administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Sytuacja prawna instalacji centralnego ogrzewania we wspólnotach mieszkaniowych

Instalacja centralnego ogrzewania; www.freeimages.com

Instalacja centralnego ogrzewania; www.freeimages.com

Wspólnoty mieszkaniowe bardzo często w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej mają problemy z określeniem, która ich część jest częścią nieruchomości wspólnej, a która – częścią konkretnego lokalu. W tym artykule przyjrzymy się więc bliżej sytuacji prawnej instalacji centralnego ogrzewania w budynku.

Zobacz także

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Kocioł VICTRIX SUPERIOR 32 2 ERP

Kocioł VICTRIX SUPERIOR 32 2 ERP Kocioł VICTRIX SUPERIOR 32 2 ERP

VICTRIX SUPERIOR 32 2 ERP

VICTRIX SUPERIOR 32 2 ERP

Eugenia Śleszyńska Gmina jako podmiot odpowiedzialny za utrzymanie hydrantów

Gmina jako podmiot odpowiedzialny za utrzymanie hydrantów Gmina jako podmiot odpowiedzialny za utrzymanie hydrantów

Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.

Na gminie spoczywa ciężar zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz sprawy ochrony przeciwpożarowej.

Instalacja centralnego ogrzewania częścią nieruchomości wspólnej

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Ta definicja ustawowa jest mało precyzyjna i rodzi problemy interpretacyjne, zwłaszcza w przypadku urządzeń.

WM bardzo często mają więc problemy z określeniem, która część instalacji która jest częścią nieruchomości wspólnej, a która – częścią konkretnego lokalu. Dla wspólnot jest to dość ważne rozgraniczenie, bowiem przeprowadzenie przeglądów i usuwanie awarii w nieruchomości wspólnej należy do WM, a koszty tych czynności ponoszą wszyscy właściciele lokali proporcjonalnie do udziałów w niej.

Tymczasem przeprowadzenie przeglądów i usuwanie awarii w lokalach należy do ich właścicieli i to oni ponoszą całe koszty tych czynności. W przypadku innych instalacji możliwe jest ich rozgraniczenie na część, która stanowi element lokalu, i tę, która stanowi nieruchomość wspólną, ale w przypadku instalacji centralnego ogrzewania nie jest to możliwe. Wspólna dla całego budynku instalacja C.O. stanowi bowiem jedną niepodzielną całość. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego i linia orzecznictwa sądów niższej instancji.

Zgodnie z nią instalacja C.O. jest urządzeniem, które nie służy wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Korzystają z niego wszyscy właściciele lokali: zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i tak, że ogrzewane są wspólne części budynku.

Składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są i fragmenty instalacji będące się poza poszczególnymi lokalami, i elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach. Zatem, poza przypadkiem indywidualnych systemów grzewczych w każdym lokalu, cała instalacja centralnego ogrzewania ze względu na swoją specyfikę stanowi część nieruchomości wspólnej. Wymiana zarówno kaloryferów, jak i termostatów należy więc do WM.

Próby rozgraniczenia instalacji w drodze uchwały są niedopuszczalne. Gdyby uznać je za dopuszczalne, powodowałoby to konieczność uznania np. kaloryferów w lokalu za jego część, co uprawniałoby właściciela do ich wymiany na jakikolwiek inny model o dowolnej pojemności i mocy, bez zgody wspólnoty, a takie działanie powodowałoby zaburzenie bilansu cieplnego w budynku.

Instalacja centralnego ogrzewania częścią lokalu

Zwłaszcza nowe budynki często projektowane są w ten sposób, że każdy lokal ma oddzielną instalację C.O. Współcześnie ze względu na małe gabaryty i niskie koszty nie stanowi problemu postawienie nawet w kawalerce dwufunkcyjnego pieca, który będzie zapewniał jej mieszkańcom ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.

W takim przypadku w budynku jest tyle instalacji C.O., ile samodzielnych lokali, a każda instalacja w budynku jest częścią tego lokalu. W związku z tym wspólnota ani nie rozlicza kosztów ogrzewania w budynku, ani nie dokonuje konserwacji czy usuwania usterek w instalacjach centralnego ogrzewania.

