach oraz jeżeli wynik jest liczbą ujemną - wpisuje się 0 (jeżeli więc dochód wspólnoty jest równy dochodowi zwolnionemu wpisuje się 0).

Pole 45 - wypełnić, jeżeli wystąpiła strata (tj. wydatki przekroczyły przychody).

Pola 46-50 - wspólnoty na ogół nie korzystają z tego typu odliczeń, są one skierowane do przedsiębiorców - pola te pozostawia się puste.

Pole 51 - wskazuje się (po zaokrągleniu do pełnego złotego) podstawę opodatkowania.

Pole 51 - wypełnić, jeżeli wystąpiła strata.

Pole 54 - należy wpisać wynik mnożenia stawki 19% i podstawy opodatkowania (jeżeli podstawa wynosi 0, podatek wynosi także 0).

W części G lub H zeznania - wpisuje się kwoty należnych zaliczek miesięcznych lub kwartalnych.

W części I zeznania oblicza się różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek za rok podatkowy.

Pole 94 - kwota wpłaconych w ciągu roku podatkowego zaliczek.

Pole 95 - kwota podatku do zapłaty. W pozycji tej wpisuje się różnicę między należnym podatkiem a wpłaconymi zaliczkami. Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, wpisuje się 0.

Pola 97 i 98 wypełnia się, jeżeli wspólnota wydała dochód przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych na inne cele.

Ustalenie dochodu zwolnionego od podatku

Zasoby mieszkaniowe

Zwolnienie od podatku obejmuje dochody z „gospodarki zasobami mieszkaniowymi" przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.

Nie wchodząc w tym miejscu w głębszą analizę tego pojęcia (odsyłam do wcześniejszych numerów „Administratora") wygodniej jest przyjąć, że zasoby mieszkaniowe to budynki mieszkalne, grunt związany z tymi budynkami oraz inne obiekty funkcjonalnie z nimi związane, a służące właścicielom lokali do ich prywatnych celów.

Pojęcie zasobów mieszkaniowych, obejmuje również pomieszczenia związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania lokali i budynków mieszkalnych, tj. pomieszczeń administracji, kotłowni oraz osiedlowych warsztatów konserwacyjno-remontowych.

Pojęcie to nie może być jednak rozciągane na lokale użytkowe wynajmowane osobom fizycznym oraz osobom prawnym. W przypadku garaży stanowisko resortu finansów jest następujące: garaże mieszczą się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe", o ile służą mieszkańcom lokali mieszkalnych w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkalnych i wykorzystane są zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane; jeżeli garaże są wynajmowane osobom trzecim na cele użytkowe (np. prowadzenie działalności gospodarczej) nie są one traktowane jak zasoby mieszkaniowe.

Dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi

Dochody z „gospodarki zasobami mieszkaniowymi" to wszelkie wpłaty od właścicieli lokali związane z ich prywatnymi celami oraz odsetki zgromadzone na rachunku bankowym od zgromadzonych wpłat (na rachunkach bieżących i lokatach), a także odsetki od zaległości zapłacone przez właścicieli. Status lokalu nie ma żadnego znaczenia; jednakowo należy traktować wpłaty od właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowych, zawsze bowiem dotyczą one nieruchomości wspólnej.

Jeżeli natomiast wpłaty pochodzą z innego źródła (ale związanego z budynkiem), np. z wpływów z dzierżawy dachu lub najmu lokalu wspólnoty np. piwnic - należy je opodatkować. Podobnie opodatkowuje się odsetki od tych środków. Kosztem uzyskania przychodów z tych odsetek są koszty naliczone przez bank.

