administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Dysponowanie nieruchomością na cele budowlane

Dysponowanie nieruchomością na cele budowlane, Rys. redakcja

Dysponowanie nieruchomością na cele budowlane, Rys. redakcja

Inwestorem realizującym zamierzenie budowlane może być każda osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. wspólnota mieszkaniowa), ale tylko wtedy, gdy spełnia przesłanki art. 4 Prawa budowlanego; gdy zamierzenie budowlane jest zgodne z przepisami oraz gdy wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zobacz także

Aneta Mościcka Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?

Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku? Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?

Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia...

Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia konsekwencji samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Agnieszka Żelazna Skarga wspólnoty na inspektora PINB

Skarga wspólnoty na inspektora PINB Skarga wspólnoty na inspektora PINB

Jak wyjaśnił to NSA, dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie dotyczy,...

Jak wyjaśnił to NSA, dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie dotyczy, gdyż od tego zależy przyjęcie, czy potraktować ją jako skargę na działalność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przy rozpoznawaniu sprawy administracyjnej.

Adam Rusiłowicz Wyburzenie lub dobudowanie ściany działowej wewnątrz lokalu wymaga pozwolenia na budowę?

Wyburzenie lub dobudowanie ściany działowej wewnątrz lokalu wymaga pozwolenia na budowę? Wyburzenie lub dobudowanie ściany działowej wewnątrz lokalu wymaga pozwolenia na budowę?

Coraz częściej dochodzi do sporów pomiędzy właścicielami lokali a deweloperami, odnośnie tego jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu. Spór toczy się oczywiście o pieniądze – jeżeli cena lokalu uzależniona...

Coraz częściej dochodzi do sporów pomiędzy właścicielami lokali a deweloperami, odnośnie tego jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu. Spór toczy się oczywiście o pieniądze – jeżeli cena lokalu uzależniona jest od powierzchni użytkowej, to im powierzchnia użytkowa jest większa, tym deweloper więcej zarabia, a nabywca płaci.

Co to jest dysponowanie nieruchomością na cele budowlane?

 

W art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego określono, że „prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane” to „tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych”.

  • Zauważmy, że inwestorem może być również posiadacz zależny, np. najemca lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym albo lokator mieszkania, albo użytkownik lokalu lub budynku niemieszkalnego albo dzierżawca gruntu. Jednakże taki inwestor, będący posiadaczem zależnym, będzie zmuszony wykazać się przed organem administracji architektoniczno-budowlanej umową z właścicielem nieruchomości lub jego zgodą wydaną ad hoc.
  • Kwestia dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest istotna dla każdego inwestora, ponieważ przy składanym do organu administracji architektoniczno-budowlanej wniosku o pozwolenie na budowę, a także przy zgłoszeniu budowy, jest on zobowiązany załączyć odpowiednie oświadczenie w tej sprawie.
  • Oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane inwestor składa ww. organowi pod rygorem odpowiedzialności karnej.

W orzecznictwie wyjaśniono, że złożone przez inwestora oświadczenie i jego treść podlegają z mocy prawa sprawdzeniu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Jak się wyjaśnia, nie może w tej sprawie domniemywać, lecz powinien sprawdzić, czy inwestor faktycznie dysponuje takim prawem.

Wzór oświadczenia określa rozporządzenie z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów:

  • wniosku o pozwolenie na budowę;
  • oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • decyzji o pozwoleniu na budowę
  • oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

W oświadczeniu, o którym mowa, podaje się:

  • dane dotyczące inwestora, w tym dotyczące jego tożsamości;
  • lokalizację zamierzenia budowlanego według danych z ewidencji gruntów i budynków;
  • informacje o podstawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a więc o:
    - własności nieruchomości;
    - współwłasności nieruchomości (w przypadku współwłasności nieruchomości inwestor powinien wskazać zgodę wszystkich współwłaścicieli na wykonanie robót budowlanych, chyba że wszyscy zgodnie są inwestorami w tym zamierzeniu; obowiązuje też szczegółowe wskazanie wszystkich współwłaścicieli nieruchomości z podaniem adresów zamieszkania lub ich siedzib);
    - użytkowaniu wieczystym;
    - trwałym zarządzie w rozumieniu art. 43 ustawy o gospodarce nieruchomościami;
    - ograniczonym prawie rzeczowym;
    - stosunku zobowiązaniowym, przewidującym prawo do wykonywania robót budowlanych;
    - innym tytule;
  • reprezentację inwestora będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (pełnomocnictwo cywilne do złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane).

Inwestor (lub osoba przez niego upoważniona), podpisując oświadczenie, potwierdza:

  • posiadany tytuł do dysponowania, tj. prawo własności lub prawo współwłasności nieruchomości,
  • prawo użytkowania wieczystego,
  • prawo trwałego zarządu,
  • ograniczone prawo rzeczowe albo prawo wynikające ze stosunku zobowiązaniowego lub z innego posiadanego tytułu.