Odłączenie się od wspólnej instalacji w budynku

W sytuacji, gdy w budynku WM istnieje jedna wspólna instalacja C.O. – zwłaszcza jeżeli jest ona stara, kosztowna i mało wydajna  – pojawiają się głosy właścicieli – którzy chcą się od niej odłączyć i wyposażyć swój lokal w indywidualną instalację C.O. Odłączenie się pojedynczego lokalu od zbiorczej instalacji centralnego ogrzewania w budynku nie należy jednak tylko do decyzji właściciela lokalu, lecz także wymaga zgody WM.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97, potwierdził, że właściciel lokalu nie może bez zgody pozostałych właścicieli odłączyć swojego lokalu od zainstalowanej w budynku sieci C.O. i przy jej wykorzystaniu zastosować inny rodzaj ogrzewania. Instalacja grzewcza jest bowiem urządzeniem, które nie służy wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Sąd podkreślił, że z urządzeń takich korzystają wszyscy właściciele: zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i tak, że ogrzewane są wspólne części budynku. Składnikami nieruchomości wspólnej są i elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, i elementy w wydzielonych lokalach mieszkalnych.

Sąd uznał, że w związku z tym działania jednego z współwłaścicieli, polegające na zmianie sposobu ogrzewania jego lokalu, pozostają poza granicami przysługującego mu prawa. WM nie ma przy tym żadnego obowiązku wyrażenia zgody na takie odłączenie. A samowolne odłączenie się od instalacji nie spowoduje oczekiwanego przez właściciela skutku.

WM bowiem, zgodnie z prawem, nadal będzie uprawniona do żądania od niego, by pokrył przypadającą na niego część kosztów ogrzewania całego budynku. Wspólnota zgody na odłączenie się nie powinna wyrażać, gdyż odcięcie jednego lokalu nie spowoduje znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania, natomiast rozliczenie kosztów ogrzewania i utrzymania instalacji C.O. będzie musiało być rozłożone na pozostałych właścicieli lokali.

Zatem zgoda WM na odłączenie jednego z lokali od instalacji C.O. spowoduje wzrost kosztów z tego tytułu u innych właścicieli lokali. Natomiast jeżeli więcej właścicieli chce odłączyć się od starej, nieekonomicznej instalacji wspólnej, WM powinna rozważyć likwidację wspólnej instalacji centralnego ogrzewania w budynku i przejście na indywidualne ogrzewanie lokali jako alternatywne rozwiązanie dla kompleksowej modernizacji całej instalacji C.O. w obiekcie.

Takie rozwiązanie, zwłaszcza w mniejszych budynkach wielomieszkaniowych, będzie lepsze. W małych wspólnotach, w których zarządzanie odbywa się nie na podstawie ustawy o własności lokali, a w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności, bieżące zarządzanie nieruchomością jest mocno ograniczone.

We wspólnotach tych nie ma bowiem zarządu, a zarządca może działać tylko wtedy, gdy zgodę na zawarcie z nim umowy wyrażą wszyscy właściciele (jednomyślność) lub gdy narzuci go sąd (zarządca przymusowy). Zatem wspólne rozliczanie kosztów C.O. i kosztów konserwacji instalacji jest bardzo utrudnione. Choćby dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są wówczas indywidualne instalacje C.O.

Sytuacja prawna kotłowni

Z prawną sytuacją instalacji C.O. w budynku wiąże się sytuacja prawna kotłowni. We wspólnocie mieszkaniowej pomieszczenie w budynku, w tym kotłownia, może mieć trzy formy prawne. Może być albo częścią nieruchomości wspólnej, albo samodzielnym lokalem, albo pomieszczeniem przynależnym do samodzielnego lokalu. Nie ma innej możliwości prawnej.

Uregulowanie sytuacji kotłowni w budynku można zatem oprzeć tylko na jednej z tych trzech możliwości. Zgodnie z art. 2 ust 4 UWL do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane „pomieszczeniami przynależnymi”.

Kotłownia jako pomieszczenie przynależne ma rację bytu tylko w sytuacji, gdy służy właścicielowi jednego lokalu. Tak samo postępuje się z piwnicami czy komórkami lokatorskimi, które służą poszczególnym właścicielom lokalu, a znajdują się poza lokalem. Również kotłownię można w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności lokalu określić jako pomieszczenie przynależne.

