Opodatkowanie nieruchomości po zlikwidowaniu firmy
Nie w każdym przypadku podatnik może zaliczyć przychód z wynajmowanych nieruchomości
fot. pixabay.com
Podatnik, który początkowo wynajmował nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, po zakończeniu prowadzenia tej działalności może opodatkować najem tej nieruchomości ze stawką zryczałtowaną 8,5%.
Zobacz także
Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...
Aneta Mościcka Czy od bonifikaty za kupno pustostanu należy zapłacić PIT?
Uzyskanie korzyści majątkowej z tytułu nabycia nieruchomości z bonifikatą nie jest równoznaczne z osiągnięciem przychodu z nieodpłatnego świadczenia w PIT i pozostaje neutralne podatkowo – orzekł Naczelny...
Uzyskanie korzyści majątkowej z tytułu nabycia nieruchomości z bonifikatą nie jest równoznaczne z osiągnięciem przychodu z nieodpłatnego świadczenia w PIT i pozostaje neutralne podatkowo – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Eugenia Śleszyńska Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa ma za zadanie statutowe utrzymać nieruchomość wspólną. W tym celu kupuje towary i usługi, tym samym ponosi koszty zarządu nieruchomością wspólną. Źródłem głównym pokrycia kosztów...
Wspólnota mieszkaniowa ma za zadanie statutowe utrzymać nieruchomość wspólną. W tym celu kupuje towary i usługi, tym samym ponosi koszty zarządu nieruchomością wspólną. Źródłem głównym pokrycia kosztów wspólnoty są miesięczne zaliczki należne od właścicieli lokali (art. 15 UWL), będące przychodami wspólnoty.
W artykule:• Stanowisko DIS w sprawie
|
W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 3175/17), podatniczka złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Wskazała, że wraz z małżonkiem w 1998 r. kupiła budynek, częściowo na własne potrzeby mieszkaniowe, a częściowo na wynajem pomieszczeń użytkowych podmiotom, prowadzącym działalność gospodarczą. Dochody uzyskiwane z najmu rozliczała wraz z małżonkiem na zasadach ogólnych, w ramach najmu prywatnego. W czerwcu 2008 r. podatniczka podjęła pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i wydzierżawionymi. W ramach tej działalności rozlicza uzyskiwane dochody z najmu.
Obecnie podatniczka planuje zlikwidować działalność gospodarczą i wrócić do najmu prywatnego i rozliczania przychodów z najmu 8,5% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zamierza rozwiązać istniejące umowy najmu zawarte w ramach działalności i wyłączyć z majątku firmy budynek, który będzie wykorzystywany na cele prywatne. Podatniczka poza dochodami z najmu nie osiąga innych dochodów. Budynek jest zaliczony do środków trwałych i jest amortyzowany (dla ustalenia wartości początkowej wynajmowanych lokali użytkowych przyjmuje się udział procentowy tej powierzchni w powierzchni całego budynku, w oparciu o dane wykazane w decyzji urzędu miasta w sprawie określenia podatku od nieruchomości na każdy rok podatkowy). Z małżonkiem podatniczka pozostaje w małżeńskiej wspólności majątkowej.
Czynności wynajmu nieruchomości – po włączeniu jej do majątku prywatnego – będą wykonywane w celach zarobkowych, we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły. Najem będzie wykonywany we własnym imieniu, umowy najmu będzie podpisywała podatniczka.
Podatniczka chciała wiedzieć, czy po zlikwidowaniu działalności gospodarczej będzie mogła rozliczać dochody w ramach najmu prywatnego i opodatkować przychody 8,5% zryczałtowanym podatkiem. W ocenie podatniczki po zlikwidowaniu działalności gospodarczej, wyłączeniu budynku z majątku firmy, rozwiązaniu umów zawartych w ramach działalności gospodarczej, ma prawo rozliczać przychody z najmu prywatnego i opodatkowywać 8,5% podatkiem zryczałtowanym.
Zdaniem podatniczki decydujący dla rozróżnienia pomiędzy najmem rzeczy w ramach zarządu majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą a najmem rzeczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest zamiar samego podatnika. To on decyduje o tym, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. Na poparcie swego stanowiska wnioskodawczyni przywołała wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2016 r. (sygn. II FSK 379/14).
Stanowisko DIS w sprawie
Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatniczki za nieprawidłowe. Podkreślił, że zgodnie z art. art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, osiąganych przez osoby fizyczne, osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) wskazanej wyżej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, tj. z najmu poza działalnością gospodarczą.
Zdaniem organu podatkowego, nie w każdym przypadku podatnik może zaliczyć przychód z wynajmowanych nieruchomości do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do dochodów z najmu. Jeżeli bowiem rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to wynajem nieruchomości spełnia przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinien zostać rozliczony na zasadach, właściwych dla tego źródła przychodu.
Ważny charakter działania
Organ podatkowy uznał, że w omawianej sprawie działanie w związku z wynajmem nie będzie miało przypadkowego a powtarzalny charakter, dlatego przychód z tego tytułu nie będzie przychodem z najmu z art. 10 ust. 1 pkt 6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (najem, dzierżawa itp.), lecz przychodem ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Brak jest możliwości opodatkowania uzyskiwanych przez podatniczkę przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania jest dopuszczalna jedynie dla przychodów z umów najmu, zawieranych poza działalnością gospodarczą.
Klasyfikacja przychodów z najmu – wyrok WSA i NSA
Sprawa na skutek skargi podatniczki trafiła do rozpoznania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który uchylił interpretację. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że w większości przypadków decydujące znaczenie, co do kwalifikacji określonych przychodów, wynikających ze stosunku najmu, przypisać należy samemu podatnikowi, który może powiązać posiadane i będące przedmiotem najmu składniki majątku z wykonywaniem działalności gospodarczej lub też pozostawić je w zarządzie majątkiem, niezwiązanym z działalnością gospodarczą.
Przychody z obydwu analizowanych źródeł mają charakter zarobkowy, stały (ciągły), a także wymagają pewnej formy zorganizowania. Wobec braku zatem sformułowania przez ustawodawcę wyraźnych pozytywnych reguł klasyfikacji przychodów z najmu do jednego z dwóch konkurencyjnych źródeł, w pewnych przypadkach podatnik sam może zadecydować o zakwalifikowaniu uzyskiwanych przez niego przychodów do określonego źródła, a więc dokonać wyboru innego źródła niż wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, mimo że wypełnione zostały przesłanki z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.
Sprawa, na skutek skargi organu podatkowego, trafiła do rozpoznania Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił skargę i podkreślił, że gdy chodzi o nieruchomości lokalowe, o kwestiach opodatkowania decyduje wola podatnika. Podatnik może – po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej – opodatkować prywatny najem nieruchomości ze zryczałtowaną stawką 8,5%.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22.08.2019 r. (sygn. akt II FSK 3175/17)