Warto wiedzieć, że organy podatkowe dzielą dochody z odsetek na zwolnione od podatku i niezwolnione, w zależności od tego, czy zostały naliczone na rachunku bieżącym czy na lokacie. Przykładowo, Izba Skarbowa w Katowicach uznała w wykładni z 1.09.2008 r. (IBPB3/423421/08/AK), że: „dochód uzyskany z tytułu:

a) odsetek od lokat terminowych, przeznaczonych na fundusz remontowy (bez względu na to czy podjęto uchwałę o przeznaczeniu tych środków, czy też nie) jest dochodem z pozostałej działalności. W konsekwencji odsetki nie korzystają ze zwolnienia, a zatem cel na jaki zostaną przeznaczone, pozostaje bez znaczenia,

b) odsetek od rachunku bieżącego, przeznaczonych na fundusz remontowy na podstawie uchwały, może korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 44 CIT, gdy środki gromadzone na tym rachunku pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. z najmu ww. pomieszczeń takich jak suszarnie, strychy, komórki czy garaże mieszkańcom danej wspólnoty,

c) odsetek od rachunku bieżącego, przeznaczonych na fundusz remontowy na podstawie uchwały, nie może korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 44 CIT, gdy środki gromadzone na tym rachunku nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. pochodzą z najmu ww. pomieszczeń osobom niebędącym mieszkańcem danej wspólnoty".

Podobny pogląd wyraził dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wykładni z 1.08.2008 r. (ILPB3/423-269/08-5/ŁM).

W świetle przytoczonych interpretacji bezpieczniej jest uznać, że odsetki od lokat terminowych w całości należy zaliczyć do przychodów kapitałowych niezwolnionych od podatku. Kosztem uzyskania tych przychodów są wszelkie wydatki (prowizje, opłaty) poniesione przez wspólnotę na rzecz banku.

Dochody ze sprzedaży części „mieszkalnych" nieruchomości wspólnej będą zwolnione od podatku (jeżeli zostaną przeznaczone za utrzymanie zasobów mieszkaniowych). W podobny sposób ocenił takie dochody Minister Finansów w wykładni z 9.07.2008 r. (DD6/8213/212/KWW/08/PCHD-664) - „Przychodami uzyskanymi przez wspólnoty mieszkaniowe z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są, oprócz wpłat wnoszonych przez właścicieli lokali mieszkalnych na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (np. remontu klatki schodowej, dachu), także przychody ze zbycia wyodrębnionych lokali mieszkalnych. Odnosi się to również do sprzedaży lokali mieszkalnych powstałych w wyniku przebudowy powierzchni nieruchomości wspólnej (np. strychów, suteren). Dochody osiągnięte z tego tytułu, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT). Zwolnieniu temu nie podlegają natomiast, bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone, dochody osiągnięte przez wspólnoty mieszkaniowe ze sprzedaży nowo wyodrębnionych lokali użytkowych (np. o charakterze usługowym). Nie są to bowiem dochody osiągnięte z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".

Podobnie będzie w przypadku sprzedaży części gruntu, taki dochód należy opodatkować. Grunt, zwłaszcza zbędny wspólnocie, nie wchodzi w zakres zasobów mieszkaniowych. Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wykładni prawa z 29.01.2008 r. (ILPB3/423-193/072/ŁM): „Biorąc pod uwagę fakt, że grunty nie wchodzą w zakres pojęcia zasobów mieszkaniowych, a działanie polegające na sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wykracza poza podstawowe, nałożone ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, cele i przedmiot działalności spółdzielni mieszkaniowych, przychód ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu nie może być uznany za przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W konsekwencji dochód uzyskany z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych".

Premia termomodernizacyjna jest związana z ocieplaniem budynku. W całości więc powinna zostać zaliczona do dochodów zwolnionych od podatku. Podobnie należy ocenić wpływy z odszkodowania, jeżeli jest ono związane z uszkodzeniem substancji budynku.

Przeznaczenie dochodów na utrzymanie zasobów mieszkaniowych

Przesłanką zwolnienia dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi jest ich przeznaczenie i - bez względu na termin - wydatkowanie na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. „Przeznaczenie" dochodu oznacza, że pieniądze nie muszą zostać wydane w danym roku podatkowym, natomiast niezbędne jest podjęcie uchwały przez wspólnotę w sprawie przeznaczenia (w przyszłości) dochodu na konkretny cel związany z substancją mieszkaniową. Można więc wpływy gromadzić przez kilka lat i będą one przez ten okres zwolnione od podatku. Wydanie ich na inne cele powoduje utratę zwolnienia. Należy wówczas doliczyć te wcześniej zwolnione kwoty dochodu do dochodu bieżącego i opodatkować. Wynika to z art. 25 ust. 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym, jeżeli podatnik uprzednio zadeklarował, że przeznaczy dochód na cele dające zwolnienie od podatku i dochód ten wydatkował na inne cele - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i nie wydatkowanych w tych latach na cele objęte zwolnieniem.