Zwróćmy uwagę, że pomieszczenie przynależne może przynależeć tylko do jednego lokalu. Gdy kotłownia służy kilku lokalom, nie można więc poprawnie uregulować jej sytuacji prawnej w drodze ustanowienia jej pomieszczeniem przynależnym.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 UWL, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które – wraz z pomieszczeniami pomocniczymi – służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Zatem, tak jak w budynku można wyodrębnić lokale mieszkalne, można też wyodrębnić lokale o innym przeznaczeniu, w tym np. kotłownię. W ten sposób możemy w budynku uzyskać dodatkowy samodzielny lokal, który następnie można zbyć na współwłasność właścicielom lokali, którzy będą z niego korzystać w ten sposób, że znajdować się będzie tam piec ogrzewający ich lokale.

Tą metodą w budynku wyodrębnia się np. garaże wielostanowiskowe, które następnie sprzedaje się na współwłasność osobom, które będą w nich zajmować miejsca postojowe. Zgodnie z art. 3 ust. 2 UWL, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Zatem w przypadku, gdy pomieszczenie kotłowni nie zostanie określone jako pomieszczenie przynależne ani wyodrębnione w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności lokalu jako samodzielny lokal mieszkalny, wejdzie w skład nieruchomości wspólnej. Pozostawienie danego pomieszczenia jako części nieruchomości wspólnej powinno nastąpić, gdy ma ono służyć wszystkim właścicielom lokali.

