administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaką wybrać windę do budynku wielolokalowego?

Redakcja | 2022-03-17
Jaką wybrać windę do budynku wielolokalowego? Fot. Pixabay

Jaką wybrać windę do budynku wielolokalowego? Fot. Pixabay

Budynki należące do zasobów spółdzielni mieszkaniowych i wybudowane do lat 80. ubiegłego wieku to zazwyczaj budynki 4-5-kondygnacyjne bez wind. W budynkach, które nie miały więcej niż pięć poziomów, łącznie z parterem, zgodnie z przepisami prawa nie trzeba było montować wind. Teraz, kiedy mamy starzejące się społeczeństwo, problem przybiera na sile. Osoby mające problemy z poruszaniem stają się praktycznie uwięzione w swoich mieszkaniach. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia – budynki można doposażyć w windę.

treść sponsorowana

Oczywiście ostateczne rozwiązanie techniczne jest dobierane ze ścisłym uwzględnieniem indywidualnych warunków architektonicznych, jednak warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania wind.

Winda (dźwig osobowy) – co to jest?

Jest to urządzenie służące przemieszczaniu się osób w pionie. Windy wyposażone są w napęd elektryczny lub hydrauliczny. Przemieszczane osoby znajdują się w kabinie poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych lub nachylonych pod niewielkim kątem. Winda zatrzymuje się na przystankach – piętrach. Wszystkie te urządzenia podlegają dozorowi technicznemu. 

Jaką wybrać windę do budynku wielorodzinnego?

Kiedyś windy montowane były jedynie w wysokich blokach mieszkalnych, jednak obecnie dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wyposażenie niemal każdego budynku w urządzenie dźwigowe.

Wybór nie jest łatwy – trzeba przyznać. I w dużej mierze jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od warunków technicznych budynku oraz zdefiniowanych potrzeb jego mieszkańców. Koncepcję powinien ocenić specjalista firmy zajmującej się projektowaniem, budową i montażem tego typu urządzeń. Pod uwagę musi zostać wzięty zastany układ komunikacyjny, przepisy budowlane i pożarowe, możliwość podpięcia dźwigu do zasilania, a także możliwości otrzymania wymaganych pozwoleń. W przypadku dźwigów dobudowywanych na zewnątrz istotne będą również własność gruntu oraz mapy geodezyjne. Wartość projektu będzie kluczowym kosztem, w związku z tym warto zorientować się, jakie są możliwości dofinansowania inwestycji, np. z funduszu dostępności lub PFRON.

Przed wyborem warto też zapoznać się m.in. z następującymi parametrami urządzeń:

  • udźwig,
  • prędkość jazdy,
  • wysokość podnoszenia,
  • rodzaj napędu,
  • głośność pracy,
  • sposób sterowania.

Obok wymienionych parametrów jest jeszcze kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, takie jak hałas, bezpieczeństwo użytkowania czy żywotność urządzenia.

Głośność pracy – hałas

Podstawową zasadą jest unikanie bezpośredniego sąsiadowania szybu dźwigowego z mieszkaniem. W przypadku braku możliwości niezbędna będzie dylatacja, która znacząco podniesie całkowite koszty.

Hałas jest też związany z rodzajem zastosowanego napędu. Hałas otwierających lub zamykających się drzwi właściwie jest taki sam dla dźwigów hydraulicznych i elektrycznych, jednak głośność pracy podzespołów, w zależności od zastosowanego napędu, różni się.

Dźwigi hydrauliczne pracują ciszej. Układy napędowe są wygłuszone płynem hydraulicznym znajdującym się w zbiorniku, w którym pracują zanurzone silnik i pompa. Maszynownia jest często umieszczana poniżej poziomów użytkowych.

Windy elektryczne natomiast pracują nieco głośniej. Głównymi źródłami hałasu są hamulce i wciągarka oraz szafa sterowa, jednak mieszczą się one w maszynowni lub nadszybiu, czyli w miejscach, gdzie mieszkańcy nie przebywają.

Winda na osiedlu – ile to kosztuje?

Na ostateczną cenę wpływa co najmniej kilka czynników, mianowicie:

  • wymagany udźwig,
  • wielkość kabiny i standard jej wykończenia,
  • liczba obsługiwanych kondygnacji,
  • usytuowanie windy – wewnątrz czy na zewnątrz,
  • wysokość podnoszenia.

Żywotność i koszt eksploatacji

Żywotność dźwigów hydraulicznych określa się na kilkanaście lat. Jak w przypadku większości urządzeń, tak i w tym wypadku – elementy współpracujące zużywają się. Najważniejsze elementy zespołu napędowego pracują zanurzone w oleju, dlatego maszynownia dźwigu hydraulicznego oraz podszybie muszą być zabezpieczone przed wyciekami oleju. To z kolei zwiększa koszty odpowiedniej budowy szybu i maszynowni. Ponadto olej hydrauliczny trzeba wymieniać, co generuje dodatkowe koszty samego oleju, jak i obsługi, a także jest obciążeniem dla środowiska.