Jednocześnie oświadcza, że jest świadom odpowiedzialności karnej za podanie w nim nieprawdy w związku z przepisami art. 233 Kodeksu karnego.

W jaki sposób inwestor ma się wykazać przed organem administracji architektoniczno-budowlanej posiadaniem ww. prawa?

Powstaje pytanie, czym jest złożenie przed organem administracji architektoniczno-budowlanej oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Według orzecznictwa, w tym NSA w Warszawie z dnia 28 października 2015 r., II OSK 435/14, „inwestor ma obowiązek wykazania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane”, a „wykazanie przez inwestora prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane następuje poprzez złożenie stosownego oświadczenia”.

Podsumujmy: akt złożenia oświadczenia w tej sprawie jest wykazaniem się posiadania prawa w tym zakresie. Oświadczenie, o którym mowa, zostanie sprawdzone przez organ administracji architektoniczno-budowlanej i może podlegać weryfikacji w postępowaniu nadzorczym. W tej sprawie nie chodzi o jakiekolwiek oświadczenie inwestora, ale o takie, które w związku z art. 32 ust. 4 oraz art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego wykazuje, że inwestor ma prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

  • Praszczur Praszczur, 23.01.2017r., 16:55:18 Rozporządzenie z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę; itd. ... , już jest nieaktualne .... . Za; Internetowym Systemem Aktów Prawnych ( isap.sejm.gov.pl ) , Dz.U. 2015 poz. 1146 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, itd. ... . Tekst ogłoszony: D20151146.pdf Status aktu prawnego: uchylony . Data ogłoszenia: 2015-08-12 Data uchylenia: 2016-12-17. Od 17 grudnia 2016 r. (zgodnie z rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. - Dz.U.2016.1493), obowiązują nowe druki - "Wniosek o pozwolenie na budowę itd. . Pozdr. J.

Powiązane

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości? Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.

Anna Ruszczak news Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem...

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem nieruchomości w Warszawie.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Aneta Mościcka Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność...

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Aneta Mościcka Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie...

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie jest wymagana zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jaką jest zrzeczenie się nieodpłatnej i bezterminowej służebności przechodu i przejazdu – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny...

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny ma przedstawić swoją opinię, zaś wyrok TSUE w tej sprawie może zapaść za rok.

Eugenia Śleszyńska Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych? Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane...

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane powinny być, co do zasady, założone zgodnie z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Paweł Puch Dzierżawa terenu pod śmietnik

Dzierżawa terenu pod śmietnik Dzierżawa terenu pod śmietnik

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca...

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca teren nieruchomości wspólnej jest zbyt mała, wspólnota mieszkaniowa musi nabyć, wydzierżawić czy użyczyć grunt sąsiedni na postawienie wiaty. Jest to decyzja przekraczająca zwykły zarząd, więc wspólnota musi w tej sprawie podjąć uchwałę – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Aneta Mościcka Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji...

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji powinien obrazować skalę możliwego wzrostu zadłużenia kredytowego. Skoro świadomości tego jak wzrośnie kurs CHF nie miał też bank, a nawet nie mógł go przewidzieć, to proponowanie przez niego konsumentowi zawarcia na takich warunkach umowy nie wypełnia podstawowych obowiązków informacyjnych –...

Anna Ruszczak news WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną...

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną tylko z użyciem marży, bez WIBOR-u.

Eugenia Śleszyńska Usługa concierge we wspólnocie

Usługa concierge we wspólnocie Usługa concierge we wspólnocie

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu...

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu nieruchomością wspólną.

Aneta Mościcka Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej

Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej Warunki ważności uchwały  spółdzielni mieszkaniowej

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą...

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów nie są prawidłowe w świetle art. 83 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Aneta Mościcka Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje...

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje de facto podział na części podstawy opodatkowania pod belkami i pomiędzy nimi. Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stopu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.

Aneta Mościcka Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków...

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków naruszeń Prawa budowlanego, powinny być kierowane do następców prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Anna Ruszczak news Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Paweł Puch Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych

Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych

Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście...

Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście wystąpią te uciążliwości w przyszłości, to wówczas będą miały zastosowanie przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Paweł Puch Kiedy właściciel może kwestionować uchwały?

Kiedy właściciel może kwestionować uchwały? Kiedy właściciel może kwestionować uchwały?

Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy...

Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy o własności lokali. Jeżeli nie zaskarżył podjętej uchwały ma obowiązek się jej podporządkować, czyli gdy ma ona charakter finansowy zapłacić wynikającą z niej kwotę. W innym wypadku staje się dłużnikiem wspólnoty mieszkaniowej, a dochodzenie przez wspólnotę zaległości na drodze sądowej nie jest...

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.