Wchodzące w skład kosztów zarządu nieruchomością wspólną wynagrodzenie zarządu lub zarządcy nieruchomością wspólną należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu i wymaga podjęcia uchwały właścicieli lokali.
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
W razie wystąpienia luki planistycznej przysługiwanie właścicielowi nieruchomości odszkodowania jest uzależnione od istnienia potencjalnej, ale jednocześnie realnej możliwości określonego korzystania z...
W razie wystąpienia luki planistycznej przysługiwanie właścicielowi nieruchomości odszkodowania jest uzależnione od istnienia potencjalnej, ale jednocześnie realnej możliwości określonego korzystania z nieruchomości, która wskutek uchwalenia planu miejscowego została utracona lub istotnie ograniczona – orzekł Sąd Najwyższy.
We wspólnotach mieszkaniowych właściciele lokali, podejmując uchwały w sprawie regulaminu porządku domowego muszą pamiętać, że gminy czy spółdzielnie – uchwalając takie regulaminy – mogą pozwolić sobie...
We wspólnotach mieszkaniowych właściciele lokali, podejmując uchwały w sprawie regulaminu porządku domowego muszą pamiętać, że gminy czy spółdzielnie – uchwalając takie regulaminy – mogą pozwolić sobie na dużo więcej niż wspólnoty, które są właścicielami całego budynku. Tymczasem wspólnoty mieszkaniowe zarządzają tylko nieruchomością wspólną więc w swoich postanowieniach nie mogą ingerować w poszczególne lokale. Wspólnota musi też pamiętać, że nie może zmieniać w regulaminie przepisów prawa, może...
• Z wynagrodzeniem lub bez • Dochód z innych źródeł
Jeżeli we wspólnocie mieszkaniowej jest więcej niż siedem lokali wyodrębnionych wraz z lokalami niewyodrębnionymi (duża wspólnota mieszkaniowa), właściciele tych lokali są zobowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu.
Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Zatem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie może być osoba prawna, bez względu na to, czy jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej.
Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej, reprezentuje ją na zewnątrz i w sprawach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Gdy jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
Członkowie zarządu mogą zostać w każdej chwili zawieszeni w czynnościach lub odwołani – na mocy uchwały właścicieli lokali.
Z wynagrodzeniem lub bez
Członkowie zarządu mogą sprawować swoją funkcję bez wynagrodzenia, jak i za wynagrodzeniem. Ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomością wspólną należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a zatem wymaga podjęcia uchwały właścicieli lokali.
Zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składa się m.in. wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Zatem koszty wynagrodzenia członków zarządu wchodzą w skład kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Na ich pokrycie właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali miernikiem partycypacji właściciela lokalu, zarówno w dochodach, jak i kosztach zarządu nieruchomością wspólną, jest jego udział w nieruchomości wspólnej, określony ułamkiem wpisanym w księdze wieczystej.
Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie (zróżnicować) obciążenia z tego tytułu tylko dla właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
Wspólnoty mieszkaniowe, ustalając wynagrodzenie członków zarządu, mogą to zrobić w różnej formie, np. w postaci zwrotu poniesionych kosztów w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu lub faktycznego comiesięcznego wynagrodzenia albo w formie mieszanej, będącej połączeniem jednego i drugiego.
Przepisy nie ograniczają wspólnoty mieszkaniowej co do sposobu określenia tego wynagrodzenia, a zatem właściciele lokali mają dużą swobodę w tym zakresie.
Nawet w przypadku gdyby wspólnota mieszkaniowa nie określiła wynagrodzenia członka zarządu, to zgodnie z art. 28 ustawy o własności lokali właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
Zatem nawet gdyby we wspólnocie mieszkaniowej nie obowiązywała uchwała określająca wysokość wynagrodzenia dla członków zarządu, to właściciel lokalu pełniący przez jakiś czas funkcję członka zarządu może domagać się od wspólnoty takiego wynagrodzenia, a gdyby nie zostało mu ono przyznane, może wystąpić na drogę sądową i sąd przyzna mu wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi jego pracy.
