Co zamiast wiaty śmietnikowej? O pojemnikach na odpady
Co zamiast wiaty śmietnikowej?
Polskie Pojemniki
Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, krótko o tym, dlaczego coraz częściej zarządcy osiedli poszukują alternatyw dla wiat śmietnikowych. Powodów jest kilka – estetyka, przestrzeń, koszty. Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle nie jest mała – można ją lepiej wykorzystać – teren zielony, plac zabaw czy parking. Okazuje się, że koszty tego rozwiązania nie są współmierne z jego funkcjonalnością. Jednak pocieszający jest fakt, że istnieje sposób, który rozwiąże wszystkie te problemy! Zatem po kolei.
W poszukiwaniu ulepszeń coraz częściej na polskich osiedlach można zobaczyć pojemniki półpodziemne oraz podziemne na odpady.
Bez przykrego widoku
Nie tylko nie straszą wyglądem, więcej – współgrają z całym otoczeniem. Nie trzeba ich ukrywać za wiatami, gdyż mogą stanowić nawet element ozdobny całego otoczenia. Na zewnątrz widoczny jest tylko kiosk wrzutowy, reszta ukryta jest pod ziemią. Ponadto obramowanie zewnętrzne pojemników można kolorystycznie dopasować do otoczenia.
Zadzwoń lub napisz i dobierz odpowiedni produkt: 793 69 09 20, biuro@polskiepojemniki.pl
Bez nieprzyjemnego zapachu
Pionowa konstrukcja pojemnika, z której 60% znajduje się pod poziomem gruntu, pozwala zredukować nieprzyjemny zapach pochodzący ze śmietnika. Odpady rozkładają się wolniej, ze względu na niższą temperaturę pod ziemią.
Efekt ten potęguje szczelna klapa z otworem wrzutowym. Jest ona zaprojektowana tak, aby przylegać ściśle do pozostałych elementów pojemnika. Służy to ograniczaniu dopływu powietrza do wnętrza pojemnika, co z kolei hamuje proces rozkładania się odpadów. Dowiedz się więcej na ten temat >>
Za utrzymaniem porządku wokół pojemników
Ze względu na konstrukcję pojemników półpodziemnych w większej części umieszczonych pod powierzchnią gruntu oraz niską częścią nadziemną pozostawienie odpadów wokół pojemników jest praktycznie niemożliwe. Ponadto otwarta przestrzeń w miejscu instalacji pojemników w przeciwieństwie do poczucia anonimowości wewnątrz osłoniętych wiat śmietnikowych prowadzi do większej dyscypliny użytkowników i zachowania należytego porządku wokół pojemników.
Z dodatkową przestrzenią
Bardzo łatwo to zobrazować: pojemnik półpodziemny, mający średnicę ok. 190 cm, odpowiada, 6 kontenerom o pojemności 1100 l. A zatem decydując się na tradycyjne pojemniki 1100 l, potrzebna jest powierzchnia ponad 8 m2, nie licząc przestrzeni na swobodny dostęp do śmietnika czy wiaty. Prawdziwa korzyść widoczna jest po zainstalowaniu pełnego gniazda pojemników do gromadzenia wszystkich frakcji odpadów. Sprawdź jaki pojemnik najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni >>
Dla porównania jedno gniazdo pojemników półpodziemnych dla pięciu frakcji segregowanych odpadów odpowiada ustawieniu ok. 25 szt. kontenerów czterokołowych 1100 l. Łatwo więc sobie wyobrazić powierzchnię wiaty śmietnikowej dla takiej liczby standardowych śmietników 1100 l.
Zatem dodatkowa przestrzeń to nie kilkanaście centymetrów, ale powierzchnia, którą wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą wykorzystać na dodatkowe miejsca parkingowe czy strefę rekreacyjną.
Zadzwoń lub napisz i skalkuluj koszty inwestycji: 793 69 09 20, biuro@polskiepojemniki.pl
Z oszczędnościami
Analiza kosztów i ewentualnych oszczędności nie może być oderwana od kontekstu. To znaczy porównanie kosztów różnych inwestycji bez uwzględnienia ich funkcjonalności czy późniejszych kosztów eksploatacyjnych jest niezasadne.
Pionowy system przechowywania umożliwia ubijanie (kompresję) odpadów gromadzonych, a więc w pojemniku nie ma pustych przestrzeni, a odpady są bardziej zagęszczone. To z kolei przekłada się na redukcję objętości niezbędnych pojemników oraz oszczędność w zakresie częstotliwości opróżniania pojemników – stąd redukcja kosztów związanych z transportem odpadów. Zobacz ile możesz zaoszczędzić >>
Pojemniki półpodziemne to rozwiązanie na długie lata. Są one odporne na akty wandalizmu. Zapomnieć można też o problemie urwanych kółek w kontenerach czy przewracaniu się.
Są odporne na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, ze względu na gładką powierzchnię nie przylega do nich farba graffiti.
Trzeba też powiedzieć wprost, że wybudowanie wiaty, wcale nie należy do najtańszych. Mało tego, wiata nie zatrzymuje nieprzyjemnego zapachu, nie izoluje go, a więc problem nadal pozostaje. A zatem decydując się na wiatę śmietnikową, wybieramy rozwiązanie stosunkowo drogie i niepraktyczne.