Zatem taki status nadaje się m.in. wózkowniom, strychom i innym tego typu wspólnym pomieszczeniom, a zatem także i kotłowni, jeśli ma służyć właścicielom wszystkich lokali. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • kontra kontra, 28.08.2014r., 09:04:38 Z artykułu wynika ze jest to wielki b...l prawny z którego korzystają zarządcy wspólnoty wystawiając nierzetelne rachunki za zużyte ciepło do ogrzania lokalu . w budynkach wielolokalowych przegrody (ściany oddzielające poszczególne lokale) powinny powinny być izolowane cieplnie tak aby nie było możliwości wykorzystywania ciepła pobieranego przez właściciela przez jego sąsiadów dopiero wówczas ma sens podział kosztów ciepła. W przeciwnym wypadku podział kosztów powinien się odbywać na zasadzie kosztu za 1/m2 albo 1m/3 i tylko takie rozliczenie jest sensowne bo w innym przypadku dochodzi do nadużyć czyli kradzieży. W istniejącym systemie ściany działowe (przegrody) nie izolują skutecznie przepływu ciepła między lokalami a więc podział kosztów jest pozbawiony jakiegokolwiek sensu . Gdyby te warunki techniczne były zapewnione nie stanowiłoby żadnego problemu instalowania wygodnych dla właściciela grzejników także pod względem prawnym.
  • Mirosław Mirosław, 28.08.2014r., 11:29:01 Od wielu miesięcy Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej odmawia udzielenia przejrzystej, zrozumiałej dla lokatorów, informacji dotyczącej sposobu naliczenia konkretnych należności za centralne ogrzewanie. Proszę o informację czy takie postępowanie jest normą a jeśli nie to w jaki sposób można skłonić Zarządce do ujawnienia metody wyliczenia?
  • kontra kontra, 28.08.2014r., 15:30:51 Rozliczenie ciepła w budynkach wielorodzinnych powinno sie odbywać na podstawie regulaminu który powinien być podany do wiadomości wszystkich mieszkańców a o tym mów ustawa a regulamin powinien być opracowany w oparciu o zapisy ustawy . W rozliczeniu powinno być napisane jakie jest zużycie w sezonie grzewczym ciepła i jak jest cena jednostkowa . Mnóstwom informacji na ten temat mozna znaleźć wpisując Google hasło rozliczanie ciepła w budynkach wielorodzinnych .
  • Mirosław Mirosław, 28.08.2014r., 16:46:03 Problem jest następujący: W okresie rozliczeniowym 01.01.2012 - 31.12.2012 miałem zużycie do rozliczenia (suma jednostek) 1.256,000 i niedopłatę 298,37 zł. Koszty ogrzewania 1.270,90 zł. W okresie rozliczeniowym 01.01.2013 - 31.12.2013 miałem zużycie do rozliczenia (suma jednostek) 1.355,000 i niedopłatę 624,69 zł. Koszty ogrzewania 1.515,54 zł. Dlaczego więc przy zbliżonym zużyciu i zbliżonych kosztach ogrzewania niedopłata za rok 2013 jest ok. 100% większa?
  • kontra kontra, 29.08.2014r., 04:54:11 Nie podałeś jak wyglądają kwotowo zaliczki wpłacane na poczet ogrzewania bo zapewne takich wpłat dokonujesz i być morze to powoduje różnicę . Administrator pobiera zaliczki na poczet ogrzewania które w okresie rozliczeniowym stanowią jakąś tam sumę . Od kosztów ogrzewania odejmuję tą sumę zaliczek i to stanowi niedopłatę więc porównaj obydwa rozliczenia i sprawdź jak to wygląda w twoich rozliczeniach pod tym względem.
  • Mirosław Mirosław, 29.08.2014r., 09:03:52 Zaliczki również są na podobnym poziomie. Moje pytanie dotyczyło tego czy Zarządca ma obowiązek wyjaśnić członkom Wspólnoty (na ich pisemne wezwanie do dokonania takiej czynności) w jaki sposób dokonuje tych wyliczeń czy takiego obowiązku nie ma a jeśli jest to obowiązek, od którego się uchyla to w jaki sposób to wyegzekwować.
  • energetyk energetyk, 29.08.2014r., 09:23:02 Wyrażanie ciepła w jednostkach innych niż legalne jest wykroczeniem (art. 6.1 i art. 26 Prawo o miarach ) Podzielniki to przekręt prawny i techniczny (art 58 KC) W Polskim prawie nie ma słowa o podzielnikach (art 45a Prawo energetyczne). Jest mowa o urządzeniach wskaźnikowych nie będących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, czyli wyłączone z legalizacji GUM, ale są wdrożone w oparciu o ustawę o systemie oceny zgodności, tylko ustawodawca nie określił jakie mają spełnić szczegółowe wymagania i nie określił jednostki badawczej. Polskie Normy stosuje się dobrowolnie. Polską Normę PN-EN 834 w której są różne „dziwne sprawy” ci co uchwalili w konsensusie ją przyjąć i dopisali „ swoje dziwne uwagi”, po latach stwierdzają , że jest sprzeczna. W tytule zawarta jest