Sprawozdanie finansowe spółdzielni mieszkaniowej
Sprawozdanie finansowe spółdzielni mieszkaniowej
WG
Autorka artykułu przypomina o obowiązku zwołania Walnego Zgromadzenia i przedłożenia sprawozdania z działalności spółdzielni i sprawozdania finansowego za 2012 rok.
Zobacz także
Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...
Aneta Mościcka Czy od bonifikaty za kupno pustostanu należy zapłacić PIT?
Uzyskanie korzyści majątkowej z tytułu nabycia nieruchomości z bonifikatą nie jest równoznaczne z osiągnięciem przychodu z nieodpłatnego świadczenia w PIT i pozostaje neutralne podatkowo – orzekł Naczelny...
Uzyskanie korzyści majątkowej z tytułu nabycia nieruchomości z bonifikatą nie jest równoznaczne z osiągnięciem przychodu z nieodpłatnego świadczenia w PIT i pozostaje neutralne podatkowo – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Eugenia Śleszyńska Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa ma za zadanie statutowe utrzymać nieruchomość wspólną. W tym celu kupuje towary i usługi, tym samym ponosi koszty zarządu nieruchomością wspólną. Źródłem głównym pokrycia kosztów...
Wspólnota mieszkaniowa ma za zadanie statutowe utrzymać nieruchomość wspólną. W tym celu kupuje towary i usługi, tym samym ponosi koszty zarządu nieruchomością wspólną. Źródłem głównym pokrycia kosztów wspólnoty są miesięczne zaliczki należne od właścicieli lokali (art. 15 UWL), będące przychodami wspólnoty.
Przed nami Walne Zgromadzenia, które obowiązkowo do 30 czerwca 2013 r. muszą zwołać Zarządy Spółdzielni Mieszkaniowych i przedłożyć sprawozdanie finansowe za miniony okres obrotowy i z działalności spółdzielni w 2012 roku.
Spółdzielnie mieszkaniowe, tak jak spółdzielnie z innej branży, prowadzą działalność na podstawie ustawy Prawo spółdzielcze z dnia 16 września 1982 r. (DzU 2003; Nr 188; poz. 1848 z późn. zm.) oraz innych ustaw i zarejestrowanego statutu. W odniesieniu do działalności spółdzielni mieszkaniowych, poza wyżej wyszczególnionymi aktami prawnymi, mają zastosowanie przepisy Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (USM) z dnia 15 grudnia 2000 r. (DzU 2003; Nr 119; poz. 1116 z późn. zm.). Spółdzielnia, jak stanowi art. 1 § 1. i art. 67 ustawy Prawo spółdzielcze, prowadzi w interesie swoich członków wspólną działalność gospodarczą na zasadach rachunku ekonomicznego, przy zapewnieniu korzyści członkom spółdzielni. Ponadto spółdzielnia może prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska. Celem spółdzielni mieszkaniowej jest, zgodnie z zapisem art. 1 ust. 1 USM, „zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Natomiast przedmiotem działalności spółdzielni mieszkaniowej może być:
- Budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych.
- Budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych.
- Budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów.
- Udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych.
- Budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.
- Spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
- Statut spółdzielni mieszkaniowej określa, którą działalność spośród wymienionych powyżej prowadzi spółdzielnia.
- Spółdzielnia mieszkaniowa może zarządzać nieruchomością niestanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielami) tej nieruchomości.
- Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o którym mowa w art. 1 ust.1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych cytowanym powyżej tj. „zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu”.
Statuty spółdzielni mieszkaniowych, poza wyżej wyszczególnionymi rodzajami działalności gospodarczej, zawierają także zapisy o innych niż wyżej wyszczególnione zakresy działalności gospodarczej, które spółdzielnia zamierza realizować. Najczęściej jest to działalność w zakresie telekomunikacji – telewizja kablowa. Obecnie coraz powszechniej także usługi Internetu.
Spółdzielnie mieszkaniowe jako jednostki posiadające osobowość prawną
Spółdzielnie mieszkaniowe są jednostkami posiadającymi osobowość prawną. Zatem zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości (DzU z 2009 r.; Nr 152 poz.1223 z późn. zm.) z dnia 29 września 1994 r.
