Jednym z warunków koniecznych do skutecznego przeprowadzenia procedury podziału gruntu należącego do wspólnoty mieszkaniowej jest złożenie stosownego wniosku przez wszystkich właścicieli lokali wchodzących w skład tej wspólnoty. W praktyce często okazuje się jednak, iż spełnienie takiego warunku wcale nie jest łatwe. Poniższe rozważania mają na celu wskazanie przesłanek i trybu postępowania, jaki należy zastosować, aby mimo początkowych trudności właściciele mogli jednak dokonać skutecznego podziału.
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.
Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.
W warunkach działania wspólnoty mieszkaniowej każdemu właścicielowi lokalu przysługuje prawo żądania informacji i wglądu w stan majątku wspólnoty oraz żądania wyjaśnień w kwestiach związanych z zarządem...
W warunkach działania wspólnoty mieszkaniowej każdemu właścicielowi lokalu przysługuje prawo żądania informacji i wglądu w stan majątku wspólnoty oraz żądania wyjaśnień w kwestiach związanych z zarządem nieruchomością wspólną. Korzystanie z prawa do kontroli właścicielskiej nie może naruszać praw innych osób, jak też naruszać obowiązków wspólnoty, wynikających z innych ustaw.
Ustawodawca przewidział, iż procedura podziału nieruchomości może spowodować różnicę zdań u jej współwłaścicieli. Dlatego też wprowadził mechanizm pozwalający na uzyskanie zastępczej zgody w przypadku nieuzasadnionego sprzeciwiania się podziałowi przez jednego lub kilku właścicieli lokali. Treść art. 97 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami - oprócz wspomnianej zasady jednomyślności - zawiera także odesłanie do treści art. 199 kodeksu cywilnego (kc) stanowiącego, iż w przypadku braku zgody wszystkich współwłaścicieli na dokonanie konkretnej czynności, współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Droga sądowa
W sytuacji, gdy wolę podziału nieruchomości przejawia przynajmniej połowa wszystkich właścicieli lokali tworzących konkretną wspólnotę mieszkaniową, mogą oni skorzystać z drogi sądowej dla uzyskania zgody do przeprowadzenia tej czynności. Mając na względzie treść art. 199 kc, należy więc pamiętać, iż w zainicjowanym w tym trybie postępowaniu niezbędne będzie wykazanie, że dokonanie podziału nieruchomości leży w istocie w interesie wszystkich właścicieli lokali, a jego celem nie jest jedynie osiągnięcie partykularnych korzyści przez część z nich. Jak bowiem wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 23 kwietnia 1993 r. (sygn. akt III CZP 36/93), sprawy, których podstawę stanowi treść art. 199 kc, mają na celu nie doraźną ochronę współwłaściciela przed naruszeniami drugiego współwłaściciela, lecz definitywne, i przez to względnie trwałe, unormowanie stosunków między współwłaścicielami, jeżeli chodzi o rozporządzenie rzeczą wspólną albo o podjęcie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Orzeczenie na podstawie art. 199 kc - wydane w postępowaniu nieprocesowym po rozpoznaniu sprawy w kręgu wszystkich zainteresowanych oraz w obrębie faktów ilustrujących cel zamierzonej czynności, jak też interesy współwłaścicieli - wskazuje konkretne działanie, do którego daje tytuł, a ponadto określa faktyczne i prawne ramy tego działania.
"Droga sądowa została przez ustawodawcę przewidziana wyłącznie w sytuacji, w której brak jest zgody przynajmniej jednego ze współwłaścicieli lub współużytkowników wieczystych gruntu, który ma zostać podzielony."
Z powyższego wynika więc jednoznacznie, iż w toku wspomnianego postępowania zadaniem sądu jest spełnienie roli bezstronnego arbitra, który po rozważeniu celu zamierzonej czynności i jej skutków dla wszystkich współwłaścicieli, orzeknie o jej zasadności i dopuszczalności, określając przy tym ramy takiego działania. Właśnie na tych okolicznościach należy się więc skoncentrować, decydując się na wszczęcie przedmiotowego postępowania. Krótko mówiąc, najważniejszym zadaniem wnioskodawców jest wykazanie, iż zarówno sam podział, którego chcą dokonać, jak i jego cel, leżą w interesie wszystkich właścicieli i są obiektywnie uzasadnione.