np. dezinformacja, że rejestrują zużycie ciepła przez grzejniki. Ustawodawca unijny (dyrektywa 2012/27 UE) przyjmuje w dobrej wierze informację podana przez instytucję zaufania publicznego, Każdy że każdą wielkość fizyczną można zapisać, ale żeby zapisać to trzeba zmierzyć, bez pomiaru co zapisać? W Polsce w wykazie norm zintegrowanych brak tej normy. Nie jest prawdą, że podzielnik mierzy zużycie ( emisję) ciepła przez grzejnik. Prawdopodobnie jest urządzeniem pomiarowym, które mierzy całkę temperatury względem czasu, ale czyni to w niemianowanych jednostkach, z nieokreślonego poziomu temperatury i nie określoną dokładnością. To tylko część spraw. W Polsce
  • kontra kontra, 29.08.2014r., 17:45:55 Miroslław czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem ? Napisałem ci ze obowiązuje regulamin rozliczenia to po pierwsze a po drugie napisałem ci jak możesz sprawdzić swoja dopłatę . Niestety nie widzę w jakiej formie otrzymujesz rozliczenie i z tego powodu nie mogę ci nic pomóc . Uważam ze na piśmie powinieneś złożyć reklamację i powinieneś otrzymać odpowiedź w tej samej formie . Energetyk trochę tu namieszałeś z tymi podzielnikami bo twój komentarz jest zbyt chaotyczny. Zgadzam się z tobą ze podzielnik można traktować jak zabawkę ponieważ nie podaje żadnych jednostek mianowanych zużycia ciepła w związku z tym właściwie nie wiadomo właściwie co to jest . Myślę ze ta ustawa została wprowadzona pod lobby producentów tych zabawek . Problem ten interesuje mnie od dziesięciu lat i dowiedziałem się ilość tych nie mianowanych jednostek jest zależny od powierzchni grzejnika i sam widziałem jak monterzy przy pomocy komputera ustawiali taki podzielnik ale dla mnie jako laika to jest nie wiarygodne bo można ustawić taki podzielnik zamiast na 15 żeberek na 18 żeberek i kto to sprawdzi skoro nie podlega podzielnik legalizacji , następna sprawa to jest na jakiej wysokości grzejnika powinien być umieszczony podzielnik ? Otóż ja robiłem symulację komputerową i wyszło mi że podzielnik powinien być umieszczony na wysokości 68% grzejnika a oni montują go na wysokości 75% co już daje nie właściwe wskazania. To samo potwierdził jeden z naukowców ( nie potrafię na ta chwilę wskazać który ) wyczytałem to w internecie. Zgodnie z ustawą jednostki z podzielnika mają tylko służyć do podziału kosztów a nie do wyceny tylko sprawa jest tego rodzaju ze na węźle głównym jest ciepłomierz który wskazuje jednostki mianowane i w jaki sposób przeliczyć jednostki mianowane na jednostki nie mianowane . Z technicznego punktu widzenia jest to nie możliwe i w związku z tym stosują metody zastępcze a dla mnie są to metody mało wiarygodne i dają możliwość dowolnych manipulacji w rozliczeniach kosztów zużycia ciepła i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W założeniu te metody indywidualnego rozliczenia ciepła miały spowodować oszczędnym gospodarowaniu ciepłem ale spełniały swoją rolę to przegrody powinny być izolowane cieplnie aby sąsiad z lewa ,prawa, z dołu czy z góry nie mógł korzystać z ciepła za które my płacimy . Niestety tak nie jest i wiem to na własnym przykładzie bo mój sąsiad w ogóle nie ogrzewa lokalu a u mnie na ścianie graniczącej z jego lokalem skrapla sie woda co świadczy o tym ze przenikalność cieplna jest bardzo duża. W osiedlu na którym mieszkam w czterech blokach nie zgodzono się na rozliczenia metoda podzielnikową i administrator wykazuje ze maja nadpłaty i to dosyć spore w stosunku do lokali rozliczanych metoda podzielnikową
  • Agnieszka Agnieszka, 09.12.2015r., 14:07:27 Witam, mam pytanie dotyczące służebności w budynku mieszkalnym. W 2012 roku zakupiłam mieszkanie własnościowe bezczynszowe w dwurodzinnej willi. Nie mam oficjalnie podpisanej żadnej umowy o wspólnocie. Do mieszkania przypisane są piwnice (poprzedni własciciel z sąsiadką w sądzie ustalali podział tych piwnic, gdyż był duży spór o piwnice, działkę i strychy…). Sąsiadka moja ogrzewa mieszkanie piecem weglowym i mieszka na parterze budynku. Ja zajmuję całe piętro. Cała instalacja CO sąsiadki przebiega przez moje piwnice, jest to stara nie remontowana instalacja, która zakłóca funkcje jakie spełniać powinna piwnica. W pomieszczeniach tych jest w okresie zimowym ciepło i nie ma mowy o przechowywaniu jakichkolwiek produktow żywieniowych, składowanych powszechnie w piwnicach. Piwnice są niskie, a instalacja podwieszona jest pod sufitem. Czy jeśli w moim akcie notarialnym, ani księdze wieczystej nie ma zapisu o służebność i sądzę, że umowa taka nie była nigdy zawierana, mogę żadać usunięcia instalacji i wykonania jej w mieszkaniu sąsiadki. Ja swoją cała instalację CO posiadam w mieszkaniu. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