1 Autorka uważa, że zaliczki związane z lokalami nie stanowią przychodu wspólnoty. W „Administratorze" nr 7-8/2009 omówiono to zagadnienie wraz z wyrokiem NSA z 20 marca 2009 r., I FSK 88/08, który podzielił jej (autorki) pogląd. Niestety organy podatkowe na ogół uznają, że całość wpłat od właścicieli lokali należy zaliczyć do przychodów wspólnoty.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Niezgodność danych w ewidencji gruntów i budynków a podatek od nieruchomości

Niezgodność danych w ewidencji gruntów i budynków a podatek od nieruchomości Niezgodność danych w ewidencji gruntów i budynków a podatek od nieruchomości

Niezgodność danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków ze stanem faktycznym nieruchomości staje się coraz powszechniejszym problemem dla podatników podatku od nieruchomości.

Niezgodność danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków ze stanem faktycznym nieruchomości staje się coraz powszechniejszym problemem dla podatników podatku od nieruchomości.

Aneta Mościcka Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu a zwolnienie z PIT

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu a zwolnienie z PIT Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu a zwolnienie z PIT

Podatnik, który przeznaczył pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od nich, zaciągniętych na jej nabycie nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia z PIT wydatków...

Podatnik, który przeznaczył pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od nich, zaciągniętych na jej nabycie nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia z PIT wydatków na cele mieszkaniowe. Prawo to przysługuje wyłącznie, gdy spłata dotyczy kredytu zaciągniętego na nabycie innej nieruchomości, służącej zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych. Spłata kredytu zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość nie jest celem mieszkaniowym – orzekł WSA w Łodzi.

Anna Ruszczak Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT

Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT

Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie....

Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie. Jeśli na początku wystąpiły nieprawidłowości w postanowieniach o przedłużeniu zwrotu VAT, to kolejne postanowienia nie były skuteczne. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu osiemnastu spraw spółki.

Anna Ruszczak news Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani

Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani

Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce, ale są ukraińskimi rezydentami podatkowymi, zatrudnionymi na podstawie ukraińskiej umowy o pracę, powinni rozliczyć się z podatku w Polsce dopiero po przekroczeniu...

Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce, ale są ukraińskimi rezydentami podatkowymi, zatrudnionymi na podstawie ukraińskiej umowy o pracę, powinni rozliczyć się z podatku w Polsce dopiero po przekroczeniu 183 dni pobytu w naszym kraju. Niestety grozi im podwójne opodatkowanie.

Aneta Mościcka Opodatkowanie PIT odsetek od środków na rachunkach powierniczych dewelopera

Opodatkowanie PIT odsetek od środków na rachunkach powierniczych dewelopera Opodatkowanie PIT odsetek od środków na rachunkach powierniczych dewelopera

Skoro mieszkaniowy rachunek powierniczy posiada również cechy rachunku rozliczeniowego w rozumieniu art. 49 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego, to odsetki od środków na nim zgromadzonych stanowią przychód z...

Skoro mieszkaniowy rachunek powierniczy posiada również cechy rachunku rozliczeniowego w rozumieniu art. 49 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego, to odsetki od środków na nim zgromadzonych stanowią przychód z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Czy wydatki na zakup działki rolnej uprawniają do ulgi mieszkaniowej w PIT?

Czy wydatki na zakup działki rolnej uprawniają do ulgi mieszkaniowej w PIT? Czy wydatki na zakup działki rolnej uprawniają do ulgi mieszkaniowej w PIT?

Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT należy uznać także te przeznaczone na nabycie nieruchomości gruntowej,...

Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT należy uznać także te przeznaczone na nabycie nieruchomości gruntowej, w skład której oprócz budynku mieszkalnego wchodzi również budynek gospodarczy. Ustawodawca za wydatki na cele mieszkaniowe uważa także te poniesione na nabycie gruntu, związanego z budynkiem mieszkaniowym. W omawianej sprawie budynek inwentarski i dom – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

dr Kazimierz Dudziński Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej? Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy na montaż podzielników i usług rozliczeniowych kosztów centralnego ogrzewania, może przeprowadzić analizę opłacalności i wykonalności,...