Podmiot legitymowany
Konsekwencją tego, iż ze stosownym wnioskiem o podział nieruchomości występują indywidualni właściciele lokali, a nie wspólnota mieszkaniowa, jest zaś to, że także w postępowaniu sądowym wszczętym na podstawie art. 199 kc przymiot strony nie przysługuje wspólnocie mieszkaniowej, a właśnie tym właścicielom. W efekcie wspomnianego postępowania nie może zainicjować sam zarząd wspólnoty, a jedynie współwłaściciele lokali posiadający łącznie ponad połowę udziałów w nieruchomości wspólnej. Wspólnota mieszkaniowa na żadnym etapie postępowania sądowego nie jest więc stroną tego postępowania. W praktyce okazuje się natomiast, iż częstym błędem jest formułowanie wniosku w trybie art. 199 kc, wskazując jako wnioskodawcę właśnie wspólnotę mieszkaniową reprezentowaną przez zarząd.
Omawiając zagadnienie podmiotów legitymowanych do czynnego udziału w postępowaniu działowym, warto również przytoczyć tezę sformułowaną przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 czerwca 2009 r. (sygn. akt I OSK 922/2008): „w myśl art. 97 ust. 1 oraz 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stroną postępowania o podział nieruchomości może być tylko osoba, której przysługują do tej nieruchomości prawa rzeczowe. Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nie może być stroną postępowania podziałowego, a zatem nie może skutecznie ani uczestniczyć w tym postępowaniu, ani przeciwdziałać zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości. W żadnym razie stronami postępowania o podział nieruchomości nie są osoby, które nie mają do niej żadnego tytułu prawnego, lecz zainteresowane są nabyciem własności lokali położonych na tej nieruchomości."
Odnosząc cytowany pogląd do omawianej materii, wywieść należy, iż stroną postępowania działowego (i to zarówno w toku postępowania administracyjnego, jak i sądowego) nie będzie również potencjalny nabywca działek, które mają zostać wyodrębnione w wyniku planowanego podziału nieruchomości. Status strony w takim postępowaniu przysługuje bowiem wyłącznie współwłaścicielom lub współużytkownikom wieczystym gruntu, który ma zostać podzielony.
Niejako na marginesie wskazać należy, iż droga sądowa została przez ustawodawcę przewidziana wyłącznie w sytuacji, w której brak jest zgody przynajmniej jednego ze współwłaścicieli lub współużytkowników wieczystych gruntu, który ma zostać podzielony. Nie jest to więc - o czym zapominają niektórzy właściciele lokali - obligatoryjny element procedury podziałowej. W sytuacji, gdy wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej deklarują chęć dokonania podziału należącej do nich nieruchomości należy jedynie złożyć wniosek, o którym mowa w treści art. 97 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, bez konieczności inicjowania postępowania przewidzianego w treści art. 199 kc.
Status podzielonego gruntu
Kolejnym istotnym - a często niestety ignorowanym - zagadnieniem jest status podzielonego już gruntu. W mojej ocenie taki grunt nie jest gruntem wspólnoty mieszkaniowej, a stanowi przedmiot współwłasności wszystkich właścicieli lokali, które w skład takiej wspólnoty wchodzą. Jest to poniekąd naturalna konsekwencja omówionych powyżej regulacji, które przyznają status strony w postępowaniu działowym właśnie tym właścicielom, a nie wspólnocie mieszkaniowej. Za takim poglądem przemawia również teza sformułowana przez Sąd Najwyższy w uchwale z 20 listopada 2009 r. (sygn. akt III CZP 95/2009), iż składnikiem nieruchomości wspólnej, o której mowa w art. 3 ustawy o własności lokali (uwl), nie może być udział we współwłasności nieruchomości sąsiedniej.
Taki status wydzielonej działki gruntu ma istotny wpływ na sposób jego zbycia na rzecz osoby trzeciej, czy też na ustalenie związku takiej współwłasności z prawem własności lokalu.
Jeżeli bowiem powstała w wyniku podziału działka gruntu stanowi przedmiot współwłasności wszystkich właścicieli lokali, a nie część nieruchomości wspólnej, o której mowa w art. 3 ust. 2 uwl, to kwestie związane z jej zarządem będą regulowały stosowne przepisy kc dotyczące współwłasności, a nie przepisy rzeczonej ustawy. Tym samym - podobnie jak do wydzielenia - tak i do zbycia takiej działki nie będzie wystarczające podjęcie uchwały, o której mowa w treści art. 22 ust. 2 uwl. Choć niewątpliwie czynność polegająca na zbyciu działki stanowiącej przedmiot współwłasności jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, to omawiana czynność - z racji wspomnianego wyżej statusu prawnego wydzielonej działki - nie będzie regulowana reżimem uwl. Zastosowanie znajdzie natomiast ponownie treść art. 199 kc, który wprost stanowi, iż do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Podkreślić należy, iż przepisy kc regulujące zagadnienie współwłasności znajdą w omawianej sytuacji zastosowanie niezależnie od tego, czy współwłaściciele tworzą tzw. małą czy dużą wspólnotę mieszkaniową, o których mowa w treści art. 19 i art. 20 uwl.