  • Artur Wysocki Artur Wysocki, 17.04.2016r., 21:41:44 Przepisy przepisami a życie swoje. W naszej WM LAS w Bierzwniku mamy nierozwiązany problem wspolnego CO. Czytam o tym że należy mieć zgodę właścicieli lokali we WM na odłączenie się od sieci CO. Jak wiadomo łaska pańska na pstrym koniu jeździ i jednego dnia można taką zgodę uzyskac a innego nie. I teraz wisienka na torcie: Kotłownia , która ogrzewa naszą WM nie należy do WM tzn nie jestesmy w zadnym procenie w posiadaniu jej udziałów, Jest to obcy podmiot gospodarczy. Należy do Nadleśnictwa które ogrzewa bloki naszej WM gdyż wcześniej te bloki były mieszkaniami służbowymi. Nadleśniczy oznajmił na zebraniu że bedzie grzał zgodnie z porozumieniem do końca czerwca 2016 r. Czy w takim przypadku tez obowiązuje nas prawo o wymaganiu zgody innych właściceli lokali na odłączenie się? To tak jakby ująć jakby mi ktoś kazał zakupy w Biedronce robić i zakazł do Lidla chodzić.
  • konyra konyra, 28.03.2017r., 05:57:29 Problem polega na tym ze budownictwo wielorodzinne to nie to samo co jednorodzinny domek . W budownictwie wielorodzinnym mieszkania sa ogrzewane wzajemnie poprzez przegrody miedzy lokalami . Nie wydaje mi się aby była potrzebna zgoda całej wspólnoty i czy nie wystarczyłaby zgoda tylko sąsiadów. Odwiedziłem jeden blok w Łodzi i w tym bloku Każdy lokal ma swoje indywidualne ogrzewanie gazowe oczywiście automatyczne . Gdy pytałem jak na tym wychodzą to powiedzieli mi ze około 100 zł miesięcznie w sezonie grzewczym . Uważam natomiast ze rozliczenie przy pomocy podzielników jest wielkim oszustwem bo jeżeli dla przykładu ja ogrzewam a sąsiad nie ogrzewa to ja ogrzewam sąsiada i to jest niezbity fakt .
  • Kontra Kontra, 31.10.2018r., 05:00:30 Właśnie otrzymałem opinię biegłego sadowego w tym temacie , Wspólnota zażądała ode mnie 10000 zł dopłaty za okres 3 lat i biegły sadowy po przeanalizowaniu tematu uznał ze nie należy im się nic a sąd obciążył ich dodatkowymi kosztami sadowymi . Nie mam możliwości dodania tekstu tej opinii bo bym dołaczył do komentarza
  • fuks fuks, 18.04.2019r., 12:34:21 Witam, W kwestii C.O. ale z innej strony. Mieszkam na małym osiedlu z własna kotłownią. Zarząd wspólnoty che wymienić piec, a kosztem wymiany pieca w kotłowni zostaną obciążeni właściciele mieszkań - koszt uzależniony od wielkości metrażu, czyli czym więcej metrów posiada właściciel lokalu tym więcej zapłaci za wymianę pieca. Moje pytanie czy koszt wymiany pieca nie powinien zostać podzielony proporcjonalnie przez liczbę lokali korzystających z dobrodziejstwa kotłowni a nie wg zasady im więcej masz metrów tym więcej zapłacisz?. koszty utrzymania nieruchomości wspólnej reguluje art. 12 ust. 2. Przepis ten mówi o wydatkach na remont lub wydatkach na konserwację, wg mnie wymiana pieca nie jest ani remontem ani konserwacją. Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi opisaną sytuację? Na wyjaśnienia od Zarządu WM nie mam co liczyć :-(. Pozdrawiam i dziękuję.
  • Ewa Ewa, 02.12.2019r., 08:27:34 Jestem właścicielem mieszkania w budynku wielorodzinnym. Na klatce schodowej pojawiła sie informacja zarządcy i wykonawcy, że od 27.XI.br do 5.12.br. wyłączona zostanie cieplaw woda i centralne ogrzewanie (logoterma) z powodu modernizacji. Logoterma została zainstalowana 5 lat temu i jest to trzecia a druga w tym roku modernizacja. Czy faktycznie Zarząd wspólnoty może prowadzić w/w prace w okresie wczesnozimowym tj. czy termin modernizacji jest uzasadniony, pozdrawiam.
  • Anna Anna, 19.02.2021r., 01:18:38 Dzień dobry, co należy zrobić, gdy kaloryfery/instalacja są wadliwe - stale stukają u mnie w lokalu, a szef instalacji nie rwie się do tego, by usterkę naprawić (instalacja jest na gwarancji). Wysyłam nagrania, ale firma, delikatnie mówiąc, zlewa mnie... Nie jestem zarządca wspólnoty, jednak mam chyba jakieś prawa jako właściciel lokalu. Proszę o pomoc. Czuję się bezsilna, w nocy nie mogę spać przez to cholerstwo.