Sprawozdanie finansowe spółdzielni mieszkaniowej
Obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego wynika z postanowień art. 45 Ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy. Sprawozdanie finansowe składa się z:
- bilansu;
- rachunku zysków i strat;
- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia;
- sprawozdania finansowe jednostek w tym spółdzielni mieszkaniowych, które podlegają corocznemu badaniu, obejmują także zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym.
Do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzenia wynika z ustawy lub odrębnych przepisów (art. 45 ust. 4 Ustawy o rachunkowości). Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej na mocy art. 49 ust. 1 Ustawy o rachunkowości obowiązany jest sporządzić wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym sprawozdanie z działalności spółdzielni mieszkaniowej.
Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe można wykazywać w zaokrągleniu do tysięcy złotych, jeżeli nie zniekształca to obrazu jednostki zawartego w sprawozdaniu finansowym oraz w sprawozdaniu z działalności (art. 45 ust. 5 Ustawy o rachunkowości).
Bilans
W bilansie wykazywane są stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. W przypadku sporządzania bilansu na inny dzień bilansowy, w bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy. Wykazywana w aktywach bilansu wartość poszczególnych grup składników aktywów wynika z ich wartości księgowej (bez aktywów finansowych i zobowiązań finansowych), skorygowanych o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne lub umorzenia oraz odpisy aktualizujące, w tym również z tytułu trwałej utraty wartości składników aktywów trwałych; odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych; odpisy aktualizujące wartości należności.
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe wykazuje się w bilansie w kwocie netto po kompensacie, jeżeli jednostka ma bezwarunkowe prawo do kompensaty aktywów i zobowiązań danego rodzaju i zamierza je rozliczyć w kwocie netto albo jednocześnie wydać składnik aktywów finansowych i rozliczyć zobowiązanie finansowe. Jeżeli w myśl odrębnych przepisów w ciągu roku dokonywane są odpisy z wyniku finansowego bieżącego roku obrotowego, to wykazuje się je ze znakiem ujemnym w odrębnej pozycji pasywów „kapitał (fundusz) własny”, w pozycji „Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)”. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne fundusze tworzone na podstawie odrębnych przepisów, niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań jako fundusze specjalne. Bilans spółdzielni mieszkaniowej powinien zawierać informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do Ustawy o rachunkowości.
Rachunek zysków i strat
W rachunku zysków i strat wykazywane są oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy. W przypadku sporządzania rachunku zysków i strat za inny okres sprawozdawczy, w rachunku zysków i strat wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego. W przypadku, gdy jednostka przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności, mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych przy zachowaniu zasady kontynuacji – odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazuje się odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej. Rachunek zysków i strat powinien zawierać informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do Ustawy o rachunkowości, w wariancie kalkulacyjnym albo porównawczym. Wyboru dokonuje kierownik jednostki – Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej.
Informacja dodatkowa
Informacja dodatkowa powinna zawierać istotne dane i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe odpowiadało warunkom określonym w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiało sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy (art. 4 ust. 1 Ustawy o rachunkowości), a w szczególności obejmować wprowadzenie do sprawozdania finansowego, zawierające opis przyjętych zasad (polityk) rachunkowości, w tym metod wyceny i sporządzenia sprawozdania finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru, oraz przedstawienie przyczyn i skutków ich ewentualnych zmian w stosunku do roku poprzedniego. Informacja dodatkowa powinna zawierać dodatkowe informacje i objaśnienia do pozycji bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych za okresy sprawozdawcze objęte sprawozdaniem finansowym. Powinna także zawierać proponowany podział zysku lub pokrycia straty; podstawowe informacje dotyczące pracowników i organów jednostki oraz inne istotne informacje dla zrozumienia sprawozdania finansowego. Zakres informacji dodatkowej sporządzonej przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji określa załącznik nr 1 do Ustawy o rachunkowości.
Kwestie związane m.in. z odpowiedzialnością za sprawozdanie finansowe z działalności spółdzielni oraz badanie rocznego sprawozdania finansowego omówione zostaną w następnym numerze „Administratora”