Istotną kwestią w czasie eksploatacji są również zmiany lepkości oleju w związku ze zmieniającymi się temperaturami powietrza. Olej ma inną gęstość, gdy jest zimno, a inną, gdy jest ciepło. Powoduje to bardzo często, że zimą, gdy jest chłodniej, a maszynownia znajduje się w słabiej ogrzewanym garażu, pojawiają się problemy z przepływami oleju przez zawory. Gęstszy olej przepływa przez nie wolniej, co generuje błędy układu sterowania i awarie dźwigu. Rozwiązaniem jest podgrzewanie oleju, ale to znowu generuje dodatkowe koszty. Innym przypadkiem jest problem z wysoką temperaturą. Pompy hydrauliczne muszą wytwarzać tarcie, aby sprężać olej.

Efektem ubocznym tarcia jest wytwarzanie się ciepła (straty energetyczne). Nadmiar ciepła ma za zadanie odprowadzać olej, ale zdolność chłodzenia oleju jest mała, gdy na zewnątrz jest gorąco. Stąd dźwigi hydrauliczne mogą mieć ograniczoną ilość startów do 45-60 na godzinę, podczas gdy w dźwigach elektrycznych ten parametr to 180-240 startów na godzinę. Możliwe jest zastosowanie dodatkowych chłodnic do oleju, ale chłodzenie w dźwigu hydraulicznym ze względu na ogromną ilość oleju (zazwyczaj więcej niż 100 litrów) i tak jest wolniejsze niż w dźwigu elektrycznym, a to generuje kolejne koszty.

Przyglądając się kwestii zużycia energii, wspomnieć należy, że aby zapewnić równorzędne parametry pracy z dźwigiem elektrycznym, dźwig hydrauliczny musi mieć ok. 3 razy większą moc. A przyłącze do budynku musi zapewniać dużo większe możliwości energetyczne. To oznacza, że koszty obsługi dźwigu hydraulicznego są wyższe, pomimo słabszych parametrów w porównaniu z dźwigiem elektrycznym. Co więcej, dźwig hydrauliczny ze względu na nieszczelności elementów musi zgodnie z normami co 15 minut wyrównać ciśnienie, a więc zjechać na dół, wykonując niepotrzebną pracę.

Przy rosnących cenach energii elektrycznej stosowanie dźwigów hydraulicznych zużywających więcej energii niż ich elektryczne odpowiedniki, stanowi dodatkowy problem.

Podsumowując powyższe kwestie, dźwigi hydrauliczne są właściwym rozwiązaniem, gdy nie ma możliwości zastosowania dźwigu elektrycznego, który potrzebuje nieznacznie więcej miejsca niż dźwig hydrauliczny. W przypadku bardzo dużych dźwigów, gdzie powierzchnia kabiny determinuje duży udźwig, a nie jest on potrzebny, wówczas też stosuje się hydraulikę, zapewniającą możliwość pracy przy mniejszym załadunku. Stosowanie dźwigu hydraulicznego w innych przypadkach jest nielogiczne i nieuzasadnione ekonomicznie.

Winda a bezpieczeństwo mieszkańców

Windy hydrauliczne i elektryczne mają podobny poziom bezpieczeństwa dla pasażerów. Normy PN-EN81-20 i PN-EN81-50 określają warunki, które należy zachować w zakresie bezpieczeństwa urządzeń.

Warto też wspomnieć, że w przypadku awarii lub zaniku zasilania w windach hydraulicznych możliwa jest łatwa i szybka ewakuacja pasażerów. Obecność przycisku/zaworu ręcznego pozwala na opuszczanie kabiny bez konieczności zasilania w energię elektryczną, wykorzystując jedynie siłę grawitacji.

W przypadku dźwigów elektrycznych natomiast sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Mogą one potrzebować zasilania awaryjnego do napędu silnika lub co najmniej do zasilenia cewek hamulca, natomiast są też dostępne na rynku dźwigi elektryczne wyposażone w dźwignie do ręcznego uwolnienia hamulców, które działają analogicznie do przycisku zaworu ręcznego w dźwigu hydraulicznym.

W praktyce jednak, aby wszystko działało automatycznie jedne i drugie dźwigi mają małe akumulatory lub UPS, które w przypadku zaniku zasilania, wykorzystywane są do dostarczenia niezbędnej energii, aby doprowadzić dźwig do przystanku i uwolnić podróżnych, wówczas jazda ewakuacyjna odbywa się w kierunku, jaki wynika z chwilowego przeciążenia układu kabina – przeciwwaga w dźwigach elektrycznych lub w dół w przypadku dźwigów hydraulicznych.

Na etapie wyboru konkretnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę zarówno kwestie techniczne i ekonomiczne, jak i funkcjonalność, jednak w pierwszej kolejności warto oszacować możliwości przez wizję lokalną i dostosować rozwiązanie do istniejących warunków.