Powiązane

Agnieszka Żelazna Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej

Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej

Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy...

Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody zapewniania bezpieczeństwa są niewystarczające.

Anna Ruszczak news Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań?

Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań? Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań?

Trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Aneta Mościcka Strony podziału nieruchomości

Strony podziału nieruchomości Strony podziału nieruchomości

Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału,...

Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału, podobnie jak osoba, która zgłasza roszczenia do nieruchomości podlegającej podziałowi.

Aneta Mościcka Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu? Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana...

Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Eugenia Śleszyńska Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne?

Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne? Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne?

Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi...

Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda. Są one w posiadaniu dostawcy – przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego lub danej gminy, która jest często właścicielem takiego przedsiębiorstwa, spółki (przepisy art. 49 KC oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę) i to na niej ciąży obowiązek jej konserwacji.

mgr Jarosław Kowszuk Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza

Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza

W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane...

W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane z własnością lokalu, ulega przekształceniu w prawo własności. Fakt ten ma bowiem wypływ na wysokość opłat z tytułu przekształcenia.

Aneta Mościcka Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przemysław Gogojewicz Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości

Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości

Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów....

Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

Redakcja news Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Jacek Frydryszak Lustratorzy gorszego sortu

Lustratorzy gorszego sortu Lustratorzy gorszego sortu

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Redakcja KOB dla każdego segmentu obiektu?

KOB dla każdego segmentu obiektu? KOB dla każdego segmentu obiektu?

Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty,...

Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty, tworzące jedną nieruchomość. Czy dopuszczalne jest prowadzenie trzech książek obiektu, osobno dla każdego z tych segmentów? – pyta Czytelnik.

Eugenia Śleszyńska Zmiany Prawa budowlanego ante portas

Zmiany Prawa budowlanego ante portas Zmiany Prawa budowlanego ante portas

Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...

Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.

Aneta Mościcka Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań

Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań

Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym...

Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym i dlatego osoba, która nie uzyskała wpisu na listę oczekujących na zamianę lokalu ma możliwość złożenia skargi na uchwałę rozumianą jako akt z zakresu administracji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Agnieszka Żelazna Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.

mgr Jarosław Kowszuk Dojazd i dojście do nieruchomości

Dojazd i dojście do nieruchomości Dojazd i dojście do nieruchomości

Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z...

Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z takiego dojazdu.

Piotr Pałka Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19

Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19 Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19

Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,...

Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, wydłużyły m.in. termin na zwołanie walnego zgromadzenia o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz kadencje rad nadzorczych wobec wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych.

Eugenia Śleszyńska Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Anna Ruszczak news Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło?

Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło? Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło?

Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć...

Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć ich mieszkańcy?

Redakcja news Pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej

Pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej Pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej

Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.

Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.

Piotr Pałka Nadużycia przy wpisywaniu członków organów SM do KRS

Nadużycia przy wpisywaniu członków organów SM do KRS Nadużycia przy wpisywaniu członków organów SM do KRS

Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.

Konieczne jest zainicjowanie zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, z uwagi na to, że obecne brzmienie przepisów ustawy stwarza możliwość dla działania zorganizowanych grup przestępczych.

Piotr Pałka Ograniczenia techniczne Portalu Rejestrów Sądowych a terminy ustawowe

Ograniczenia techniczne Portalu Rejestrów Sądowych a terminy ustawowe Ograniczenia techniczne Portalu Rejestrów Sądowych a terminy ustawowe

Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze...

Wyobraźmy sobie, że jest ostatni dzień na złożenie środka zaskarżenia i środek ten musimy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych, z uwagi na to, że wymagają tego przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przygotowaliśmy już środek zaskarżenia, mamy skompletowane wszystkie załączniki, a jest ich kilkaset wobec stopnia skomplikowania sprawy i jesteśmy właśnie przed wgraniem tych załączników do portalu. Co dalej?

Paweł Puch Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów?

Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów? Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów?

Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz...

Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz opieszałość, wynikających z art. 91a Prawa budowlanego w związku z art. 61 tejże ustawy, mogących doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto Gmina odmówiła zapłaty kwoty w wysokości 5 900,00 zł brutto za wykonanie przez wspólnotę określonych prac budowlanych w imieniu i na rzecz tejże Gminy w...

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.