Półpodziemne pojemniki na odpady - ile to kosztuje i jak wygląda montaż (film)
Półpodziemne pojemniki na odpady - ile to kosztuje?
Jednym z najważniejszych kryteriów przy decyzji inwestycyjnej jest kryterium ceny. Przy pojemnikach półpodziemnych nie jest inaczej. Mimo niezaprzeczalnej innowacyjności systemu podziemnego oraz wszelkich pozytywów z niego płynących, jego zastosowanie rozbija się często o możliwości finansowe. Aby opisać zagadnienie, postanowiliśmy przybliżyć ceny rynkowe, wchodzące w skład procesu powstawania gniazda do składowania odpadów. Proszę pamiętać, że są to kwoty uśrednione z II kwartału 2024 r. i mogą się znacząco różnić, w zależności od wyposażenia pojemników, lokalizacji i warunków ich posadowienia. Mają dać jednak pewien horyzont inwestycyjny i rząd wielkości z jakim trzeba się zmierzyć. Najpewniejszym i aktualnym źródłem wiedzy będzie kosztorys ofertowy, pozyskany bezpośrednio od producenta. Znajdą się tam aktualne ceny, zwłaszcza, że z rozpoczęciem 2022r zapowiada się fala podwyżek (ceny energii i surowców mają decydujący wpływ na finalną cenę wyrobu).
Dokumentacja projektowa
Pierwszym etapem działań jest dokumentacja projektowa wraz z uzgodnieniami, wykonana dla planowanych lokalizacji. Dokumentację projektową wykonuje się na podstawie map do celów projektowych, natomiast koncepcję lokalizacji oraz rozmieszczenia pojemników można przygotować na mapach z geoportalu lub mapach zasadniczych. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy nie ma kolizji z sieciami podziemnymi (woda, prąd, gaz, internet, etc.). Wykonanie map do celów projektowych i uzgodnienia z zarządcami sieci, dokonanie zgłoszenia budowlanego to średni koszt ok. 2500 zł - 3000 zł netto za lokalizację.
Gdy potencjalne miejsce umieszczenia gniazda pojemników jest wolne od przeszkód i kolizji podziemnych z sieciami, należy dokonać rozbiórki dawnych wiat śmietnikowych lub innych obiektów i przygotować teren, rozebrać kostkę brukową lub zlikwidować położony asfalt, beton lub inne utwardzenie. Roboty naziemne zazwyczaj zleca inwestor: spółdzielnia, wspólnota, magistrat, etc. Firma montująca pojemniki przejmuje zakres prac ziemnych, które są ujęte w kosztorysie, tj. przygotowanie gruntu, wywóz nadmiaru ziemi lub jej zanieczyszczeń (kawałki betonu, asfaltu, ostre kamienie, etc.). Montaż jednego pojemnika to średnio 1400 - 1700 zł/netto za sztukę w zależności od warunków gruntowych, lokalizacji, czy konieczności wymiany gruntu.
Dobór pojemników
Bardzo ważnym na tym etapie, jest dokładne sprawdzenie możliwości dojazdu auta odbierającego odpady z pojemników. Posiada ono z reguły wysięgnik HDS o maksymalnym skutecznym zasięgu 7m, więc konieczna jest opinia firmy-operatora, zajmującego się odbiorem odpadów, by zatwierdziła umiejscowienie pojemników i ich obsługę w zakresie odbioru i swobodnego dojazdu. Często są to zastrzeżenia dotyczące utwardzenia drogi dojazdowej i miejsca ustawienia pojazdu przy odbiorze, jak również ustawienia pojemników w gnieździe, by jak najbardziej ułatwić ich sprawne opróżnianie.
Mając uzgodnione warunki odbioru i możliwość zastosowania systemu półpodziemnego, producent proponuje odpowiednie pojemności pojemników dla danej lokalizacji. Są one obliczane w oparciu o liczbę mieszkańców oraz częstotliwość opróżniania, które podaje inwestor. Najlogiczniejszym obecnie wyborem, by uporządkować system odbioru odpadów jest gniazdo z 5 lub 6 pojemników: odpady zmieszane, papier, metale i tworzywa sztuczne, odpady bio, szkło białe i szkło kolorowe (lub ogólnie szkło). Posiadając taki komplet, eliminujemy konieczność dostawiania dodatkowych pojemników naziemnych.