Reasumując, aby skutecznie przenieść własność działki powstałej w wyniku przedmiotowego podziału niezbędne jest, aby stronami rozporządzającej czynności prawnej byli po stronie zbywcy wszyscy współwłaściciele. Podobnie jak w przypadku zainicjowania procedury podziałowej również w tym przypadku czynności takiej nie może więc skutecznie dokonać zarząd działający jako organ wspólnoty mieszkaniowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby - podobnie jak wskazano w cz. 1. niniejszej publikacji - członkowie zarządu działali jako osoby fizyczne na podstawie odrębnego pełnomocnictwa udzielonego przez wszystkich współwłaścicieli. Ze względu jednak na przedmiot tej czynności stosowne pełnomocnictwo musi zostać udzielone w formie aktu notarialnego.
Podkreślić także należy, iż powstała w opisany wyżej sposób współwłasność gruntu stanie się prawem niezależnym od własności lokalu. Właściciel lokalu będzie bowiem odtąd posiadał zarówno udział w nieruchomości wspólnej, który jest nierozerwalnie związany z własnością lokalu, jak i udział we własności działki powstałej w wyniku podziału, który - z opisanych wyżej przyczyn - będzie prawem niezależnym od własności lokalu. Warto o tym pamiętać, albowiem sprzedaż lokalu przez jednego z właścicieli nie spowoduje automatycznie przeniesienia na nowego właściciela takiego lokalu udziału we własności sąsiedniej działki. Aby do tego doszło, udział taki musi być przedmiotem umowy rozporządzającej własnością lokalu. Jeżeli tak się nie stanie, powstanie sytuacja, w której nowy właściciel lokalu nie stanie się współwłaścicielem działki gruntu powstałej w wyniku podziału. Taka sytuacja w sposób oczywisty może natomiast utrudnić zarząd przedmiotem współwłasności.
Jak więc wynika z powyższych rozważań, zagadnienie podziału nieruchomości gruntowej należącej do wspólnoty mieszkaniowej cechuje znaczny stopień skomplikowania - począwszy od ustalenia dopuszczalności przeprowadzenia takiego podziału, poprzez uzyskanie zgody wszystkich właścicieli lokali, aż do skutecznego przeniesienia własności wyodrębnionych działek gruntu. Decydując się na przeprowadzenie takiej procedury, z pewnością należy więc zdawać sobie sprawę ze specyficznych uwarunkowań, jakim podlega taka czynność.
Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy...
Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody zapewniania bezpieczeństwa są niewystarczające.
Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału,...
Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału, podobnie jak osoba, która zgłasza roszczenia do nieruchomości podlegającej podziałowi.
Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana...
Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi...
Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda. Są one w posiadaniu dostawcy – przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego lub danej gminy, która jest często właścicielem takiego przedsiębiorstwa, spółki (przepisy art. 49 KC oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę) i to na niej ciąży obowiązek jej konserwacji.
W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane...
W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane z własnością lokalu, ulega przekształceniu w prawo własności. Fakt ten ma bowiem wypływ na wysokość opłat z tytułu przekształcenia.
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów....
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty,...
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty, tworzące jedną nieruchomość. Czy dopuszczalne jest prowadzenie trzech książek obiektu, osobno dla każdego z tych segmentów? – pyta Czytelnik.
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym...
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym i dlatego osoba, która nie uzyskała wpisu na listę oczekujących na zamianę lokalu ma możliwość złożenia skargi na uchwałę rozumianą jako akt z zakresu administracji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z...
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z takiego dojazdu.
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,...
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, wydłużyły m.in. termin na zwołanie walnego zgromadzenia o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz kadencje rad nadzorczych wobec wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych.
Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...
Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.
Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć...
Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć ich mieszkańcy?
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.
Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.
Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze...
Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przygotowaliśmy już środek zaskarżenia, mamy skompletowane wszystkie załączniki, a jest ich kilkaset wobec stopnia skomplikowania sprawy i jesteśmy właśnie przed wgraniem tych załączników do portalu. Co dalej?
Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz...
Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz opieszałość, wynikających z art. 91a Prawa budowlanego w związku z art. 61 tejże ustawy, mogących doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto Gmina odmówiła zapłaty kwoty w wysokości 5 900,00 zł brutto za wykonanie przez wspólnotę określonych prac budowlanych w imieniu i na rzecz tejże Gminy w...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.