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy na montaż podzielników i usług rozliczeniowych kosztów centralnego ogrzewania, może przeprowadzić analizę opłacalności i wykonalności, a w przypadku, gdyby okazało się, że montaż ww. urządzeń jest nieopłacalny, podjąć decyzję o rozliczaniu kosztów centralnego ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Redakcja news Wzrośnie podatek od nieruchomości w miastach

Wzrośnie podatek od nieruchomości w miastach Wzrośnie podatek od nieruchomości w miastach

W wielu polskich miastach od przyszłego roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Podwyżki mają wynieść dziesięć i więcej procent.

W wielu polskich miastach od przyszłego roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Podwyżki mają wynieść dziesięć i więcej procent.

Anna Ruszczak news Jakie zmiany w podatku Belki planuje rząd?

Jakie zmiany w podatku Belki planuje rząd? Jakie zmiany w podatku Belki planuje rząd?

Rząd planuje zmiany w tzw. podatku Belki – podatku od nominalnych zysków kapitałowych, jednak nie należy spodziewać się jego likwidacji. W obliczu wysokiej inflacji realna wartość oszczędności Polaków...

Rząd planuje zmiany w tzw. podatku Belki – podatku od nominalnych zysków kapitałowych, jednak nie należy spodziewać się jego likwidacji. W obliczu wysokiej inflacji realna wartość oszczędności Polaków maleje, a część z nich musi sięgać do rezerw, by zaspokoić bieżące potrzeby. Lokaty, nawet te z najwyższym oprocentowaniem, nie rekompensują tego choćby w połowie.

Redakcja news Zmiany w opodatkowaniu najmu

Zmiany w opodatkowaniu najmu Zmiany w opodatkowaniu najmu

Od stycznia ryczałt ewidencjonowany będzie jedyną formą opodatkowania wynajmu mieszkań przez właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.

Od stycznia ryczałt ewidencjonowany będzie jedyną formą opodatkowania wynajmu mieszkań przez właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.

Aneta Mościcka Czy spółdzielnia może pobierać VAT od opłat za lokale użytkowe?

Czy spółdzielnia może pobierać VAT od opłat za lokale użytkowe? Czy spółdzielnia może pobierać VAT od opłat za lokale użytkowe?

Ustawodawca odmiennie traktuje osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych. Czynności zarządcze świadczone przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz tych podmiotów pozostają poza zakresem...

Ustawodawca odmiennie traktuje osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych. Czynności zarządcze świadczone przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz tych podmiotów pozostają poza zakresem zwolnienia z ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji należne od nich opłaty są objęte podatkiem VAT – orzekł Sąd Najwyższy.

Redakcja AiMN Odsprzedaż mediów a podatek VAT

Odsprzedaż mediów a podatek VAT Odsprzedaż mediów a podatek VAT

Czy odsprzedaż mediów dla apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy nie podlega zwolnieniu z podatku VAT? – pyta Czytelniczka.

Czy odsprzedaż mediów dla apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy nie podlega zwolnieniu z podatku VAT? – pyta Czytelniczka.

Anna Ruszczak news Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo

Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo

W 2022 roku nastąpiło wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Polacy po raz pierwszy odczują...

W 2022 roku nastąpiło wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Polacy po raz pierwszy odczują skutki Polskiego Ładu w przyszłorocznych deklaracjach.

Eugenia Śleszyńska Składki na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy Składki na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy są opłacane za tych zleceniobiorców (osoby wykonujące umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług), którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z...

Składki na Fundusz Pracy są opłacane za tych zleceniobiorców (osoby wykonujące umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług), którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu wykonywania umowy zlecenia (agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług).

Warunki uznania sprzedaży nieruchomości za czynność objętą opodatkowaniem VAT

Warunki uznania sprzedaży nieruchomości za czynność objętą opodatkowaniem VAT Warunki uznania sprzedaży nieruchomości za czynność objętą opodatkowaniem VAT

Warunkiem uznania sprzedaży nieruchomości za objętą opodatkowaniem VAT jest to, by miała charakter działalności handlowej. Fakt udzielenia pełnomocnictwa przyszłemu nabywcy do pozyskania określonych decyzji...