Dochód z innych źródeł
Członek zarządu sprawuje swoją funkcję na podstawie uchwały o wyborze, a nie na podstawie umowy, tym bardziej umowy o zarządzanie czy administrowanie. W związku z powyższym oraz jak wynika z interpretacji podatkowych, otrzymane przez członków wspólnoty mieszkaniowej wynagrodzenie nie jest przychodem z tytułu umowy zlecenia czy innych umów cywilnoprawnych.
Członków zarządu wspólnot mieszkaniowych nie można też uznać za osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tak więc zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie powyższego artykułu nie ma zastosowania do kwot wypłacanych członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego też wynagrodzenie członków zarządu stanowi przychód z „innych źródeł”, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wspólnota mieszkaniowa nie ma zatem obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy. Jednak stosownie do postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zobowiązana do sporządzenia odrębnie dla każdego podatnika informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) i przekazania jej w ustalonym terminie podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu.
Wskazać także należy, że kwoty wynagrodzeń otrzymanych przez członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej podlegają kumulacji z innymi dochodami uzyskanymi w roku podatkowym i zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinny być przez nich wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym.
eugeniusz
eugeniusz, 26.01.2018r., 13:15:51
Miałbym pytanie z zakresu "czy leci z Nami pilot"?
WM ma składać informacji o wynagrodzeniu członków Zarządu.
Powszechnie krąży opinia, że powinno to być dokonywane na druku PIT-8c.
Tyle tylko, że w pozycji D tego druku, gdzie dotychczas widniały informacje o tym wynagrodzeniu, jest przywołany art. 20 ust. 1 ustawy (wiadomo: os,fiz.) nie ma nic o wspólnotach mieszkaniowych.
Podobnie trudno się doszukać wzmianki o WM w pozycjach E, F, G?
Czyli, wypadało by zapytać: czy druk PIT-8c jest właściwy?
Może jednak, zasadnym by było stosować Druk PIT-11, nawet gdy w rzeczywistości danej WM nie jest naliczany podatek dochodowy od wynagrodzenia członka zarządu, co jest zgodnie z przepisami?
Mamy w druku PI-11 poz. E ppkt. 6 w którym jest przywołanie art. 13 ww. ustawy z bardzo wyraźnym wskazaniem ppkt. 8 tego artykułu, a w nim tekst dotyczący "potrzeb związanych z daną nieruchomością".
Oczywiście...
Zapis art. 13 ppkt. 8 jest MAŁO SPÓJNY z właściwymi przepisami dotyczącymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, ale... miejmy nadzieję, że zapowiadana (który to już raz!!!) walka z nadregulacjami przepisów zostanie PRZYNAJMNIEJ rozpoczęta, bo osobiście nie liczę na więcej, skoro do Posłów nie docierają nawet najprostsze argumentacje dotyczące "mieszkaniowych patologii".
Aż prosi się powiązanie ww. DYLEMATU fiskalnego z u.w.lok., np z jej przepisem art. 18, lub. art. 22 ust. 3, lub, co wydaje się jeszcze bardziej adekwatne: art. 28 u.w.lok..
Na dziś, a jak wiemy "nóż na karku", można tylko pytać czy wszyscy zainteresowani DRUKIEM PIT-8c, oglądając wypełnienia informacji w punkcie D, zauważają swoisty "dysonans" pomiędzy Zarządem WM a przepisami o funduszach emerytalnych, zasiłkami z Ub społ., alimentami, stypendiami, dopłatami, nagrodami, etc.etc..
redakcja Administrator24.info
redakcja Administrator24.info, 29.01.2018r., 15:43:50
Członek zarządu wspólnoty wykaże przychody z tytułu tej funkcji w zeznaniu rocznym. Przepisy nie przewidują dla nich zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu (tak jak np. dla wynagrodzeń członków zarządu osób prawnych). Jednak na podstawie art. 22 ust. 1 UPDOF kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu ich osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy.