Jak dobrać optymalne gniazdo pojemników? Producent doradzi w oparciu o posiadane algorytmy uwzględniające ilość mieszkańców i częstotliwość odbioru odpadów. Sprawdź >>
Gdy znana jest dokładna pojemność i ilość pojemników w gnieździe, dokonujemy wyboru najodpowiedniejszego miejsca, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Pojemniki półpodziemne są klasyfikowane jako obiekty małej architektury, podobnie jak obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku takie jak piaskownice, huśtawki, drabinki czy śmietniki.
Montowanie pojemników zgodnie z prawem
Pojemniki są montowane w przestrzeni publicznej i wymagają zgłoszenia chyba, że deweloper montuje na zamkniętym osiedlu.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 22 Prawa budowlanego, budowa obiektów małej architektury nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeżeli zamierzamy usytuować obiekt małej architektury na naszej prywatnej nieruchomości, nie jesteśmy zobowiązani dokonywać zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
W zgłoszeniu takim należy scharakteryzować rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz wskazać termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia budowy obiektu małej architektury w miejscu publicznym trzeba będzie załączyć m.in. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane, a także w zależności od innych uwarunkowań prawnych – odpowiednie szkice lub rysunki czy też stosowne uzgodnienia i opinie. Należy pamiętać, aby:
§ 23. [Odległość pojemników i kontenerów od okien i drzwi do budynków oraz od sąsiedniej działki]
1. Odległość miejsc do gromadzenia odpadów stałych, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1, 3 i 4, powinna wynosić co najmniej:
- 10 m - od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi;
- 3 m - od granicy działki budowlanej;
- 10 m - od placu zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych, o których mowa w § 40.
- Dojście od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej do miejsca do gromadzenia odpadów stałych, wynosi nie więcej niż 80 m. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.
Oczywiście świadczymy takie usługi lub służymy pomocą i doradztwem.
Gdy szczegóły miejsca do posadowienia pojemników są ustalone, następuje wykonanie koncepcji projektowej z akceptacją wraz z uzgodnieniami i zgłoszenie budowlane.
W przypadku braku sprzeciwu, można przystąpić do prac montażowych. Średni koszt montażu jednego pojemnika to ok. 1400 - 1700 zł/netto. Po zamontowaniu pojemników w gruncie należy utwardzić powierzchnię wokół pojemników np. kostką betonową. Koszt tych prac jest uzależniony od planowanej przez inwestora powierzchni do utwardzenia.
Pojemniki półpodziemne - koszt inwestycji
Biorąc pod uwagę najczęściej montowane gniazda pojemników, składające się z 5 frakcji (papier, tworzywa i metale, odpady zmieszane po 5 m3 + szkło 3m3 + odpady bio 1,5 m3), to orientacyjny koszt całej inwestycji (projekt, pojemniki + montaż) wynosi około 40 000zł/netto.
Nie wliczamy do kalkulacji kosztów transportu oraz ewentualnych dodatkowych opcji, jak obicie deską kompozytową lub zamki trójkątne. Dla podanego gniazda objętość wszystkich pojemników wynosi 19,50 m3, co odpowiada ok. 25 szt. klasycznych pojemników czterokołowych 1100 (w pojemnikach półpodziemnych odpady są poddawane kompresji co dodatkowo zmniejsza ich objętość w porównaniu do standardowych pojemników o około 30%).
Ponadto, zmniejszamy ilość kursów śmieciarki, a także doświetlamy miejsce składowania odpadów, wyprowadzając je spod dachu. Pozbawiamy możliwości ingerencji dzikie zwierzęta, które nie są w stanie dostać się do środka i wyciągnąć resztki żywności. Teren wokół pojemników, staje się uporządkowany i łatwiejszy do utrzymania w czystości.
Po otrzymaniu koniecznych informacji z Państwa strony, wykonamy szczegółowy kosztorys.
Mamy nadzieję, że artykuł będzie przydatny, przy rozpatrywaniu koncepcji składowania śmieci, pokaże drogę do realizacji projektu i pozwoli wybrać optymalne rozwiązanie. W razie pytań i wątpliwości, nasi konsultanci pomogą je rozwiać. Zachęcamy do kontaktu i życzymy udanych inwestycji w roku 2024 i 2025.