Rodzime rozwiązania, za które płaci się złotówkach, a nie w euro, też będą lepszym rozwiązaniem. U producentów krajowych możliwe jest stosowanie „zamienników” dostępnych poza siecią sprzedaży producenta, co powoduje, że przy zakupie urządzenia tańszego o przysłowiową złotówkę, nie skazujemy się jedynie na producenta dźwigu i np. pasy, za które producent o nieograniczonej fantazji, policzy nam po kilku latach prawie tyle, co za nowy dźwig i nie będziemy mieli innego wyjścia niż mu za to zapłacić.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Kto nie musi prowadzić ewidencji odpadów?

Kto nie musi prowadzić ewidencji odpadów? Kto nie musi prowadzić ewidencji odpadów?

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, które nie muszą być ewidencjonowane.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, które nie muszą być ewidencjonowane.

Redakcja Kawalerka vs. mieszkanie dwupokojowe

Kawalerka vs. mieszkanie dwupokojowe Kawalerka vs. mieszkanie dwupokojowe

Popularne niegdyś kawalerki ustąpiły miejsca lokalom dwupokojowym.

Popularne niegdyś kawalerki ustąpiły miejsca lokalom dwupokojowym.

Redakcja Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2014 - Ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku

Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2014 - Ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2014 - Ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku

Redakcja miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info ogłasza - po raz pierwszy w swojej historii - ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku.

Redakcja miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info ogłasza - po raz pierwszy w swojej historii - ranking na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową w 2014 roku.

FIRMA BMETERS, Redakcja Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

Redakcja Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

Redakcja Jak często zmieniamy miejsce zamieszkania?

Jak często zmieniamy miejsce zamieszkania? Jak często zmieniamy miejsce zamieszkania?

W Polsce statystycznie zmieniamy miejsce zamieszkania 5 razy w życiu – przeciętnie raz na 15 lat – wynika z szacunków Lion’s Banku. To jednak nawet kilka razy rzadziej niż na Zachodzie.

W Polsce statystycznie zmieniamy miejsce zamieszkania 5 razy w życiu – przeciętnie raz na 15 lat – wynika z szacunków Lion’s Banku. To jednak nawet kilka razy rzadziej niż na Zachodzie.

Redakcja Czy umowę najmu można dziedziczyć?

Czy umowę najmu można dziedziczyć? Czy umowę najmu można dziedziczyć?

W przypadku śmierci osoby figurującej w umowie najmu pojawia się pytanie – czy prawo najmu lokalu mieszkalnego jest dziedziczne? Osoby, które wspólnie z nią zajmowały wynajmowane mieszkanie często chciałyby...

W przypadku śmierci osoby figurującej w umowie najmu pojawia się pytanie – czy prawo najmu lokalu mieszkalnego jest dziedziczne? Osoby, które wspólnie z nią zajmowały wynajmowane mieszkanie często chciałyby utrzymać stosunek najmu na dotychczasowych zasadach.

Redakcja Gdy zaleje nam mieszkanie

Gdy zaleje nam mieszkanie Gdy zaleje nam mieszkanie

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania zależy od przyczyny usterki. Nie zawsze winę ponosi sąsiad z góry. Odpowiedzialność może spoczywać na wspólnocie, spółdzielni mieszkaniowej albo na zarządcy budynku.

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania zależy od przyczyny usterki. Nie zawsze winę ponosi sąsiad z góry. Odpowiedzialność może spoczywać na wspólnocie, spółdzielni mieszkaniowej albo na zarządcy budynku.

Redakcja KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników

KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników

Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami...

Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Redakcja Przekazanie mieszkania w drodze darowizny

Przekazanie mieszkania w drodze darowizny Przekazanie mieszkania w drodze darowizny

Przekazanie mieszkania w drodze darowizny oznacza konieczność zachowania odpowiedniej formy takiej czynności. Warto także znać zasady opodatkowania w razie podpisania umowy darowizny mieszkania na rzecz...

Przekazanie mieszkania w drodze darowizny oznacza konieczność zachowania odpowiedniej formy takiej czynności. Warto także znać zasady opodatkowania w razie podpisania umowy darowizny mieszkania na rzecz członków rodziny lub innych osób.

Redakcja Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarząd zwołuje przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Rokiem obrachunkowym...

Walne zgromadzenie, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarząd zwołuje przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Rokiem obrachunkowym w spółdzielni jest rok kalendarzowy, tzn. okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Oznacza to, że do 30 czerwca we wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych winny odbyć się walne zgromadzenia, na których stosownie do wymogu ustawy o rachunkowości poddane będzie do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe spółdzielni...

Redakcja Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania? Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego...

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego nie rozstrzygnął jeszcze nikt, dlatego radzimy, aby mieszkańcy sami o tym zadecydowali i umieścili stosowny zapis w regulaminie wspólnoty.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.