Na podstawie tego przepisu członek zarządu wspólnoty może przyjąć wszystkie udokumentowane koszty, które spełniają powyższe kryteria. Członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej mogą zatem rozliczyć poniesione, udokumentowane koszty związane z pełnioną funkcją.
Członek zarządu wspólnoty powinien gromadzić dokumenty (przede wszystkim faktury) potwierdzające dokonane przez niego wydatki związane z pełnioną funkcją (jeżeli chce takie koszty rozliczyć). Kosztów tych nie należy wykazywać w informacji PIT-8C (formularz tej informacji również tego nie przewiduje). Członek zarządu wykaże je sam dopiero w zeznaniu rocznym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903),
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. DzU z 2012 r., poz. 361).
eugeniusz
eugeniusz, 15.02.2018r., 11:17:17
Dziękuję serdecznie za informację.
Oczywiście, że odpowiedź nie wyjaśnia wątpliwości w tym zakresie, implikowanych kolejnym artykułem w tym temacie na przestrzeni ostatnich 23 lat, tj. od wejścia w życie ustawy o własności lokali.
Proponuję zatem aby, kierując się Państwa wskazaniem, nie komplikować istniejących przepisów, tylko zwrócić się o właściwą interpretację do Ministra Finansów, co jest w tym czasie o tyle zasadne, że Pan Premier zapowiedział "walkę z nadregulacjami prawnymi".
Cokolwiek słowa te znaczą, to najlepszy moment, aby ukazać bardzo konkretną ofertę uproszczenia.
Wspólnoty mieszkaniowe powstają w postępie geometrycznym, a czeka Nas jeszcze TSUNAMI wspólnot powstających z byłych zasobów spółdzielni mieszkaniowych, które są aktualnie skutecznie "blokowane".
Wydaje mi się to konieczne, zwłaszcza z uwagi na aktualne VAT i CIT.
Jednolity Plik, w mojej ocenie, będzie wymagał precyzyjnego oznaczenia grup kosztów w szeroko rozumianej mieszkaniówce, tak aby wypełnić warunki zwolnień oraz stawek "0".
Tymczasem ustawodawca, oferując jedne przepisy (niby ułatwiające), wydaje się nie dostrzegać wymogów wynikłych z doświadczeń, np. słynnej gospodarki zasobami mieszkaniowymi, której definicji nadal... nie mogę się doszukać.
A jeśli przy tym, ów ustawodawca, używa pojęcia KZNW (chyba nie muszę tłumaczyć?), nie wysilając się oznaczeniem ewentualnych "różnic" w pojęciach, to musi się liczyć z... co najmniej wątpliwościami.
Wymiar sprawiedliwości wydaje się być (moje: jest) bezradny wobec ww. dylematów.
Ba, kompromitują się Sędziowie i Biegli, "rozstrzygając" sprawy z "mieszkaniówki".
Używam zapisów w cudzysłowie bynajmniej nie w celu ironii.
Redakcji jest znana duża liczba przedziwnych uzasadnień, nie wspominając o tym, że w jednym sądzie zdarzają się odmienne wyroki w tej samej sprawie, a i w czasie podobnym.
Jeśli zatem poprzestaniemy na ww. "udokumentowanych kosztach, które spełniają powyższe kryteria..." to możemy być pewni, że do liczenia rozumiejących takie wskazanie, wystarczą ręce, a dokładniej jedna.
Kończąc polecam temat: JPK dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot.
ogrodowa
ogrodowa, 02.02.2020r., 13:32:06
PIT-8c nie zawiera już rubryki, która pozwalałaby wpisać Wspólnocie wynagroczenie członków zarządu. Gdzie w takim razie należy je wpisać, aby wysłać do US?
ogrodowa
ogrodowa, 02.02.2020r., 13:39:55
Na jakim formularzu Wspólnota mieszkaniowa powinna zgłosić do US wynagrodzenie członków zarządu. Dotychczas był to PIT-8c w punkcie D. Teraz zmieniono PIT-8C i nie ma tam takiej możliwości.