Warunkiem uznania sprzedaży nieruchomości za objętą opodatkowaniem VAT jest to, by miała charakter działalności handlowej. Fakt udzielenia pełnomocnictwa przyszłemu nabywcy do pozyskania określonych decyzji lub pozwoleń pozostaje w granicach normalnego gospodarowania majątkiem prywatnym i nie może stanowić o prowadzeniu działalności gospodarczej przez sprzedającego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Redakcja news Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego

Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego

Podczas szkolenia online Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty prawne przygotowywania sprawozdania finansowego wspólnoty. Zapraszamy!

Podczas szkolenia online Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty prawne przygotowywania sprawozdania finansowego wspólnoty. Zapraszamy!

Anna Ruszczak news Ryczałt z najmu obowiązkowy od 2023 roku

Ryczałt z najmu obowiązkowy od 2023 roku Ryczałt z najmu obowiązkowy od 2023 roku

Od 2023 roku obowiązkową formą rozliczenia zysków z najmu jest ryczałt - prywatni właściciele mieszkań na wynajem nie mogą już korzystać z zasad ogólnych PIT i rozliczać kosztów uzyskania przychodów i...

Od 2023 roku obowiązkową formą rozliczenia zysków z najmu jest ryczałt - prywatni właściciele mieszkań na wynajem nie mogą już korzystać z zasad ogólnych PIT i rozliczać kosztów uzyskania przychodów i amortyzacji. Płacony jest od przychodu według dwóch stawek, zależnych od wysokości przychodów.

Anna Ruszczak news To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.

Anna Ruszczak news Rewolucyjny plan rządu na spekulacje mieszkaniami

Rewolucyjny plan rządu na spekulacje mieszkaniami Rewolucyjny plan rządu na spekulacje mieszkaniami

Rząd planuje wprowadzenie dodatkowych regulacji, mających na celu ograniczenie hurtowego zakupu mieszkań. Projekt przepisów zakłada, że część osób będzie mogła nabyć „tylko” jedno mieszkanie rocznie i...

Rząd planuje wprowadzenie dodatkowych regulacji, mających na celu ograniczenie hurtowego zakupu mieszkań. Projekt przepisów zakłada, że część osób będzie mogła nabyć „tylko” jedno mieszkanie rocznie i zapłaci wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Anna Ruszczak news Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.

Redakcja news Czy będzie podatek od pustostanów?

Czy będzie podatek od pustostanów? Czy będzie podatek od pustostanów?

Rząd rozważa wprowadzenie podatku od pustostanów. Ze wstępnych zapowiedzi resortu finansów wynika, że samorządy dostaną w tym zakresie większe uprawnienia. Lokalne władze będą mogły uchwalić wyższe podatki...

Rząd rozważa wprowadzenie podatku od pustostanów. Ze wstępnych zapowiedzi resortu finansów wynika, że samorządy dostaną w tym zakresie większe uprawnienia. Lokalne władze będą mogły uchwalić wyższe podatki od nieruchomości, które przez określony czas pozostają niezamieszkałe.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości najwyższa od 25 lat

Podwyżka podatku od nieruchomości najwyższa od 25 lat Podwyżka podatku od nieruchomości najwyższa od 25 lat

Właściciele nieruchomości w Polsce dostali lub wkrótce dostaną od swoich gmin listy z zawiadomieniem o podwyżce podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości w 2023 r. będzie dla wielu osób o prawie...

Właściciele nieruchomości w Polsce dostali lub wkrótce dostaną od swoich gmin listy z zawiadomieniem o podwyżce podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości w 2023 r. będzie dla wielu osób o prawie 12 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Anna Ruszczak news Zaniżona suma ubezpieczenia mieszkania może mieć negatywne skutki

Zaniżona suma ubezpieczenia mieszkania może mieć negatywne skutki Zaniżona suma ubezpieczenia mieszkania może mieć negatywne skutki

Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych...

Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych lub robocizny. Skutki niedoubezpieczenia mogą być dotkliwe.

Anna Ruszczak news Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne

Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania...

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania i sprawdzać limity.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.