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów....
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty,...
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty, tworzące jedną nieruchomość. Czy dopuszczalne jest prowadzenie trzech książek obiektu, osobno dla każdego z tych segmentów? – pyta Czytelnik.
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym...
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym i dlatego osoba, która nie uzyskała wpisu na listę oczekujących na zamianę lokalu ma możliwość złożenia skargi na uchwałę rozumianą jako akt z zakresu administracji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z...
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z takiego dojazdu.
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,...
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, wydłużyły m.in. termin na zwołanie walnego zgromadzenia o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz kadencje rad nadzorczych wobec wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych.
Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...
Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.
Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć...
Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć ich mieszkańcy?
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.
Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.
Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze...
Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przygotowaliśmy już środek zaskarżenia, mamy skompletowane wszystkie załączniki, a jest ich kilkaset wobec stopnia skomplikowania sprawy i jesteśmy właśnie przed wgraniem tych załączników do portalu. Co dalej?
Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz...
Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz opieszałość, wynikających z art. 91a Prawa budowlanego w związku z art. 61 tejże ustawy, mogących doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto Gmina odmówiła zapłaty kwoty w wysokości 5 900,00 zł brutto za wykonanie przez wspólnotę określonych prac budowlanych w imieniu i na rzecz tejże Gminy w...
Czy ekspertyzy na instalację i montaż stacji ładowania aut zgodnie ze specustawą o elektromobilności, mają być wpisane i zawarte w c-KOB? Kto ma to wpisać, skoro ekspertyzę sporządza zgodnie z zapisem...
Czy ekspertyzy na instalację i montaż stacji ładowania aut zgodnie ze specustawą o elektromobilności, mają być wpisane i zawarte w c-KOB? Kto ma to wpisać, skoro ekspertyzę sporządza zgodnie z zapisem Ustawy: „(...) Ekspertyzę sporządza osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych do projektowania bez ograniczeń”? – pyta Czytelniczka.
W polskim systemie prawnym istnieje nie tylko bardzo silna ochrona praw lokatorów, ale także i osób zajmujących lokal bez tytułu prawego. Związane jest to z funkcjonującą w przepisach ochroną posiadania,...
W polskim systemie prawnym istnieje nie tylko bardzo silna ochrona praw lokatorów, ale także i osób zajmujących lokal bez tytułu prawego. Związane jest to z funkcjonującą w przepisach ochroną posiadania, które nie koniecznie musi odbywać się zgodnie z zasadami współżycia społecznego, czy też zgodnie z przepisami.
Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowego mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.
Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowego mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.
Zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa dysponuje zbędną częścią nieruchomości wspólnej, którą może sprzedać, a środki w ten sposób uzyskane przeznaczyć na przykład na remont dachu, elewacji lub inne konieczne...
Zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa dysponuje zbędną częścią nieruchomości wspólnej, którą może sprzedać, a środki w ten sposób uzyskane przeznaczyć na przykład na remont dachu, elewacji lub inne konieczne remonty.
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
W branży utrzymania czystości, niezawodność i efektywność maszyn czyszczących mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokich standardów higieny. Postęp technologiczny sprawia, że coraz większą rolę w...
W branży utrzymania czystości, niezawodność i efektywność maszyn czyszczących mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokich standardów higieny. Postęp technologiczny sprawia, że coraz większą rolę w optymalizacji pracy tych urządzeń odgrywają nowoczesne źródła zasilania. Akumulatory LiFePO₄, produkowane przez polską firmę Power LAB, rewolucjonizują sposób działania maszyn czyszczących, oferując wydłużony czas pracy, wyższą efektywność i większe bezpieczeństwo.
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach...
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach mieszkaniowych. Pokrycia na tego typu budynkach muszą sprostać licznym wyzwaniom – od intensywnych opadów i zmiennych temperatur po konieczność zapewnienia maksymalnej energooszczędności. Dlatego planując renowację dachu, warto postawić na technologie, które nie tylko wydłużą żywotność pokrycia,...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.